Skuteczne sposoby na pozbycie się bolesnych pryszczy na twarzy

Wypryski na twarzy – mapa może być podpowiedzią

Wypryski na twarzy obejmować mogą różne partie skóry, ale wielu specjalistów uważa, że miejsce sygnalizuje problem, z jakim boryka się nasz organizm, a zarazem może wskazywać na możliwą przyczynę skórnych dolegliwości.

Warto zatem przyjrzeć się tzw. trądzikowej mapie twarzy, która być może podpowie nam, dlaczego na naszej skórze, w konkretnym miejscu, cyklicznie pojawiają się pryszcze. Co ważne, nie można jej traktować jako wyroczni i jedynego źródła informacji, a jedynie jako sugestię.

Przykładowo, jeśli pryszcze pojawiają się wyłącznie na czole, ich przyczyną może być niezdrowa dieta – nadmierna ilość cukru, czy też spożywanie w nadmiarze fast-foodów. Wypryski na czole mogą oznaczać też zaburzenia pracy jelit.

Czerwone wypryski na twarzy

Czerwone wypryski na twarzy są objawem stanu zapalnego, często towarzyszy im świąd, a niekiedy również ból. Warto wdrożyć właściwą pielęgnację – z dokładnym oczyszczaniem skóry na pierwszym miejscu, a jeśli pryszcze są pojedyncze, można zastosować punktowe produkty antybakteryjne, które pomogą zmniejszyć stan zapalny.

Ropne wypryski na twarzy

Ropne wypryski na twarzy uznawane są z typową formę trądziku pospolitego. Bardzo często pojawiają się na czole, brodzie, linii żuchwy, a także na policzkach, a ich przyczyn – tak jak w przypadku wszystkich rodzajów trądziku – może być naprawdę dużo – najczęściej jednak związane są z zaburzoną gospodarką hormonalną.

Co ważne, pod żadnym pozorem nie należy wyciskać ani rozdrapywać tego rodzaju zmian. W ten sposób możemy jedynie pogorszyć sytuacje i rozprzestrzenić bakterie na dalsze partie skóry. Warto natomiast zadbać o właściwą pielęgnację i zacząć stosować produkty antybakteryjne.

Wypryski na twarzy w ciąży

Wypryski na twarzy w ciąży są bardzo częstą dolegliwością, gdyż w wyniku wielu zmian w organizmie, skóra staje się bardziej kapryśna i wymagająca. Za wykwity skórne odpowiadają przede wszystkim zmiany stężeń hormonów, które towarzyszą przyszłej mamie w pierwszym trymestrze ciąży. Bardzo często zmiany trądzikowe ustępują w drugim lub trzecim trymestrze. Niekiedy jednak mogą utrzymać się dłużej – do momentu, aż hormony się ustabilizują.

CZYM RÓŻNIĄ SIĘ PRYSZCZE NA PLECACH OD TYCH NA TWARZY?

Chociaż pryszcze na plecach mogą mieć podobny wygląd, istnieją trzy kluczowe różnice między nimi:

1. Rozmiar: pory skóry na plecach są większe niż na twarzy, co oznacza, że mogą łatwiej zatykać się nadmiarem sebum, martwymi komórkami skóry i bakteriami.

2. Nasilenie: pryszcze na plecach mogą być bardziej bolesne niż pryszcze na innych obszarach, ponieważ skóra pleców jest znacznie grubsza, co oznacza, że wypryski mogą tworzyć się głębiej pod powierzchnią.

3. Leczenie: skóra na plecach może być mniej wrażliwa na miejscowe leczenie trądziku ze względu na swoją grubość. Jednym z przykładów jest nadtlenek benzoilu, który może pomóc w zwalczaniu bakterii, które przyczyniają się do powstawania niektórych form pryszczy. Ponadto stosowanie zabiegów miejscowych może być kosztowne ze względu na dużą powierzchnię pleców, więc wybór leczenia doustnego może być bardziej opłacalny.

Chociaż NIVEA nie została stworzona do leczenia pryszczy na plecach, oferuje gamę specjalnie opracowaną do leczenia objawów trądziku na twarzy. Linia NIVEA Derma Skin Clear wykorzystuje silne składniki aktywne kwas salicylowy, niacynamid i kwas glikolowy, aby głęboko oczyścić i rozjaśnić pory, co może pomóc w walce z pryszczami.

CO NA PRYSZCZE NA PLECACH

1. Utrzymuj skórę w czystości: należy jednak unikać zbyt mocnego szorowania.

2. Regularnie pierz pościel i ręczniki: pomoże to uniknąć gromadzenia się bakterii.

3. Nie drap ani nie wyciskaj pryszczy: nie tylko pogorszy to wygląd pryszczy, ale może również zainfekować krosty bakteriami, a także spowodować z czasem blizny.

4. Wybierz cienki, matujący filtr przeciwsłoneczny: cięższe filtry przeciwsłoneczne do ciała mogą dodatkowo zatykać pory, więc stosowanie lekkiego kremu przeciwsłonecznego na dotkniętych obszarach pomoże zminimalizować to ryzyko. NIVEA SUN Shine Control Matujący Krem Do Twarzy SPF 30, choć przeznaczony do pielęgnacji skóry twarzy, sprawdza się tu idealnie, ponieważ jego lekka formuła zapewnia skuteczną i natychmiastową ochronę przed promieniowaniem UV, jednocześnie wchłaniając nadmiar sebum z powierzchni skóry.

5. Zastosuj leczenie miejscowe: jeśli leczysz niewielką liczbę pryszczy, możesz zastosować leczenie miejscowe zawierające nadtlenek benzoilu lub kwas salicylowy, które mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny i oczyścić pory.

6. Leczenie miejscowe: w zależności od ilości wyprysków możesz zdecydować się na miejscowe leczenie dostępne bez recepty. Zazwyczaj to składniki wymienione powyżej oprócz AHA, które mogą być skuteczne w leczeniu objawów trądziku pleców.

7. Leczenie doustne: leczenie doustne może być bardziej opłacalne, jeśli trądzikiem dotknięty jest duży obszar skóry. Rozważając tę opcję, najlepiej wcześniej skonsultować się z dermatologiem, aby mógł zalecić i przepisać najbardziej odpowiednie dla Ciebie leczenie.

8. Skonsultuj się z dermatologiem: jeśli pryszcze utrzymują się i martwisz się o blizny, porozmawiaj z dermatologiem. Będzie on w stanie ocenić, czy masz problem i zaoferuje porady dotyczące dalszego leczenia.

Ropne pryszcze i krostki na twarzy – objawy zmian skórnych u dorosłych

Zmiany skórne u dorosłych mogą przybierać różne formy. Zdecydowanie rzadziej niż u nastolatków mają charakter trądziku rozsianego na całej twarzy. Zwykle występują na określonym obszarze (trądzikowa mapa twarzy) lub pojawiają się punktowo. Wśród najczęściej spotykanych objawów zmian skórnych u dorosłych można wyróżnić:

  • bolesne wypryski na twarzy – dolegliwości pojawiają się zwykle już w trakcie tworzenia się zmiany. Bolące ropne pryszcze są wynikiem zakażeń bakteryjnych i mogą wymagać leczenia antybiotykiem miejscowym (np. Dalacin T, Klindacin T),
  • swędzące wypryski na twarzy – świąd często towarzyszy wypryskom na skórze i pojawia się często przed widocznymi objawami. Chociaż swędzenie jest naturalną reakcją organizmu na stan zapalny, zbyt intensywne drapanie może prowadzić do pogorszenia stanu skóry i rozprzestrzeniania się infekcji,
  • ropne podskórne pryszcze – wypryski rozwijające się pod powierzchnią skóry są zwykle bardzo bolesne. Spowodowane są zablokowaniem gruczołów łojowych i mogą prowadzić do tworzenia się dużych, czerwonych guzów na skórze.
  • nagłe wypryski na twarzy – gwałtowne pojawienie się rozsianych wyprysków na twarzy zwykle jest wynikiem reakcji alergicznej.

Ropne wypryski na twarzy po 30-tce

Wypryski na twarzy po 30. roku życia to problem, z którym zmagają się kobiety i mężczyźni. Główną przyczyną problemu są zwykle wahania hormonalne, które prowadzą do wystąpienia wyprysków. W przypadku kobiet są to przede wszystkim zmiany związane z cyklem menstruacyjnym i ciążą, a w niektórych przypadkach z zespołem policystycznych jajników. U mężczyzn za powstawanie pryszczy po 30. odpowiada przede wszystkim zbyt wysoki poziom androgenów.

Dodatkowo po 30. roku życia skóra zaczyna tracić elastyczność i zdolność do regeneracji, co może prowadzić do zatykania się porów i powstania wyprysków.

Wypryski na twarzy: jak się ich pozbyć? (PORADY)

Wypryski na twarzy są nieestetycznymi zmianami skórnymi, które – wbrew pozorom – nie dotyczą wyłącznie nastolatków. Przyczyn ich pojawiania się może być mnóstwo: od niewłaściwej pielęgnacji, po poważne problemy zdrowotne. Poznaj możliwe przyczyny i dowiedz się, jak walczyć z wypryskami.

Spis treści:

  1. Wypryski na twarzy – przyczyny
  2. O czym świadczą wypryski na twarzy
  3. Wypryski na twarzy – mapa może być podpowiedzią
    3.1 Czerwone wypryski na twarzy
    3.2 Ropne wypryski na twarzy
    3.3 Wypryski na twarzy w ciąży
    3.4 Ropne wypryski na twarzy po 30. i po 40. roku życia
  4. Co na wypryski na twarzy? Przede wszystkim właściwa pielęgnacja!
  5. Domowe sposoby na wypryski na twarzy

Krosty, wypryski i pryszcze mogą przybierać różne formy, każdorazowo jednak wywołują dyskomfort i negatywnie oddziałują na poczucie własnej wartości, zaniżając samoocenę i pewność siebie. Dowiedz się, jak przywrócić skórze równowagę oraz zdrowy wygląd!

Inne przyczyny powstawania pryszczy podskórnych niewłaściwa dieta, alergie skórne, zakażenia wirusowe zakażenia bakteryjne, zaburzenia w składzie sebum produkowanego przez gruczoły łojowe, zmiany w procesie rogowacenia naskórka.

Czytaj dalej...

Dostępne bez recepty preparaty miejscowe zawierają składniki, takie jak kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu czy kwas azelainowy, które pomagają zwalczać bakterie, zmniejszać stan zapalny i przyspieszać regenerację skóry.

Czytaj dalej...

Oczywiście są one kwestią indywidualną, u niektórych osób z ciemniejszą miazgą nie będzie żadnych rezultatów, ponieważ jak wspomniano skórka od banana nie wybiela zębów, ponieważ to nie szkliwo odpowiada za ich barwę, lecz właśnie miazga.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...