Tajemnice białego pryszcza na sutku - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia
Przez co pojawiają się białe plamy na sutkach przy ciąży?
Podobne zjawisko jest charakterystyczne dla końcowego etapu ciąży – końca trzeciego trymestru. Właśnie o tej porze w organizmie przyszłej mamy odznacza się przekroczenie koncentracji prolaktyny, który przygotowuje gruczoły mleczne do laktacji. Wiele kobiet w ciąży przy tym zaznaczają pojawienie niewielkich białych plam, które w istocie są niczym innym jak siarą. Należy jeszcze powiedzieć, że przy tym przyszłą mamę nic nie niepokoi.
Białe plamy wokół sutka i na nim samym mogą być niczym innym jak rogowcem krwawym. To zjawisko nie można nazwać chorobą, ponieważ w istocie jest to defekt kosmetyczny. Przyczyną jego rozwoju jest wrodzona właściwość lokalizacji łojowych gruczołów. Właśnie w nich gromadzi się taka sekrecja, która nie wychodzi na zewnątrz. Pojawiać się plamy mogą nie tylko na sutkach, ale i pod pachami, na wzgórku łonowym, na dużych wargach sromowych, na kroczu.
Młode dziewczyny, które interesują się pytaniami antykoncepcji, mogą znaleźć na forach mnóstwo nieprawdziwej informacji. Tak, niektóre mówią, że jeśli uprawiać procedury higieniczne po seksie, to ciąży można uniknąć. Czy to naprawdę jest tak?
Wykorzystując w pieszczotach seks bez przenikania, młodych i seksualnie niedoświadczonych ludzi interesuje pytanie wiarygodności ciąży. Omówimy ten dylemat dokładnie i wyznaczymy, czy jest możliwa taka sytuacja.
Według statystyki wiele par, korzystających przerywanym stosunkiem płciowym, w ciągu roku jednak zachodzą w ciążę. Dlaczego tak odbywa się i czy we wszystkich wypadkach ten sposób działa? Zorientujemy się dalej.
Kobiety znając, że zajść w ciążę teoretycznie można tylko w czasie owulacji, interesują się, czy można w praktyce zajść w ciążę w drugim okresie, w 10 dniu cyklu. Omówimy to pytanie.
Pryszcz na sutku – przyczyny powstawania i leczenie
Pryszcz na sutku i jakakolwiek inna zmiana w tak intymnym miejscu, mogą wywoływać niepokój. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze świadczą one o najgorszym. Przekonaj się, skąd biorą się krosty na sutkach i jak się ich pozbyć.
Sutki to bardzo intymna i wrażliwa część ciała. Odpowiednia troska i regularna kontrola ich stanu jest niezbędna dla wczesnego rozpoznania wszelkich niepokojących objawów.
Czy pryszcze na sutkach świadczą o chorobie, a może są zaledwie niegroźnym defektem estetycznym? Zapoznaj się z naszym tekstem i sprawdź, jak radzić sobie z krostkami w okolicy piersi.
Leczenie
Większość guzków lub wyprysków na sutkach zniknie w ciągu kilku dni. Konkretne leczenie zależy od przyczyny guza i często nie jest potrzebne żadne leczenie. Jeśli jednak często pojawiają się pryszcze lub guzy na sutkach, możesz zrobić kilka rzeczy, aby zmniejszyć ryzyko ich nawrotu, takie jak:
- Jeśli spocisz się podczas ćwiczeń, oczyść piersi i zmień stanik i/lub koszulę.
- Codziennie bierz prysznic, upewniając się, że Twoje piersi i sutki są całkowicie suche, zanim się ubierzesz.
- Unikaj odzieży, która ociera lub ściera Twoje sutki i otoczkę.
- Jeśli używasz balsamu do piersi lub sutków, upewnij się, że jest delikatny dla Twojej skóry.
W zależności od przyczyny wyprysków na sutkach lekarz może również zalecić jakąś formę leczenia miejscowego. Może to być leczenie przeciwgrzybicze, jeśli masz infekcję drożdżakową. W niektórych przypadkach ropień może wymagać drenażu i/lub leczenia antybiotykami.
Diagnoza
Większość guzków i wyprysków na brodawce zniknie samoistnie w ciągu kilku dni. Jeśli jednak odczuwasz ból lub wydzielanie, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Prawdopodobnie spojrzą na guz i otaczającą skórę, aby sprawdzić, czy mogą zdiagnozować problem na podstawie wyglądu.
Twój lekarz może również pobrać próbkę guzka lub płynu znajdującego się w jego wnętrzu w celu zbadania pod kątem bakterii lub innych patogenów. Odbywa się to zwykle jako biopsja brodawki sutkowej. W rzadkich przypadkach możesz również potrzebować obrazowania diagnostycznego.
Powinieneś również rozważyć rozmowę z lekarzem, jeśli jakimkolwiek guzkom lub pryszczom towarzyszy:
- Wysypka
- Łuszcząca się skóra
- Palenie
- Mrowienie
- Zmiana kształtu lub kierunku brodawki (np. spłaszczenie lub odwrócenie brodawki)
