Wrastające włoski - przyczyny, objawy i skuteczne sposoby leczenia
Czym są wrastające włoski?
Wrastające włoski pojawiają się, gdy po goleniu lub depilacji włos zamiast odrastać i przebić się ponad powierzchnię skóry, zagina się i zaczyna wrastać w skórę, w konsekwencji czego dochodzi do powstawania nieestetycznych i bolesnych krostek. Towarzyszy im silne uczucie swędzenia, ocieplenia i zaczerwienia skóry. Nierzadko dochodzi do obrzęku i rozwoju stanu zapalnego w miejscu wrastania włosa. Nazywa się on fachowo zapaleniem mieszków włosowych. Tendencję do wrastania wykazują zwłaszcza sztywne, kręcone i grube włoski. Problem ten pojawia się po depilacji chemicznej, elektronicznym depilatorem, a także po nieprawidłowo przeprowadzonym zabiegu woskowania. Depilacja woskiem, podczas której włosy usuwa się z cebulkami, znacznie osłabia strukturę włosa. Rzadziej wrastające włoski rozwijają się po goleniu maszynką.
Problem dotyczy najczęściej ciężarnych kobiet. Odpowiadają za to wahania hormonalne.
Okolice bikini, nogi, a zwłaszcza uda, pachy, broda i szyja to miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do wrastania włosów.
Zapobiegajmy a nie tylko przeciwdziałajmy
Najczęściej jak włosek wrasta tuż pod powierzchnią naskórka nachodzi nas ochota, żeby od razu samodzielnie wyciągnąć go na zewnątrz. Jest to całkowicie naturalne. Igła, pęseta, paznokieć – ile ludzi tyle sposobów. Polecamy jednak powściągnąć takie zapędy, gdyż są nie tylko mało higieniczne, ale mogą przyczynić się do zwiększenia podrażnień.
Ryzyko występowania wrastających włosów możemy zmniejszyć regularnie korzystając z dobrodziejstw depilacji zastosowując się do wszystkich zaleceń. Główną rolę gra tutaj odpowiednia długość włosa w granicach od 0,5 cm do 1 cm długości. Przy dłuższych włosach istnieje większe ryzyko ich przełamania bądź urwania, natomiast krótsze nie gwarantują uzyskania zadowalającego efektu.
Niekiedy ludzie świadomie rezygnują z jakiejkolwiek depilacji ponieważ na ich skórze krótko po zabiegu pojawiają się czerwone nieestetyczne krostki zwiastujące zapalenie mieszka włosowego. Nie jest to w żadnym razie powód do rezygnacji z możliwości posiadania aksamitnie gładkiej skóry. Należy tylko wiedzieć, jakie kroki powinniśmy podjąć przed i po depilacji, aby ustrzec się powyżej opisanych reakcji skórnych.
Wrastające włoski: jak się ich pozbyć? Jak zapobiec ich wrastaniu po depilacji?
Wrastające włoski po depilacji to problem wielu pań, które pozbywają się włosków poprzez wyrwanie ich razem z cebulkami. Owszem, po takim zabiegu ciało długo pozostaje gładkie, ale w pewnym momencie mogą zacząć pojawiać się tuż pod skórą czarne kółeczka, czyli zakręcone włoski, które nie mogą przebić się na zewnątrz. Dowiedz się więc, jak pozbyć się wrastających włosków po depilacji i czy istnieją sposoby na to, by w ogóle one nie wrastały!
Spis treści
Wrastające włoski po depilacji dotyczą wielu pań i wcale nie tylko tych obdarzonych włosami cienkimi lub kręconymi. Włos po prostu ma to do siebie, że na początku, gdy dopiero zaczyna rosnąć – a tak się dzieje po pewnym czasie od depilacji – jest cieniutki i miękki. A gdy musi przebić się przez grubą warstwę skóry, zwyczajnie nie daje rady! Nie pomaga mu też stwardniały naskórek, który powstaje w wyniku systematycznego podrażniania skóry, czy to depilatorem elektrycznym, czy maszynką do golenia. Dlatego skręca się tworząc pod skórą czarne kółeczko. Z czasem w końcu uda mu się przebić, ale zanim to nastąpi, może wywołać zapalenie mieszka włosowego, co wygląda niezdrowo i nieestetycznie - zapalenie objawia się w postaci zaczerwienionych krostek, zwykle wypełnionych ropą, w dodatku swędzących i bolesnych. Skóra w ich pobliżu jest opuchnięta i podrażniona, a to niekiedy może doprowadzić do rozwinięcia się poważniejszego stanu zapalnego, a nawet blizn.
Wrastające włoski – na czym to polega?
Z pewnością jest to bolączka, z którą boryka się szereg kobiet oraz mężczyzn na co dzień. Mianowicie za sprawą wykonanej depilacji odrastające włoski stają się naturalnie cieńsze oraz miękkie. W związku z tym, podczas odrastania nie są one w stanie pokonać bariery jaką jest zrogowaciała skóra naszego ciała. Niestety, ale nawet tak trudne warunki nie są w stanie powstrzymać włosa przed rośnięciem – to byłoby zbyt piękne żeby było prawdziwe. Zamiast tego on dalej rośnie skręcając się w małą spiralkę, ale pod cienką warstwą naskórka.
Skóra w tym obrębie niewątpliwie zacznie nam nadawać sygnał SOS tzn. stanie się czerwona, będzie nas swędzieć co świadczy o powstaniu stanu zapalnego, fachowo nazywanym zapaleniem mieszka włosowego. Głębokie wrośniecie włoska może prowadzić nawet do wydzielania się ropy. Wrastające włoski występują najczęściej na partiach ciała, które długotrwale są uciskane przez ubranie oraz poddane są tarciu czyli pachy, bikini, pachwiny oraz nogi.
Preparat na wrastające włoski
Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym istnieje dużo profesjonalnych preparatów na wrastające włoski. Wykazują one zwłaszcza właściwości ścierające naskórek. Najlepiej sprawdzają się peelingi, które, złuszczając nierówny i zgrubiały naskórek, umożliwiają ponowne przebicie się włosa przez skórę na zewnątrz. Dużą popularnością cieszą się szczególnie peelingi gruboziarniste. Należy wykonywać je regularnie, nawet 3–4 razy tygodniowo.
Problem wrastających włosków dotyczy często skóry wysuszonej i twardej, która znacznie utrudnia przebicie się włosa przez naskórek. Pomocne może się okazać stosowanie środków o właściwościach zmiękczających skórę. Podstawowym składnikiem takich preparatów jest mocznik. Krem na wrastające włoski zawiera często olejki z drzewa herbacianego, kwas retinowy, salicylowy czy AHA (alfa-hydroksykwas), dzięki którym włosy są mniej podatne na wrastanie. Związki te złuszczają skórę, zwiększają skuteczność działania innych preparatów kosmetycznych i zapewniają lepsze nawodnienie skóry.
Produktem, po który często sięgają osoby z problemem wrastających włosków, jest sprej na wrastające włoski po depilacji, który zawiera substancje łagodzące i nawilżające oraz wyciągi roślinne o właściwościach kojących i przeciwzapalnych.