Jak skutecznie pozbyć się blizn potrądzikowych? Wszystko, co musisz wiedzieć

Rodzaje blizn potrądzikowych

Na początku warto rozróżnić blizny po trądziku i przebarwienia. Pierwsze to zmiany skórne, które zachodzą w wyniku uszkodzenia skóry właściwej, gdy jej miejsce zajmuje tkanka łączna włóknista.

Blizny występują w dwóch głównych odmianach:

  • blizny przerostowe — przybierają wygląd wypukłych, grubych i twardych guzków lub zgrubień,
  • blizny zanikowe — tworzą wgłębienia o różnej wielkości i głębokości- blizny typu ice-pick, boxcar.

Tego typu zmiany najczęściej tworzą się, gdy w nieprawidłowy sposób usuwasz krosty lub zaskórniki (wyciskasz, rozdrapujesz) lub źle pielęgnujesz skórę. W wielu przypadkach blizny powstają ze zmian zapalnych samoistnie.

U niektórych osób istnieją również predyspozycje genetyczne do nasilonego przebiegu trądziku i powstania blizn potrądzikowych.

Czym w takim razie są przebarwienia? To ostatni, naturalny etap trądziku. Pojawiają się w miejscu zagojonego wykwitu i pozostają na skórze nawet kilka miesięcy. Jednak finalnie same znikają.

Efekty usuwania blizn potrądzikowych po zabiegu dermabrazji z kwasem TCA.

Blizny po trądziku – co to jest i jak powstają?

Mówiąc o bliznach po trądziku należy najpierw dokładnie zdefiniować czym jest trądzik. W skrócie jest to przewlekła choroba dermatologiczna, która charakteryzuje się występowaniem zmian skórnych w postaci zaskórników, grudek i torbieli ropnych na twarzy. Czasem zmiany skórne występują na plecach i dekolcie. Przyczyną powstawania trądziku jest zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które przyczyniają się do rozregulowania gospodarki hormonalnej. Innymi przyczynami są także zła dieta i nieprawidłowa pielęgnacja.

Lekarze zauważają, że trądzik może występować u osób w każdym wieku. Po trądziku często występują blizny, które trudno usunąć i zredukować. Czerwone Blizny to nic innego jak zmiany skórne, który występują w wyniku poważnego uszkodzenia skóry właściwej. W tym miejscu skóra zostaje zastąpiona przez tkankę łączną włóknistą. Te nieestetyczne zmiany na skórze zwykle są wgłębieniami i zapadnięciami o nieregularnym kształcie i głębokości. Mówiąc o bliznach warto wiedzieć, że z wiekiem w skórze występuje mniej kolagenu. Oznacza to, że blizny mogą się pogłębiać i być bardziej widoczne. Do najpopularniejszych rodzajów blizn potrądzikowych zaliczamy:

  • blizny przerostowe – występują w postaci grubych, twardych i wypukłych guzków,
  • blizny zanikowe – mają wygląd pofałdowanej skóry lub charakterystycznych wgnieceń o różnej głębokości i wielkości,
  • blizny przebarwieniowe – występuje jako jasnobrązowe lub różowe przebarwienia.

Statystyki pokazują, że widoczne i czerwone blizny po trądziku występują nawet u 90% osób dotkniętych trądzikiem. Zmiany skórne są najczęściej wynikiem nieprawidłowego leczenia lub błędów popełnianych podczas codziennej pielęgnacji skóry. Wiele osób samodzielnie wyciska lub rozdrapuje krostki i zaskórniki. To błąd! Podczas takiego “domowego zabiegu” dochodzi bardzo często do zakażenia bakteryjnego i wystąpienia stanów zapalnych. Oznacza to, że uszkodzona tkanka nie goi się prawidłowo, czego efektem są nieestetyczne zmiany skórne.

Jak usunąć blizny po trądziku?

W sytuacji, gdy krem na blizny lub specjalistyczne kosmetyki i inne preparaty nie poradziły sobie z problemem blizn i przebarwień, to z pomocą mogą przyjść zabiegi kosmetyczne oraz działania z zakresu medycyny estetyczne. Ich zadaniem jest wyrównanie zewnętrznej warstwy skóry poprzez wsparcie procesów produkcyjnych kolagenu, do których dochodzi w wyniki uszkodzeń skóry. Do najpopularniejszych zabiegów zaliczamy:

  • Mikrodermabrazję – to zabieg polegający na mechanicznym usunięciu martwego naskórka z pomocą urządzenia, które wyposażone jest w diamentową tarczę. To łagodny zabieg polecany szczególnie skórze wrażliwej.
  • Dermabrazję – zabieg ten polega na ścieraniu naskórka i górnych warstw skóry wrażliwej. Ma on na celu skuteczne wygładzenie skóry i spłycenie blizn. Przed rozpoczęciem zabiegu podaje się miejscowy środek znieczulający. Po dermabrazji skóra jest opuchnięta, czerwona i mogą pojawić się na niej siniaki. Po zabiegu nakłada się specjalny opatrunek zawierający preparaty antybakteryjne i antywirusowe, które chronią młodą i wrażliwą cerę. Powrót skóry do dobrej formy zajmuje nawet kilka tygodni. W tym czasie ważne jest, by skutecznie chronić skórę przed promieniowaniem UV. To obecnie bardzo popularny sposób na blizny po trądziku.
  • Laser frakcyjny ablacyjny – to bardzo agresywna metoda, która polega na wprowadzeniu wiązek lasera w głąb skóry. Laser następnie jest pochłaniany przez wodę znajdującą się w komórkach skóry. Woda jest podgrzewana, ulega wyparowaniu, co prowadzi do uszkodzeń komórek. Właśnie świadome uszkodzenie komórek prowadzi do rozpoczęcia procesów regeneracyjnych. Leczenie blizn laserem wymaga długiej rekowalenscencji.
  • Laser frakcyjny nieablacyjny – w tym przypadku laser odpowiada za podgrzanie wewnętrznej warstwy skóry. W tym celu tworzy wspiera się tworzenie włókien kolagenowych. Proces regeneracyjny opiera się na wywołaniu “oparzenia kontrolowanego”. Warto wiedzieć, że podczas zabiegi warstwa rogowa naskórka i skóra właściwa nie zostają naruszone.
  • Radiofrekwencja mikroigłowa – to specjalnie opracowana metoda polegająca na mikronakłuwaniu i podgrzewaniu skóry za pomocą fal radiowych. Nakłada urządzenia jest wyposażona w kilkadziesiąt mikroigieł, które pokryte są złotem i są nagrzewane do nawet 60 stopni Celsjusza. Po zabiegu skóra uruchamia naturalne procesy regeneracyjne.
  • Peelingi chemiczne – zadaniem peelingu jest uszkodzenie skóry z użyciem substancji chemicznej. Najczęściej do takiego zabiegu wykorzystuje się alfa-hydroksykwasy (AHA), beta-hydroksykwasy (BHA) lub polihydraksykwasy (PHA). Peelingi do ciała, a zwłaszcza te medyczne, wykorzystują kwas trichlorooctowy (TCA). Działa on na naskórek oraz skórę wrażliwą. Skóra po zabiegu jest wygładzona i oczyszczona. Dzięki temu zwiększa się przepuszczalność bariery skórnej i wchłanialność substancji aktywnych.

Skąd się biorą blizny?

Niechcianą „pamiątką” po trądziku mogą być przebarwienia pozapalne i blizny zanikowe . Przebarwienia pojawiają się w miejscu zagojonego wykwitu, a taki stan może utrzymać się na twarzy. Blizny po trądziku powstają na skutek uszkodzenia skóry właściwej i zastąpienia jej fragmentu tkanką łączną włóknistą. Występują pod postacią wgłębień i nierówności, może pojawić się zmiana koloru skóry.

Pod względem wyglądu blizny potrądzikowe dzielimy na:

  • hipertroficzne – znajdują się ponad powierzchnią skóry, o różowym lub czerwonym zabarwieniu, niewykraczające poza granice rany,
  • atroficzne – występują pod powierzchnią skóry, mogą być wąskie i głębokie lub płytkie i szerokie,
  • odbarwione – jedne z najtrudniejszych do usunięcia, występuje w nich mała ilość lub brak melaniny (barwnika skóry),
  • blizny przerosłe i keloidy.

Pacjentom zaleca się systematyczne oczyszczanie miejsca, używanie odpowiednich kosmetyków dostosowanych do typu cery , dbanie o dietę i unikanie wysiłku fizycznego, jeśli rany są na plecach, ramionach lub klatce piersiowej.

Czytaj dalej...

kwas salicylowy dostępny w wielu produktach do pielęgnacji skóry z trądzikiem, przenika przez warstwę sebum na skórze i wnika w głąb mieszków włosowo-łojowych, gdzie redukuje ilość bakterii, usuwa nadmiar tłuszczu i zanieczyszczeń;.

Czytaj dalej...

Najbardziej jednoznacznym źródłem historycznym, który pomaga nam w wyjaśnieniu obecności blizn na Obrazie Jasnogórskim i twarzy Matki Bożej jest relacja wybitnego pisarza i kronikarza staropolskiego Jana Długosza 1415-1480 , kanonika krakowskiego i wychowawcy synów króla Kazimierza Jagiellończyka.

Czytaj dalej...

Dzięki złuszczaniu wierzchnich warstw skóry, a jednocześnie pobudzenia podziałów komórkowych i syntezy włókien kolagenowych, możliwe jest zredukowanie widoczności takich defektów skórnych jak drobne zmarszczki, przebarwienia, blizny potrądzikowe czy rozstępy, a także rozszerzone pory i zaskórniki.

Czytaj dalej...