Skuteczne sposoby na radzenie sobie z uczuleniem na detergenty na dłoniach

Jak wygląda egzema na dłoniach?

Egzema na dłoniach to rodzaj wyprysku, który może przyjąć postać grudek, zaczerwienienia, obrzęku, czy też pęcherzyków wypełnionych płynem. Ten rodzaj stanu zapalnego najczęściej obserwuje się na zewnętrznej i wewnętrznej stronie dłoni, a także pomiędzy palcami. Często egzemie towarzyszy świąd skóry, łuszczenie się jej, uczucie ciągnięcia oraz przesuszenia. W wyniku częstego i intensywnego drapania się dochodzi do powstawania przeczosów, czyli ran.

Egzemę wywołują różne czynniki, w tym zewnętrzne, jak np. detergenty, leki, czy kosmetyki oraz wewnętrzne (np. związane z niską odpornością, dziedziczeniem pewnych dolegliwości, a także z innymi chorobami toczącymi się w ustroju). Leczenie egzemy uzależnia się od przyczyny, która spowodowała jej wystąpienie.

Egzema dłoni pojawia się przede wszystkim u dzieci, lecz nie tylko. Mimo, że wyglądem przypomina wysypkę, nie jest zaraźliwa, jednak mało estetyczna. Schorzenie może się lokalizować także w innych częściach ciała, np. pod zgięciami kolanowymi, łokciowymi, czy na wewnętrznej stronie nadgarstków.

Leczenie domowe egzemy na dłoniach

Co zatem robić, gdy pojawia się egzema na dłoniach? Leczenie domowe polega w pierwszej kolejności na ustaleniu, co wywołało podrażnienie (zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z kontaktowym zapaleniem skóry). Jak tylko uda nam się dociec przyczyny, należy wyeliminować podrażniający skórę czynnik. Poza tym sprzątanie, zmywanie i inne czynności domowe należy wykonywać w rękawicach ochronnych, a wychodząc na dwór pamiętać o zakładaniu rękawiczek z naturalnej tkaniny.

Bardzo ważnym elementem postępowania z egzemą na dłoniach jest odpowiednia dieta. Oprócz unikania składnika, który uczula, należy także ograniczyć spożycie ostrych, ciężkich i tuczących potraw, pełnych konserwantów i innych sztucznych komponentów oraz cukru. Z jadłospisu powinny zniknąć dania typu instant, produkty wysoko przetworzone, fast foody, potrawy smażone, itp. Dobrze byłoby też zmniejszyć ilość wypijanej kawy, herbaty oraz alkoholu.

Jak jeszcze naturalnie zwalczyć chorobę określaną jako egzema dłoni? Leczenie babcinymi sposobami w przypadku tej dolegliwości obejmuje m.in. picie ziół, takich jak pokrzywa, koniczyna, korzeń łopianu, ziele nostrzyka, liść brzozy, kłącze tataraku, czy korzeń mniszka pospolitego. Pomocny będzie również sok z aloesu, czy marchwi oraz zwykła woda.

Jakie są przyczyny uczulenia na dłoniach?

Alergia na dłoniach bardzo często ma charakter kontaktowy – pojawia się miejscowo na skutek bezpośredniej styczności z substancją uczulającą. Do tego typu alergenów należą między innymi:

  • nikiel, chrom, kobalt,
  • lateks, guma,
  • konserwanty, barwniki i silne środki myjące znajdujące się w mydłach oraz płynach do mycia, zmywania, czyszczenia,
  • benzyna, olej napędowy, lakiery, farby,
  • niektóre produkty spożywcze, charakteryzujące się dużą ilością uczulających białek w zewnętrznych powłokach (skórkach, skorupkach), jak na przykład jajka czy pomidory.

Początek treści sponsorowanej

Uciążliwe objawy alergii takie jak katar, łzawienie oczu czy wysypka towarzyszą nam przez cały rok. Dobrym sposobem na zwalczanie tych dolegliwości będzie lek w postaci tabletki z bilastyną, która działa przeciwhistaminowo, hamuje powstawanie bąbli oraz zmniejsza zaczerwienienia skóry. Lek przeznaczony jest dla dorosłych oraz młodzieży od 12. roku życia. KLIKNIJ TUTAJ i sprawdź jak zmniejszyć objawy alergii.

Koniec treści sponsorowanej

Dla osób pracujących w szpitalach (lateksowe rękawiczki), salonach fryzjerskich (metale, z których wykonane są nożyczki) czy restauracjach (płyny do zmywania, niektóre produkty spożywcze), problem ten nosi znamiona choroby zawodowej. Są one narażone na nieustanny kontakt z substancjami alergizującymi, co utrudnia proces leczenia (podstawowym zaleceniem jest bowiem unikanie styczności z alergenem).

Od czego jeszcze może się robić uczulenie na rękach? Przede wszystkim od warunków atmosferycznych – drażniące działanie mają w szczególności silny wiatr i dotkliwe zimno, a także ciepło, na które ręce są narażone w największym stopniu, jeśli nie liczyć twarzy. Podobnie jest z ekspozycją na słońce, które może uczulać samo w sobie lub w wyniku reakcji emitowanych promieni UV ze składnikami kosmetyków, czy leków.

14 chorób, które można rozpoznać po objawach na dłoniach

Okazuje się, że stan naszych rąk jest ściśle powiązany z kondycją całego organizmu.

Czy da się wyczytać przyszłość z dłoni? Na pewno można się z nich dowiedzieć, czy jesteśmy zdrowi.

Warto jednak zaznaczyć, że dyskomfort pojawiający się zaraz po aplikacji kosmetyku, świadczy o nadwrażliwości skóry, natomiast gdy po kilku godzinach w miejscu aplikacji pojawiają się widoczne zmiany, mówimy o alergii.

Czytaj dalej...

To, czy i w jakim stopniu wystąpi alergia na kosmetyki, zależy od wielu czynników, przede wszystkim od częstotliwości i czasu ich używania, stanu skóry i miejsca, na które kosmetyk został zaaplikowany.

Czytaj dalej...

Każde ubranie zwłaszcza dziecięce powinno zostać wyprasowane po praniu, ponieważ wysoka temperatura żelazka to idealny sterylizator, dzięki któremu skutecznie można się pozbyć wszelkich resztek drobnoustrojów, które mogą być dodatkowym czynnikiem alergizującym.

Czytaj dalej...

Dostępne w aptekach maści na uczulenie wysypkę na policzkach, czole czy brodzie mogą zawierać leki przeciwhistaminowe, które blokują receptory H1 i tym samym ograniczają reakcję alergiczną, a także łagodne glikokortykosteroidy o działaniu przeciwzapalnym , które pomagają zmniejszyć obrzęk i świąd.

Czytaj dalej...