Witamina B12 a wypadanie włosów - Kluczowa zależność dla zdrowia Twoich włosów
Wypadanie włosów – przyczyny
Na skórze głowy mamy 100 tys. mieszków włosowych. Aż 90% włosów jest w fazie wzrostowej, tzw. fazie anagenu. Aby faza wzrostu przebiegała bez problemu, potrzebne są składniki odżywcze, gwarantujące niezakłócony przebieg tego procesu.
U zdrowego człowieka całkowicie fizjologiczne jest wypadanie do 100 włosów dziennie. Jeśli zauważymy nadmierną utratę włosów, jest to wskazaniem do poszukiwania przyczyn takiego stanu.
Nadmierne wypadanie włosów i łysienie mogą być spowodowane wieloma czynnikami. To na przykład:
- predyspozycje genetyczne,
- nadmierny i długotrwały stres,
- niezbalansowana dieta,
- nadużywanie alkoholu i palenie papierosów,
- zanieczyszczenie środowiska,
- leki,
- zmiany równowagi hormonalnej spowodowane chorobą (np. niedoczynność tarczycy) lub występujące w ciąży czy w okresie menopauzy.
Styl życia jest bardzo ważnym czynnikiem determinującym wypadanie włosów. Istnieją doniesienia o bliźniakach, u których – pomimo identycznego profilu genetycznego – stopień wypadania włosów jest różny. Jest to wynikiem narażenia na inne czynniki środowiskowe i innego stylu życia.
Sposoby stosowania tokoferolu do włosów
Witamina E może zapewnić włosom niesamowite korzyści na różne sposoby. Są to suplementy diety, szampony i różne maski. Występuje również w wielu produktach spożywczych.
Profesjonalne maski do włosów z witaminą E.
Znalezienie tokoferolu w kosmetykach jest łatwe. Wystarczy zwrócić uwagę na kompozycję. Możesz kupić takie maski w Internecie i profesjonalnych sklepach. A na Ayherb kupisz płynne suplementy w postaci olejku. Wszystkie produkty są prezentowane z recenzjami, co ułatwia wybór zakupu.
Zalecamy również zapoznanie się z produktami TOP-3 na iHerb:
Nature’s Bounty, olej z witaminą E, 30000 IU, 2,5 fl oz (74 ml) Now Foods, Naturalny e-olej, Ochrona przeciwutleniająca, 1 uncja (30 ml) XXI wieku, Olej z witaminą E, 13500 mg (30000 IU) ), 2,5 uncji (74 ml)
Ważna informacja! Jeśli poczujesz swędzenie i inny dyskomfort, natychmiast zmyj kompozycję. Zdecydowanie zaleca się wykonanie testu reakcji alergicznej przed nałożeniem maski.
Dodanie do szamponu
Nie może być prostsze niż dodanie witaminy E do szamponu do włosów. Istnieją jednak pewne niuanse:
Możesz także zrobić koktajl witaminowy do loków własnymi rękami. Aby to zrobić, dodaj następujące składniki do szamponu 250 ml:
W ten sam sposób dopuszczalne jest wzbogacanie balsamów do włosów.
Suplementy tokoferolu na włosy
Aby uzyskać widoczny efekt na zewnątrz, trzeba zadbać o zdrowie organizmu od wewnątrz. Przyjmuj suplementy, jedz zdrową żywność i zaniedbuj złe nawyki. Kapsułki witaminy E są przydatne nie tylko na włosy, ale także na całe ciało. Suplementy z przeciwutleniaczem (wit. E) nasycają tlenem, wzmacniają właściwości innych korzystnych pierwiastków itp.
Wysokiej jakości leki zaspokajają codzienne zapotrzebowanie E.Aicherb ma ogromny asortyment, z którego wyróżnia się TOP-3:
Lake Avenue Nutrition, Witamina E, 400 IU, 360 Veggie Softgels California Gold Nutrition, Kompleks tokotrienolu, 150 kapsułek z XXI wieku, Witamina E, 180 mg (400 IU), 110 kapsułek
Jakie składniki diety są ważne dla włosów?
Odpowiedź na to pytanie jest często trudna, biorąc pod uwagę różne przyczyny ich wypadania. Niektóre składniki są jednak niezbędne do prawidłowej pracy mieszków włosowych, dlatego warto dbać o różnorodną i zbilansowaną dietę na co dzień.
Żelazo
Żelazo jest składnikiem, którego niedobór wywołuje anemię. Jednym z jej objawów są wypadające włosy. Żelazo można znaleźć głównie w mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego, ale znajduje się ono również w fasoli, grochu, soczewicy, chlebie żytnim czy kaszy gryczanej. Należy pamiętać, że żelazo zawarte w produktach roślinnych wchłania się dużo gorzej niż to pochodzące ze źródeł zwierzęcych.
Cynk
Niedobory cynku również mogą prowadzić do wzmożonej utraty włosów. Źródłem cynku są m.in.:
- ryby,
- ostrygi,
- mięso,
- wątróbka,
- jaja,
- ser żółty,
- kasza gryczana ,
- pestki dyni,
- nasiona słonecznika.
Biotyna
Witaminą istotną dla włosów jest biotyna . Jej niedobory, choć nie są częste, mogą przyczynić się do wypadania włosów. Biotyna znajduje się zarówno w żywności pochodzenia zwierzęcego (wątróbka, jaja, sardynki), jak i roślinnego (soja, orzechy włoskie, kalafior, migdały, szpinak).
Witamina B12
Kolejną ważną witaminą jest witamina B12 , której brak również skutkuje anemią i wypadaniem włosów. Jej niedobory często obserwowane są u osób ograniczających lub rezygnujących z mięsa i wszelkich produktów odzwierzęcych, ponieważ to one są jej głównym, dobrze przyswajalnym źródłem.
Na diecie wegańskiej i wegetariańskiej należy ją obowiązkowo suplementować.
Witamina D
Witamina D jest jedną z najważniejszych witamin, a jej powszechnie występujący niedobór źle wpływa na kondycję całego organizmu, w tym również włosów. Zapotrzebowanie na witaminę D jest tylko w niewielkim stopniu pokrywane za pomocą diety. Możliwa jest jej synteza w organizmie poprzez wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych, jednak eksperci zalecają jej regularną suplementację w celu uniknięcia niedoborów.
Kortyzol a wypadanie włosów
Nadnercza zlokalizowane w górnym biegunie obu nerek wytwarzają kortyzol. Nazywany jest on hormonem stresu, ponieważ wydzielany jest w sytuacjach stresujących. Dużym problemem jest długotrwały nadmiar kortyzolu, który powoduje wiele zaburzeń (w tym zawał lub udar). Jednym z objawów wysokiego poziomu kortyzolu jest wypadanie włosów na głowie. Przyczynami choroby są przyjmowanie niektórych leków, nadmierna produkcja kortyzolu przez nadnercza, długotrwały stres lub guz przysadki mózgowej. Diagnostyka polega na 3 lub 4-krotnym oznaczeniu kortyzolu w dobowym moczu. Leczenie uzależnione jest od przyczyny choroby. Wyrównanie poziomu kortyzolu będzie oznaczać stopniowe wycofanie objawów choroby.
Sposób leczenia uzależniony jest od rodzaju zdiagnozowanego zaburzenia. Próbę walki z problemem można podjąć wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Wewnętrzne metody walki z łysieniem to zazwyczaj terapia hormonalna. Jako wsparcie można zastosować preparaty zawierające witaminy lub zioła, które pobudzą włosy do regeneracji. Zewnętrzne metody to stosowanie wysokiej jakości kosmetyków w postaci odżywek do włosów, szamponów i wcierek.
Trycholog może zaproponować różnego rodzaju zabiegi, które będą pobudzały wzrost mieszków włosowych. Wysoką skuteczność wykazuje mezoterapia igłowa skóry głowy, która polega na podaniu odpowiedniej mieszanki odżywczej. Jednym ze sposobów usunięcia efektów łysienia jest przeszczep włosów. Doświadczony specjalista to gwarancja najlepszych efektów zabiegu i znacznego zagęszczenia włosów.
Dr n. med. Piotr Turkowski
Chirurg plastyczny, lekarz medycyny estetycznej, trycholog, specjalista transplantacji włosów. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.