Domowe sposoby na leczenie zapalenia mieszków włosowych
Zapalenie mieszków włosowych - leczenie, przyczyny i objawy
Zapalenie mieszka włosowego to choroba, która cechuje się obecnością bakteryjnego zakażenia powierzchownych warstw skóry. Objawia się głównie: drobnymi pęcherzykami na skórze z ropną wydzieliną, czerwoną obwódką oraz niekiedy pojedynczym włosem na szczycie zmiany. Poznaj przyczyny, objawy oraz metody leczenia zapalenia mieszka włosowego.
- Mieszek włosowy - budowa
- Zapalenie mieszka włosowego - kogo dotyka?
- Zapalenie mieszka włosowego - przyczyny
- Upośledzenie funkcjonowania układu odpornościowego - schorzenia
- Zapalenie mieszka włosowego - objawy
- Zapalenie mieszka włosowego - zapobieganie
- Zapalenie mieszka włosowego - diagnostyka
- Zapalenie mieszka włosowego - badania
- Zapalenie mieszka włosowego - leczenie
- Zapalenie mieszka włosowego - domowe sposoby leczenia
- Zapalenie mieszka włosowego - zapobieganie nawrotom choroby
- Zapalenie mieszka włosowego - najczęściej zadawane pytania
Zapalenie mieszka włosowego jest schorzeniem rozwijającym się w wyniku zakażenia bakteryjnego powierzchownych warstw skóry. Uwidacznia się jako pojedyncza lub mnoga, niewielkich rozmiarów krosta (pęcherzyk wypełniony ropną wydzieliną) o żywoczerwonej, zapalnej podstawie, zlokalizowana w obrębie skóry owłosionej. Wykwity mogą umiejscawiać się praktycznie wszędzie, najbardziej typową lokalizacją są kończyny dolne, tułów (głównie plecy i kark) oraz twarz, zajęta częściej u mężczyzn.
Zapalenie mieszka włosowego - badania
Podstawowe badanie fizykalne, składające się z oglądania i palpacji (badanie dotykiem) jest zwykle wystarczające do postawienia diagnozy. W razie wątpliwości, głównie dotyczących czynnika sprawczego, należy pobrać wymaz ze zmiany. Preparat bezpośredni oglądany pod mikroskopem po wcześniejszym wybarwieniu pozwala uwidocznić obecność bakterii w postaci charakterystycznych fioletowych ziarenek skupionych w większych grupach. Po pobraniu wymazu należy również założyć hodowlę na specjalnych pożywkach bakteryjnych. Umożliwia ona określenie wrażliwości danego szczepu na dostępne na rynku antybiotyki, tym samym zwiększa skuteczność terapii.
Przydatne jest również wykonanie morfologii krwi z rozmazem (leukocytoza z dominacją granulocytów obojętnochłonnych), OB (wzrost), CRP (wzrost).
Zapalenie mieszków włosowych - leczenie
Farmaceutyki stosowane miejscowo w leczeniu zapalenia mieszków włosowych:
- mupirocyna,
- kwas fusydowy,
- retapamulina.
Jeżeli schorzenie ma cięższy przebieg, niekiedy włączone zostają antybiotyki doustne.
W przypadku figówki gronkowcowatej leczenie przebiega zwykle dłużej niż w innych przypadkach i może trwać nawet kilka miesięcy 2 . U pacjentów z zapaleniem mieszków włosowych o podłożu grzybiczym zamiast antybiotyków stosuje się leki przeciwgrzybicze, w tym szampony, kremy i tabletki doustne.
Nosiciele HIV i chorzy na AIDS mogą odczuć ulgę w objawach eozynofilowego zapalenia mieszków włosowych po wdrożeniu terapii antyretrowirusowej.
Duże ropiejące zmiany, w tym czyraki, mogą wymagać interwencji chirurgicznej 3 . W przypadku zapalenia mieszków włosowych wyłysiającego, które wywołuje zakażenie gronkowcem złocistym lub Propionibacterium acnes leczenie jest długotrwałe i nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. To schorzenie atakuje skórę owłosionej głowy, rzadziej inne części ciała, w tym narządy płciowe.
W pierwszej kolejności podaje się rifampicynę i klindamycynę w dawce 300 mg 2 razy na dobę przez 4-10 tygodni. Ponadto lekarz może przepisać glikokortykosterydy, retinoidy i sulfony.
Skuteczna też wydaje się terapia tzw. inhibitorami TNF-α (czynnika martwicy nowotworów alfa), infliksymabem i adalimumabem. Jako terapię wspomagającą stosuje się preparaty odkażające i zawierające glikokortykosterydy, a także inhibitory kalcyneuryny 7 .
Domowe sposoby na zapalenie mieszków włosowych
Co można stosować w domu na zapalenie mieszków włosowych:
- przemywaj zmieniony obszar ciała nawet kilka razy dziennie stosując myjkę do ciała nasączoną roztworem octu (1 łyżka stołowa octu z białego wina) na ok. pół litra ciepłej wody,
- sięgnij po kremy i maści łagodzące świąd, - przemywaj chorą skórę co najmniej 2 razy dziennie mydłem antybakteryjnym, za każdym razem stosuj czysty ręcznik - zużyte wypierz najpierw w gorącej wodzie z dodatkiem mydła,
- ogranicz depilację ciała, a najlepiej przestań się golić na czas terapii 3 .
Zapalenie mieszków włosowych głowy – objawy
W jaki sposób rozpoznać, że mamy do czynienia z zapaleniem mieszków włosowych? Objawy tej choroby są dość łatwe do samodzielnego zdiagnozowania. Niezależnie od tego, na której części ciała pojawia się dermatoza, symptomem jest żółtawa krostka, bardzo często przebita przez włos. W jej obrębie zauważalne jest zaczerwienienie, które świadczy o rozwijającym się stanie zapalnym. Zmiany mogą pojawiać się pojedynczo lub tworzyć skupiska na twarzy, szyi, głowie i pozostałych częściach ciała.
Jeśli zmiany przejawiają jedynie charakter powierzchniowy, nie towarzyszą im inne objawy. Jeśli jednak zmiany są nasilone, mogą one przyjmować formę czyraków, a chory dodatkowo odczuwa silny świąd skóry głowy i bolesność w obrębie zmian.
Czy zapalenie mieszków włosowych może zagrażać naszemu zdrowiu? W większości przypadków nie. Najczęściej po kilku dnia stan zapalny zaczyna się zmniejszać, a zmiany skórne ustępują. Niestety, w niektórych sytuacjach może dojść do powikłań, które wiążą się z ciągłymi nawrotami dermatozy, szybkim rozprzestrzenianiem się zmian, a nawet pojawiania się czyraków. Może dojść także do uszkodzenia skóry, czego efektem będzie nieestetyczna blizna. W przypadku skóry głowy może dojść do całkowitej utraty włosów. Bardzo ważne, aby w przypadku pojawienia się objawów tej dermatozy nie dotykać ani nie wyciskać zmian, gdyż zwiększa to ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji. To właśnie dlatego tak ważne jest korzystanie z maszynek z wymiennym ostrzem. Dzięki temu mamy pewność, że nie rozwinęły się na nich bakterie.