Przyczyny i Sposoby Leczenia Bardzo Suchejej i Łuszczącej Się Skóry Twarzy

Kiedy bardzo sucha skóra może oznaczać chorobę skóry?

Bardzo sucha i łuszcząca skóra może być także objawem dermatozy. Wśród chorób przebiegających z dużą suchością i złuszczaniem, wymienić możemy: atopowe zapalenie skóry, łuszczycę czy zaburzenia rogowacenia np. rybią łuskę, a także stany zapalne skóry np. wyprysk kontaktowy (egzema), który może wystąpić na skutek różnorodnych czynników.

Tego typu choroby skóry często diagnozowane są już w dzieciństwie. Jednak jeśli podejrzewamy, że suchość skóry lub jej łuszczenie może być związane ze stanem chorobowym, warto skonsultować się z lekarzem.

Skóra łuszcząca się na skutek różnorodnych chorób często wymaga wyspecjalizowanej pielęgnacji. W naszej ofercie dostępne są zarówno kosmetyki na łuszczycę, jak i takie, które sprawdzą się w przebiegu atopowego zapalenia skóry, łojotokowego zapalenia skóry, łupieżu czy trądziku. Więcej na temat pielęgnacji skóry z łuszczycą pisaliśmy w artykule na naszym blogu: Łuszczyca - czym jest ta choroba i jak pielęgnować skórę?

Sucha skóra na twarzy łuszczy się. Jakich kosmetyków możemy użyć?

Jedna z podstaw, która pomoże nam za każdym razem, kiedy pojawi się u nas sucha, łuszcząca się skóra na całym ciele, to regularne, samodzielne złuszczanie naskórka. Przydatny do tego zadania będzie oczywiście peeling, z tym zastrzeżeniem, że łuszcząca i przesuszona skóra może być delikatniejsza niż ta, której nic nie dolega, warto więc wybrać taki preparat, który będzie dla niej odpowiednio delikatny. Dzięki tej pielęgnacyjnej czynności skóra będzie gładka i miękka, a odstające suche skórki zostaną wyeliminowane. Pamiętajmy, że przy twarzy, która wykazuje skłonność do łuszczenia, najlepiej sprawdzą się delikatne peelingi enzymatyczne lub drobnoziarniste.

Peeling jest niezwykle istotny, jeśli zależy nam na pozbyciu się z ciała martwego naskórka, jednakże przed zabiegami nawilżającymi powinniśmy jeszcze dokładniej oczyścić naszą skórę. Świetne w tym celu mogą okazać się woda micelarna do skóry reaktywnej od La Roche-Posay. Jego zadaniem jest pozbycie się z naszej skóry resztek makijażu i zanieczyszczeń środowiskowych, takich jak cząstki smogu lub kurzu.

Jeśli Twoja skóra jest bardziej wrażliwa, możesz pomyśleć o kosmetyku Toleriane łagodna emulsja oczyszczająca. On także nada się do oczyszczenia skóry z zanieczyszczeń, dodatkowo jest przetestowany pod kątem atopii, dzięki czemu mamy pewność, że skóra nie zareaguje na niego gwałtownie. Jego łagodny skład i bogata formuła będą odpowiednie dla nawet najwrażliwszej skóry.

Jak zapobiegać łuszczeniu się skóry?

Łuszcząca się skóra na twarzy jest szczególnie wrażliwa na bodźce mechaniczne, takie jak mróz, wiatr, promieniowanie UV, a także czynniki chemiczne, w tym detergenty, niektóre składniki kosmetyków, m.in. barwniki, substancje zapachowe i konserwanty. Aby zapobiec łuszczeniu się skóry, kluczowe jest unikanie narażenia na czynniki, które mogą zaostrzać stan skóry.

Unikajmy zbyt długich kąpieli, nadmiernej ekspozycji słonecznej czy długotrwałego przebywania na mrozie, wtedy kiedy jest to możliwe. Kiedy planujemy wykonanie intensywniejszych zabiegów złuszczających lub wprowadzenie nowych kosmetyków z retinolem, lub kwasami, upewnijmy się, że mamy dostęp również do kosmetyków regenerujących i kojących. Zanim wprowadzimy je do pielęgnacji, zadbajmy o stan naszej skóry, w tym bariery hydrolipidowej.

Łuszczenie skóry na twarzy - co stosować?

Może okazać się, że po zastosowaniu codziennych kosmetyków, występuje uczucie pieczenia, szczypania i mrowienia. Skóra jest podatna na podrażnienia, wykazuje skłonność do dalszych uszkodzeń, które w wyniku m.in. zadrapania, mogą prowadzić do wtórnych infekcji bakteryjnych. Dlatego też kluczowa jest właściwie dobrana pielęgnacja. Powinniśmy stosować więc kosmetyki na suchą skórę o działaniu łagodzącym i nawilżającym, przeznaczone dla cery uszkodzonej i łuszczącej się.

W codziennej pielęgnacji warto stosować składniki silnie nawilżające, łagodzące, kojące, wspomagające regenerację uszkodzonego naskórka. Należy unikać mocnych środków oczyszczających np. żeli myjących powodujących uczucie ściągnięcia i dyskomfortu.

Nie należy wprowadzać kosmetyków bogatych w aktywne substancje o wysokim potencjale drażniącym, a także intensywnych peelingów mogących przyczyniać się do nasilenia efektu złuszczania. Warto zwrócić uwagę, aby mechanicznie nie odrywać fragmentów złuszczającego się naskórka, gdyż może to wtórnie pogorszyć kondycję skóry i wydłużyć proces gojenia.

Poniżej przygotowaliśmy propozycje kosmetyków topowych marek z oferty Topestetic, które sprawdzą się idealnie do codziennej pielęgnacji, kiedy naszym problemem jest czerwona, łuszcząca skóra na twarzy.

Sucha skóra - objaw cukrzycy lub łuszczycy?

Sucha schodząca skóra na twarzy i w innych miejscach na ciele może być jednym z objawów cukrzycy. Cukrzyca, a dokładnie nadmiar cukru we krwi doprowadza do zwyrodnień w tętnicach, żyłach i włośniczkach, co powoduje niedożywienie skóry i w związku z tym niedożywieniem pojawia się właśnie sucha łuszcząca skóra twarzy, a efektu tego nie da się zahamować lub odwrócić stosowaniem większości tradycyjnych kosmetyków nawilżających. Jeżeli powodem łuszczenia jest cukrzyca, to można zminimalizować problem tylko poprzez ustabilizowanie poziomu cukru we krwi, a to będzie się wiązało z koniecznością odpowiedniej terapii prowadzonej pod okiem lekarza.

Łuszczenie skóry twarzy - efekt nadmiernego opalania

Sucha łuszcząca się skóra może być też rezultatem nadmiernego opalania, a dokładnie poparzenia skóry intensywnym promieniowaniem słonecznym przy jednoczesnym braku ochrony przeciwsłonecznej lub przy niewystarczającej ochronie. W takiej sytuacji skóra najpierw staje się intensywnie zaczerwieniona, bardzo gorąca i wręcz bolesna, a po upływie doby lub dwóch dni zaczyna się intensywnie złuszczać. Sucha skóra na twarzy łuszczy się w ciągu kilku dni, a po takim procesie gojenia kondycja cery ulega poprawie. Podobna sytuacja może dotknąć nawet osobę, która zawsze dość łatwo się opalała i nie miała nigdy tendencji do ulegania oparzeniom. Trzeba zauważyć, że reakcje skóry zmieniają się wraz z upływem lat i słońce może na nas podziałać intensywniej niż kiedyś np. pod wpływem przyjmowania niektórych lekarstw.

Pierwotnie stworzone przez dermatologów dla pacjentów po zabiegach chirurgii laserowej skóry, kremy BB zawierają składniki takie jak kwas hialuronowy czy przeciwutleniacze o działaniu przeciwzmarszczkowym.

Czytaj dalej...

Ponieważ zieleń znajduje się po przeciwnej stronie koła barw niż czerwień, ten krem regenerujący zielonymi pigmentami to najlepszy sposób na zmniejszenie widoczności niedoskonałości i wszystkich zaczerwienień wrażliwej skóry.

Czytaj dalej...

O doskonałą kondycję skóry wrażliwej dba także kojąca emulsja, zawierająca oleje i masła oraz ekstrakt z aloesu, Jej delikatna konsystencja sprawia, że krem nadaje się zarówno do stosowania zarówno na dzień jak i na noc.

Czytaj dalej...

Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art.

Czytaj dalej...