"Boląca krostka na palcu - Jak sobie z nią poradzić?"

Ból palców a reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) bardzo często objawiają się bólem palców dłoni. Schorzenie zaliczane jest do chorób z autoagresji, czyli takich kiedy to układ immunologiczny występuje przeciwko swojemu gospodarzowi. Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła, zapalna, układowa choroba tkanki łącznej. Jest nieuleczalna, ale można modyfikować jej przebieg. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest to schorzenie obejmujące wyłącznie stawy. Jak wskazuje nazwa "choroba układowa" obejmuje cały organizm chorego. Dla RZS charakterystyczne jest to, że zmiany w stawach pojawiają się symetrycznie np. na obu dłoniach zmienione chorobowo są te same stawy, chociaż na jednej z nich mogą być większe lub mniejsze. Ból utrzymuje się stale, chociaż może mieć różne nasilenie. Kolejnym objawem jest sztywność stawów, dokuczliwa zwłaszcza po wstaniu z łóżka, obrzęk, zaczerwienienie skóry nad stawami. Wraz z postępem choroby dochodzi do coraz widoczniejszych deformacji stawów rak. Zdarza się, że palce podkurczają się i niezależnie od woli chorego, mają tendencję do odginania się w kierunku łokcia. Deformacje stawów dłoni często określa się nazwą ręka reumatoidalna. Ma to związek z uszkodzeniem aparatu więzadłowego stawu śródnadgarstkowego, nadgarstkowo-śródręcznych, śródręczno-paliczkowych i międzypaliczkowych ręki. W wyniku tego uszkodzenia dochodzi do rozluźnienia stawów, zmniejszenie ich siły i stabilizacji. Deformacje mogą obejmować także kciuki. Oprócz przyjmowania leków modyfikujących przebieg choroby konieczna jest także rehabilitacja, fizjoterapia oraz codzienne ćwiczenia. U osób, które regularnie trenują dłonie, dłużej utrzymuje się ich sprawność, siła chwytu. Poza tym, chory musi się nauczyć oszczędzać swoje dłonie, nie przeciążać ich, nie zmuszać do nienaturalnych ruchów (np. jak przy odkręcaniu słoika). U niektórych pacjentów z RZS konieczne jest operacyjne przywrócenie sprawności dłoni.

Najbardziej charakterystycznym objawem łuszczycowego zapalenia stawów (ŁZS) są zmiany rozwijające się w stawach międzypaliczkowych dalszych (blisko paznokci) rąk lub stóp. Innym typowym objawem choroby jest tworzenie się wokół zaatakowanych stawów wyrośli kostnych oraz niesymetryczne zajmowanie stawów. W łuszczycowym zapaleniu stawów nie występuje czynnik reumatyczny. Łuszczycowe zapalenie stawów rozwija się głównie w stawach obwodowych, ale może też objąć kręgosłup oraz stawy krzyżowo-biodrowe. Oprócz stawów zajęte mogą być także przyczepy ścięgien, kaletki maziowe oraz tkanki okołostawowe. Choroba prowadzi do deformacji stawów i bardzo często do inwalidztwa. Przykładem ataku łuszczycy na tkanki okołostawowe jest objaw palca kiełbaskowatego. Zaatakowany palec rzeczywiście można porównać do kiełbaski, ponieważ jest opuchnięty, silnie zaczerwieniony, a skóra na nim jest mocno ciepła. Tym objawom towarzyszy także ból. Dotychczas nie opracowano skutecznego sposobu leczenia choroby. Jednak możliwe jest dobre panowanie nad łuszczycowym zapaleniem stawów. Ponieważ ŁZS prowadzi do destrukcji stawów i ich usztywnienia, głównym celem leczenia jest zapobieganie kalectwu. Ogromną rolę w leczeniu łuszczycowego zapalenia stawów ma umiarkowana aktywność fizyczna, która zapobiega usztywnieniu stawów. Rodzaj ćwiczeń i zakres wysiłku fizycznego najlepiej omówić z lekarzem, gdyż zbyt intensywne obciążanie stawów może przyspieszyć ich deformację. Pacjent powinien też wiedzieć, że korzystnie na jego organizm wpływa przyjmowanie tranu. Należy unikać wszelkich sytuacji, które mogą wywołać kolejny rzut choroby, a więc silnych stresów, infekcji oraz urazów. Jeżeli jest to możliwe chorzy na łuszczycowe zapalenie stawów powinni unikać leków należących do grupy beta-blokerów, leków przeciwarytmicznych oraz soli litu, ponieważ mogą one przyspieszyć postęp choroby. Jeśli deformacje są zaawansowane i stawy mało ruchome, lekarz może zaproponować pacjentowi zabieg chirurgiczny. Możliwe jest przeprowadzenie plastyki stawu lub synowektomii, czyli operacji polegającej na usunięciu zmienionej przez proces zapalny błony maziowej w stawie.

Ból palców u rąk - kiedy boli?

Gdy ból palców nie jest skutkiem urazu warto zaobserwować w jakich sytuacjach się pojawia, jak długo trwa, czy dotyczy całej dłoni, czy tylko fragmentu. Takie obserwacje, przekazane lekarzowi ułatwią postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia, które nie tylko może uwolnić od bólu, ale także pozwoli zachować sprawność dłoni.

Przez sprawność dłoni należy rozumieć zachowanie funkcjonalności ręki, na którą składają się:

  • jakość chwytu
  • wartość chwytu
  • zdolności manipulacyjne

Jakość chwytu to zdolność dostosowania się ręki do przedmiotu, który chcemy podnieść czy chwycić.

Wartość chwytu to zdolność do pokonywania obciążeń, która zależy od siły mięśni oraz jakości i precyzji chwytu.

Zdolności manipulacyjne, czyli sprawność ręki są uzależnione od jakości i wartości chwytu oraz od możliwości prawidłowego sterowania aparatem ruchu.

Kakšni so vzroki za nastanek bolečin v palcu?

Bolečina v nožnem palcu ima lahko več vzrokov. Nekatere so posledica poškodb, sistemskih zdravstvenih stanj ali ponavljajočih se obremenitev skozi čas. Pogosto je mogoče bolečine v prstih lajšati doma. Za nekatere vzroke pa je pomembno, da se posvetujete z zdravnikom.

Bunion

Medicinski izraz za bunion je “hallux valgus”. To je deformacija prstov na nogi, ki se pojavi, ko je sklep palca na nogi obrnjen proti drugemu prstu na nogi. Na strani stopala pod prstnim sklepom se razvije grčasta, kostna izboklina zaradi neusklajenosti. Bunions povzročajo bolečino, draženje in otekanje na dnu in ob strani sklepa prstov na nogi. Pod prvim in drugim prstom na nogi lahko nastanejo žulji in debela koža.

Več dejavnikov lahko povzroči bunkice, na primer artritis, dolgotrajno stanje in čevlji, ki se ne prilegajo pravilno. Tudi genetska struktura kosti stopala lahko igra vlogo, še posebej, če imate ploska stopala .

Za podporo in oblazinjenje lahko nosite posebne blazinice ali ortotične vložke za čevlje . Če ponoči nosite opornice za prste na nogah, lahko pomagate ponovno poravnati prste. Zdravnik lahko uporabi oblazinjenje in trak, da premakne vaše stopalo v poravnavo, da zmanjša pritisk. Za zmanjšanje bolečine lahko vzamete nesteroidna protivnetna zdravila (NSAID), kot sta ibuprofen ali aspirin. Naravna protivnetna sredstva vključujejo ingver, ribje olje in kurkumin.

Vraščen noht

Vraščeni nohti najverjetneje prizadenejo vaš nožni palec. Pojavijo se, ko se robovi ali koti nohta vraščajo v kožo ob strani nohta. To povzroča bolečino, oteklino in občutljivost, še posebej, ko pritiskate na nožni prst.

Vraščeni nohti na nogi imajo veliko vzrokov, vključno z:

Dejavnosti, zaradi katerih ste dlje časa pritiskali na stopala, kot so balet, nogomet in nogomet, lahko povečajo verjetnost vraščenega nohta. Nekateri ljudje so genetsko nagnjeni k vraščanju nohtov na nogah, prav tako ljudje z nepravilnimi, ukrivljenimi nohti na nogah. Da bi preprečili vraščanje nohtov na nogah, jih odrežite naravnost, da preprečite, da bi se zabodli v kožo.


Niekiedy nie udaje się uniknąć powstania pęcherza, a wówczas niezbędna jest pewna wiedza chroniąca przed zbyt pochopnym działaniem, które, zamiast przyspieszyć proces gojenia, tylko pogorszy sytuację.

Czytaj dalej...

Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art.

Czytaj dalej...

Guzki Heberdena rozwijają się w obrębie stawów międzypaliczkowych dalszych tych przy paznokciach , natomiast guzki Boucharda w sąsiedztwie stawów międzypaliczkowych bliższych znajdą się pośrodku palców.

Czytaj dalej...

To choroba z grupy entezopatii, czyli uszkodzeń dotyczących przyczepów ścięgnistych, spowodowana głównie długotrwałymi, nakładającymi się przeciążeniami fizycznymi i mikrouszkodzeniami struktur mięśni kciuka na skutek mocnych chwytów połączonych z odwiedzeniem ręki.

Czytaj dalej...