"Ogromny pryszcz na brodzie - Przyczyny, Leczenie i Sposoby Zapobiegania"

Ropne, bolące pryszcze na brodzie

Bolący pryszcz na brodzie to kłopot, który jest znajomy wielu osobom – nawet tym, które z natury nie posiadają cery trądzikowej. Jeśli krostki pojawiają się jedynie od czasu do czasu, nie trzeba zanadto się nimi przejmować. Problem pojawia się wówczas, gdy pryszcze na brodzie wyskakują stale, powodują duży ból i dyskomfort. Podpowiadamy, co robić, gdy zauważysz u siebie skłonność do pryszczy na brodzie, a także jak skutecznie z nimi walczyć.

Pryszcze na brodzie to problem, z którym borykają się osoby w różnym wieku. Dotyczą zarówno nastolatków, jak i osób po 50. roku życia. Powody ich powstawania mają rozmaite źródła – trafna diagnoza jest z kolei najważniejszym elementem procesu leczenia krostek.

Co najczęściej powoduje pryszcze na brodzie?

  • Pryszcze na brodzie – zmora skóry trądzikowej Ropne pryszcze na brodzie to charakterystyczny problem cery trądzikowej i tłustej. Broda wchodzi w skład tzw. strefy T – to partie twarzy, na których znajduje się najwięcej gruczołów łojowych. W przypadku cery problematycznej, produkcja sebum jest wzmożona, a pory mają skłonność do zapychania. U osób z cerą trądzikową, prócz ropnych pryszczy na brodzie, pojawiają się krostki o charakterze zaskórnikowym i tzw. wągry. Ponadto skóra brody jest lepka i ma widocznie rozszerzone pory.
  • Niewłaściwa pielęgnacja a pryszcze na brodzie Zdarza się, że powodem pryszczy na brodzie jest nieodpowiednia pielęgnacja skóry. Stosowanie kosmetyków niedopasowanych do jej potrzeb, zbyt pobieżne mycie lub kładzenie się spać w makijażu zwiększają ryzyko zapchania porów.
  • Pryszcze na brodzie – objaw chorób hormonalnych Bolące pryszcze na brodzie, które pojawiają się praktycznie non stop, powinny skłonić cię do konsultacji z endokrynologiem. Jak się okazuje, jest to objaw bardzo często towarzyszący kłopotom z tarczycą, hiperandrogenizmowi, zespołowi policystycznych jajników. Alarmującą sytuacją jest szczególnie ta, w której trądzik pojawia się praktycznie tylko na brodzie.

Pryszcze na brodzie - przyczyny powstawania wyprysków i metody leczenia

Pryszcze na brodzie występują głównie w przebiegu takich schorzeń i zaburzeń, jak trądzik czy hiperandrogenizm. Mogą być również spowodowane złą dietą i niewłaściwą pielęgnacją. Sprawdź, dlaczego i jak powstają wypryski na brodzie i jak można je leczyć metodami domowymi, farmakologicznymi oraz zabiegowymi.

  • Główne przyczyny pryszczy na brodzie to zaburzenia hormonalne i nadaktywność gruczołów łojowych. Powstawanie wyprysków stymuluje niewłaściwa dieta, używki, nieumiejętna pielęgnacja oraz stres.
  • Wypryski na brodzie u młodzieży są związane ze schorzeniem znanym jako trądzik młodzieńczy. Pryszcze na brodzie w wieku dorosłym również mogą mieć podłoże hormonalne i wiązać się z trądzikiem późnym lub hipoandrogenizmem.
  • Podstawą leczenia wyprysków jest zmiana nawyków i stylu życia np. modyfikacja diety czy poprawa pielęgnacji. Pryszcze na brodzie warto jednak skonsultować z dermatologiem, który zaproponuje odpowiednie leczenie.
  • Co powoduje pryszcze na brodzie?
  • Wypryski na brodzie u młodzieży - skąd się biorą?
  • Pryszcze na brodzie po 30 roku życia - przyczyny powstawania
  • Od czego są pryszcze na brodzie po 40-50 roku życia?
  • Domowe sposoby na pryszcze na brodzie
  • Co na pryszcze na brodzie może przepisać lekarz?

Domowe sposoby na pryszcze na brodzie

Ze względu na złożoną patogenezę trądziku i innych tego typu schorzeń, w której znaczny udział mają czynniki hormonalne, zapalne i genetyczne, domowe sposoby na pryszcze na brodzie stosować powinno się jedynie wspomagająco. Co więcej, należy się liczyć z tym, że skuteczność „babcinych” receptur będzie względnie niewielka w porównaniu z profesjonalnym leczeniem.

Niemniej, niezależnie od terapii zaordynowanej przez dermatologa, warto jest profilaktycznie wdrożyć takie działania, jak:

  • zmiana diety, eliminacja tłuszczów nasyconych oraz trans a także węglowodanów o wysokim IG,
  • rezygnacja z używek – alkoholu i papierosów,
  • stosowanie jedynie naturalnych kosmetyków, bez detergentów i konserwantów,
  • unikanie kosmetyków na bazie lipidów, które dodatkowo natłuszczają skórę oraz alkoholu, który ją przesusza, stymulując gruczoły łojowe do wytężonej pracy,
  • unikanie sytuacji stresujących.

Należy pamiętać, że pryszczy na brodzie nie wolno wyciskać. Można je natomiast posmarować wyciągiem z cebuli lub delikatnym kremem z alantoiną czy kwasem hialuronowym. Ponadto wśród kosmetyków leczniczych szukać można takich, które zawierają w swoim składzie cynk, krzem, siarkę, a także heparynę, elastynę, kwas glikolowy czy witaminy A, C i E.


Jeśli zmiana skórna jest pojedyncza można ją posmarować punktowo maścią cynkową, niewielką ilością olejku herbacianego lub żelem dedykowanym do aplikacji punktowej w przypadku zmian zapalnych.

Czytaj dalej...

przy regeneracji skóry często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę jako silny antyoksydant wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Dlatego my w naszym płynie zamiast wody używamy świeżo przygotowanego naparu z ziół, w których jest zawarta cała gama substancji aktywnych, które nie tylko oczyszczają naszą skórę, ale odpowiednio o nią dbają.

Czytaj dalej...