Uczulenie na palcach - Objawy, Przyczyny i Sposoby Leczenia

Uczulenie na rękach

Podobnie jak przy wcześniej omawianych rodzajach uczuleń, przyczyną uczulenia na rękach i dłoniach może być alergia kontaktowa, np. w wyniku reakcji z kosmetykiem (balsamem do ciała, kremem) czy detergentem (płynem do naczyń), ale też metalem (w biżuterii lub zegarku).

Zmiany skórne na rękach u dzieci i dorosłych mogą również świadczyć o egzemie czy atopowym zapaleniu skóry.

NO CONFIG FOR SLOT: AMP_ART_intext_9

Jak wygląda uczulenie na rękach?

Poniższe zdjęcie przedstawia pokrzywkę na przedramieniu. Drobne czerwone plamki zlewają się w większe skupiska przypominające ślad po poparzeniu pokrzywą. Uczulenie na rękach może jednak wyglądać inaczej, zwłaszcza na dłoniach. To właśnie na palcach mogą pojawić się wypełnione płynem surowiczym, swędzące grudki lub suche, łuszczące się plamy.

Uczulenie na rękach: leczenie

Skóra rąk i dłoni nie jest tak delikatna jak skóra twarzy i szyi, przez co leczenie może wyglądać nieco inaczej. W przypadku silnych reakcji alergicznych lekarz może przepisać glikokortykosteroidy w maści do stosowania miejscowego . Ten typ leku na alergię jest silniejszy niż maści i kremy antyhistaminowe, może jednak wywoływać więcej skutków niepożądanych.

NO CONFIG FOR SLOT: AMP_ART_intext_10

Przy uczuleniu na rękach i dłoniach ważna jest również odpowiednia pielęgnacja . Używaj wyłącznie delikatnych kosmetyków pozbawionych substancji zapachowych. Przy sprzątaniu pamiętaj o zakładaniu rękawic ochronnych, by uniknąć kontaktu skóry ze środkami czyszczącymi.

źródła: acaai.org, medicalnewstoday.com, aocd.org

Miejscowe objawy alergii. Pokrzywka, swędząca wysypka na rękach

Symptomy reakcji alergicznej mogą pojawić się od razu lub po kilku godzinach od kontaktu z alergenem. Pokrzywka lub bąble pokrzywkowe to najczęściej oznaka natychmiastowej reakcji alergicznej – uczulenie na dłoniach ma postać obrzękowych, czerwonych plam na skórze. Czasami pęcherzyki są przezroczyste i wypełnione treścią surowiczą. Zarówno pokrzywka, jak i grudki wysiękowe, powstają na skutek działania histaminy. Często towarzyszą im świąd i pieczenie. Swędząca wysypka na rękach pojawia się m.in. przez:

  • alergeny kontaktowe,
  • alergeny pokarmowe,
  • reakcje fotoalergiczne,
  • po ukąszeniu owada.

Wyprysk kontaktowy na rękach jest charakterystyczny dla opóźnionych reakcji alergicznych, może przybierać postać przewlekłą lub ostrą. W pierwszym przypadku wszystkie objawy utrzymują się długo po zakończeniu kontaktu z alergenem. Ostry, alergiczny wyprysk kontaktowy ustępuje wkrótce po wyeliminowaniu czynnika wywołującego odpowiedź immunologiczną. Uczulenie na dłoniach przebiega etapami:

  • rumień z obrzękiem,
  • pęcherze,
  • pękanie pęcherzyków,
  • nadżerki, strupy,
  • gojenie, odbudowa naskórka i skóry.

Jak objawia się pękająca skóra na palcach rąk?

Jeśli pękająca skóra na palcach rąk jest wynikiem zwykłego przesuszenia (np. wskutek używania zbyt agresywnych płynów do zmywania naczyń), objawy są umiarkowanie uciążliwe.

Oprócz samych pęknięć, które zazwyczaj są niewielkie, wystąpić też mogą:

  • świąd o umiarkowanym natężeniu
  • pieczenie, szczypanie, niewielki ból
  • zaczerwienienie
  • delikatne łuszczenie.

Zdecydowanie bardziej dojmujące są objawy w przypadku procesów chorobowych, na przykład zaawansowanej łuszczycy, egzemy czy AZS.

Przykładowo, w przebiegu łuszczycy dłoni i stóp pojawiają się takie symptomy, jak:

  • silne rogowacenie skóry,
  • bardzo głębokie pęknięcia skóry,
  • bardzo silne dolegliwości bólowe.

Jeśli łuszczyca ma postać krostkową, dodatkowo skórę mogą pokrywać bolesne grudki i nieestetyczne strupy. Z kolei tzw. krostkowe zapalenie kończyn, powoduje nie tylko pękanie skóry, ale też paznokci, a nawet odchodzenie całych płytek od ciała.

Pękająca skóra na palcach - przyczyny i objawy. Jak zadbać o warstwę ochronną skóry?

Pękająca skóra na palcach może świadczyć o zwykłym przesuszeniu, ale też o rozwoju groźnych chorób, takich jak łuszczyca, grzybica, AZS, niedoczynność tarczycy, a nawet cukrzyca. Zobacz, dlaczego skóra na palcach pęka, jak temu zapobiegać i jak leczyć.

  • Pękająca skóra na palcach dłoni oraz stóp to nie tylko defekt estetyczny. Często jest sygnałem nadmiernego rogowacenia tkanek lub uszkodzenia zewnętrznej warstwy ochronnej skóry.
  • Czynników powodujących rogowacenie, wysuszanie i pękanie skóry na palcach dłoni i stóp jest wiele. Mogą to być również czynniki zewnętrzne, procesy chorobowe o podłożu dermatologicznym, brak witamin oraz wynik starzenia się organizmu.
  • Do leczenia przesuszonej i pękającej skóry niezbędne jest specjalistyczne leczenie dobrane w zależności od czynnika etiologicznego. Nie należy również zapominać o domowych sposobach na pękającą skórę na palcach, tj. wszelkich działań profilaktycznych, np.: stosowaniu rękawiczek, dbaniu o odpowiednią dietę, nawodnieniu, stosowaniu kosmetyków, itd.
  • Pękająca skóra na palcach
  • Dlaczego pęka skóra na palcach?
  • Jak objawia się pękająca skóra na palcach rąk?
  • Pękająca skóra na palcach a brak witaminy A
  • Leczenie pękającej skóry na palcach
  • Domowe sposoby na pękającą skórę na palcach

Uczulenie na szyi

Wysypka na szyi, karku i dekolcie może pojawić się w wyniku alergii kontaktowej, kiedy to konkretna substancja wywołuje nadwrażliwość układu odpornościowego. Przykładem tego typu reakcji jest wyprysk kontaktowy pojawiający się u osoby uczulonej na nikiel , która nosi biżuterię wykonaną z tego metalu. Uczulać mogą również inne materiały, np. wełna, ale też perfumy.

Zdarza się, że uczuleniu na szyi i karku towarzyszy również wysypka w innych rejonach ciała, np. na plecach i klatce piersiowej oraz brzuchu. Tego typu reakcja najczęściej zalicza się do ogólnoustrojowych objawów alergii wywołanych np. alergią na leki .

NO CONFIG FOR SLOT: AMP_ART_intext_7

Inną przyczyną wystąpienia wysypki (najczęściej swędzącej) na szyi jest silny stres.

Jak wygląda uczulenie na szyi?

Na poniższym zdjęciu widać wysypkę u dziecka powstałą na skutek alergii na leki:

Uczulenie na szyi: leczenie

Wszelkie zmiany skórne należy konsultować z lekarzem. Warto najpierw udać się do pediatry lub lekarza rodzinnego, który następnie wystawi skierowanie do alergologa lub dermatologa .

W przypadku zmian na szyi i dekolcie może się okazać, że to, co braliśmy za objaw uczulenia, jest tak naprawdę reakcją na zmiany hormonalne w organizmie czy trądzikiem młodzieńczym .

NO CONFIG FOR SLOT: AMP_ART_intext_8

Jeśli lekarz potwierdzi, że wysypka jest objawem alergii, przepisze leki w postaci maści lub kremów łagodzących objawy . Konieczne może być również doustne zażywanie leków działających ogólnoustrojowo .

Warto jednak zaznaczyć, że dyskomfort pojawiający się zaraz po aplikacji kosmetyku, świadczy o nadwrażliwości skóry, natomiast gdy po kilku godzinach w miejscu aplikacji pojawiają się widoczne zmiany, mówimy o alergii.

Czytaj dalej...

Egzema między palcami dłoni , czy umiejscowiona w innych rejonach dłoni może również być wynikiem dziedziczenia pewnych skłonności po przodkach oraz osłabienia funkcjonowania układu immunologicznego.

Czytaj dalej...

Kaszka na skórze twarzy, czerwone suche plamy na policzkach, wysypka na szyi i dekolcie to tylko kilka objawów uczulenia na twarzy, które mogą wystąpić jako reakcja alergiczna na słońce, dane pokarmy, kosmetyki, środki drażniące i inne.

Czytaj dalej...

Każde ubranie zwłaszcza dziecięce powinno zostać wyprasowane po praniu, ponieważ wysoka temperatura żelazka to idealny sterylizator, dzięki któremu skutecznie można się pozbyć wszelkich resztek drobnoustrojów, które mogą być dodatkowym czynnikiem alergizującym.

Czytaj dalej...