Tajemnice białego pryszcza na sutku - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia

Objawy i przyczyny

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn pryszczu na brodawce lub innego guzka w okolicy. Obejmują one:

Trądzik

Niektórzy ludzie mają pryszcze trądzikowe na sutkach. Pryszcze pojawiają się, gdy pot, bakterie i brud zostają uwięzione w twoich porach. Wtedy te pory mogą puchnąć. Większość pryszczy na sutkach to zaskórniki. Częsty trądzik na sutkach lub piersiach może być znakiem, że musisz zmienić swoją rutynę higieniczną.

Wrastające włosy

Większość ludzi ma przynajmniej kilka mieszków włosowych na ich otoczkach. Oznacza to, że istnieje ryzyko wrastania włosów. Wrastające włosy to ogolone lub zaostrzone pasmo włosów, które wrastają z powrotem w skórę. Wrastające włosy mogą powodować guzki, które wyglądają bardzo podobnie do pryszczów spowodowanych trądzikiem.

Gruczoły Montgomery

Gruczoły Montgomery’ego (zwane również gruczołami areolarnymi i guzkami Montgomery’ego) wytwarzają wydzieliny, które nawilżają sutki. Są rodzajem gruczołu łojowego (gruczołu łojowego).

W czasie ciąży gruczoły mogą stać się liczniejsze i wydatniejsze. Czasami ulegną zapchaniu i zaczną przypominać pryszcz. Może się to również zdarzyć w innych momentach, gdy zmieniają się poziomy hormonów.

Możliwe jest zakażenie zatkanego gruczołu Montgomery’ego. Jeśli tak się stanie, możesz odczuwać ból, a także powiększony guzek na otoczce. Zakażone gruczoły Montgomery’ego (lub torbiele) są najczęściej obserwowane u kobiet w wieku 10-20 lat.

Ropnie podokręgowe

Ropień podokręgowy to mała kieszonka z ropą pod otoczką lub brodawką sutkową. Jest to spowodowane miejscową infekcją. Ropnie podokręgowe mogą być bolesne i mogą wystąpić obrzęki okolicy. Czasami ropień może towarzyszyć gorączce lub ogólnemu złemu samopoczuciu.

W przeciwieństwie do niektórych innych stanów, które mogą wyglądać jak pryszcz na brodawce, ropnie podokręgowe rzadziej występują u osób karmiących piersią. Mogą być spowodowane przez wiele różnych rodzajów bakterii.

Pryszcze na sutkach – rodzaje

Gruczoły mlekowe w ciągu trwania życia ulegają przeróżnym zmianom. Szczególnie widać to u kobiet, których sutki zmieniają się pod wpływem hormonów, np. w trakcie pokwitania, miesiączki, czy ciąży. Niektóre ze zmian mogą nieco niepokoić, szczególnie jeśli na brodawkach sutkowych pojawiają się niewytłumaczalne krosty i pryszcze. Jakie są ich poszczególne rodzaje i o czym świadczą?

Powiększone gruczoły Montgomery’ego

Niegroźną i jednocześnie najczęściej pojawiającą się zmianą w obrębie brodawki, jest powiększenie gruczołów Montgomery’ego. Zmieniają one swój wygląd oraz produkcję wydzieliny podczas ciąży, przygotowując się do karmienia dziecka. Chociaż często kojarzą się z pryszczami, w rzeczywistości stanowioną strukturę anatomiczną, w pełni naturalną i niegroźną.

Plamki Fordyce’a

Małe grudki w białym, czerwonym albo żółtawym kolorze to najczęściej plami Fordyce’a. Są one niegroźne, chociaż dla wielu stanowią dość nieestetyczną zmianę.

Czarne zmiany barwnikowe

Zmiany barwnikowe, które pojawiają się na sutkach, to najczęściej zwykłe pieprzyki, niestanowiące poważnego zagrożenia. Ponadto zdarza się, że ciemne krosty, pojawiające się na brodawkach sutkowych u karmiących matek, to po prostu małe krwiaki, wywołane przez ugryzienia dziecka.

Prosaki

Zdarza się, że ujścia gruczołów łojowych, w wyniku nagromadzenia sebum, zatykają się, mogą się wówczas wytwarzać tzw. prosaki. Przyjmują formę małych, białych pryszczy. Nie są one szkodliwe dla zdrowia.

Rak sutka Pageta

Rak sutka Pageta to rzadki, ale i groźny nowotwór piersi. Objawia się jako nieregularna zmiana na szczycie brodawki sutkowej, wytwarzająca ropę i krew. Nowotworowi towarzyszy ból i świąd.

Streszczenie

Sutek i otoczka mogą być miejscem bolesnych guzków i wyprysków. Najczęściej są one spowodowane trądzikiem, wrastającymi włoskami, zatkanymi gruczołami lub ropniami. Jeśli guzek nie ustąpi sam w ciągu kilku dni, można skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia w celu diagnozy i leczenia.

Guz lub pryszcz na brodawce zwykle nie jest wielkim problemem. Jednak zmiana intymnej części ciała może być przerażająca. Jeśli guz nie boli ani nie ma żadnych innych objawów, daj mu kilka dni na wygojenie. Podobnie jak w przypadku trądziku w innych miejscach ciała, często sam znika.

Jeśli guzek jest swędzący, bolesny lub wycieka ropa lub inny płyn, porozmawiaj z lekarzem. W większości przypadków pryszcz na sutku jest łatwy do wyleczenia. Pamiętaj tylko, że nie musisz czuć się niekomfortowo, jeśli lekarz może Ci pomóc. Guzki powodujące dyskomfort częściej wymagają leczenia.

Diagnoza

Większość guzków i wyprysków na brodawce zniknie samoistnie w ciągu kilku dni. Jeśli jednak odczuwasz ból lub wydzielanie, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Prawdopodobnie spojrzą na guz i otaczającą skórę, aby sprawdzić, czy mogą zdiagnozować problem na podstawie wyglądu.

Twój lekarz może również pobrać próbkę guzka lub płynu znajdującego się w jego wnętrzu w celu zbadania pod kątem bakterii lub innych patogenów. Odbywa się to zwykle jako biopsja brodawki sutkowej. W rzadkich przypadkach możesz również potrzebować obrazowania diagnostycznego.

Powinieneś również rozważyć rozmowę z lekarzem, jeśli jakimkolwiek guzkom lub pryszczom towarzyszy:

  • Wysypka
  • Łuszcząca się skóra
  • Palenie
  • Mrowienie
  • Zmiana kształtu lub kierunku brodawki (np. spłaszczenie lub odwrócenie brodawki)

Choroby skóry piersi - rak sutka Pageta

Choroba Pageta brodawki sutkowej (rak sutka Pageta) to rak wylotowych przewodów mlekowych. Jest to rzadka postać raka piersi - stanowi 0,5-5 proc. tych nowotworów - która zwykle dotyka kobiety między 60. a 70. rokiem życia. Początkowo na brodawce i w obrębie jej otoczki pojawiają się zaczerwienienie i zmiana, która przypomina wyprysk. Następnie dochodzi do owrzodzenia brodawki sutkowej, a także jej wciągnięcia, czemu może towarzyszyć wyciek z brodawki sutkowej krwistej wydzieliny.

W niektórych przypadkach rak piersi przyjmuje postać stanu zapalnego. Rak zapalny piersi jest wynikiem tworzenia zatorów z komórek rakowych w naczyniach limfatycznych piersi i objawia się obrzmieniem i bolesnością piersi. Ponadto skóra na piersiach jest zaczerwieniona i odczuwalne jest jej nadmierne ocieplenie, co można pomylić np. z zakażeniem skóry na tle bakteryjnym. Tym bardziej, że w niektórych przypadkach guz może nie być wyczuwalny.

Odradza się celowe opalanie cery z wypryskami, w związku z tym, że pod wpływem promieni ultrafioletowych dochodzi do nasilenia istniejących zaburzeń złuszczania naskórka, w efekcie czego następuje pogorszenie stanu skóry skłonnej do trądziku w okresie jesiennym.

Czytaj dalej...

Aqua, Cocamidopropyl Betaine, Coco-Glucoside, Glyceryl Oleate, Sodium Lauroyl Sarcosinate, Decyl Glucoside, Hydroxyethyl Urea, Panthenol, PEG PPG-120 10 Trimethylolpropane Trioleate, Laureth-2, Imperata Cylindrica Root Extract, Glycerin, Ammonium Lactate, PEG 8, Carbomer, Tetrasodium EDTA, Citric Acid, Sodium Benzoate, Parfum.

Czytaj dalej...

Substancje pielęgnujące formuła nawilżająca - utrzymuje odpowiedni poziom wody w naskórku zapewniając intensywnie i długotrwale nawodnienie nawet bardzo suchej skóry, odbudowuje i zmiękcza naskórek - poprzez głęboką penetrację skóry intensywnie nawilża wszystkie warstwy naskórka likwidując uczucie suchości i szorstkości skóry.

Czytaj dalej...

Aqua, Cocamidopropyl Betaine, Coco-Glucoside, Glyceryl Oleate, Sodium Lauroyl Sarcosinate, Decyl Glucoside, Hydroxyethyl Urea, Panthenol, PEG PPG-120 10 Trimethylolpropane Trioleate, Laureth-2, Imperata Cylindrica Root Extract, Glycerin, Ammonium Lactate, PEG 8, Carbomer, Tetrasodium EDTA, Citric Acid, Sodium Benzoate, Parfum.

Czytaj dalej...