Witaj, Białe Pryszcze na Pieprzyku - Przyczyny, Leczenie i Porady
Pryszcz - skąd się bierze, jak się go pozbyć
Powstawanie pryszczy na skórze związane jest z trądzikiem, chorobą skóry obfitującej w gruczoły łojowe. Trądzik to dolegliwość powszechna, często występująca w okresie dojrzewania tak u kobiet, jak i mężczyzn. U mężczyzn ma on przebieg ostrzejszy. Trądzik występuje najczęściej w okolicach obfitujących w gruczoły łojowe, to znaczy w strefie T na twarzy i w rynnach potowych na klatce piersiowej i plecach.
Trądzik rozpoczyna się powiększeniem gruczołów łojowych i nasilonym wydzielaniem łoju. Następuje nadmierne i zmienione rogowacenie ujścia mieszka włosowego, do którego wnika przewód gruczołu łojowego. W ten sposób powstaje czop rogowy, który wypełnia mieszek włosowy i wypycha go ku górze. Dochodzi do zablokowania wydzielania łoju i powstaje woreczek wypełniony tłuszczami i keratyną czyli zaskórnik (comedo). Wraz z powstawaniem zaskórników gwałtownie rozmnażają się bakterie, które normalnie występują w skórze i na jej powierzchni jako nieszkodliwe drobnoustroje. Dopiero łój je uzjadliwia, jest dla nich doskonałą pożywką i stwarza warunki do namnażania.
Dlaczego zdecydowałam się na usunięcie pieprzyka z twarzy?
Moje znamię umiejscowione było nad ustami i choć nie było bardzo widoczne, przeszkadzało mi, ponieważ:
- utrudniało malowanie ust (gdy chciałam obrysować je cielistą kredką, musiałam najechać na znamię),
- rósł na nim mały ciemny włos, którego nie mogłam wyrywać (nie wolno wyrywać włosów z pieprzyków), wokół niego rosły również małe jasne włoski, które mnie denerwowały,
- "obciążało" skórę, przez co połowa górnej wargi (ta tuż pod nim), była oklapnięta i przez to usta były niesymetryczne,
- niestety nie wyglądało jak pieprzyk Cindy Crawford, przypominał mi jasno-brązową galaretkę. :(
Uwierzcie, powyższe zdjęcie nie odzwierciedla pełnej "urody" mojego znamienia. Nie chciałam Was straszyć. ,)
Zdjęcia robiłam o poranku, kiedy rana i usta są "uspokojone" - w ciągu dnia stają się bardziej ukrwione i wyraźniejsze.
Czerniak – przyczyny, objawy, diagnostyka. Jak wygląda czerniak?
Czerniak jest bardzo groźnym nowotworem złośliwym, który powstaje zwykle w wyniku nadmiernej ekspozycji na promienie UV. Czym cechuje się czerniak? Objawy to pojawienie się asymetrycznego pieprzyka, który powiększa się i ma niejednolite zabarwienie. Może on przebiegać w nieprzewidywalny sposób oraz dawać przerzuty. Szybka diagnoza pozwala jednak na jego całkowite wyleczenie, dlatego tak ważną rolę odgrywa obserwacja własnego ciała oraz profilaktyka raka skóry.
- Czerniak – co to jest?
- Czerniak – objawy
- Przyczyny czerniaka
- Czerniak – profilaktyka
- Czerniak – leczenie
- Czerniak – rokowania
Rozpoznanie trądziku pod nosem
Jako narzędzie diagnostyczne można stosować rutynowe zewnętrzne badania i testy, ale w większości przypadków wystarczające jest badanie zewnętrzne.
Dostarczenie testów laboratoryjnych jest przeznaczone dla pacjentek z podejrzeniem oczywistych zaburzeń hormonalnych. Testuje się zawartość testosteronu, FSH, LH we krwi.
Testy laboratoryjne na infekcje bakteryjne lub grzybowe są przeprowadzane w celu wykluczenia rozwoju zapalenia mieszków włosowych.
Diagnostyka instrumentalna jest stosowana tylko w przypadkach, gdy pojawienie się trądziku jest związane z chorobami narządów wewnętrznych - na przykład z chorobami układu trawiennego.
Diagnoza różnicowa jest przewidziana w celu wykluczenia następujących chorób:
- trądzik różowaty,
- zapalenie mieszków włosowych,
- rogowacenie.
Konieczne może być skonsultowanie się ze specjalistami, takimi jak dermatolog, specjalista chorób zakaźnych, gastroenterolog, endokrynolog itp.
[7]