Jak Skutecznie Radzić Sobie z Wysypką na Twarzy?

Uczulenie na twarzy – co to takiego?

Alergia, w tym przypadku uczulenie na twarzy, jest nadmierną reakcją układu odpornościowego na kontakt z określonym alergenem. Przyczyny alergii skórnych mogą być różne, a jednym z najczęściej spotykanych rodzajów jest alergia kontaktowa (wyprysk kontaktowy). Objawia się ona po bezpośredniej styczności z substancją uczulającą.

Zmiany skórne na twarzy, a często też na szyi i dekolcie, mogą wywoływać również alergia pokarmowa (na składniki produktów pokarmowych) lub alergia wziewna, należące do najczęstszych chorób alergicznych skóry.

Oprócz tego wysypka na twarzy może pojawić się także po nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne oraz gdy skóra jest bardziej wrażliwa pod wpływem stosowania niektórych leków.

Uczulenie na twarzy może mieć różne podłoże, nie zawsze związane z alergią. Również choroby zakaźne o etiologii wirusowej i bakteryjnej mogą objawiać się wysypką na twarzy. Odpowiedzialne za nią bywają opryszczka wargowa, ospa wietrzna, odra, różyczka, rumień nagły lub zakaźny oraz liszajec zakaźny.

Tak samo alergia skórna może wystąpić u chorych na atopowe zapalenie skóry, nazywane również egzemą, która jest przewlekłą i nawrotową chorobą wywołaną nieprawidłową reakcją na alergeny środowiskowe.

Podobnie zaburzenia pracy gruczołów łojowych, takie jak łojotokowe zapalenie skóry, trądzik pospolity i trądzik różowaty, mogą być przyczyną uczulenia na twarzy.

Wysypka – objaw uczulenia czy choroby zakaźnej?

Do gabinetów pediatrów często zgłaszają się rodzice z dziećmi, u których pojawiły się zmiany skórne. O tym, co je powoduje, orzeka lekarz. Przyczyną wysypek mogą być wirusowe lub bakteryjne choroby infekcyjne, choroby dermatologiczne, alergie lub zakażenie pasożytami.

Zanim lekarz postawi diagnozę, musi nie tylko przyjrzeć się skórze małego pacjenta, ale także zebrać szczegółowy wywiad na temat innych dolegliwości, objawów, ewentualnych chorób przewlekłych, zażywanych leków, odbytych wyjazdów czy ostatnich szczepień. Pediatra analizuje również takie kwestie jak wielkość, zabarwienie, ucieplenie, uwypuklenie ponad powierzchnię skóry, zajmowany obszar skóry lub śluzówek oraz kolejność narastania zmian. Dopiero takie skrupulatne badanie może dać odpowiedź na pytanie, co mogło wywołać wysypkę u dziecka.

Domowe sposoby na wysypkę. Jak leczyć uczulenie skórne i inne zmiany?

Leczenie wysypki zależy od jej przyczyny. Wykwity skórne powstają zarówno w wyniku alergii, jak i stresu, chorób zakaźnych czy podrażnień. Domowe sposoby na wysypkę sprawdzą się w łagodnych zmianach, w poważniejszych przypadkach, należy zasięgnąć opinii fachowca.

fot. Adobe Stock, zakalinka

Spis treści:

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...

Dla zmian skórnych, które wynikają z alergii, typowe jest to, że przybierają one postać drobnych, czerwonawo zabarwionych grudek, często widoczne są również drobne pęcherzyki na skórze, czyli pokrzywka.

Czytaj dalej...

Najlepsze kremy do twarzy w przypadku cery dojrzałej, to te o działaniu nawilżającym i przeciwstarzeniowym, dlatego na piątym miejscu w rankingu mamy kosmetyk anti-age L Oreal Revitalift LASER X3 produkt idealny dla osób w wieku od 40 do 60 lat.

Czytaj dalej...

Przeciwzmarszczkowy krem do twarzy SPF 50 NIVEA SUN to krem z filtrem o formule z koenzymem Q10, który zapobiega pojawieniu się zmarszczek i plam pigmentacyjnych spowodowanych promieniowaniem słonecznym.

Czytaj dalej...