Witaj, Białe Pryszcze na Pieprzyku - Przyczyny, Leczenie i Porady

Kod ICD 10

  • L 00 - L 99 - Choroby skóry i tkanki tłuszczowej podskórnej.
  • L 60 - L 75 - choroby przydatków skóry.
  • L 70 - trądzik.

Jaka jest patogeneza pojawienia się trądziku?

Pryszcz pojawia się na powierzchni skóry w wyniku zablokowania kanałów łojowych przez własne wydzieliny, które w kontakcie z powietrzem tworzą rodzaj korka. Ponadto infekcja może wejść do kanału, co wywołuje rozwój reakcji zapalnej. W ten sposób tworzy się pryszcz o czerwonym zabarwieniu, po którym następuje ropień lub rana.

W pobliżu nosa występuje dużo gruczołów łojowych, więc pojawienie się trądziku w tym miejscu nie jest rzadkością.

Jakie są przyczyny blokady kanału łojowego?

  • Aktywne tło hormonalne. Najczęściej występujące pryszcze pojawiają się w okresie aktywnego rozwoju seksualnego - u nastolatków. Wzrost poziomu hormonów staje się głównym czynnikiem zwiększonej produkcji łoju, co może prowadzić do jego akumulacji w porach. Jeśli na tle takiego stanu występuje zła dieta lub niedostateczna pielęgnacja skóry, wówczas mogą powstawać ogniska zapalne - duże pryszcze, często wielokrotne.
  • Nieprawidłowa racja żywnościowa. Od dawna wiadomo, że nasza dieta i styl życia w dużej mierze wpływają na jakość skóry. Napoje alkoholowe, tłuszcze zwierzęce, pikantne przyprawy, produkty wędzone i słodycze wpływają bezpośrednio na pracę wątroby. Jeśli wątroba nie poradzi sobie z jej główną funkcją, skóra może mieć różne wysypki, szczególnie na twarzy.
  • Częsty lub silny stres. Po doświadczeniu stresu, depresji lub zmęczenia nerwowego zwiększa się również wydzielanie łojowe, co powoduje pojawienie się trądziku.
  • Nieżyt nosa, w tym alergiczny. W przypadku kataru występuje wyciek śluzu z nosa, istnieje ciągłe otarcie skóry nosowymi tkankami i dłońmi, co również prowadzi do podrażnienia i zapalenia kanałów łojowych.
  • Niewystarczające zasady higieny. Zbieranie na powierzchni skóry twarzy, bakterii, motyli, eksfoliowanych komórek naskórka, pozostałości kremu lub kosmetyków może sztucznie zatykać kanały, powodując reakcje zapalne w postaci trądziku.

Czerniak – leczenie

Czerniak we wczesnym stadium jest nowotworem bardzo łatwym do wyleczenia. Jeśli czerniak nie osiągnął jeszcze grubości 1 mm, wystarczy wyciąć zmianę chirurgicznie z marginesem zdrowej tkanki. Powinien wynosić on co najmniej 1 cm, chociaż niektórzy specjaliści zalecają nawet 2 cm marginesu. Z zasady nie wycina się jednak mięśni. Gdy wykonane zostanie wycięcie czerniaka – co dalej? Postepowanie zależy od stopnia zaawansowania raka skóry.

Standardową procedurą przy leczeniu czerniaka jest także biopsja węzła wartowniczego. Węzeł wartowniczy jest zazwyczaj pierwszym węzłem chłonnym, który zostaje zajęty przy rozwoju choroby nowotworowej. Biopsja ma na celu oszacowanie zaawansowania choroby – brak komórek nowotworowych w węźle wartowniczym jest dobrym znakiem, chociaż nie wyklucza przerzutów do innych węzłów chłonnych. W przypadku zajęcia węzła wartowniczego przez czerniaka, wycina się wszystkie węzły chłonne w dorzeczu spływu chłonki.

Zasadniczo chorych w stadium zaawansowania niższym niż IIB leczy się wyłącznie chirurgicznie, chyba że nastąpiły dodatkowe przesłanki świadczące o możliwości nawrotu choroby. Wtedy zaleca się miejscową radioterapię. Co zabija czerniaka? W przypadku czerniaka w stadium wyższym niż IIB, z przerzutami do węzłów lub bez przerzutów, stosuje się duże dawki interferonu α.

Czerniak – objawy

Czy czarny pieprzyk to czerniak? Oczywiście nie. Należy jednak wiedzieć, jak odróżnić czerniaka od pieprzyka. Wszystkie znamiona należy regularnie oglądać lub raz do roku pokazywać lekarzowi. Niepokój powinny wzbudzić sytuacje, gdy:

  • znamię znacznie się powiększyło,
  • znamię zmieniło swój kształt,
  • znamię zmieniło kolor,
  • pojawił się świąd lub pieczenie,
  • pojawiły się nowe zmiany, zwłaszcza asymetryczne, o nieregularnych granicach, z czerwoną obwódką.

Ponieważ trudno jest samodzielnie ustalić, czy dane znamię to czerniak czy pieprzyk, warto skonsultować się dermatologiem lub onkologiem. Przy samodzielnym kontrolowaniu zmian należy stosować regułę ABCD, czyli obejrzeć znamię i ocenić według następujących kryteriów:

  • A ‒ asymetria, zmiana nie ma regularnego kształtu, struktury, koloru,
  • B ‒ border (granica), nierówne, poszarpane, nieregularne brzegi,
  • C ‒ color (kolor), znamię jest wielobarwne,
  • D ‒ diameter (średnica) jest większa niż 5-6 mm.

Jeżeli zmiany spełniają powyższe kryteria, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Ważne aby pamiętać, że czerniak może powstać z już istniejącego pieprzyka, ale może po prostu pojawić się jako całkiem nowa zmiana. Czerniak z pieprzyka lub czerniak na pieprzyku może zostać wcześnie wykryty dzięki bacznej obserwacji i kontroli własnego ciała, a zwłaszcza wszelkich znamion na skórze.

Co więcej, objawy raka skóry mogą dawać o sobie znać poprzez pieczenie lub świąd wokół znamion, często też czerniak wystaje ponad powierzchnię skóry. Dlatego też warto regularnie, przynajmniej raz w miesiącu, dokładnie przyjrzeć się ciału, aby zauważyć ewentualne zmiany chorobowe. Jeśli pojawiają się pieprzyki lub narośla, których wcześniej nie było – one również mogą być oznaką raka skóry. W przypadku zauważenia tego typu zmian jak najszybciej należy skonsultować się z lekarzem. Czy czerniak boli? Początkowo rak skóry nie daje dolegliwości bólowych, pojawiają się one dopiero w zaawansowanych stadiach choroby, którym towarzyszy powstanie przerzutów.

Czerniak – rokowania

Niestety, czerniak należy do jednych z najbardziej agresywnych nowotworów. W rezultacie rokowania dotyczące przeżycia pięcioletniego spadają drastycznie wraz z każdym wykrytym stadium choroby. Dla guza bez owrzodzenia pięcioletnie przeżycie pacjenta wynosi:

  • Stadium IA: 95 proc.,
  • Stadium: IB: 89 proc.,
  • Stadium IIA: 79 proc.,
  • Stadium IIB: 67 proc.,
  • Stadium IIIA: 67 proc.,
  • Stadium IIIB: 54 proc.,
  • Stadium IIIC: 28 proc.

Dla guza z owrzodzeniem:

  • Stadium: IB: 91 proc.,
  • Stadium IIA: 77 proc.,
  • Stadium IIB: 63 proc.,
  • Stadium IIC: 45 proc.,
  • Stadium IIIB: 52 proc.,
  • Stadium IIIC: 24proc.

Rokowania stadium uogólnionego (IV stadium, z przerzutami dalekimi) zależy bezpośrednio od ilości i umiejscowienia przerzutów. W rzadkich przypadkach udaje się wyleczyć przerzuty dalekie za pomocą połączenia operacji chirurgicznych z leczeniem pomocniczym.

Źródła:

  1. D.G. Coit, J.A. Thompson, R. Andtbacka, C.K. Bichakjian i inni. Melanoma, version 3.2015. „Journal of the National Comprehensive Cancer Network”, 2015.
  2. http://web.archive.org/web/20180728205150/http://www.iarc.fr:80/en/publications/pdfs-online/pat-gen/bb6/index.php

Pryszcze pod nosem

Cała zawartość iLive jest sprawdzana medycznie lub sprawdzana pod względem faktycznym, aby zapewnić jak największą dokładność faktyczną.

Mamy ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i tylko linki do renomowanych serwisów medialnych, akademickich instytucji badawczych i, o ile to możliwe, recenzowanych badań medycznych. Zauważ, że liczby w nawiasach ([1], [2] itd.) Są linkami do tych badań, które można kliknąć.

Jeśli uważasz, że któraś z naszych treści jest niedokładna, nieaktualna lub w inny sposób wątpliwa, wybierz ją i naciśnij Ctrl + Enter.

Dlaczego pod nosem może być pryszcz? Czy jest to wynikiem choroby, czy jest to tylko zbieg okoliczności? Jak pozbyć się tej nieatrakcyjnej edukacji?

Rzadko, kto nigdy nie spotkał się z takim problemem. Dlatego istnieją dobre powody, aby bardziej szczegółowo zrozumieć ten problem.

Aqua, Cocamidopropyl Betaine, Coco-Glucoside, Glyceryl Oleate, Sodium Lauroyl Sarcosinate, Decyl Glucoside, Hydroxyethyl Urea, Panthenol, PEG PPG-120 10 Trimethylolpropane Trioleate, Laureth-2, Imperata Cylindrica Root Extract, Glycerin, Ammonium Lactate, PEG 8, Carbomer, Tetrasodium EDTA, Citric Acid, Sodium Benzoate, Parfum.

Czytaj dalej...

Jeśli kiedykolwiek wystąpiły u Ciebie objawy alergii skórnej bądź nadwrażliwość na którykolwiek ze składników, skonsultuj się z farmaceutą bądź lekarzem dermatologiem, czy możesz bezpiecznie zastosować produkt.

Czytaj dalej...

często nakładam go od serca, jako maskę - moja skóra pije go z radością, co najwyżej trochę się potem świeci ; Nie zapycha, nie podrażnia nawet nałożony po mocnym peelingu, pozostawia skórę odpowiednio nawilżoną i odżywioną ale zaznaczę, że mam skórę nosorożca.

Czytaj dalej...

W pierwszej kolejności podczas karmienia piersią, zobaczywszy na gruczole mlecznym, w obwodzie sutka, plamę białego koloru, karmiąca mama musi wykluczyć takie naruszenie jak lactostasis zablokowanie przewodów gruczołów.

Czytaj dalej...