Przyczyny i Sposoby na Swędzenie Nóg po Goleniu - Jak sobie z tym poradzić?

Przesuszenie i podrażnienie skóry jako przyczyny swędzenia nóg

Najczęściej swędzenie skóry nóg to objaw jej podrażnienia i przesuszenia. Nie jest niczym niezwykłym swędzenie nóg po goleniu, nawet jeśli używa się przeznaczonych do golenia kosmetyków. Warto używać hipoalergicznych pianek, żeli lub kremów, najlepiej przeznaczonych do cery wrażliwej. Goląc nogi maszynką, należy pamiętać o tym, by ostrza były ostre i gładko sunęły po skórze. W przeciwnym razie mogą pojawić się piekące i swędzące krostki na nogach wypełnione ropą (zapalenie mieszków włosowych).

Swędzenie rąk i nóg może wynikać także z przesuszenia tych części ciała. Świąd występuje przeważnie w okresie grzewczym oraz o różnych porach roku u osób przebywających często i długo w pomieszczeniach klimatyzowanych. Negatywnie na stan skóry wpływa również mróz, który może wysuszać i podrażniać delikatną skórę łydek i dłoni. Przesuszona cera może też pękać i piec.

Przesuszenie skóry jako przyczyna świądu skóry nóg, rąk i niekiedy w innych miejscach na ciele częste jest u kobiet w ciąży. Suchość wynika ze zmian hormonalnych zachodzących w ciele w tym specjalnym czasie.

Zobacz film: Testy na alergię

Swędzenie nóg w alergii

Swędzące krostki na nogach mogą być objawem alergii. Przezroczyste krosty wypełnione bezbarwnym płynem to pokrzywka alergiczna. W ten sposób na nogach objawia się najczęściej uczulenie na kosmetyki i preparaty używane w produkcji odzieży, np. barwniki.

Wyrazem alergii są też czerwone swędzące plamy na nogach. Mogą pojawić się jako reakcja na bezpośredni kontakt z silnym alergenem lub substancją podrażniającą.

Podrażnienia po goleniu twarzy

Podrażnienia po goleniu twarzy to zdecydowanie męska sprawa. Panie niechciane włoski na twarzy najczęściej depilują woskiem. Z badań wynika, że aż 78 proc. golących się mężczyzn obserwuje u siebie zaczerwienienia po goleniu oraz wysypkę [Sybilski].

Do palety wymienionych powyżej przyczyn powstawania podrażnień dołączyć można jeszcze technikę golenia. Zarost zwykle rośnie w różne strony. Goląc twarzy, warto zwracać na to uwagę. Aby uniknąć podrażnień, ostrza maszynki należy przesuwać stronę z włosem, a nie pod włos. Dodatkowo w trakcie ścinania zarostu powinno się napinać skórę. Niewłaściwe operowanie maszyną wskazuje się jako jedną z najczęstszych przyczyn zaczerwienienia i wysypki po goleniu.

Dużą rolę odgrywa także niewłaściwy sprzęt. Do codziennego golenia zarostu nie powinno się używać jednorazowych golarek. Takie sprawdzą się tylko w przypadku drobnego zarostu. Przy grubszym warto sięgnąć po wielorazową maszynkę wieloostrzową. Na rynku dostępne są narzędzia wyposażone w 6-7 ostrzy.

Z kolei zaczerwienienia po goleniu na szyi najczęściej są efektem zbyt mocnego dociskania maszynki do skóry, co skutkuje ścinaniem warstwy rogowej naskórka. Szyja jest mniej owłosiona niż broda, a same włoski słabsze, dlatego depilację w tym miejscu powinno się wykonywać delikatniejszymi ruchami.

Choroby skóry a swędzenie skóry nóg: grzybica, AZS, świerzb

Swędzące palce u nóg to najprawdopodobniej objaw grzybicy. Świądowi zwykle towarzyszą małe pęcherzyki, pieczenie oraz opuchlizna. W miarę postępu grzybicy skóra może łuszczyć się i pękać. Grzybica może występować także na podeszwach stóp lub na całej powierzchni stopy (tzw. grzybica mokasynowa).

Swędząca skóra na nogach to także problem osób z atopowym zapaleniem skóry (AZS). To choroba autoimmunologiczna, w której występują uporczywy świąd skóry, jej przesuszenie, łuszczenie się i zaczerwienienie. Zmiany skórne występują przeważnie na kolanach, w zgięciach łokciowych, na twarzy, ale mogą pojawiać się też w innych miejscach na ciele.

Swędzenie skóry w nocy lub po gorącej kąpieli najprawdopodobniej jest symptomem świerzbu. To pasożytnicza choroba zakaźna. Pasożyty drążą tunele w naskórku i składają w nich jaja. Najbardziej aktywne są wtedy, gdy ciało jest rozgrzane. Swędzenie skóry u dziecka w nocy powinno być impulsem do sprawdzenia, czy na ciele nie ma charakterystycznych malutkich tuneli ani wysypki grudkowo-pęcherzykowej. Objawów świerzbu należy szukać przeważnie w fałdach skóry – w pachwinach, w okolicach pępka czy pod piersiami. Świerzb często zamieszkuje też między palcami u rąk oraz u dzieci w podeszwach stóp, objawiając się swędzeniem pięt w nocy.

Co na podrażnienia po goleniu?

Jeśli pomimo stosowania się do wyżej wymienionych punktów, krostki i zaczerwienienie i tak powstają, warto zaopatrzyć się specjalny krem na podrażnienia po goleniu. Taki preparat nie tylko złagodzi już powstałe podrażnienia, ale także wzmocni barierę ochronną skóry, przez co zapobiegnie powstawaniu kolejnych.

Jakie składniki powinny się znaleźć w kosmetykach łagodzących podrażnienia? Przede wszystkim wykazujące działanie nawilżające i regenerujące skórę, do których zaliczają się:

Jak złagodzić podrażnienia po goleniu miejsc intymnych? Jaki kosmetyk będzie odpowiedni do delikatnej skóry okolic intymnych? Warto postawić na dermokosmetyki, które mają w składzie alantoinę, znaną z działania nawilżającego oraz przyspieszającego regenerację naskórka.

Swędzenie nóg poniżej kolan

Pacjenci często uskarżają się na objawy w konkretnej części kończyn dolnych, na przykład swędzenie nóg od kolan w dół, powyżej czy wokół kostek.

Samo umiejscowienie objawów nie jest wystarczającym kryterium diagnostycznym. Bo występują typowe lokalizacje na przykład dla zmian łuszczycowych czy grzybiczych, w tych samych obszarach pojawiać się mogą dolegliwości związane z alergią pokarmową, wypryskiem kontaktowym (alergicznym i niealergicznym), a także wymienionymi wyżej chorobami wewnętrznymi.

Swędzenie łydek może być również objawem niewydolności żylnej. Świąd jest także pierwszym objawem żylaków. Wynika to z pękających naczyń krwionośnych, które wywołują podrażnienia. Zatem żyły na nogach teoretycznie mogą swędzić.

Częstym problemem, jeśli chodzi np. o łydki i piszczele, jest swędzenie nóg po goleniu, które powodowane może być podrażnieniem mechanicznym przez maszynkę lub chemicznym przez piankę, wiązać się też może z wrastaniem krótkich włosków w skórę.

Inną przyczyną prostą do wyeliminowania jest słabe nawilżenie. Nogi, zwłaszcza łydki często swędzą zimą.

Czasami zdarza się, że zmiana skórna nie wynika bezpośrednio z problemów dermatologicznych, lecz jest konsekwencją zaburzenia w innych układach organizmu można wówczas zasięgnąć porady u internisty lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który stwierdzi, w którym kierunku powinna zostać poprowadzona diagnostyka oraz skieruje pacjenta na odpowiednie badania.

Czytaj dalej...

Rozróżniamy bardzo różne rodzaje trądziku, na przykład trądzik młodzieńczy występujący w okresie dojrzewania , trądzik ropowiczy, gdzie pojawiają się ropne torbiele, trądzik skupiony bardzo duże zaskórniki i nacieki.

Czytaj dalej...

Choroba nie należy do wyjątkowo groźnych, ale nie można jej objawów lekceważyć i trzeba jak najszybciej udać się na wizytę do lekarza, aby wykluczyć ryzyko cięższego przebiegu i ewentualnych powikłań.

Czytaj dalej...

Jeśli zależy Ci jednak na tym, aby rozprawić się z niechcianym owłosieniem na ciele i nie musieć myśleć o tym, kiedy i jakie włosy pojawią się na Twoim ciele, to depilacja laserowa może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Czytaj dalej...