Samodzielna depilacja pastą cukrową - Piękno w Twoich rękach
Depilacja cukrowa – na czym dokładnie polega?
Depilacja pastą cukrową była jedną z podstawowych metod usuwania niepożądanego owłosienia w starożytnym Egipcie oraz na Bliskim Wschodzie. Okazuje się, że tę technikę stosowano także na Kleopatrze, która słynie ze swojej pięknej i gładkiej skóry. Czym jest ta słynna pasta cukrowa?
Jaka sama nazwa wskazuje, jej podstawowym składnikiem jest cukier. Dodatkowo w mieszance znajdziemy także wodę oraz sok z cytryny. Czasem dodawane są też inne składniki, takie jak miód, sól czy olejki eteryczne. Depilacja pastą cukrową faktycznie działa – usuwa całe mieszki włosowe. Plusem jest też to, że złuszcza skórę, usuwając martwy naskórek, bez naruszania bariery ochronnej. Po zabiegu skóra staje się znacznie gładsza, a nawet rozjaśniona.
Depilacja cukrowa porównywana jest do depilacji woskiem. Trzeba jednak pamiętać, że w tej drugiej metodzie mamy do czynienia z chemicznymi składnikami, a to wyklucza stosowanie tej techniki na niektórych, szczególnie bardzo delikatnych, partiach ciała. Depilacja cukrowa doskonale sprawdzi się w przypadku osób z bardzo wrażliwą skórą, nawet naczynkową czy skłonną do dużych podrażnień. Masz żylaki, egzemę albo łuszczycę? Bez najmniejszych obaw możesz skorzystać z depilacji cukrowej. Depilacja pastą cukrową zapewnia efekt gładkiej skóry nawet na 2-3 tygodnie.
Zabieg depilacji pastą cukrową – zalety i wady
Główną zaletą depilacji pastą cukrową jest jej mały koszt. W połączeniu ze świetnym efektem jest to jedna z popularniejszych metod depilacji. Czasem kobiety skarżą się na niewygodną aplikację. W tym przypadku sprawdzi się powiedzenie „praktyka czyni mistrza” – gdy nabierzesz wprawy, depilacja cukrem stanie się bardzo łatwa. Jest efektywna już nawet na 1-milimetrowe włoski.
Opinie na temat depilacji pasty cukrowej potwierdzają, że jest to wygodniejsza metoda depilacji niż wosk. Dzieje się tak dlatego, że kosmetyczna pasta cukrowa przykleja się jedynie do włosów, nie do samej skóry. Dzięki temu depilacja masą cukrową nie podrażnia nawet cienkiej skóry. Ta metoda nie wywołuje nieatrakcyjnych, bolesnych, wrastających włosków i stanów zapalnych mieszka włosowego. W przeciwieństwie do wosku cukier łatwo zmywa się pod ciepłą, bieżącą wodą.
Depilacja cukrowa – wady
Jeśli zabierasz się za nią samodzielnie, depilacja pastą cukrową może być nieco problematyczna. Na początku ciężko jest w ten sposób zerwać wszystkie włoski. Aby uzyskać lepszy efekt, musisz poćwiczyć lub iść do kosmetyczki. Jeśli nie zachowasz odpowiedniej ostrożności, możesz zrobić sobie krzywdę gorącą masą i doprowadzić do podrażnień.
Cukier i cytryna – składniki naturalnej pasty cukrowej – działają rozjaśniająco na włosy i skórę. Może być to niepożądana właściwość dla kobiet z opalenizną. Pasta cukrowa do depilacji działa skuteczniej na małe obszary. Depilowanie w ten sposób dużych obszarów bywa uciążliwe.
Depilacja pastą cukrową jest tania, skuteczna i daje trwały efekt ogolonej skóry. Może stanowić świetną alternatywę dla wosku i innych krócej działających sposobów depilacji.
Jakiej długości powinny być włoski, które chcemy wydepilować pastą cukrową?
Ich optymalna długość powinna wynosić 50 mm (0,5 cm), ponieważ wtedy można mieć pewność, że z każdej cebulki wyrośnie włos, a każdy z widocznych już gołym okiem włosów będzie wyrwany z cebulką. Jeśli depilowane włosy będą krótsze, włos nie będzie wyrwany, ponieważ pasta go nie zaklei, na skutek czego włosy tkwiące jeszcze pod skórą staną się widoczne po kilku dniach. Włosy dłuższe niż 0,5 cm, podczas nakładania pasty mogą powodować nieprzyjemne uczucia ciągnięcia.
- Depilacja pastą cukrową nie jest metodą idealną i jak każda metoda depilacji ma swoje wady. Pasta cukrowa bywa nieznośna, a przygotowanie jej problematyczne - trzeba znać dobry przepis i odpowiednio dobierać proporcje, a to wymaga nie lada wprawy. Zanim nauczymy się mieszać składniki w odpowiednich proporcjach kilka porcji pasty może wylądować w koszu na śmieci.
- Depilacja pastą jest bardzo skuteczna w przypadku bikini, wąsika na twarzy, depilacji pach. Natomiast depilowanie łydek lub przedramion pastą może okazać zbyt czasochłonne i zbyt bolesne.
- Jedną z wad depilacji pastą cukrową jest również rozjaśnianie skóry. Sok z cytryny potrafi widocznie rozjaśnić koloryt skóry, co często nie jest pożądane w okresie letnim. Pastą cukrową można się również poparzyć. Złym pomysłem jest rozlewanie pasty na skórze. Najlepiej sprawdzić jej temperaturę wykonując test, czyli nakładając jej małą ilość na czystą skórę.
Jak wykonać depilację pastą cukrową krok po kroku?
Zanim przystąpimy do depilacji pastą cukrową ciała ważne jest, aby odpowiednio przygotować skórę. Włoski na depilowanym obszarze powinny mieć minimum 0,5 cm, ale zabieg będzie bardziej efektywny, jeśli włoski będą mierzyć około 1 cm. Niezbędne jest także złuszczenie naskórka. Dokładny peeling ciała pomoże uniknąć nieestetycznie wrastających włosków.
Depilację pastą cukrową możemy wykonać na dwa sposoby: z paskami jak do wosku lub bez. Pierwsza opcja będzie lepsza dla tych z was, które dopiero zaczynają swoją przygodę z domową depilacją pastą cukrową. Opcja bezpaskowa powiedzie się wtedy, jeśli nasza pasta wyszła dostatecznie gęsta lub gdy korzystamy z gotowej pasty cukrowej.
Opcja 1:
Na oczyszczoną skórę aplikujemy odrobinę talku. Następnie ciepłą pastę (nie gorącą, pasta ma być elastyczna, ale nie może nas parzyć) aplikujemy w kierunku wzrostu włosów. Pomocne w precyzyjnej aplikacji mogą okazać się specjalne drewniane patyczki. Zanim pasta zastygnie, przykładamy do niej pasek do wosku (możemy użyć także kawałek bawełnianego materiału), a następnie zrywamy go w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów.
Opcja 2:
Jeśli mamy pewność, że pasta cukrowa jest odpowiednio gęsta, możemy utworzyć z niej niewielką kulkę, którą zwinnym ruchem rozprowadzimy na skórze, którą chcemy wydepilować. Warstwa pasty powinna być dość gruba, aby zrywanie było prostsze. Po kilku chwilach, gdy pasta ostygnie, zrywamy ją zdecydowanym ruchem w przeciwnym kierunku do wzrostu włosków.
Gdy wydepilujemy cały obszar, resztę pasty cukrowej możemy usunąć ciepłą wodą. Jeśli skóra jest zaczerwieniona i podrażniona, warto nałożyć na nią łagodzący krem, na przykład sudokrem.
Korzystałyście już kiedyś z depilacji pastą cukrową? Koniecznie dajcie znać, jakie były efekty!