Ponieważ istnieje duży wybór środków łagodzących zmiany skórne na dłoniach, powstaje problem, czym smarować uczulenie na rękach. Działanie przeciwobrzękowe i odkażające mają okłady z 3% kwasu bornego i kąpiele w słabym roztworze nadmanganianu potasu. Działanie złuszczające wykazuje 5–10% kwas salicylowy na podłożu parafinowym i mocznik w stężeniu 5–10% na podłożu lipofilnego kremu lub maści. Na zmiany pęcherzykowe z wysiękiem stosuje się okłady ściągające wody z 0,9% roztworem soli fizjologicznej, które wysuszają skórę i łagodzą świąd. Hamowanie aktywności komórek układu immunologicznego i ograniczenie reakcji zapalnej daje maść zawierająca pochodne witaminy A, czyli tzw. retinoidy,
Bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja skóry, zarówno w okresie występowania objawów chorobowych, jak i profilaktycznie. Doskonale sprawdzają się emolienty, które chronią przed nadmierną utratą wody i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Zapewniają prawidłowy poziom natłuszczenia i elastyczności skóry. Łagodzą świąd i pieczenie. Mogą mieć postać kremów, maści, emulsji lub mleczek. Dostępne są w sprzedaży bez recepty w aptekach i niektórych drogeriach.
Pomocne mogą się okazać także domowe rozwiązania. Skórę można posmarować cienką warstwą oliwy, oleju z wątroby dorsza, olejku z drzewa herbacianego, żelu aloesowego, witaminy E, naparem z rumianku, gwiazdnicy pospolitej lub mięty. Ulgę może przynieść kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem płatków owsianych.
Zobacz film: Testy na alergię. Źródło: W Dobrym Stylu TVN Style
Egzema na dłoniach może być tzw. chorobą zawodową. Szczególnie narażone są na nią osoby obcujące na co dzień z substancjami podrażniającymi skórę, a więc osoby sprzątające lub zmywające naczynia, a także te zajmujące się cateringiem, fryzjerzy, pracownicy opieki medycznej, mechanicy samochodowi itd. Egzema może być reakcją alergiczną organizmu na substancje zawarte w proszku do prania, kosmetykach, rozpuszczalnikach oraz tworzywach sztucznych w ubraniach. Wypryski na skórze mogą być także wywołane przez metale, z których wykonywana jest biżuteria, np. nikiel. Poza tym egzemę mogą wywoływać składniki pożywienia. Polecamy: Reakcja alergiczna – po jakim czasie występuje? Jakie daje objawy? Egzema predyspozycje genetyczne Predyspozycje genetyczne również mogą bezpośrednio wpływać na egzemę. Jeżeli w rodzinie obserwowano wcześniej przypadki tej choroby, prawdopodobieństwo zachorowania na nią przez daną osobę jest wyższe. Egzema może też być spowodowana zaburzeniami układu odpornościowego, stres i brak odpowiedniej higieny osobistej.
Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o skórze:
Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.
Uczulenie na rękach może się pojawić w wyniku działania rozmaitych czynników, ale najczęściej odpowiadają za nią alergeny zawarte w detergentach, płynach do zmywania, farbie drukarskiej, oleju napędowym i metalach, takich jak kobalt, chrom i nikiel.
Alergia na rękach stanowi dość częsty problem, gdyż dłonie są najbardziej narażoną na kontakt z czynnikami alergizującymi częścią ciała. Uczulenie na rękach ma przeważnie postać drobnych, czerwonych wyprysków, które zlewają się w większe plamy. Zmianom skórnym towarzyszy zazwyczaj silne swędzenie, pieczenie dłoni i ból. Dolegliwości mogą obejmować tylko palce lub całą wewnętrzną bądź zewnętrzną stronę dłoni.
Zobacz film: Alergia - choroba cywilizacyjna. Źródło: DeFacto
Warto jednak zaznaczyć, że dyskomfort pojawiający się zaraz po aplikacji kosmetyku, świadczy o nadwrażliwości skóry, natomiast gdy po kilku godzinach w miejscu aplikacji pojawiają się widoczne zmiany, mówimy o alergii.
W praktyce jest na co uważać, ponieważ kosmetyki które są stosowane na co dzień w swoim składzie zawierają około 168 różnych składników, w tym takich, które mają działanie silnie alergenne albo też mogą wywoływać reakcje fotouczulające.
Każde ubranie zwłaszcza dziecięce powinno zostać wyprasowane po praniu, ponieważ wysoka temperatura żelazka to idealny sterylizator, dzięki któremu skutecznie można się pozbyć wszelkich resztek drobnoustrojów, które mogą być dodatkowym czynnikiem alergizującym.
To, co niekiedy jest mylnie brane za uczulenie po maseczce do twarzy , w istocie może być rumieniem wynikającym z rozszerzenia naczynek krwionośnych pod wpływem podwyższonej temperatury i znacznej wilgotności.