Bolesne pryszcze na żuchwie - Przyczyny, Leczenie i Porady
Pryszcze na żuchwie – jak można je usunąć? Sprawdź, na co wskazują zmiany w tym miejscu!
Ostatnio zauważyłeś, że na twojej skórze pojawiły się pryszcze na żuchwie? To częsta lokalizacja zmian trądzikowych. Na szczęście możesz skutecznie uporać się z tym problemem. Poznaj najlepsze sposoby!
Trądzik to często występująca przewlekła choroba skóry, której bardzo trudno się pozbyć. Wbrew pozorom nie pojawia się jedynie u nastolatków, ale także u osób dorosłych. Jej głównym objawem są wykwity skórne mające zwykle charakter zapalny. Można je dostrzec przede wszystkim na czole i nosie. U niektórych pokazują się pryszcze na żuchwie. Przeczytaj, jakie mogą być przyczyny opisywanych zmian na żuchwie!
Pryszcze – jak się ich pozbyć?
Szacuje się, że około 85% nastolatków musi borykać się z pryszczami. Pierwsze zmiany skórne pojawiają się zarówno u dziewczynek, jak i chłopców między 11. a 13. rokiem życia. W większości przypadków objawy zanikają wraz z wiekiem. Niestety należy zdać sobie sprawę, że pryszcze pojawiają się także u osób dorosłych, które okres dojrzewania już dawno mają za sobą. Zdarza się, że bolesne krosty można zauważyć nie tylko na twarzy czy szyi, ale także na ramionach, plecach czy nawet w okolicach sfer intymnych. Ponieważ czynników wpływających na powstawanie pryszczy jest bardzo wiele, czasem trudno znaleźć skuteczną metodę ich zwalczania.
Zazwyczaj wypryski możemy dostrzec na twarzy. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że niektóre pryszcze powstają zaledwie w ciągu jednej nocy – tymczasem jest to cały proces, który dopiero w końcowej fazie daje efekt bolesnej, nieprzyjemnie wyglądającej krosty.
Wszystko zaczyna się w chwili, kiedy gruczoły łojowe – na skutek różnych czynników – zaczynają w zdecydowanie krótszym czasie produkować nadmierne ilości łoju (zwanego również sebum). Skóra nie jest w stanie poradzić sobie z tą barierą, co prowadzi do zatkanych porów. Tak rodzą się zaskórniki, które przybierają dwie postacie: zamkniętą lub otwartą. Dobrze już na tym etapie zatroszczyć się o pielęgnację skóry, ponieważ z biegiem czasu zaskórniki uszkadzają tkankę znajdującą się wokół mieszka włosowego. Tkanki ulegają zrogowaceniu, a ze względu na zablokowaną przez sebum skórę nie są w stanie samodzielnie się zregenerować. Rozszerzone mieszki włosowe możemy zauważyć gołym okiem w postaci rozszerzonych porów.
Jeśli zignorujemy te poszczególne objawy, zatkane gruczoły łojowe zaczną wytwarzać bakterie. Są one normalną częścią flory bakteryjnej skóry, jednak w większych ilościach mogą ją podrażniać. Zaskórniki pękają, a ich zawartość rozlewa się na okoliczne tkanki. W ten sposób mamy już do czynienia ze stanem zapalnym, który powoduje szereg zmian skórnych: krost, grudek, a nawet guzków. Wypryski nie tylko są bardzo widoczne ze względu na towarzyszący im obrzęk, ale często też bolą przy najlżejszym dotyku. Na dodatek wiele osób ma tendencję do wyciskania pryszczy, sądząc, że pozbywając się zawartej w nich ropy przyspieszą proces gojenia. To duży błąd. O ile pojedyncza krosta rzeczywiście stanie się przez to mniejsza, to jednak z dużym prawdopodobieństwem na jej miejscu już wkrótce powstanie nowa. W ten sposób przyczyniamy się też do rozsiewania bakterii na większy obszar, więc pojedyncze pryszcze w naturalny sposób pociągają za sobą kolejne.
Skąd się biorą pryszcze na żuchwie?
Gdy dostrzegłeś, że pojawiły się u ciebie pryszcze na żuchwie, to możesz podejrzewać, że odpowiadają za nie hormony. U nastolatków mogą być objawem trądziku młodzieńczego i zmian hormonalnych. Takie zmiany bardzo często pojawiają się też u kobiet w ciąży. Na występowanie pryszczy na żuchwie wpływają również inne czynniki takie jak np. niezdrowa dieta, palenie papierosów, nieodpowiednia higiena, a nawet alergia skórna.
Pryszcze na żuchwie wyglądają bardzo nieestetycznie, dlatego warto wiedzieć, jak można im zapobiegać. Aby zmniejszyć ryzyko powstawania tego typu wyprysków, warto przede wszystkim zadbać o odpowiednią pielęgnację. Każdego dnia sięgaj po specjalne kosmetyki – żele, toniki i peelingi przeznaczone do skóry trądzikowej. Wskazane jest również unikanie używek i nadmiernego stresu. Zmiany muszą zajść także w diecie – nie powinno brakować w niej owoców i warzyw, a poza tym unikaj fast-foodów, czy napojów gazowanych.