Biały ślad po oparzeniu - przyczyny i sposoby leczenia

Domowe sposoby na blizny po oparzeniu

Jak się pozbyć blizn? W medycynie ludowej stosuje się okłady z kilku roślin, które są pomocne w leczeniu ran i usuwaniu blizn:

  • cebula - wyciąg z tej rośliny rozpuszcza fibryny (składnik nierozpuszczalnego białka tworzącego skrzepy), a co za tym idzie - spłaszcza i rozjaśnia bliznę. Cebula posiada również działanie przeciwbakteryjne,
  • nasiona lnu, a konkretnie śluzy i oleje w nich zawarte, mają działanie przeciwzapalne, a także zmiękczają i ułatwiają gojenie ran oraz zapobiegają powstaniu widocznej blizny,
  • nagietek lekarski - wyciągi z kwiatów tej rośliny (olejowe i alkoholowe) przyspieszają proces zabliźniania się wszelkiego rodzaju ran i blizn - od oparzeniowych po pooperacyjne,
  • olej z nasion róży uelastycznia skórę i redukuje wypukłość blizn po oparzeniach.

Usuwanie blizn po oparzeniu - wizyta u kosmetyczki

Do zmniejszania rozległych, ale płytkich blizn stosuje się peelingi chemiczne lub tzw. dermabrazję - mechaniczne ścieranie naskórka. Aby uzyskać widoczne rezultaty, zabiegi trzeba powtarzać co miesiąc. Podczas tego typu zabiegów naskórek usuwa się aż do skóry właściwej. W ten sposób zostają pobudzone włókna kolagenowe i następuje regeneracja skóry.

Zabiegiem mniej inwazyjnym jest tzw. mikrodermabrazja, w której do spłycania blizn, ale tylko płytkich, używa się głowicy pokrytej diamentami. Podczas zabiegu złuszcza się kolejne warstwy naskórka, dzięki czemu blizny ulegają spłyceniu.

Zabieg usuwania blizn za pomocą lasera jest dość bolesny, jednak pierwsze rezultaty są widoczne po 4–5 tygodniach. Dla zadowalających efektów, w sumie należy przeprowadzić od 3 do 5 zabiegów co 3–6 tygodni.

Przez co najmniej rok od oparzenia chroń bliznę przed promieniami słonecznymi i unikaj wizyt w solarium. Nawet niewielkie, ale powtarzające się naświetlanie może przyczynić się do przebarwienia blizny, co czyni ją bardziej widoczną.

Zeszła skóra po oparzeniu – czy zostanie blizna?

To czy po oparzeniu zostaje blizna zależy m.in. od konkretnego przypadku, o czym była mowa wcześniej. Ma to też związek z tym jak szybko po oparzeniu zostanie włączone odpowiednie postępowanie oraz z długością i przebiegiem procesu leczenia.

Jak już zostało to opisane powyżej w przypadku oparzenia niezbędne jest odpowiednie postępowanie. Przede wszystkim należy schłodzić obszar ciała, który uległ poparzeniu, następnie odkazić ranę, potem zastosować żel hydrokoloidowy i – jeśli jest to konieczne – nałożyć właściwy opatrunek w postaci plastra lub bandażu.

Dzięki systematycznemu aplikowaniu odpowiedniego preparatu ślad po oparzeniu pierwszego oraz powierzchownego drugiego stopnia ma szansę wchłonąć się całkowicie. Środki na oparzenia stanowią remedium w przypadku gdy zeszła skóra po oparzeniu słonecznym, ale też po innych oparzeniach nie wykraczających poza IIA stopień oparzenia.

Tatuaż na blizny po oparzeniu

Tatuaż stanowi jedną z metod zakrywania śladów po bliznach, również tych powstałych w wyniku oparzenia. To bardzo kreatywny sposób zakrywania blizn. Czy jest on bezpieczny?

Tatuaż na bliźnie po oparzeniu może zostać wykonany dopiero wtedy, gdy blizna całkowicie się już wygoi. Ten proces jest dość wydłużony w czasie, dlatego przed wykonaniem tatuażu lepiej skonsultować się z lekarzem.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania tatuażu na bliźnie? Tak, jest nimi skłonność do keloidów, czyli bliznowaceń. Polega ona na patologicznym charakterze gojenia się skóry. Oznacza to tyle, że keloid może rozrosnąć się nawet po długim czasie od oparzenia. Nie należy zatem ruszać takiej tkanki, ponieważ tatuaż może spowodować jej ponowny przyrost.


Odradza się celowe opalanie cery z wypryskami, w związku z tym, że pod wpływem promieni ultrafioletowych dochodzi do nasilenia istniejących zaburzeń złuszczania naskórka, w efekcie czego następuje pogorszenie stanu skóry skłonnej do trądziku w okresie jesiennym.

Czytaj dalej...

The Ordinary Natural Moisturising Factors HA to krem, którego skład składa się z naturalnych czynników nawilżających występujących w skórze, między innymi aminokwasów, kwasów tłuszczowych, mocznika, ceramidów, kwasu hialuronowego.

Czytaj dalej...

Jeśli kiedykolwiek wystąpiły u Ciebie objawy alergii skórnej bądź nadwrażliwość na którykolwiek ze składników, skonsultuj się z farmaceutą bądź lekarzem dermatologiem, czy możesz bezpiecznie zastosować produkt.

Czytaj dalej...

Jeśli kiedykolwiek wystąpiły u Ciebie objawy alergii skórnej bądź nadwrażliwość na którykolwiek ze składników, skonsultuj się z farmaceutą bądź lekarzem dermatologiem, czy możesz bezpiecznie zastosować produkt.

Czytaj dalej...