Jak zapobiegać wypadaniu włosów - Skuteczne sposoby i porady

Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Jedną z najczęściej występujących przyczyn wypadania włosów jest łysienie androgenowe. Schorzenie polega na nadwrażliwości mieszków włosowych na męskie hormony. Mieszki włosowe stają się wówczas osłabione i matowe. Włosy szybciej wypadają, natomiast na ich miejsce dużo wolniej lub wcale nie pojawiają się nowe mieszki. Powoduje to ogólne osłabienie włosów i ich przerzedzenie. Na wygląd włosów wpływ mają także geny oraz ogólny stan zdrowia i styl życia. Wypadanie włosów jest naturalnym procesem zachodzącym w organizmie. Należy zwrócić uwagę, gdy wypada więcej niż 100 włosów dziennie.

Wówczas mamy do czynienia z problemem nadmiernego wypadania włosów i należy rozpocząć poszukiwanie przyczyn i leczenie. Nagłe wypadanie włosów może być odpowiedzią na długotrwały i silny stres. Lekarze wskazują także inne przyczyny wypadania włosów i są to między innymi niedobory mikroelementów i makroelementów np. cynku lub żelaza. Duża grupa przyczyn to zaburzenia hormonalne np. nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Do wypadania włosów mogą się przyczynić grzybica skóry głowy lub łojotokowe zapalenie skóry głowy. Stosowanie różnego rodzaju leków np. podczas chemioterapii, środki antykoncepcyjne lub przeciwzakrzepowe również mogą osłabić włosy.

Nieodpowiednia dieta także ma wpływ na kondycję włosów. Należy unikać cukru, a także dużej ilości produktów przetworzonych. Dieta powinna być bogata w witaminy i ważne minerały, a także zawierać odpowiednią ilość białka. Codzienna stylizacja włosów może doprowadzić do ich wypadania. Należy unikać częstego farbowania włosów i stosowania silnych kosmetyków. Włosów nie należy wiązać bardzo ciasno, gdyż to osłabia cebulki włosa. Lekarze wspominają także o unikaniu podczas suszenia włosów wysokich temperatur. Więcej o przyczynach wypadania włosów znajdziesz na Wypadanie włosów – jakie są przyczyny wypadania włosów u kobiet i mężczyzn.

Czy wypadają Ci włosy?

Wypadanie włosów to dla wielu osób ogromny problem. Przeżywają to bardzo szczególnie kobiety. Mężczyzn martwi on rzadziej, ponieważ łysienie to typowa męska przypadłość i zdarzyć się może w każdym wieku.

Gdy włosy zostają na grzebieniu lub szczotce po jednym pociągnięciu na włosach i jest ich więcej w ciągu dnia niż 100, to znaczy, że faktycznie mamy z tym problem. Wszyscy specjaliści podkreślają, że jeśli jest on naprawdę poważny i pacjent nie potrafi wskazać jakiejś realnej przyczyny wypadania włosów – na przykład choroby z gorączką kilka tygodni wcześniej, wystawianie owłosionej części głowy na silne działanie słońca czy zaburzeń w pracy tarczycy – to należy problem powierzyć specjalistom.

Zanim zacznie się stosować jakiekolwiek preparaty, które mają powstrzymać wypadanie włosów, należy sprawdzić w jakiej fazie wzrostu są wypadające włosy oraz czy nie dotknęła nas jakaś choroba skóry głowy. Tym zajmują się przede wszyscy trycholodzy. Okazuje się, że w większości przypadków to sami pacjenci doprowadzają do sytuacji, w której włosy wypadają.

Sprawdź, jaki masz rodzaj włosów!

Odżywki i maski na wypadające włosy

Aby włosy nie wypadały, musicie dostarczyć im również odpowiedniej dawki nawilżenia. W kosmetykach musicie szukać humektantów. Te substancje wiążą i zatrzymują cząsteczki wody wewnątrz włosa. To na przykład aloes, kwas hialuronowy, gliceryna, panthenol.

Jednak odpowiednie nawodnienie od wewnątrz i od zewnątrz to nie wszystko. Aby woda nie odparowała zbyt szybko, trzeba ją zamknąć pod ochronnym płaszczem, który gwarantują z kolei emolienty. Są to wszystkie oleje i masła, woski czy alkohole tłuszczowe.

Z naszego doświadczenia wynika, że te dwie substancje bardzo dobrze spisują się w walce z wypadaniem włosów. Jeśli nie chcecie dość szybko zaprzepaścić starań pamiętajcie, że suszenie włosów suszarką, stylizowanie prostownicą i lokówką skutecznie odparowuje z nich wodę. Warto na czas zmiany pielęgnacji odłożyć na bok te urządzenia.

Wpływ makroelementów na wypadanie włosów: cynk, siarka i selen

Makroelementy to pierwiastki, które stanowią nie mniej niż 0,01% masy każdego człowieka. Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, a ich niedobory powodują osłabienie organizmu. Jednym z istotnych makroelementów jest cynk, który jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Włosy powstają dzięki aminokwasom, a cynk jest rodzajem kontrolera i katalizatora, ponieważ kontroluje metabolizm aminokwasów.

Ma to wpływ na tworzenie keratyny i wchłanianie witaminy A, która reguluje pracę gruczołów łojowych. Dobowe zapotrzebowanie na cynk to 15-20 miligramów, a znajdziemy go głównie w ostrygach, wątrobie wołowej, indyku, cebuli i zielonym groszku. Kolejny bardzo ważny pierwiastek to siarka, która wzmacnia skórę, włosy i paznokcie.

Siarka jest podstawowym składnikiem keratyny, czyli białka występującego w skórze, włosach i paznokciach. Pierwiastek odgrywa dużą rolę w procesie regeneracji naskórka i hamuje starzenie się skóry. Siarka będąc budulcem włosów odpowiada za ich kondycję. To właśnie od siarki zależy czy włosy będą lśniące. Składnik ten odnajdziemy w wielu szamponach i odżywkach oferowanych przez rynek kosmetyczny. Siarkę znajdziemy w jajkach, orzechach, mleku, roślinach strączkowych, awokado, fasoli, grochu, pomidorach. Selen również jest bardzo ważny w kwestii odżywienia włosów, ponieważ ma właściwości antyoksydacyjne. Wraz z witaminą E chroni włosy przed promieniowaniem słonecznym. Selen zapobiega przesuszaniu włosów i wpływa na prawidłową pracę tarczycy. Odnajdziemy go w pestkach dyni, orzechach brazylijskich i włoskich, jajkach, dorszu, tuńczyku i kaszach.


Jednak przed przystąpieniem do zabiegu depilacji laserowej istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę, w tym suplementy diety i witaminy, które mogą wpływać na skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu.

Czytaj dalej...

Należą do nich predyspozycje genetyczne, poród, choroby autoimmunologiczne, wykorzystana w trakcie leczenia onkologicznego chemioterapia czy przejście skomplikowanych operacji chirurgicznych i zastosowana w ich trakcie narkoza.

Czytaj dalej...

Kobiety powinny wybierać szampony na wypadanie włosów bogate w składniki mineralne i witaminy, w tym biotynę witaminę H , witaminami B 6 , C, A i E , gdyż częstą przyczyną wypadania włosów są u nich niedobory składników odżywczych.

Czytaj dalej...

Jak wszech obecnie wiadomo, włosy pod wpływem takich czynników jak choroby, starzenie się czy zanieczyszczenie środowiska, ulegają potężnemu osłabieniu i mogą zacząć wypadać, przetłuszczać się lub po prostu łamać.

Czytaj dalej...