Objawy Przeziębienia Skóry Głowy - Poznaj Symptomy i Sposoby Leczenia
Swędzenie skóry głowy – leczenie
Leczenie jest uzależnione od przyczyny.
- Jeśli winowajcą jest kosmetyk, należy go odstawić i zastąpić delikatniejszym produktem oraz pamiętać by zawsze dobrze wypłukiwać szampon, najlepiej letnią wodą.
- Leczenie łupieżu sprowadza się najczęściej do stosowania preparatów przeciwgrzybiczych np. szampon z ketokonazolem lub/oraz pozbycie się innych czynników wywołujących. Jeśli przyczyną jest grzybica dermatolog przepisze nam leki przeciwgrzybicze np. cyklopiroksolamine, ketokonazol, ekonazol.
- Leczenie łuszczycy obejmuje leczenie miejscowe m.in glikokortykosteroidami, analogami wit D, retinoidami, kwasem salicylowym a także leczenie ogólne fototerapią, metotreksatem (spowalniającymi namnażanie się szybko dzielących się komórek skóry), cyklosporyną A (hamującą układ odpornościowy), oraz lekami biologicznymi.
- Podstawą leczenia atopowego zapalenia skóry jest wyeliminowanie alergenu oraz leczenie glikokortykosteroidami, lekami przeciwhistaminowymi. Niezwykle istotne jest odpowiednie nawilżanie i natłuszczanie skóry.
Leczenie zapalenie mieszków włosowych o etiologii bakteryjnej polega na stosowaniu antybiotyków miejscowo, takich jak mupirocyna, kwas fusydowy czy retapamulina. - Niedoczynność tarczycy leczy się syntetyczną lewotyroksyną – hormonem identycznym jak ten produkowany przez tarczycę.
- Jeśli swędzenie skóry głowy ma charakter psychiczny pomocna jest psychoterapia oraz standardowe leczenie chorób psychicznych np. lekami przeciwpsychotycznymi.
Przeziębienie - przyczyny, objawy, przebieg i leczenie. Jak zapobiec przeziębieniu?
Czym jest przeziębienie? To choroba wywoływana przez wirusy, która rozwija się wolno i z reguły towarzyszy jej katar. Przeziębienie jest bardziej uciążliwe niż groźne. Niebezpieczne za to mogą być powikłania po przeziębieniu. Jak rozpoznać przeziębienie? Jakie daje objawy? Jak zapobiec przeziębieniu?
Spis treści
Przyczyny przeziębień. Skąd się bierze przeziębienie?
Przeziębienie jest pospolitą infekcją górnych dróg oddechowych, a najwięcej przypadków zachorowania ma miejsce w okresie jesienno-zimowym. Kojarzymy z nim przede wszystkim katar i kaszel.
Specjaliści uważają, że wirusów, które wywołują przeziębienie jest ponad 200, przy czym najczęściej wywołują je:
- rhinovirus (30–80 procent),
- koronawirus (10-15 procent),
- wirus grypy (5-15 procent),
- wirusy paragrypy,
- wirus RSV,
- adenowirus,
- enterowirusy,
- metapneumowirusy.
Zdarza się też, że za objawy przeziębienia odpowiada kilka z tych wirusów. Mnogość wirusów sprawia, że nie można opracować szczepionki przeciwko przeziębieniu oraz, że choroba łapie nas kilka razy do roku.
Czym jest przeziębienie - wirus czy bakteria
Przeziębienie to łagodna infekcja wirusowa, której objawy związane są z zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych. Spowodowane jest zakażeniem wirusowym. Najczęściej przeziębienie łapią dzieci, u których infekcje występują 2-3 razy częściej niż u dorosłych. Dorośli chorują przeciętnie 2-4 razy do roku a osoby starsze 0,5-1 raz w roku.
Dlaczego częstość zachorowania na przeziębienie maleje wraz z wiekiem? Bo układ immunologiczny z czasem uczy się radzić z coraz to większą liczbą wirusów.
Co stosować na swędzenie skóry głowy?
Oczywiście kluczowe jest wspomniane już leczenie przyczynowe. W przypadku nieustępujących objawów o znacznym nasileniu powinniśmy udać się do dermatologa, który stwierdzi istnienie lub brak schorzeń dermatologicznych.
Zapamiętaj: Świąd skóry głowy jest spotykany dość powszechnie. Szacuje się, że zjawisko to może dotyczyć nawet 25% całej populacji – pojawia się w równym stopniu u kobiet, jak i u mężczyzn.
Doraźną ulgę w swędzeniu skóry głowy można również osiągnąć przez stosowanie środków przeciwświądowych w postaci maści, kremu czy sprayu z glikokortykosteroidami lub lekami przeciwhistaminowymi (przeciwalergicznymi), część z nich jest dostępna bez recepty. Jeśli przyczyną jest tylko nadmierna suchość warto rozważyć terapię z zastosowaniem preparatów nawilżająco-natłuszczających, zwanych emolientami, które łagodzą dolegliwości świądowe i doskonale odbudowują barierę ochronną skóry, przywracając jej prawidłowy stopień nawilżenia. Istotne jest ponadto utrzymywanie właściwego poziomu higieny skóry owłosionej głowy (odpowiednio częste mycie, najlepiej delikatnymi szamponami hipoalergicznymi).
Swędzenie skóry głowy jest bardzo rozpowszechnionym objawem oraz bardzo uciążliwym, mogącym prowadzić do znacznego obniżenia jakości życia pacjenta. Dlatego tak ważne jest znalezienie przyczyny, które jest kluczowe w pozbyciu się problemu.
Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski, PZWL, Warszawa 2005
Dermatologia pediatryczna, W.L. Weston, J.G. Morelli, Edra Urban & Partner, Wrocław 2018, wyd. 2
Dermatologia w praktyce. Część 1, Magdalena Czarnecka-Operacz, PZWL, Warszawa 2018
mp.pl
- zdrowego stylu życia,
- ciąża i połóg,
- zdrowy rozwój dziecka,
- sprawność, mobilność i suplementacja
- relaks, stres i psychologia,
- zapobieganie i leczenie raka.
Swędzenie skóry głowy – objawy, przyczyny i sposoby leczenia
Swędzi cię skóra głowy? Nie możesz powstrzymać się przed drapaniem? To irytujący i bardzo krępujący objaw. Przyczyna może być błaha i łatwa do usunięcia, ale świąd może też świadczyć o chorobie. Sprawdź jakim schorzeniom towarzyszy swędzenie skóry głowy i jak sobie z tym radzić.
Świąd skóry głowy jest spotykany dość powszechnie. Szacuje się, że zjawisko to może dotyczyć nawet 25% całej populacji – pojawia się w równym stopniu u kobiet, jak i u mężczyzn. Jest to rodzaj czucia powierzchownego, różny od bólu, przewodzony do ośrodkowego układu nerwowego czyli do mózgu. Problem może mieć swoje podłoże w wielu stanach chorobowych, włączając w to choroby skóry, ogólnoustrojowe, czy psychiatryczne. Świądowi może towarzyszyć także pieczenie, ból, zaczerwienienie, czy łuszczenie się skóry, a nawet grudki, pęcherze czy łuski. Świąd ostry utrzymuje się do 6 tygodni, natomiast trwający powyżej tego czasu klasyfikuje się jako przewlekły. Uporczywe swędzenie nie musi jednak na pewno oznaczać choroby, czasem przyczyna jest dość trywialna.
Atopowe zapalenie skóry głowy
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła i nawrotowa dermatoza , która występuje nawet u 5-20 proc. populacji. Początkowe objawy pojawiają się już we wczesnym dzieciństwie, na ogół w pierwszym roku życia. AZS uwarunkowane jest genetycznie, patogeneza choroby jest zaś niezwykle złożona i mimo wielu badań nie do końca poznana. Cechą charakterystyczną atopowego zapalenia skóry są zmiany zlokalizowane w zgięciach kolan i łokci , a także na owłosionej skórze głowy. Jak objawia się i jak leczyć atopowe zapalenie skóry głowy?
Objawy atopowego zapalenia skóry głowy
Atopowe zapalenie skóry głowy objawia się uciążliwym świądem i wysuszeniem skóry, która staje się w dotyku zgrubiała . Charakterystyczne dla AZS są także wysuszone zmiany przypominające łuskę. Często pojawiają się także swędzące krostki, które po zadrapaniu zmieniają się w nieestetyczne strupki. Skóra głowy dotkniętej atopowym zapaleniem jest na ogół mocno zaczerwieniona.
Wszystko to nie pozostaje bez znaczenia na kondycję i wygląd włosów . Ich cebulki są nieodżywione, a przez to pasma stają się słabe i łamliwe. AZS skóry głowy powoduje także nadmierne wypadanie włosów , które to często staje się ostatecznym powodem wizyty u specjalisty.
Leczenie i domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry głowy
Leczenie atopowego zapalenia skóry sprowadza się do łagodzenia objawów, podejmowania działań przeciwzapalnych i wzmacniania uszkodzonej warstwy naskórka . Dobór środków zawsze uzależniony jest od indywidualnego przebiegu i stopnia nasilenia. Do najczęściej stosowanych leków, zwykle aplikowanych miejscowo, zalicza się:
- glikokortykosteroidy, czyli steroidowe leki przeciwzapalne
- inhibitory kalcyneuryny, czyli leki immunomodulujące,
- antybiotyki, polecane, zwłaszcza gdy dojdzie do nadkażenia bakteryjnego.
W przypadku atopowego zapalenia skóry głowy niezwykle ważna jest także odpowiednia pielęgnacja . AZS wymaga bowiem eliminowania nadmiernego wysuszenia i towarzyszącego mu świądu, co możliwe jest poprzez nawilżanie i zmiękczanie naskórka . Dlatego tak ważny jest dobór szamponu i innych produktów do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Sięgaj po emolienty i łagodne emulsje , unikaj szamponów z SLS i SLES.