Skuteczne sposoby na radzenie sobie z uczuleniem na detergenty na dłoniach

Tłuszczowe grudki na dłoniach są znamionem choroby

Żółte grudki na dłoniach wypełnione tłuszczem wskazują na hipercholesterolemię rodzinną. To ciężka choroba wiążąca się m. in. ze zbyt wysokim poziomem frakcji LDL (tzw. złego cholesterolu). Jej konsekwencją są problemy z układem krążenia i większe ryzyko śmierci w wyniku chorób serca 21 .

Jeśli spałeś z ręką pod ciałem, a po przebudzeniu odkryłeś, że nie możesz nią ruszać - nie ma powodu do zmartwień: po prostu chwilowo odciąłeś w niej komunikację komórek nerwowych.

Natomiast drętwienie środkowego palca to objaw zespołu cieśni kanału nadgarstka - zwyrodnienia układu nerwowego, będącego wynikiem np. nieprawidłowej pozycji siedzącej (praca biurowa) 22 .

Inną możliwą przyczyną jest guz Pancoasta (rak oskrzela). Czasem daje on nacieki, które prowadzą do problemów z układem nerwowym i mogą objawiać się brakiem czucia w kończynach 23 .

Leczenie egzemy

Jeśli stosowanie wyłącznie domowych sposobów nie przynosi efektu, należy zgłosić się do dermatologa. W medycynie nie istnieje jedna skuteczna metoda na zwalczenie egzemy. Leczenie może zatem być połączeniem wielu kuracji. Pierwszym krokiem do ustalenia przyczyny egzemy jest przeprowadzenie testów alergicznych. Jednym ze sposobów na łagodzenie objawów egzemy jest także zamiana mydła na hipoalergiczne płyny do mycia. Z kolei najskuteczniejszymi sposobami na samą skórę są kremy lub maści ze steroidami. Jeżeli zmiany skórne doprowadziły do pękania skóry i tworzenia się ran na dłoniach, konieczne może okazać się stosowanie opatrunków zawierających sole srebra. W poważniejszych przypadkach (infekcja skóry) lekarz może zalecić przyjmowanie antybiotyków. W leczeniu egzemy stosuje się także miejscowe leki immunosupresyjne oraz ultrafiolet, którym naświetla się skórę. Egzema jest przewlekłym schorzeniem, jednak rzadko przyjmuje ciężką postać wymagającą podania doustnie silnych steroidów.

Zmiana diety przy egzemie

Oprócz właściwej pielęgnacji istotna jest także odpowiednio dobrana dieta z wykluczeniem produktów uczulających. Osoby z egzemą powinny wspomagać swój układ odpornościowy, spożywając probiotyki. Są to produkty zawierające drobnoustroje, które stanowią naturalną florę ludzkiego układu pokarmowego.

Jaki krem na egzemę na dłoniach?

Co wsmarowywać w skórę, by zniknęła egzema na dłoniach? Krem stosowany na chore ręce powinien być nawilżający oraz natłuszczający, dobrze żeby wykazywał też właściwości regenerujące, np. maść żywokostowa oraz nagietkowa pomagają wygoić chore miejsce na skórze. Z kolei sok z aloesu stanowi naturalny, łagodzący, ochładzający krem na egzemę. Wystarczy pokryć niewielką ilością tej mazi skórę i pozostawić do wchłonięcia. Natomiast miód manuka, wmasowywany w skórę dłoni, odkaża i oczyszcza chore rejony.

Inne domowe sposoby na egzemę dłoni to m.in. kompresy np. z wody mineralnej, startego na tarce ziemniaka, a także kąpiele w wodzie z dodatkiem nadmanganianu potasu lub sody oczyszczonej.

Odpowiedni krem lub dobra maść na egzemę dłoni to jedno, drugie to właściwa higiena skóry dłoni, a zatem mycie hipoalergicznymi preparatami w letniej wodzie (tak żeby nie wychłodzić, ani nie przegrzać skóry niewłaściwą temperaturą wody). Po umyciu dłoni należy je lekko osuszyć i na wilgotną jeszcze skórę nanieść nawilżający kosmetyk.

W przypadku polimorficznej osutki świetlnej może występować kilka różnych rodzajów zmian skórnych jak sama nazwa wskazuje polimorficzna, czyli mająca wiele postaci , ale zwykle u danej osoby jest to określony rodzaj zmian skórnych i kiedy wysypka nawraca, wygląda tak samo, jak podczas poprzednich epizodów.

Czytaj dalej...

O ile opisane wyżej objawy chorób nowotworowych nie wiążą się zazwyczaj z widocznymi zmianami skórnymi, o tyle w przypadku innych schorzeń świąd może współwystępować z różnego typu wypryskami, rumieniem, nadmiernym złuszczaniem naskórka etc.

Czytaj dalej...

W praktyce jest na co uważać, ponieważ kosmetyki które są stosowane na co dzień w swoim składzie zawierają około 168 różnych składników, w tym takich, które mają działanie silnie alergenne albo też mogą wywoływać reakcje fotouczulające.

Czytaj dalej...

Każde ubranie zwłaszcza dziecięce powinno zostać wyprasowane po praniu, ponieważ wysoka temperatura żelazka to idealny sterylizator, dzięki któremu skutecznie można się pozbyć wszelkich resztek drobnoustrojów, które mogą być dodatkowym czynnikiem alergizującym.

Czytaj dalej...