Czy aspiryna może pomóc w walce z pryszczami?
Maseczka aspirynowa - dla kogo tak, dla kogo nie?
Maseczka aspirynowa nadaje się w zasadzie dla każdego rodzaju cery, ale uważać na nią powinny osoby, które mają cerę wrażliwą, bardzo suchą i naczyniową - osoby z takim problemem skóry powinny bardzo skrupulatnie dobierać kosmetyki, bo nieustannie narażają się na podrażnienia. Maseczka z aspiryny lub polopiryny sprawdzi się najlepiej w przypadku cery mieszanej, tłustej, skłonnej do zmian trądzikowych, problematycznej. Przy regularnym stosowaniu można zauważyć wyraźną poprawę stanu skóry, zmniejszenie liczby zaskórników, drobnych krostek, rozjaśnienie przebarwień.
- Uwaga! Maseczka z aspiryny pomoże pozbyć się zanieczyszczeń skóry, ale jet to pomoc jedynie powierzchowna. Jeśli zmagasz się z trądzikiem i masz poważne problemy ze skórą lepiej zgłoś się do lekarza dermatologa lub endokrynologa. Żadna maseczka nie leczy przyczyny chorób skóry.
Niewiele osób ma typową skórę tłustą. Takie osoby przeważnie zmagają się z ostrą postacią trądziku, co jest jednym z przeciwwskazań do stosowania maseczki aspirynowej. Większość pań i panów posiada klasyczną skórę mieszaną - tłuszczącą się i świecącą w strefie T, suchą na policzkach, powiekach. Wypryski i niedoskonałości przy takim typie cery pojawiają się okresowo przy okazji np. zbliżającej się miesiączki, zmianach pogody, chorobie. Na taka skórę najlepiej stosować maseczkę punktowo - nakładać papkę z aspiryny na czoło, nos, brodę i inne problematyczne rejony. Traktowanie całej twarzy kwasem acetylosalicylowym może podrażniać wrażliwe rejony.
Aspiryna a inne leki
Jak inne leki, także kwas acetylosalicylowy może wchodzić w interakcje z innymi preparatami farmakologicznymi . Szczególną ostrożność zaleca się zachować przy przyjmowaniu:
- metotreksatu w dawkach mniejszych niż 15 mg na tydzień,
- leków przeciwzakrzepowych,
- selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny,
- ibuprofenu i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
- leków moczopędnych oraz zwiększających wydalanie kwasu moczowego z moczem,
- glikozydów nasercowych,
- leków przeciwcukrzycowych,
- leków trombolitycznych,
- leków przeciwnadciśnieniowych,
- glikokortykosteroidów,
- kwasu walproinowego.
W przypadku zażywania powyższych leków przed zastosowaniem aspiryny należy skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniego dawkowania lub podjęcia decyzji o zaprzestaniu przyjmowania określonego preparatu.
Kwas acetylosalicylowy, czyli popularna aspiryna, to jeden z najstarszych leków, który zrobił błyskotliwą karierę w farmakologii. Doskonale sprawdza się zarówno jako środek zwalczający ból, stany zapalne i gorączkę, jak i wspomagający leczenie różnych schorzeń. Należy jednak pamiętać o prawidłowym dawkowaniu aspiryny, a w razie wątpliwości przed zastosowaniem skontaktować się z lekarzem.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.
Aspiryna – dawkowanie
Osoby dorosłe mogą jednorazowo przyjąć od 500 mg do 1000 mg kwasu acetylosalicylowego. Maksymalna dawka dobowa dla osoby dorosłej wynosi natomiast 4 g. W przypadku dzieci i młodzieży maksymalna jednorazowa dawka to 500 mg kwasu acetylosalicylowego, a dobowa – 1500 mg. Co ważne, dzieci i młodzież powinny stosować aspirynę wyłącznie na polecenie lekarza.
Aspiryna jest absolutnie niewskazana dzieciom poniżej 12. roku życia , u których może przyczynić się do wystąpienia poważnych zaburzeń neurologicznych. Aspiryny nie należy też przyjmować w czasie miesiączki , ponieważ może spowodować nasilenie krwawienia. Wśród pozostałych przeciwwskazań do zażywania kwasu acetylosalicylowego wymienia się :
- nadwrażliwość na salicylany,
- zaburzenia pracy nerek lub wątroby,
- astmę oskrzelową,
- ciążę i karmienie piersią,
- skazę krwotoczną.
Plastry na pryszcze – jak działają i czy pomagają? [4 TYPY]
Plastry na pryszcze to już nie taka nowinka kosmetyczna, jak jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy pojawiały się pierwsze plastry na pryszcze (naklejki na pryszcze). Niegdyś bardzo popularne często pojawiały się w kosmetyczkach nastolatków, dziś nadal są w ofercie marek kosmetycznych, szczególnie koreańskich, które wiodą prym w produkcji różnego rodzaju plasterków na wypryski.
Najczęściej sięgają po nie osoby z cerą tłustą, mieszaną i trądzikową, które mają zwiększoną tendencję do wyprysków z racji nadmiernej produkcji sebum. Oczywiście niechciany gość w postaci czerwonego, bolącego pryszcza z białą kropką ropy na środku może pojawić się u każdego i prawdopodobnie każdy z nas chociaż raz w życiu miał pryszczyka.
Z naszego artykułu dowiesz się, jak działają plastry na pryszcze i czy warto je stosować? Czy faktycznie pomagają wyleczyć zmiany skórne? Jakie plastry na pryszcze wybrać? Poznaj 4 rodzaje plasterków na wypryski, które sprawdzą się w awaryjnej pielęgnacji.
Spis treści:
Polecane produkty:

Maseczka aspirynowa na przebarwienia, zaskórniki, pryszcze - sprawdzony przepis
Maseczka z aspiryny to klasyczny kosmetyk używany przez nasze babcie, mamy i ciotki. Kwas acetylosalicylowy działa jak w przypadku zabiegu kwasami u kosmetyczki i skutecznie pomaga w walce z łagodnym trądzikiem, zaskórnikami i zaczerwienieniem po wypryskach. Niestety jest to również zabieg inwazyjny i dla skóry wrażliwej, naczynkowej się nie nadaje. Sprawdź, jak zrobić maseczkę aspirynową.
Spis treści
- Maseczka aspirynowa - dla kogo tak, dla kogo nie?
- Przepis na maseczkę z aspiryny (polopiryny)
- Przepis na maseczkę z aspiryny - jak urozmaicić maseczkę?
- Maseczka aspirynowa - jak często ją nakładać?
- Maseczka aspirynowa - przeciwwskazania
- Maseczka aspirynowa - nie ryzykuj, wykonaj próbę uczuleniową
Maseczka z aspiryny to świetny sposób na pozbycie się niedoskonałości skóry twarzy. Wszelkie krostki, zaskórniki, wągry i przebarwienia po trądziku można zniwelować stosując regularnie maseczkę aspirynową lub nakładając papkę z aspiryny punktowo (również na opryszczkę). Dlaczego akurat aspiryna? Wszystko dlatego, że aspiryna (jak i polopiryna) zawiera kwas acetylosalicylowy, który ma właściwości wysuszające i głęboko oczyszczające. Zabieg maską aspirynową porównywany jest do zabiegu kwasami w gabinecie kosmetycznym (oczywiście działanie domowej maseczki jest słabsze).
