Objawy Przeziębienia Skóry Głowy - Poznaj Symptomy i Sposoby Leczenia

Atopowe zapalenie skóry głowy - leczenie ogólne

Wybór konkretnego leku w leczeniu atopowego zapalenia skóry zależy przede wszystkim od stanu klinicznego pacjenta, jak i jego preferencji.

Leki ogólne znajdują zastosowanie głównie w terapii umiarkowanego i ciężkiego przebiegu AZS, gdy leczenie miejscowe nie daje pożądanych efektów.

W leczeniu ogólnym zastosowanie znajdują między innymi:

  • leki antyhistaminowe - mają przede wszystkim działanie przeciwświądowe. Najczęściej stosuje się hydroksyzynę, loratadynę, czy cetyryzynę.
  • cyklosporyna - jest to lek zalecany w ciężkich przypadkach AZS. Cyklosporyna wykazuje silne działanie immunosupresyjne, redukuje stan zapalny, zmniejsza świąd, a także działa ograniczająco na zmiany skórne.
  • metotreksat- lek immunosupresyjny, działający poprzez hamowanie syntezy DNA. Jego stosowanie zaleca się w ciężkim przebiegu choroby. Metotreksat może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych takich, jak uszkodzenie wątroby, nerek, czy szpiku kostnego.
  • azatiopryna - czyli lek immunosupresyjny, którego działanie opiera się na zaburzeniu syntezy DNA. Podczas terapii z użyciem azatiopryny należy monitorować czynność szpiku kostnego.
  • leczenie biologiczne - polegające na zastosowaniu przeciwciał takich, jak omalizumab, efalizumab oraz antagonistów TNF-ɤ.

Na czym polega łojotokowe zapalenie skóry?

Łojotokowe zapalenie skóry obejmuje te obszary naszego ciała, które mają dużą ilość gruczołów łojowych, pełniących w naszych organizmach funkcje ochronne. Przypuszczalnie to właśnie zaburzenie działania tych gruczołów oraz zarażenie grzybem Malassezia furfur odpowiada za rozwój choroby.

Na zakażenie grzybem Malasezzia narażone jest wiele osób, jednak nie zawsze wywołuje to objawy chorobowe. Dopiero w określonych, sprzyjających dla grzyba warunkach zakażenie staje się chorobotwórcze - drobnoustrój dynamicznie się namnażają i zmienia skład fizjologicznej flory skóry.

ŁZS częściej występuje u osób z rodzinnym wywiadem choroby, z cerą tłustą czy zaburzeniami hormonalnymi (podwyższonym poziomem androgenów).

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Objawy zapalenia skóry głowy

Zapalenie skóry głowy to ogólne pojęcie, które używane jest w stosunku do różnych dermatoz, czyli chorób skóry . Bez względu na czynnik wywołujący stan zapalny, towarzyszące mu objawy są na ogół uciążliwe dla pacjenta i nie pozostają bez znaczenia dla normalnego funkcjonowania. Objawami stanów zapalnych skóry są m.in.:

  • suchość,
  • świąd,
  • łuszczenie,
  • zaczerwienienie,
  • pieczenie, a nawet ból przy dotyku,
  • obrzęk,
  • wypadanie włosów.

Warto pamiętać, że objawy te nie muszą występować wspólnie , ale w zależności od rodzaju stanu zapalnego. Niektóre z nich mogą też przybierać na sile. Pacjenci zgłaszają się do gabinetów trychologicznych z powodu łojotoku, łupieżu, łysienia plackowatego czy grzybicy skóry głowy, ale do najczęściej diagnozowanych stanów zapalnych skóry głowy zalicza się :

  • atopowe zapalenie skóry,
  • łojotokowe zapalenie skóry.

Alergia, nietolerancja, nadwrażliwość – czym się różnią i jakie dolegliwości skórne mogą wywoływać?

Atopowe zapalenie skóry głowy - przyczyny

Przyczyny pojawiania się zmian wypryskowych w okolicy skóry owłosionej głowy pokrywają się z ogólnymi przyczynami atopowego zapalenia skóry. Przyczyn pojawienia się tego schorzenia upatruje się przede wszystkim w:

  • predyspozycji genetycznej - co potwierdza fakt, że ryzyko wystąpienia AZS u bliźniąt dwujajowych wynosi 20-30%, a u bliźniąt jednojajowych - nawet 70%. Predyspozycja genetyczna do wystąpienia AZS jest poligenowa - nie ma jednego, konkretnego genu, który byłby odpowiedzialny za występowanie tego schorzenia.
  • zaburzeniach immunologicznych - u pacjentów z AZS występuje nadwrażliwość na różnorodne antygeny zewnątrzpochodne, jak i wewnątrzpochodne. Co więcej, obserwuje się również zwiększoną aktywność limfocytów Th2, w porównaniu do limfocytów Th1, co powoduje słabszą odpowiedź miejscową na antygeny bakteryjne i wirusowe oraz skłonność do kolonizacji skóry przez drobnoustroje.
  • defekcie bariery naskórkowej - u pacjentów z AZS mamy do czynienia z nieprawidłowym funkcjonowaniem i budową naskórka. Prowadzi to do nadmiernej utraty wody, co skutkuje przesuszeniem skóry. Ponadto, skóra pacjentów z AZS jest bardziej wrażliwa na alergeny i czynniki drażniące - upośledzenie bariery naskórkowej sprawia, że więcej antygenów przenika w głąb skóry.

Swędzenie skóry głowy – leczenie

Leczenie jest uzależnione od przyczyny.

  • Jeśli winowajcą jest kosmetyk, należy go odstawić i zastąpić delikatniejszym produktem oraz pamiętać by zawsze dobrze wypłukiwać szampon, najlepiej letnią wodą.
  • Leczenie łupieżu sprowadza się najczęściej do stosowania preparatów przeciwgrzybiczych np. szampon z ketokonazolem lub/oraz pozbycie się innych czynników wywołujących. Jeśli przyczyną jest grzybica dermatolog przepisze nam leki przeciwgrzybicze np. cyklopiroksolamine, ketokonazol, ekonazol.
  • Leczenie łuszczycy obejmuje leczenie miejscowe m.in glikokortykosteroidami, analogami wit D, retinoidami, kwasem salicylowym a także leczenie ogólne fototerapią, metotreksatem (spowalniającymi namnażanie się szybko dzielących się komórek skóry), cyklosporyną A (hamującą układ odpornościowy), oraz lekami biologicznymi.
  • Podstawą leczenia atopowego zapalenia skóry jest wyeliminowanie alergenu oraz leczenie glikokortykosteroidami, lekami przeciwhistaminowymi. Niezwykle istotne jest odpowiednie nawilżanie i natłuszczanie skóry.
    Leczenie zapalenie mieszków włosowych o etiologii bakteryjnej polega na stosowaniu antybiotyków miejscowo, takich jak mupirocyna, kwas fusydowy czy retapamulina.
  • Niedoczynność tarczycy leczy się syntetyczną lewotyroksyną – hormonem identycznym jak ten produkowany przez tarczycę.
  • Jeśli swędzenie skóry głowy ma charakter psychiczny pomocna jest psychoterapia oraz standardowe leczenie chorób psychicznych np. lekami przeciwpsychotycznymi.

Więcej wizyt w gabinecie trzeba również odłożyć przy zaburzeniach hormonalnych oraz zespole nadwrażliwości mieszków na prawidłowy poziom hormonów mieszki zachowują się tak, jakby w organizmie było za dużo androgenów, chociaż w rzeczywistości tak nie jest.

Czytaj dalej...

Stosowanie preparatów przeciwsłonecznych jako pierwszej linii obrony przeciwnowotworowej oparte jest na wynikach kontrolowanych badań przeprowadzonych u pacjentów z dużym ryzykiem rozwoju raka, które wykazały, że codzienne używanie produktów o szerokim spektrum ochrony zmniejszyło liczbę zmian typu rogowacenia słonecznego.

Czytaj dalej...

Czerniak z plamy soczewicowatej jest rzadką postacią czerniaka 5 15 , która występuje u osób w wieku podeszłym, zwłaszcza w obrębie twarzy i szyi jest wywoływana stałym, wieloletnim napromienianiem skóry światłem słonecznym.

Czytaj dalej...

Ponadto uczulenie może występować jedynie miejscowo, ale również obejmować inne części ciała oraz duży obszar ciała, przemieszczać się lub zaostrzać podczas bezpośredniego kontaktu alergenu ze skórą.

Czytaj dalej...