Wszystko, co musisz wiedzieć o wysypce alergicznej

Domowe sposoby na wysypkę alergiczną

Przy łagodnej wysypce alergicznej możemy pomóc sobie domowymi sposobami. Świąd i zmiany skórne powinny złagodzić takie środki jak:

  • kompres z płatków owsianych - gotujemy płatki owsiane w niewielkiej ilości wody i gotową papkę nakładamy na skórę,
  • kompresy z naparu ziołowego (np. rumianek, szałwia, nagietek) - zmniejszają reakcję alergiczną, łagodzą świąd i zaczerwienienie skóry,
  • kąpiel z sodą oczyszczoną i płatkami owsianymi - łyżkę sody i zmielone płatki dodajemy do wody w wannie, tak przygotowana kąpiel łagodzi świąd i podrażnienie skóry,
  • łagodne środki do mycia - najlepiej używać emolientów, które zapewniają właściwe nawilżenie skóry i zniwelują uczucie swędzenia,
  • preparaty przeciwświądowe dostępne bez recepty - w aptece można dostać środki na bazie naturalnych składników (np. lanoliny, aloesu) lub leki przeciwhistaminowe (dimetynden), które skutecznie zmniejszą objawy wysypki alergicznej.

Ważne jest unikanie drażniących kosmetyków i środków chemicznych.

Wykorzystano fragmenty artykułu Marty Słupskiej, którego treść została pierwotnie opublikowana 19.03.2018.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Polecane artykuły

Białe plamy na paznokciach — co mogą oznaczać?

Zapalenie mieszków włosowych — jak się objawia i jak leczyć tę przypadłość?

Trądzik — problem nastolatków i dorosłych. Jak skutecznie leczyć trądzik pospolity?

Grzybica skóry – przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie

Jak powstaje łupież? Jak sobie z nim radzić?

Wysypka alergiczna – objawy

Wysypka na ciele najczęściej daje o sobie znać czerwonymi wypryskami idącymi w parze z uporczywym świądem oraz suchą i zgrubiałą skórą. Zmiany skórne mogą mieć również postać różnej wielkości czerwonych plam, pęcherzyków lub krostek. Objawem wysypki alergicznej może być także groźny dla życia obrzęk naczynioruchowy – reakcja alergiczna, której symptomem jest silna opuchlizna w obrębie twarzy, kończyn czy stawów, mogąca prowadzić do zwężenia dróg oddechowych.

Wysypka alergiczna – objawy:

  • wypryski
  • zaczerwienienie skóry
  • świąd i pieczenie
  • sucha i pękająca skóra
  • rogowacenie skóry
  • rumień
  • grudki wysiękowe
  • obrzęk naczynioruchowy

Objawy wysypki alergicznej mogą wystąpić na twarzy, brzuchu, dłoniach, nogach, genitaliach i całym ciele.

Umów termin wizyty u lekarza rodzinnego

W wyniku reakcji alergicznej wysypka uczuleniowa pojawia się na powierzchni skóry w postaci miejscowego jej zaczerwienienia. Dodatkowo występują często rozmaitych rozmiarów pęcherzyki czy grudki. Wysypka zwykle jest swędząca. Zdarza się, że zmiany uczuleniowe przybierają postać trądziku alergicznego.

Alergiczna choroba skóry przebiegająca ze swędzącą wysypką może także ujawniać się jako pokrzywka alergiczna. Objawami pokrzywki na skórze są charakterystyczne bąble, niebolesne lecz swędzące, o barwie parcelanowoniałej lub nieco różowej. Pokrzywka na ciele jest dobrze odgraniczona od zdrowej części skóry i towarzyszy jej zaczerwienienie. Bąble pokrzywkowe przybierać mogą rozmaite kształty i rozmiary. Ich nazwa nie bez przyczyny przywodzi na myśl pokrzywę - to właśnie poparzenie tą rośliną przypomina wysypka alergiczna pod postacią pokrzywki.

Być może zadajesz sobie pytanie, czy pokrzywka lub wysypka alergiczna jest zaraźliwa? Jej występowanie wynika z indywidualnych uwarunkowań organizmu i pracy układu immunologicznego, dlatego pokrzywką nie można się zarazić.

Wysypka alergiczna - co ją powoduje?

Wysypkę o podłożu alergicznym powodują najczęściej:

  • kosmetyki,
  • środki chemiczne i czyszczące,
  • leki,
  • farby,
  • rośliny,
  • biżuteria,
  • guziki i inne elementy odzieży,
  • jad owadów,
  • pokarmy.

Po kontakcie ze skórą często uczulają: nikiel (składnik metalowych części ubrań, biżuterii, zegarków), konserwanty w kosmetykach i chemii (np. parabeny, formaldehyd, metyloizotiazolinon) oraz substancje zapachowe, parafenylenodiamina (np. farby do włosów, do ubrań, tusz do rzęs, henna), guma (rękawice, ubrania) czy chrom (np. proszek do prania, skóra garbowana, barwniki do tkanin, cement).

Wysypka alergiczna wywołana pokarmem zazwyczaj dotyczy spożywania: orzechów, mleka, jaj, skorupiaków, ryb, soi, pszenicy i niektórych owoców.

Wysypkę alergiczną mogą wywoływać również alergeny wziewne, takie jak pyłki roślin lub roztocza kurzu domowego.


Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Czytaj dalej...

alergeny kurzu domowego choć sam kurz rzadko bywa przyczyną uczulenia i wszystkiego, co wchodzi w jego skład, czyli roztoczy, szczątków roślin i zwierząt, grzybów pleśniowych, różnych substancji chemicznych, dymu papierosowego, jak i poza budynkami, np.

Czytaj dalej...