Zmiany alergiczne na skórze - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Najgroźniejsze choroby skóry i podstawowe badania przy chorobach skóry
Dzięki dermatoskopii czy trichoskopii można zdiagnozować wiele różnych jednostek chorobowych skóry, w tym także poważne zmiany nowotworowe. W celu dokładnego postawienia diagnozy wykonuje się także zabiegi histopatologiczne czy badanie kapilaroskopijne. Specjaliści podkreślają, że szybkie postawienie diagnozy przyspiesza i ułatwia proces leczenia, zwiększając szansę na całkowite pozbycie się problemu. Każda zmiana skórna niewiadomego pochodzenia, jak np. alergia skórna w ciąży czy urojona alergia skórna na kota, powinna być konsultowana z lekarzem. Wśród najgroźniejszych chorób skórnych wymienia się m.in.: czerniaki, nabłoniaki, nowotwory podstawnokomórkowe, brodawkujące i kolczystokomórkowe.
Alergię skórną mogą wywołać zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Do pierwszej grupy zaliczają się wszelkiego rodzaju alergeny i substancje uczulające. Mogą to być także silnie drażniące związki chemiczne, które wywołują nagłe zmiany skórne. Do czynników wewnętrznych można zaliczyć predyspozycje genetyczne, występowanie chorób wewnętrznych czy stan odżywienia organizmu. Okazuje się bowiem, że część chorób skórnych może wynikać ze zbyt niskiej podaży witamin i minerałów w diecie.
Jak optymalnie nawilżać skórę i zapobiegać rozwojowi chorób?
Codzienna pielęgnacja skóry twarzy i dbanie o prawidłową higienę reszty ciała to absolutna podstawa, która pozwoli ograniczyć ryzyko powstawania chorób skórnych. W przypadku osób uczulonych należy rozważyć kwestię odczulania się lub systematycznego przyjmowania środków na alergię. Ważne jest także prowadzenie zdrowego trybu życia, pełnego ruchu i zrównoważonych posiłków. Jeśli skóra jest nienaturalnie przesuszona, należy przeanalizować skład używanych kosmetyków. Może się zdarzyć, iż w ich składzie uświadczymy niekorzystne substancje konserwujące lub poprawiające trwałośc produktu, które będą działać niekorzystnie na kondycję naszej skóry.
Czym złagodzić uczulenie na twarzy lub rękach? W procesie pielęgnacji stosuje się różnego rodzaju preparaty uzupełnione o związki cynku i substancje przeciwbakteryjne. Składnikiem wielu substancji myjących może być siarka, a także srebro koloidalne, które wykazuje właściwości odkażające. W przypadku intensywnych zmian trądzikowych wykorzystuje się płyny na bazie etanolu i mocne kremy przeciwtrądzikowe. Ważnym składnikiem kremów, maści i leków bez recepty na alergię skórną jest kwas salicylowy, retinol i kwas borowy. Na egzemę wykorzystuje się także produkty uzupełnione w odbudowujące lipidy lamelarne. W przypadku poważniejszych problemów alergiczno-skórnych wykorzystuje się także maści sterydowe i antybiotyki.
Jak złagodzić objawy alergii skórnej?
Osoby cierpiące na alergię skórną powinny przede wszystkim podejmować działania profilaktyczne, które obejmują:
- unikanie kontaktu z uczulającymi alergenami wziewnymi, a w przypadku alergii pokarmowej wyeliminowanie problematycznych składników z diety,
- nawilżanie skóry emolientami,
- stosowanie naturalnych kosmetyków, bez substancji zapachowych, pieniących i barwiących,
- pranie ubrań w delikatnych środkach piorących przeznaczonych dla alergików,
- noszenie luźnych, bawełnianych ubrań z jak najmniejszą liczbą metalowych elementów, które mogłyby stykać się ze skórą,
- w razie kontaktu z alergenem pomóc może przemycie skóry pod bieżącą, chłodną wodą,
- utrzymywanie mieszkania w czystości (regularne odkurzanie, pranie pościeli, itd.).