"Ogromny pryszcz na brodzie - Przyczyny, Leczenie i Sposoby Zapobiegania"

Wypryski na brodzie u młodzieży - skąd się biorą?

Wypryski na brodzie u osób w wieku nastoletnim (11-18 lat) z dużą dozą prawdopodobieństwa są manifestacją schorzenia znanego jako trądzik młodzieńczy (Acne juvenilis). Jest to przewlekła choroba gruczołów łojowych oraz ujść mieszków włosowych, powodująca nadprodukcję sebum.

Bezpośrednią jej przyczyną jest:

  • nadmierne stężenie androgenów w okresie dojrzewania płciowego, zwłaszcza u chłopców,
  • przyspieszone rogowacenie ujść gruczołów łojowych,
  • nadkażenia bakteryjne, zwłaszcza ze strony szczepu Propionibacterium acnesi.

W zależności od charakteru objawów przypadłość ta występuje w kilku odmianach, wśród których wyróżnić można:

  • trądzik zaskórnikowy – podstawowym wykwitem są tak zwane wągry (zaskórniki), otwarte lub zamknięte. Mają one średnicę od 1 do 3 milimetrów. Są efektem zatkania gruczołów łojowych,
  • trądzik krostkowy – na twarzy, w tym w szczególności w tzw. strefie T (czoło, nos, broda), pojawiają się wypełnione ropą, żółtawe krosty, zaś skóra objęta zostaje stanem zapalnym. Pryszcze te są miękkie, ale nie powinny być wyciskane, a to z uwagi na ryzyko dalszego rozprzestrzenienia choroby. Po ustąpieniu pryszczy z twarzy, do końca życia mogą po nich pozostać blizny,
  • trądzik grudkowy lub grudkowo-krostkowy – oprócz ropnych krost, na brodzie pojawić się mogą twarde, zbite, czerwone grudki.

CZYM SĄ PRYSZCZE NA BRODZIE?

Pryszcze na brodzie to krosty, które pojawiają się właśnie na brodzie, a często także w okolicach ust i linii żuchwy. Powstają w wyniku wahań hormonów, zwłaszcza u kobiet.

Jest kilka możliwych przyczyn powstawania krost na brodzie, które dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn – należą do nich stres, brak snu i niezrównoważona dieta.

Broda to część twarzy, której często dotykamy, a to sprzyja rozprzestrzenianiu się na skórze tłuszczu, łoju i brudu, nasilających rozwój bakterii trądzikowych.

Istnieją też inne powody występowania pryszczy na brodzie.

U kobiet częstą przyczyną nawracających krost w tej strefie jest brak równowagi hormonalnej. To przez nadmiar hormonu androgenowego, który zbyt mocno pobudza gruczoły łojowe.

KOBIETY:

Kobiety skarżące się na trądzik po dwudziestym roku życia mają tendencję do wyprysków na brodzie, wokół ust i na linii żuchwy – jest to tak zwana „strefa U"".

U kobiet częstą przyczyną nawracających krost w tej strefie jest brak równowagi hormonalnej. To przez nadmiar hormonu androgenowego, który zbyt mocno pobudza gruczoły łojowe.

Inną przyczyną o podłożu hormonalnym jest miesiączka. Przez różne fazy cyklu organizm produkuje więcej niż zwykle określonych hormonów. Pod koniec wytwarza więcej testosteronu, który również pobudza aktywność gruczołów łojowych.

Sebum pomaga zachować skórze odpowiednią warstwę ochronną i nawilżenie, jednak jego nadmiar może zatykać pory i powodować powstawanie wyprysków na brodzie. Zazwyczaj pojawiają się one w postaci dużych, bolesnych czerwonych guzków lub widocznych pod skórą białych plamek, zwanych zaskórnikami.

MĘŻCZYŹNI:

U mężczyzn także występują wahania hormonalne, które mogą mieć wpływ na ich skórę, jednak czerwone plamy na brodzie to najczęściej efekt wrastających włosków. Ma to miejsce, gdy końcówka włosa wrasta z powrotem w skórę, powodując zaczerwienienie i stan zapalny. Wrastające włoski mogą powodować podrażnienie, które wygląda jak pryszcz.

Co na pryszcze na brodzie może przepisać lekarz?

Co na pryszcze na brodzie stosuje się w ramach profesjonalnej terapii? Paleta dostępnych leków jest bardzo szeroka. Należą do nich między innymi:

  • antybiotyki, takie jak erytromycyna, klindamycyna, , tetracyklina oraz mupirocyna,
  • chemioterapeutyki, w tym przede wszystkim metronidazol,
  • retinoidy, czyli pochodne witaminy A takie jak ) adapalen, tazaroten, tretinoina,
  • kwas azelainowy,
  • nadtlenek benzoilu,
  • maść ichtiolowa,
  • tlenek cynku,
  • leki hormonalne: spironolakton i octan cyproteronu.

Dodatkowo zdecydować można się na jednej z licznych zabiegów, takich jak laseroterapia, naświetlanie lampą IPL, peeling kawitacyjny, mikrodermabrazja.


Jeśli zmiana skórna jest pojedyncza można ją posmarować punktowo maścią cynkową, niewielką ilością olejku herbacianego lub żelem dedykowanym do aplikacji punktowej w przypadku zmian zapalnych.

Czytaj dalej...

przy regeneracji skóry często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę jako silny antyoksydant wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;.

Czytaj dalej...

W efekcie ich działalności i wcześniejszej działalności bakterii tworzy się ropa, która zbiera się w skórze, jest wypychana ku górze i widać ją tuż pod powierzchnią często bardzo cieniutkiego w tym miejscu, obumarłego naskórka.

Czytaj dalej...

Jeśli po wyeliminowaniu nieprawidłowej pielęgnacji i błędów w goleniu się pryszcze i krostki pod pachami nadal się pojawiają, należy jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem, by mógł wykluczyć inne choroby skóry.

Czytaj dalej...