Wielki pryszcz pod pachą - Przyczyny, leczenie i porady
Jak leczyć pryszcze podskórne?
Jeżeli mimo odpowiedniej pielęgnacji stan skóry pod pachami się nie poprawia, i zmiana skórna występująca pod pachami się nie goi, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do dermatologa, szczególnie jeśli pod pachami pojawia się ropna zmiana, co może być objawem trądziku torbielowego.
W przypadku krostek od nadmiernej potliwości, czyli potówek, zaproponuje leczenie, które zmniejszy ilość wydzielanego potu. Wprowadzi również odpowiednią terapię zapalenia mieszków włosowych lub trądziku torbielowatego.
Bardzo rzadko, ale jednak się zdarza, że pryszcze pod pachami to jeden z symptomów chorób ogólnych organizmu, jak cukrzyca czy problemy z wątrobą. Jeśli więc stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas, warto skorzystać z konsultacji u specjalisty, który postawi diagnozę i wprowadzi odpowiednie leczenie.
Pryszcze – Grudki
Jak wyglądają grudki?
Jak sama nazwa wskazuje ten rodzaj pryszczy wygląda, jak grudki na skórze. Mogą być one mniej lub bardziej zaczerwienione, a ich cechą charakterystyczną jest to, że nie widać „rdzenia” wyprysku tzn. ani charakterystycznej białej głowy czy ropy, ani czarnej kropki charakterystycznej dla zaskórników.
Jeśli spojrzysz na zdjęcie ilustrujące artykuł to na pierwszy rzut oka wydaje się, że na czole tego nastolatka są właśnie grudki i gdyby po bliższych oględzinach okazało się, że nigdzie nie widać prześwitów ropy (białych główek) lub charakterystycznych czarnych kropek to należałoby uznać, że ten chłopiec ma właśnie trądzik grudkowy.
Jak powstają grudki?
Grudki są efektem istnienia większych przerw w ścianach porów skóry (mieszków włosowych). Przerwy te mogą wypełnić się zanieczyszczeniami (toksynami, resztkami obumarłych komórek) i łojem. W ten sposób w skórze tworzy się zgrubienie w postaci grudki, tym większej i boleśniejszej im intensywniejszy jest stan zapalny wskutek intensywności pracy bakterii.
Grudka może się łatwo utworzyć na skutek np. wyciskania zaskórników. Wtedy tworzy się przerwa, którą wypełniają ww. substancje.
Grudka może się rozwinąć w krostę (pojawi się na niej charakterystyczne białawe zwieńczenie) lub może samoistnie zniknąć.
Jak postępować z grudkami?
Absolutnie i pod żadnym pozorem nie należy ich wyciskać, bo wyciskając „otwieramy” kolejne kanały do zbierania się różnych paskudztw, z których grudki powstają. One powinny same dość łatwo i szybko zniknąć.
Proces zaniku może wspomóc przemywanie preparatami o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Płyny przeciwtrądzikowe powinny wystarczyć.
Jeśli grudki tworzą się często i jest ich dużo, można wspomóc kurację tabletkami >>> tu więcej o polecanych tabletkach.
Przy pojedynczych grudkach polecam smarowanie odrobiną olejku z drzewa herbacianego. Naprawdę ociupiną. Olejek genialnie niszczy bakterie i grudka może nawet nie mieć szans, by się rozwinąć.
Pryszcze podskórne: czym są?
To różnej wielkości podskórne ropne zmiany znajdujące się w głębokiej warstwie skóry, niemożliwe do wyciśnięcia, ponieważ ich ujście zasłonięte jest przez skórę. Czasem są rozsiane po twarzy i drobne. Częściej jednak mają formę cyst lub nawet twardych guzków. Guzki znajdują się głębiej niż cysty i są twarde. Cysty są nieco bardziej miękkie i czasem widocznie nabrzmiałe ropą, ponieważ znajdują płycej niż ropne guzki. Zmiany mogą mieć lekko siny lub czerwonawy odcień, czasem jedynie czerwoną obwódkę. Zarówno cysty, jak i guzki charakteryzują się tym, że przy dotknięciu bolą, chociaż przy mniejszych pryszczach ból może nie być wyczuwalny, szczególnie u odpornych osób. Nie należy ich wyciskać, ponieważ zostawiają trwałe, ciemne blizny. Przyjmuje się, że najczęściej podskórne pryszcze tworzą się w strefie T (czoło, nos, broda), podobnie jak inne zaskórniki. Nie jest to prawda. W rzeczywistości mogą wystąpić w bardzo wielu miejscach na ciele, przede wszystkim na policzkach i na czole tuż przy włosach, na skroniach, na szyi, w okolicach uszu, na plecach oraz na dekolcie. Kiedy pryszcz podskórny się pojawi, warto dać mu czas. Niektóre same wchłaniają się już po kilku dniach, a te mniejsze okazują się być zwykłymi pryszczami, które wychodzą na wierzch, przez co stają się o niebo prostsze do usunięcia. Jeśli jednak podskórne cysty i guzki nie znikają lub pojawiają się regularnie, należy się temu przyjrzeć. Czytaj też: Trądzik: objawy i skuteczne leczenie Trądzik zaskórnikowy: jak go wyleczyć? Pryszcze na pośladkach: jak powstają i jak się ich pozbyć?
- używanie kosmetyków zapychających pory, zbyt tłustych kremów
- skłonności genetyczne
- choroby, np. cukrzyca oraz inne choroby metaboliczne
- długotrwały stres (szczególnie, kiedy pryszcze występują w okolicy szyi i uszu)
Rodzajem pryszczy podskórnych można też nazwać łagodne czyraki, czyli ropne zmiany skórne wynikające z zapalenia mieszków włosowych. Są bardziej bolesne i większe od zwyczajnych pryszczy. Bolą bez dotykania, kiedy już urosną. Częste występowanie czyraków może świadczyć o chorobach nerek i wątroby, cukrzycy, osłabionej odporności organizmu, zarażeniu wirusem HIV. Jeśli zdiagnozujesz u siebie czyraka, koniecznie udaj się do lekarza dermatologa.
Pryszcze i krosty pod pachami - przyczyny powstawania pryszczy i jak się ich pozbyć
Pryszcze i krostki pod pachami pojawiają się najczęściej przez nieprawidłową pielęgnację lub w przypadku nieprawidłowej depilacji. Osoby, które chorują na trądzik torbielowaty, są niestety bardziej narażone na pojawianie się takich zmian. Warto pamiętać, że takie pryszczy i krostki najczęściej pojawiają się latem, kiedy skóra pod pachami może być najbardziej podrażniona i wystawiona na działanie promieni słonecznych.
Pryszcze i krosty pod pachami najczęściej swoją przyczynę mają w nieodpowiedniej depilacji - aby im zapobiegać trzeba szczególnie zadbać o tę wrażliwą skórę. Zwróćcie uwagę czy używacie czystej i ostrej maszynki, unikajcie trzymania jej pod prysznicem, by eliminować namnażanie się bakterii i grzybów. Niewskazane jest także depilacja na sucho. Jeśli po wyeliminowaniu nieprawidłowej pielęgnacji i błędów w goleniu się pryszcze i krostki pod pachami nadal się pojawiają, należy jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem, by mógł wykluczyć inne choroby skóry.
- Spis treści:
- Skąd biorą się zmiany skórne pod pachami?
- Jak zapobiegać pryszczom i krostką pod pachami i na węzłach chłonnych?
- Pryszcze i krosty pod pachami - leczenie