"Przebarwienia i zmiany skórne u trzydziestolatków"

Rodzaje trądziku u dorosłych

Podziału trądziku wieku dorosłego (tzw. trądziku późnego) można dokonać pod względem kilku kryteriów. W zależności od momentu, kiedy zmiany skórne pojawiły się po raz pierwszy, wyróżnia się:

  • trądzik przetrwały – to taki, który swój początek miał już w okresie dojrzewania, wówczas został zaleczony, jednak po latach, już w dorosłym wieku, ponownie powraca, nieraz z większą siłą,
  • trądzik o późnym początku – to z kolei trądzik, który po raz pierwszy pojawił się dopiero w wieku dorosłym.

Ze względu na charakterystyczne zmiany widoczne na skórze trądzik u dorosłych dzieli się również na:

  • trądzik zaskórnikowy – charakterystyczne są dla niego zaskórniki otwarte (wągry) i zamknięte, uznawany jest za pierwszą fazę rozwoju trądziku, która często przechodzi w inne, bardziej nasilone formy, są to zmiany niezapalne,
  • trądzik grudkowy i grudkowo-krostkowy – na skórze obecne są twarde grudki i krostki o czerwonym kolorze zakończone białą końcówką (są to więc już zmiany zapalne),
  • trądzik ropowiczy i trądzik torbielowaty – skórę pokrywają rozległe i duże zmiany ropne, trudne w leczeniu, pozostawiające po sobie przebarwienia i blizny,
  • trądzik różowaty – rodzaj trądziku, który nie do końca ma określone przyczyny, typowy jest jednak dla kobiet i wyróżnia się obecności wykwitów, rumienia, rozszerzonych naczynek szczególnie w okolicach nosa i na policzkach.

Trądzik wieku dojrzałego – winne nie tylko hormony

W przeciwieństwie do trądziku zwanego młodzieńczym, bardzo rzadko się zdarza, by przyczyną zmian skórnych były ogólnoustrojowe zaburzenia hormonalne. Dlatego próby leczenia za pomocą pigułek antykoncepcyjnych często dają tylko okresową poprawę – po odstawieniu hormonów problem powraca.

Co więc jest przyczyną trądziku nękającego dorosłych? W pierwszej kolejności stres. Powoduje on nadmierną ekspresję 5-alfa-reduktazy w skórze, szczególnie w gruczołach łojowych. Oznacza to tyle, że stres nasila nadreaktywność androgenu, hormonu odpowiadającego za wzmożoną produkcję łoju. Podobne skutki, chociaż pośrednio, ma również dieta obfitująca w produkty o wysokim indeksie glikemicznym, wysokoprzetworzone, z fast foodami na czele.

Takie menu powoduje gwałtowny wzrost poziomu insuliny we krwi, co stymuluje produkcję androgenów i w konsekwencji nasila łojotok. A to właśnie początek całego zła. Produkowana w nadmiernych ilościach wydzielina gruczołów łojowych jest gęściejsza niż zwykle i z dużym trudem wydostaje się na powierzchnię skóry. Ponieważ jednocześnie wzmożony jest proces rogowacenia naskórka, część wydzieliny zostaje zamknięta w ujściach przewodów łojowych i tak tworzą się zaskórniki.

W zaczopowanych gruczołach łojowych są doskonałe warunki do rozwoju bakterii beztlenowych i innych drobnoustrojów, które prowokują stany zapalne – na skórze powstają krostki, grudki, potem guzki i ropne nacieki. Poza stresem i złą dietą do wystąpienia zmian skórnych przyczyniać może się też np. intensywne opalanie (słońce co prawda wysusza skórę i okresowo minimalizuje zmiany trądzikowe, ale już jesienią znów znacznie się one nasilają), nadwrażliwość na niektóre pokarmy czy stosowanie nieodpowiednich kosmetyków (o ciężkim podłożu, wieloskładnikowych, perfumowanych).

TRĄDZIK po czterdziestym roku życia

Kiedy z pryszczami na buzi walczy nastolatek, uważasz to za normalne. Ale trądzik pojawiający się u ciebie, po trzydziestce albo nawet czterdziestce budzi zdziwienie, a potem i niepokój, bo okazuje się bardzo trudny do leczenia. Czy winne są hormony czy nieumiejętna pielęgnacja cery?

Spis treści

Zmiany trądzikowe, które prawie wszyscy dobrze znasz z własnego doświadczenia, pojawiają się w okresie dojrzewania, kiedy zaczynają „buzować” hormony – u dziewcząt ok. 13. roku życia, u chłopców przeważnie 2 lata później. Większość z nas z doświadczenia wie również, że zwykle po 3–5 latach walki z pryszczami przestają pojawiać się nowe i można z ulgą odetchnąć. Okazuje się jednak, że nie wszyscy mają to szczęście i coraz częściej trądzik pojawia się u osób dorosłych, przeważnie kobiet, u których wcześniej praktycznie nie występował lub przebiegał bardzo łagodnie. Dlaczego tak się dzieje?

Zmiany hormonalne i ich wpływ na skórę

Zmiany hormonalne mogą znacząco wpływać na stan naszej skóry, nawet w wieku 40 lat. Hormony odgrywają kluczową rolę w regulowaniu produkcji sebum, czyli naturalnego oleju skórnego. W okresie dojrzewania, podwyższony poziom androgenów może prowadzić do nadprodukcji sebum, co powoduje powstawanie pryszczy. Podobnie, zmiany hormonalne w wieku dorosłym, takie jak menopauza, mogą wywoływać zaburzenia hormonalne, które wpływają na skórę.

Jak hormony wpływają na stan skóry w wieku dorosłym? W wieku 40 lat, kobiety często doświadczają spadku poziomu estrogenów i wzrostu poziomu androgenów. Ten hormonalny dysbalans może prowadzić do powstawania pryszczy. Mężczyźni również mogą doświadczyć wahań hormonalnych, które wpływają na stan ich skóry. Dodatkowo, niektóre kobiety mogą zauważyć, że ich skóra staje się bardziej wrażliwa na zmiany hormonalne w czasie cyklu miesiączkowego, co również może przyczyniać się do problemów skórnych.

Menopauza i związane z nią problemy skórne mogą obejmować nie tylko pryszcze, ale także suchość skóry, utratę elastyczności i pojawienie się zmarszczek. W okresie menopauzy skóra traci kolagen, co może prowadzić do jej osłabienia i zwiększenia widoczności niedoskonałości. Aby zminimalizować te skutki, warto stosować produkty do pielęgnacji skóry zawierające składniki nawilżające i wspierające produkcję kolagenu, takie jak kwas hialuronowy i retinol.

Przed jej rozpoczęciem trzeba skontrolować poziom cholesterolu wysoki jest przeciwwskazaniem , a podczas jej stosowania nie wolno zajść w ciążę, opalać się ani poddawać inwazyjnym zabiegom kosmetycznym.

Czytaj dalej...

Najczęstsze błędy w pielęgnacji skóry dorosłych to przede wszystkim używanie zbyt agresywnych środków myjących, które mogą uszkadzać naturalną barierę ochronną skóry i prowadzić do nadprodukcji sebum.

Czytaj dalej...

Najczęstsze błędy w pielęgnacji skóry dorosłych to przede wszystkim używanie zbyt agresywnych środków myjących, które mogą uszkadzać naturalną barierę ochronną skóry i prowadzić do nadprodukcji sebum.

Czytaj dalej...

W wielu przypadkach choroba ta stanowi swoiste przedłużenie dolegliwości występujących w okresie dojrzewania postać przetrwała , choć zdarza się też, że występuje po raz pierwszy dopiero po 25 urodzinach postać z późnym początkiem.

Czytaj dalej...