Tajemnice białego pryszcza na sutku - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia
Diagnoza
Większość guzków i wyprysków na brodawce zniknie samoistnie w ciągu kilku dni. Jeśli jednak odczuwasz ból lub wydzielanie, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Prawdopodobnie spojrzą na guz i otaczającą skórę, aby sprawdzić, czy mogą zdiagnozować problem na podstawie wyglądu.
Twój lekarz może również pobrać próbkę guzka lub płynu znajdującego się w jego wnętrzu w celu zbadania pod kątem bakterii lub innych patogenów. Odbywa się to zwykle jako biopsja brodawki sutkowej. W rzadkich przypadkach możesz również potrzebować obrazowania diagnostycznego.
Powinieneś również rozważyć rozmowę z lekarzem, jeśli jakimkolwiek guzkom lub pryszczom towarzyszy:
- Wysypka
- Łuszcząca się skóra
- Palenie
- Mrowienie
- Zmiana kształtu lub kierunku brodawki (np. spłaszczenie lub odwrócenie brodawki)
Choroby skóry piersi - łupież rumieniowy
Łupież rumieniowy (erythrasma) to bakteryjna infekcja skóry wywołana przez bakterię Corynebacterium minutissimum. Objawia się zaczerwienioną, a potem brunatną skórą, która może się łuszczyć. Zmiany lokalizują się przede wszystkim w fałdach skóry pod piersiami. W leczeniu stosuje się antybiotyki.
Wyprzenie pod piersiami - bakteryjne lub drożdżakowe - to stan zapalny umiejscowiony w fałdach skóry pod piersiami. Choroba objawia się zaczerwieniem objętych zapaleniem obszarów skóry i złuszczaniem w obrębie zmian. Dodatkowo może się z nich sączyć surowicza wydzielina. Leczenie zależy od przyczyny stanu zapalnego. Infekcję na tle bakteryjnym leczy się antybiotykami w postaci maści lub tabletek. Grzybica skóry pod piersiami wymaga podawania leków przeciwgrzybiczych.
Przez co pojawiają się białe plamy na sutkach przy ciąży?
Podobne zjawisko jest charakterystyczne dla końcowego etapu ciąży – końca trzeciego trymestru. Właśnie o tej porze w organizmie przyszłej mamy odznacza się przekroczenie koncentracji prolaktyny, który przygotowuje gruczoły mleczne do laktacji. Wiele kobiet w ciąży przy tym zaznaczają pojawienie niewielkich białych plam, które w istocie są niczym innym jak siarą. Należy jeszcze powiedzieć, że przy tym przyszłą mamę nic nie niepokoi.
Białe plamy wokół sutka i na nim samym mogą być niczym innym jak rogowcem krwawym. To zjawisko nie można nazwać chorobą, ponieważ w istocie jest to defekt kosmetyczny. Przyczyną jego rozwoju jest wrodzona właściwość lokalizacji łojowych gruczołów. Właśnie w nich gromadzi się taka sekrecja, która nie wychodzi na zewnątrz. Pojawiać się plamy mogą nie tylko na sutkach, ale i pod pachami, na wzgórku łonowym, na dużych wargach sromowych, na kroczu.
Młode dziewczyny, które interesują się pytaniami antykoncepcji, mogą znaleźć na forach mnóstwo nieprawdziwej informacji. Tak, niektóre mówią, że jeśli uprawiać procedury higieniczne po seksie, to ciąży można uniknąć. Czy to naprawdę jest tak?
Wykorzystując w pieszczotach seks bez przenikania, młodych i seksualnie niedoświadczonych ludzi interesuje pytanie wiarygodności ciąży. Omówimy ten dylemat dokładnie i wyznaczymy, czy jest możliwa taka sytuacja.
Według statystyki wiele par, korzystających przerywanym stosunkiem płciowym, w ciągu roku jednak zachodzą w ciążę. Dlaczego tak odbywa się i czy we wszystkich wypadkach ten sposób działa? Zorientujemy się dalej.
Kobiety znając, że zajść w ciążę teoretycznie można tylko w czasie owulacji, interesują się, czy można w praktyce zajść w ciążę w drugim okresie, w 10 dniu cyklu. Omówimy to pytanie.
Streszczenie
Sutek i otoczka mogą być miejscem bolesnych guzków i wyprysków. Najczęściej są one spowodowane trądzikiem, wrastającymi włoskami, zatkanymi gruczołami lub ropniami. Jeśli guzek nie ustąpi sam w ciągu kilku dni, można skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia w celu diagnozy i leczenia.
Guz lub pryszcz na brodawce zwykle nie jest wielkim problemem. Jednak zmiana intymnej części ciała może być przerażająca. Jeśli guz nie boli ani nie ma żadnych innych objawów, daj mu kilka dni na wygojenie. Podobnie jak w przypadku trądziku w innych miejscach ciała, często sam znika.
Jeśli guzek jest swędzący, bolesny lub wycieka ropa lub inny płyn, porozmawiaj z lekarzem. W większości przypadków pryszcz na sutku jest łatwy do wyleczenia. Pamiętaj tylko, że nie musisz czuć się niekomfortowo, jeśli lekarz może Ci pomóc. Guzki powodujące dyskomfort częściej wymagają leczenia.

Choroby skóry piersi - rak sutka Pageta
Choroba Pageta brodawki sutkowej (rak sutka Pageta) to rak wylotowych przewodów mlekowych. Jest to rzadka postać raka piersi - stanowi 0,5-5 proc. tych nowotworów - która zwykle dotyka kobiety między 60. a 70. rokiem życia. Początkowo na brodawce i w obrębie jej otoczki pojawiają się zaczerwienienie i zmiana, która przypomina wyprysk. Następnie dochodzi do owrzodzenia brodawki sutkowej, a także jej wciągnięcia, czemu może towarzyszyć wyciek z brodawki sutkowej krwistej wydzieliny.
W niektórych przypadkach rak piersi przyjmuje postać stanu zapalnego. Rak zapalny piersi jest wynikiem tworzenia zatorów z komórek rakowych w naczyniach limfatycznych piersi i objawia się obrzmieniem i bolesnością piersi. Ponadto skóra na piersiach jest zaczerwieniona i odczuwalne jest jej nadmierne ocieplenie, co można pomylić np. z zakażeniem skóry na tle bakteryjnym. Tym bardziej, że w niektórych przypadkach guz może nie być wyczuwalny.
