Przyczyny i Sposoby Leczenia Bardzo Suchejej i Łuszczącej Się Skóry Twarzy
Sucha skóra - objaw cukrzycy lub łuszczycy?
Sucha schodząca skóra na twarzy i w innych miejscach na ciele może być jednym z objawów cukrzycy. Cukrzyca, a dokładnie nadmiar cukru we krwi doprowadza do zwyrodnień w tętnicach, żyłach i włośniczkach, co powoduje niedożywienie skóry i w związku z tym niedożywieniem pojawia się właśnie sucha łuszcząca skóra twarzy, a efektu tego nie da się zahamować lub odwrócić stosowaniem większości tradycyjnych kosmetyków nawilżających. Jeżeli powodem łuszczenia jest cukrzyca, to można zminimalizować problem tylko poprzez ustabilizowanie poziomu cukru we krwi, a to będzie się wiązało z koniecznością odpowiedniej terapii prowadzonej pod okiem lekarza.
Łuszczenie skóry twarzy - efekt nadmiernego opalania
Sucha łuszcząca się skóra może być też rezultatem nadmiernego opalania, a dokładnie poparzenia skóry intensywnym promieniowaniem słonecznym przy jednoczesnym braku ochrony przeciwsłonecznej lub przy niewystarczającej ochronie. W takiej sytuacji skóra najpierw staje się intensywnie zaczerwieniona, bardzo gorąca i wręcz bolesna, a po upływie doby lub dwóch dni zaczyna się intensywnie złuszczać. Sucha skóra na twarzy łuszczy się w ciągu kilku dni, a po takim procesie gojenia kondycja cery ulega poprawie. Podobna sytuacja może dotknąć nawet osobę, która zawsze dość łatwo się opalała i nie miała nigdy tendencji do ulegania oparzeniom. Trzeba zauważyć, że reakcje skóry zmieniają się wraz z upływem lat i słońce może na nas podziałać intensywniej niż kiedyś np. pod wpływem przyjmowania niektórych lekarstw.
Sucha skóra objawem chorób tarczycy
Schorzenia tarczycy polegają na nadmiernej lub niedostatecznej produkcji hormonów tyroksyny i trójjodotyroniny. Zaburzenia te skutkują przewlekłym uczuciem zmęczenia i osłabienia, zawrotami głowy, wahaniem masy ciała, a nawet problemami z zajściem w ciążę. Objawem problemów z tarczycą jest sucha, ziemista skóra ze skłonnościami do łuszczenia się. Na zgrubieniach (kolanach, łokciach, stopach) jest ona bardzo ciemna i przesuszona, co wygląda nieestetycznie. Taka skóra wymaga stałego nawilżania oraz zmiękczania.
Odwodnienie organizmu a suchość skóry
Odwodnienie jest bardzo niebezpiecznym dla organizmu stanem chorobowym, który jest wynikiem utraty wody i elektrolitów. Może być konsekwencją niedostatecznego spożycia wody, upałów lub gorączki. Przyczyną tego stanu mogą być także biegunki, wymioty zaburzenia funkcjonowania nerek. Pierwszymi sygnałami informującymi, że w organizmie znajduje się za mało wody będzie wzmożone pragnienie, wysuszenie skóry twarzy i ciała, spierzchnięte usta oraz ciemna, zmęczona skóra pod oczami.
Sucha skóra twarzy i ciała - przyczyny
Sucha skóra twarzy i ciała to bardzo częsty problem. Objawia się zaczerwienieniem, szorstkością oraz nieprzyjemnym uczuciem ściągnięcia. Przesuszona skóra łatwo ulega podrażnieniom, bywa nadwrażliwa na działanie kosmetyków, a nawet wody. Pojawić się może także łuszczenie oraz uciążliwy świąd. Nadmiernie sucha skóra może być też objawem przewlekłej choroby.
Spis treści
Jakie są przyczyny suchej skóry? Bezpośrednie przyczyny nadmiernej suchości skóry to obniżona zdolność wiązania i zatrzymywania wody w naskórku oraz niedobór lipidów w warstwie rogowej. Taki stan może być skutkiem różnych czynników zewnętrznych jak i wewnętrznych. Bardzo często jest wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji, przyjmowania leków lub nadmiernej ekspozycji na słońce, niskich temperatur czy silnego wiatru. Na poziom nawilżenia skóry ogromny wpływ ma codzienna dieta oraz poziom nawadniania organizmu. U niektórych osób występuje też większa skłonność do przesuszania się skóry, wynikająca z uwarunkowań genetycznych.
Łuszczenie skóry – jak sobie z tym poradzić?
Zacznijmy od faktu, że za łuszczenie się skóry bardzo często odpowiedzialne są czynniki zewnętrzne, które były wymienione akapit wcześniej. W celu zredukowania suchości i wynikającej z niej efektu schodzącej skóry, warto jest pomyśleć o wyeliminowaniu ze swojego życia czynników, które za to odpowiadają. Oczywiście jest to łatwiejsze w przypadku diety i dobrania właściwych kosmetyków, ponieważ trudno jest nam unikać zmiennych temperatur. To ostatnie w naszych warunkach pogodowych może być wręcz niemożliwe, gdyż prędzej czy później będziemy musieli narazić się na kontakt z mrozem lub upałem. Warto więc zniwelować ich działanie poprzez zakrywanie najbardziej wrażliwych fragmentów naskórka podczas wysokich i niskich temperatur.
Warto w tym celu sięgnąć po lekki krem nawilżający Toleriane Sensitive. Ten prebiotyczny krem intensywnie nawilży naszą skórę, pomagając jej w odbudowie naturalnej warstwy ochronnej. Co więcej, jest to produkt przeznaczony dla skóry wrażliwej. W związku z tym nie musimy obawiać się o to, że wywoła on na naszej skórze podrażnienia lub reakcje alergiczne.
Jednym z niezawodnych sposobów na skuteczną eliminację problemu łuszczącej się skóry jest jej odpowiednia, codzienna pielęgnacja. Warunkiem prawidłowej troski jest zadbanie o odbudowę lub wzmocnienie bariery ochronnej skóry. Warstwa hydrolipidowa, znajdująca się na naskórku, odpowiada bowiem za zatrzymanie wody w skórze oraz wykorzystanie jej do procesów zachodzących w jej strukturach. W momencie, gdy warstwa ta jest uszkodzona, nie spełnia swojej funkcji, na skutek czego woda mimowolnie paruje, a skóra się łuszczy. Odbudowanie lub regeneracja tej bariery ochronnej sprzyja utrzymaniu prawidłowego poziomu wody w skórze oraz gwarantuje miękkość skóry. W tym celu należy przede wszystkim używać odpowiednich kosmetyków, które pomogą nam wyeliminować fakt, że skóra schodzi z twarzy.
Łuszcząca się skóra na twarzy – dlaczego nasz naskórek się łuszczy?
Łuszczenie się skóry na twarzy i łuszcząca się skóra na dłoniach nie są przeważnie najgroźniejszą przypadłością, jaką możemy sobie wyobrazić, z całą pewnością jednak może się ona przyczynić do problemów z pewnością siebie, samooceną oraz w znaczący sposób wpłynąć na nasz ogólny komfort. Z tego powodu łuszcząca skóra nie powinna być przez nas lekceważona. Jej pojawienie się na naszym ciele przeważnie wynika z niedostatecznego nawilżenia naszego naskórka, choć podłoże tego problemu może być przeróżne.
Łuszczenie skóry głowy, schodząca skóra czy sucha skóra w uszach to jedne z objawów niewłaściwego nawilżenia naszego naskórka. Może do niego dojść na skutek przerwania się bariery hydrolipidowej w jakimś miejscu na naszym ciele. Wynika to z faktu, że jest to naturalna warstwa ochronna naszej skóry, której jednym z zadań jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci w głębi naszej skóry. Jeśli w którymś z miejsc w jej strukturze nastąpi ubytek, nasza skóra może zacząć się przesuszać i nadmiernie łuszczyć.
Czasami za ubytki w warstwie hydrolipidowej odpowiadają raczej prozaiczne rzeczy, takie jak warunki atmosferyczne, w tym promieniowanie uv czy zanieczyszczenia w powietrzu. Schodząca skóra z twarzy może się pojawić także wtedy, kiedy użyjemy nieodpowiednich dla nas kosmetyków lub wykorzystamy niewłaściwe zabiegi pielęgnacyjne. W takich sytuacjach nie mamy się czym przejmować i powinniśmy po prostu udoskonalić naszą rutynę pielęgnacji skóry i wybrać pożądane kosmetyki. Czasami jednak łuszczenie skóry twarzy może być wywołane znacznie poważniejszymi problemami, takimi jak chociażby atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Jak rozpoznać, z jakim konkretnie problemem skórnym mamy do czynienia?
Łuszczenie się skóry – kiedy może wskazywać na problemy z jakąś chorobą skórną?
Łuszcząca się skóra na nosie lub łuszcząca się skóra na brwiach mogą wskazywać na niewłaściwą pielęgnację skóry, ale także na różne choroby. Jedną z nich jest łuszczyca, której najbardziej znanym objawem jest właśnie złuszczanie się naskórka, jednakże atopowe zapalenie skóry czy inne jednostki chorobowe są w stanie sprawić nam bardzo podobne problemy. Jak więc możemy rozpoznać, czy schodząca skóra twarzy to jedynie przejściowy problem, czy poważniejszy kłopot?