"Aspiryna i depilacja laserowa - czy połączenie jest bezpieczne?"
Pilnuj zdrowej diety
Ciało człowieka to skomplikowana maszyneria, w której na każdy element zawsze oddziałują wszystkie pozostałe. Aby po serii zabiegów wygląd Twojej skóry dawał Ci prawdziwą satysfakcję – pamiętaj o tym, by zadbać o siebie całościowo. Jeśli będziesz stosować zbilansowaną dietę i zadbasz o swoją kondycję, na pewno całe ciało odwdzięczy Ci się za to. Dotyczy to również skóry, która będzie nie tylko gładka dzięki usunięciu włosków, ale również ujędrniona i po prostu piękna.
A zdrowa dieta wcale nie musi wiązać się z wyrzeczeniami i przebudową całego życia. Wystarczy pamiętać, by wypijać 1,5 litra wody dziennie, każdego dnia jeść 4-5 posiłków bogatych w różne składniki odżywcze i pamiętać, by wśród nich znalazły się owoce i warzywa. Wprowadzenie tych kilku zasad może przynieść imponujące rezultaty w stosunkowo krótkim czasie. Jeśli do tego dołączysz trochę ruchu i postarasz się wyeliminować niezdrowe przekąski – zobaczysz, że organizm Ci podziękuje
Jakie objawy daje AZS?
Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła przebiegająca w okresach emisji, gdy objawy ustępują, później zaś nawracają, z różnym nasileniem. Charakteryzuje się ona silnymi podrażnianiami skóry oraz jej nadwrażliwością. W przypadku nawrotu osoba chora ma do czynienia także ze świądem, zaczerwienieniem, suchością i swędzeniem. Symptomy u każdej osoby mogą jednak wyglądać nieco inaczej oraz w różnym stopniu oddziaływać na codzienny komfort.
Jak wspomnieliśmy, skóra osób z AZS jest często bardziej wrażliwa i reaktywna niż skóra osób bez tego schorzenia. Depilacja laserowa może mieć negatywny wpływ na przebieg choroby, choć tak naprawdę zależy to od wielu czynników. Dlatego, zanim osoba z AZS zdecyduje się na depilację laserową, ważne jest skonsultowanie się z dermatologiem. Specjalista może ocenić stan skóry i doradzić, czy depilacja laserowa jest w danej sytuacji odpowiednia.
Jeśli bowiem od dłuższego czasu leczenie przynosi pozytywne efekty, a skóra jest w dobrym stanie, to atopowe zapalenie skóry nie musi być jednoznacznym przeciwwskazaniem do depilacji laserowej. Jak jednak wspomnieliśmy jest to bardzo indywidualna kwestia i w tym zakresie najlepiej polegać na zaleceniach swojego lekarza prowadzącego. Zależy także od tego, jakie leki przyjmujemy. Jeśli są to silne sterydy, to depilacja laserowa zazwyczaj zostanie odradzona.
Dodatkowo lekarz, który zna naszą historię chorobową doradzi, w jaki sposób można przygotować skórę do takiej depilacji. Zazwyczaj tego typu zalecenia obejmują unikanie ekspozycji na promienie słoneczne, a także stosowanie sprawdzonych kosmetyków dedykowanych do skóry z AZS.
Rozmowa z kosmetologami
Jeśli lekarz prowadzący wyraził zgodę na taki zabieg kolejnym etapem jest rozmowa z doświadczoną kosmetolożką na co dzień przeprowadzającą zabiegi depilacji laserowej. Wynika to również z faktu, że różne salony wykorzystują różne urządzenia do depilacji, które mogą mieć specyficzny sposób działania wykluczający osoby z AZS z takiej procedury.
Dodatkowo skóra osób z AZS może potrzebować więcej czasu na regenerację po zabiegu. Warto to wziąć pod uwagę podczas planowania terminu rozpoczęcia procedury i ewentualnego okresu rekonwalescencji. Można też sprawdzić, jak skóra reaguje na zabieg w mniej wrażliwym miejscu i jeśli proces będzie przebiegał bez problemu, kontynuować serię. Jak jednak wielokrotnie wspominaliśmy, wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji.
Sprawdź inne przeciwwskazania do depilacji laserowej, które mogą wykluczać z wykonania takiego zabiegu.
Depilacja laserowa a przyjmowane leki – które mogą być przeciwwskazaniem?
Osoby chcące poddać się epilacji najczęściej zastanawiają się nad tym, czy mogą stosować leki hormonalne i przeciwbólowe przed zabiegiem. Przedstawiamy Ci listę najczęstszych wątpliwości wraz z odpowiedziami:
Leki przeciwbólowe a depilacja laserowa – nie wszystkie można przyjąć przed zabiegiem!
Depilacja laserowa a leki przeciwbólowe to zależność, na którą powinno się uważać: większość dostępnych środków, takich jak Ibuprom, Ibum czy Ketonal należy odstawić na około 2 doby przed odbyciem zabiegu. Zwróć uwagę na substancję czynną w preparatach przeciwbólowych – jeśli dzień przed epilacją złapie Cię migrena, wyłącznie tabletki na bazie paracetamolu będą dozwolone.
Co jeśli złapie choroba? Czyli kwestia antybiotyków
Jeżeli rozchorowałeś się na około 4 tygodnie przed umówionym zabiegiem i lekarz przepisał Ci azytromycynę, tetracyklinę czy kotrimoksazol, lepiej przełóż zabieg, ponieważ przyjmowanie tych leków znajduje się na liście przeciwwskazań do depilacji laserowej. Pozostałe antybiotyki najlepiej skonsultować indywidualnie, podając przed wizytą nazwę oraz dawkę leku.
Depilacja laserowa a leki hormonalne
Leki hormonalne przyjmowane na stałe zazwyczaj nie są przeciwwskazaniem do zabiegu. Tabletki antykoncepcyjne nie wpływają na przebieg epilacji, ale koniecznie poinformuj o nich podczas konsultacji wstępnej. Wyjątkiem jest występowanie niektórych skutków ubocznych, zwłaszcza tych dotyczących problemów skórnych.
Ważne: Leki hormonalne, między innymi te na tarczycę, nie wykluczają zabiegu, jednak stosując je, musisz się liczyć, że efekt pojedynczej sesji będzie się różnił od standardowego, a całkowita trwała epilacja może być trudniejsza do osiągnięcia.
Antybiotyki a depilacja laserowa – jakich substancji nie można zażywać?
Tak naprawdę lista leków, jakich nie należy spożywać przy depilacji laserowej, jest całkiem długa. W końcu nie ogranicza się to jedynie do antybiotyków, ale również do niektórych suplementów i naturalnych ziół typu szałwia, bratek, skrzyp polny, nagietek oraz dziurawiec. Odstaw też witaminy A, E oraz beta-karoten. Ważne jest także to, że zależność między depilacją laserową a antybiotykami dotyczy zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego przyjmowania leków. Dlatego sprawdź, czy te składniki nie znajdują się w Twoich kremach, maściach lub balsamach. Oprócz tego koniecznie odstaw substancje typu azytromycyna, metronidazol oraz kotrimoksazol.
Pamiętaj o tym, że w trakcie przyjmowania antybiotyków nie wolno przeprowadzać depilacji laserowej. Przede wszystkim ma to związek ze światłouczulającymi właściwościami tych specyfików. Sprawia to, że dłużej będzie się regenerować nie tylko naskórek, ale też w niekontrolowany sposób może przebiec depilacja laserowa. Antybiotyk wpływa również na osłabienie organizmu, więc nie masz pewności, jak zareagujesz. Oprócz tego w trakcie zabiegu możesz dostrzec nieprzyjemne skutki uboczne.
Najczęstsze skutki uboczne:
- reakcje fotoalergiczne typu rumień, liszaj czy nawet poparzenia naskórka,
- dyskomfort i nieestetyczne zaczerwienienia,
- pojawienie się pęcherzy ropnych,
- niekontrolowana wrażliwość skóry.