Aloes - naturalny sposób na wypadanie włosów

Zioła na włosy – bhringaraj

Bhringaraj stosuje się zewnętrznie na włosy oraz skórę. Dzięki zawartości antyoksydantów i substancji antybakteryjnych roślina dba o prawidłową kondycję skóry głowy, pomaga zwalczyć łupież. Wzmacnia cebulki i zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów, a także stymuluje ich porost i poprawia kondycję. Ziele może lekko przyciemniać włosy.

W użytku na skórę przyspiesza gojenie się ran i podrażnień, redukuje wypryski, zmiany trądzikowe oraz chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Przepis na maskę do włosów i twarzy: Zmielone ziele należy zmieszać z wodą – proporcje wybrać tak, aby powstała gęsta pasta. Maskę nakłada się na wilgotne włosy i pozostawia na 1 godzinę (w przypadku włosów o ciemnej barwie lub włosów siwych) lub maksymalnie 15 minut (w przypadku włosów blond).
Maska stosowana na skórę przeznaczona jest dla wszystkich rodzajów cery. Pomaga zmniejszyć zmiany trądzikowe.

Siemię lniane na włosy

Istnieją najróżniejsze naturalne sposoby na porost włosów. Wśród nich należy także wymienić zastosowanie siemienia lnianego, które jest łatwo dostępne i do tego tanie. A jakie dokładnie działanie ma siemię lniane na włosy i skórę głowy? Przede wszystkim:

  • dogłębnie nawilża i zmiękcza włosy,
  • stymuluje ich wzrost,
  • odżywia skórę głowy,
  • wzmacnia i zwiększa gęstość włosów [3],
  • łagodzi podrażnienia skóry głowy,
  • zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów i skóry głowy.

Najlepiej w tym przypadku sprawdza się maseczka z siemienia lnianego na włosy. Aby ją przygotować 2 łyżki ziaren lnu zalewamy szklanką wody i gotujemy na małym ogniu przez ok. 10 minut często mieszając. Następnie odstawiamy powstałą miksturę do ostygnięcia, po czym przecedzamy ją przez sitko lub gazę. Powinna ona mieć konsystencję żelu. Jeśli jest zbyt gęsta, możemy dodać do niej trochę wody. Maseczkę nakładamy na zwilżone wodą włosy oraz skórę głowy, owijamy je ręcznikiem i nakładamy foliowy czepek. Po mniej więcej godzinie spłukujemy maseczkę letnią wodą. Zabieg stosujemy 1 raz w tygodniu.

Jakie właściwości ma aloes?

Aloes jest wykorzystywany w lecznictwie od setek lat. Jego właściwości znane były w Chinach, Malezji, Tybecie, Meksyku, na Sumatrze, a także niemal w całej Afryce. Roślina ta była popularna także w Europie, gdzie trafiała z kolonii. Aloes stosowano w leczeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w reumatoidalnym zapaleniu stawów, jaskrze, melancholii, ale także na problemy skórne.

Liście aloesu składają się w 96% z wody. Pozostałe 4% zawiera liczne substancje odżywcze oraz składniki wykazujące aktywność biologiczną. Są to głównie białka, tłuszcze, błonnik, łatwo przyswajalne aminokwasy, polipeptydy, polifenole i polisacharydy. Znajdują się w nim również kasy tłuszczowe (linolowy, linolenowy, arachidonowy, kaprylowy, stearynowy), witaminy (z grupy B oraz E, A i C) i minerały. Liście aloesu to źródło wapnia, magnezu, sodu, potasu, żelaza i miedzi. Wszystkie tego rodzaju rośliny to również bogate źródło cynku, saponin (substancji o działaniu ściągającym), glikozydów oraz ok. 270 innych składników.

Dzięki substancjom obecnym w liściach aloes ma on właściwości:

  • łagodzące,
  • nawilżające,
  • kojące,
  • wygładzające,
  • przeciwzapalne,
  • przeciwutleniające,
  • pochłaniające promieniowanie ultrafioletowe (UV),
  • ułatwiające trawienie,
  • przyspieszające gojenie się ran i owrzodzeń.

Roślina ta jest wykorzystywana przede wszystkim w kosmetologii. Znaleźć ją można w wielu preparatach do pielęgnacji. Nie brakuje również osób, które stosują aloes na włosy.

Największą grupę stanowią formuły nawilżające, wzbogacone o fantastyczne składniki, takie jak oleje arganowy i z awokado, kwas hialuronowy, ekstrakt z ogórka, sok z liści aloesu i, oczywiście, oliwa z oliwek.

Czytaj dalej...

kwas hialuronowy, posiadający wysoką zdolność wiązania wody w naskórku, masło shea o właściwościach ochronnych i natłuszczających czy też olej z pestek winogron o właściwościach przeciwutleniających.

Czytaj dalej...

Mieszki włosowe ulegają stopniowemu zanikowi, co przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów, a ich utrata następuje w bardzo charakterystyczny sposób najpierw powstają zakola, a potem przerzedzają się włosy na czubku głowy.

Czytaj dalej...

Utrata włosów często jest spowodowana niewłaściwym poziomem witamin i minerałów, takich jak nadmiar witaminy A, niedobór witamin z grupy B, D3 czy niedobór białka i żelaza w diecie, co jest szczególnie ważne dla prawidłowej kondycji włosów.

Czytaj dalej...