Jak pozbyć się pryszczy pod skórą - Skuteczne sposoby i porady
Bolący pryszcz na głowie – czy to czyrak? Jak go rozpoznać?
Niekiedy na skórze głowy pojawia się zmiana podskórna w postaci wyraźnie wyczuwalnego guzka. Zazwyczaj towarzyszy jej opuchlizna, zaczerwienienie, a jej dotyk powoduje ból. Na pierwszy rzut wygląda ona jak zwykły pryszcz, jednak nasilone dolegliwości bólowe zazwyczaj wskazują na to, że problemem jest czyrak. Zgodnie z definicją jest to bakteryjne zapalenie mieszka włosowego oraz otaczających go tkanek. W pierwszym stadium guzek znajduje się wyłącznie pod skórą, a po mniej więcej 5 dniach przekształca się w charakterystyczną krostę, zwieńczoną czopem martwiczym. Opuchlizna i towarzyszący jej ból wskazują na stan zapalny, który należy leczyć poprzez stosowanie miejscowych okładów, np. z ichtiolu. Ponieważ do powstania czyraka prowadzi zakażenie bakteryjne, konieczna może okazać się antybiotykoterapia.
Zmiany skórne w postaci czyraków są efektem obniżonej odporności, a ich powstawaniu sprzyjają również choroby przewlekłe, takie jak: cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, otyłość czy alkoholizm. Czyrak ma zazwyczaj łagodny przebieg, a treść ropna wypływa samoistnie. Gdy ropień wydostanie się na zewnątrz, dolegliwości bólowe zazwyczaj mijają, a opuchlizna się zmniejsza. Lekarze przestrzegają przed wyciskaniem zmian występujących na głowie, ponieważ może to prowadzić do rozprzestrzeniania się bakterii.
Podsumowując…
Trądzik podskórny i różnego rodzaju krosty na twarzy powstają z przeróżnych przyczyn. Czasami jest to nieodpowiednia dieta, innym razem źle dobrana pielęgnacja czy czynniki, na które nie do końca mamy wpływ (na przykład zaburzenia gospodarki hormonalnej). Niezależnie jednak, czy są to krostki na czole, policzkach, brodzie czy innej części twarzy, bardzo ważne jest, aby znaleźć przyczynę ich powstawania.
W leczeniu pomóc może nam między innymi taki specjalista jak dermatolog. Może on przepisać specjalistyczne maści na trądzik podskórny, których nie kupimy bez recepty, ale zapewne zaleci nam też zmianę codziennego stylu życia, a przede wszystkim stosowanie diety oraz dopasowanie pielęgnacji do potrzeb skóry.
Podskórne gule rzadko znikają same, a mogą też przerodzić się w znacznie poważniejsze problemy. Podczas próbowania domowych sposobów na trądzik pamiętajmy, że nie wszystkie z nich są bezpieczne. Zacznijmy raczej od trzymania się zaleceń dermatologa oraz wprowadzenia do pielęgnacji kosmetyków zapobiegających powstawaniu niedoskonałości.
Twarz z pryszczami może powodować obniżenie naszej pewności siebie. Nikt z nas nie lubi, gdy na skórze pojawiają się trudne w usuwaniu niedoskonałości. Pamiętajmy jednak, że ich powstawanie ma swoją przyczynę, którą powinniśmy jak najszybciej odkryć. Nie jest to natomiast powód do wstydu. Z problemami skórnymi zmaga się bardzo wiele osób, tylko często są one ukrywane pod warstwą makijażu lub odpowiednio leczone.
Jak pozbyć się pryszczy na twarzy?
Sposoby na krosty, które chętnie sprawdzamy, to najczęściej te, które polecają nam nie tyle dermatolodzy, ile znajome nam osoby. Pamiętajmy jednak, że za każdym razem podłoże problemu może być inne, dlatego coś, co działa na kogoś innego, niekoniecznie sprawdzi się u nas. Jeżeli jednak grudki na twarzy nie znikają pomimo naszych starań, to możemy przede wszystkim skonsultować się ze specjalistą.
Dermatolog jest osobą, która przeprowadzi z nami wywiad oraz przyjrzy się bliżej skórze. Może również poprosić nas o wykonanie dodatkowych badań, ponieważ jak zostało już wspomniane, różne choroby oraz dolegliwości, z jakimi zmaga się nasz organizm, mogą prowadzić do powstawania niedoskonałości na twarzy.
Wizyta u dermatologa – co warto o niej wiedzieć?
Dermatolog może pomóc nam nie tylko w walce z trądzikiem, ale też pojedynczymi zmianami, które od czasu do czasu pojawiają się na naszej skórze. Bolące pryszcze są szczególnie doskwierające i nie są tylko problemem estetycznym. Pamiętaj, aby podczas wizyty u specjalisty udzielić odpowiedzi na jak najwięcej pytań. Mogą one pomóc w ustaleniu przyczyny nawracających krostek na twarzy.
Na wizytę przyjdź bez makijażu, dzięki czemu dermatolog będzie mógł przyjrzeć się bliżej Twojej cerze, co pozwoli mu określić, z jakim rodzajem grudek i krostek zmaga się skóra. Jeżeli w ostatnim czasie zostały wykonane badania krwi, zabierz je ze sobą do gabinetu. Często są to takie parametry, jak choćby poziom żelaza, witaminy D3 czy cholesterolu. Wspomnij również o przyjmowanych lekach, chorobach, z którymi się zmagasz oraz opowiedz o swojej codziennej pielęgnacji skóry (być może problemem są źle dobrane kosmetyki lub ich brak w podstawowej rutynie).
Wypryski na twarzy i ich leczenie
Podczas leczenia to dermatolog decyduje, co powinniśmy stosować na obecne pryszcze podskórne nie do wyciśnięcia. Oznacza to, że może polecić nam między innymi zmianę codziennego stylu życia, wprowadzenie nowej diety lub dopasuje inne kosmetyki pielęgnacyjne. Jeżeli twarde grudki na twarzy przerodzą się w zaawansowany trądzik, konieczne może być zastosowanie leków, które przyjmuje się doustnie. W większości przypadków na recepcie znajdzie się jednak maść na krosty.
Czy maść na krosty może pomóc?