Jak złagodzić zaczerwienioną starą bliznę - Porady i Metody
Blizna przerostowa a bliznowiec
Blizna przerostowa jest jedną z dwóch patologicznych form sklepienia zamykającego ranę. Drugim jest tak zwany bliznowiec (keloid). Pod pojęciem tym kryje się duża zmiana, która jest nie tylko wypukła, ale też wyraźnie wychodzi poza obręb rany - dlatego każde uszkodzenie tkanki w tym miejscu grozi odnowieniem i pogłębieniem urazu.
Jaka jest różnica między blizną przerostową a bliznowcem?
- Częstotliwość występowania - przerosty są patologią stosunkowo powszechną, keloidy natomiast tworzą się zdecydowanie rzadziej.
- Wielkość - bliznowce są znacznie bardziej rozległe, obejmując znaczny obszar wokół miejsca zranienia.
- Kolor - keloidy są ciemniejsze, mają barwę czerwono-brązową, niekiedy sinawą, podczas gdy blizny przerostowe są bardziej zaróżowione.
- Dolegliwości - bliznowiec powoduje świąd, ból i uczucie napięcia, w drugim z wymienionych przypadków objawy tego typu są rzadkością.
- Lokalizacja - blizny przerostowe mogą powstawać w każdym niemal miejscu ciała, natomiast keloidy z reguły występują w typowych dla siebie lokalizacjach: na płatkach uszu, szyi oraz w okolicy mostka.
- Zależność od typu skóry - w przypadku bliznowców, ryzyko wzrasta wraz z poziomem pigmentacji, przy przerostach taka zależność nie istnieje.
- Czas pojawienia - blizny przerostowe zaczynają się tworzyć już w początkowym okresie gojenia, keloidy manifestują się znacznie później.
- Spontaniczne cofanie i obkurczanie - przerosty często zmniejszają się samoczynnie, a nawet zanikają. Keloidy nie obkurczają się, mogą się najwyżej zatrzymać w rozwoju, ale w takiej lub innej formie zostaną na zawsze.
Mówiąc o różnicach między keloidem a blizną przerostową można jeszcze dodać, że pierwsza z wymienionych patologii bywa niekiedy uważana za łagodną zmianę nowotworową.
Blizny – jak leczyć ślad po operacji, urazie? Jak dbać o bliznę?
Każda blizna to uszkodzenie skóry. Mamy blizny cięte, szarpane, kłute, tłuczone, miażdżone, otarcia, zadrapania, oparzenia, odleżyny…..i na tym lista się nie kończy. Jak pielęgnować bliznę? Co w przypadku, kiedy w blizna powoduje dyskomfort?
Każda blizna to uszkodzenie skóry – często mamy ich wiele, po różnych mniejszych skaleczeniach, po kolczykach, po usunięciu znamion, po wyrwaniu zęba (to też blizna). Niektórzy noszą tatuaże, które stanowią bliznę po jego wykonaniu, inni zaś doświadczyli zabiegów operacyjnych w jakiejś części ciała. Blizna może powstać także w intymnych miejscach, np. po porodzie siłami natury z nacięciem czy pęknięciem tkanek krocza lub po innych zabiegach w tej okolicy. Mamy blizny cięte, szarpane, kłute, tłuczone, miażdżone, otarcia, zadrapania, oparzenia, odleżyny…..i na tym lista się nie kończy. Jak pielęgnować bliznę? Co w przypadku, kiedy w blizna powoduje dyskomfort?
Uszkodzenia powierzchni skóry czasem skutkują powikłaniami w trakcie gojenia blizny. To ma wpływ nie tylko na jej estetykę, ale przede wszystkim może stanowić źródło bardzo szeroko rozumianych problemów zdrowotnych.
W obrębie blizny ślizg tkanek zostaje zaburzony – względem siebie oraz względem struktur sąsiadujących. Przepływ krwi i limfy zostaje utrudniony, a to zmniejsza zdolności regeneracyjne organizmu. W efekcie mogą pojawić się dysfunkcje w danym segmencie ciała pacjenta, w taśmie mięśniowej, co ma to wpływ na poprawność, na jakość wykonywanych przez pacjenta codziennych czynności. Gdy w odległej części ciała pojawia się ból, jakieś ograniczenie, zawsze należy przeanalizować, czy nie ma on powiązania z istniejącą blizna – co ważne, sama blizna nie musi powodować bólu.
Rany goją się w określony sposób, w konkretnych tzw. etapach gojenia. Pierwszy etap wbrew pozorom ma ogromny wpływ na to, jak później będzie wyglądać blizna. Być może dlatego u Pań po cięciach cesarskich blizny tak często są zaburzone, bo w zasadzie od razu następuje powrót do pełnej aktywności i dźwigania – noszenie malucha często kilka godzin dziennie jest wielkim obciążeniem.
Czym jest blizna i jak powstaje? Etapy rozwoju blizn
Blizna to pozostałość po zagojonej ramię, którą stanowią nowe tkanki oraz włókna kolagenowe, które zastępują te, które uległy przerwaniu oraz uszkodzeniu. Proces prawidłowego gojenia ran i powstawania blizn opiera się na trzech etapach. Pierwszy z nich to faza zapalna, która trwa od dwóch do trzech dób. Drugi etap to proliferacyjna, która trwa kilka tygodni i wtedy właśnie mamy do czynienia z tworzeniem się nowego naskórka. Trzeci etap to faza remodelingu lub dojrzewania, kiedy to nowe włókna kolagenowe zastępują stare. Ostatni etap trwa aż do tego momentu, kiedy blizna przestaje się jakkolwiek zmieniać, czyli aż do dwóch lat.
Niektóre z blizn, mogą z czasem całkowicie zaniknąć - dzieje się tak w przypadku, kiedy rana była niewielka i bardzo powierzchowna. Istnieją trzy podstawowe rodzaje blizn (w rozróżnieniu ich wyglądu):
Blizny i ich rodzaje:
1. blizny keloidowe - inaczej zwane "bliznowcami", to blizny, które charakteryzuje wypukłość, są twarde i zwykle przybierają nieregularny kształt, bliznowce są wynikiem nieprawidłowego gojenia się rany, a właściwie można by to nazwać zbyt nadgorliwym gojeniem się - w efekcie czego powstaje zbyt wiele nowych włókien kolagenowych, które sprawiają, że blizna rozrasta się,
2. blizny przerostowe - podobnie jak blizna keloidowa jest wypukła oraz twarda, a do tego zwykle zaczerwieniona, co pocieszające, blizny te mogą nawet całkowicie zaniknąć wraz z upływającym czasem, jednakże jeśli nie będziesz mieć szczęścia, blizna przerostowa może nawet rozszerzyć się i zająć zdrowe tkanki skóry,
3. blizny zanikowe - można by je nazwać odwrotnością blizn keloidowych, gdyż powstają na skutek zaburzonego gojenia rany, które to z kolei spowodowane jest zbyt niskim poziomem kolagenu, przykładem blizny zanikowej są na przykład blizny potrądzikowe, blizny zanikowe to także rozstępy, które spowodowane są gwałtownym rozciągnięciem skóry, a co za tym idzie, rozerwaniu włókien kolagenowych.