Najskuteczniejsze sposoby na leczenie alergii

Leki na alergię bez recepty – jakie leki antyhistaminowe wybrać?

Leki na alergię bez recepty cieszą się ogromną popularnością. Do najczęściej stosowanych preparatów przeciwhistaminowych należą: tabletki, krople do oczu, żele, maści. W ofercie można znaleźć także szampony i mydła dla alergików. Sprawdź, jakie leki bez recepty na alergię można kupić w aptekach i dowiedz się, które są najskuteczniejsze.

  • W przypadku alergii najczęściej stosuje się leki przeciwhistaminowe, które dzielą się na leki I generacji, (często wywołujące skutki uboczne) i leki II generacji (nie wywołujące skutków ubocznych).
  • Leki na alergię najczęściej dostępne są w postaci tabletek, syropów i kropel. Przed wyborem konkretnego leku należy kierować się najbardziej preferowaną formą przyjmowania, a przede wszystkim zawartością substancji łagodzących objawy alergii.
  • Wiele leków przeciwalergicznych nie jest zalecanych do stosowania dla kobiet w ciąży, karmiących piersią, dzieci czy osób starszych. Przed użyciem należy dokładnie przeczytać ulotkę oraz skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jakie rodzaje alergii można leczyć za pomocą leków przeciwalergicznych bez recepty?

Lek bez recepty na alergie są wybierane m.in. przez pacjentów ze zdiagnozowanym uczuleniem, którzy mierzą się z typowymi objawami – np. w sezonie pylenia określonych substancji.

Leki na uczulenie bez recepty mogą być stosowane przy różnych typach alergii, np.:

  • alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa, tzw. katarze siennym – wówczas stosuje się m.in. tabletki zawierające leki antyhistaminowe, jak również spray do nosa z pseudoefedryną,
  • alergicznym zapaleniu spojówek – wówczas, poza lekami od alergii w tabletkach przydatne mogą być krople,
  • alergiach skórnych (pokrzywce) – wówczas sięga się np. po środki do podania bezpośrednio na skórę, często zawierają one maleinian dimetyndenu o działaniu przeciwuczuleniowym i przeciwświądowym oraz łagodzącym.

Sposób zastosowania oraz dawkowanie należy dopasować do typu uczulenia, jego przebiegu oraz wieku osoby z alergią. Leki na alergię dla dzieci zawierają te same substancje czynne, jednak sposób ich podawania może być inny, np. w zależności od tego, ile pociecha ma lat oraz ile waży. Dlatego należy zawsze dokładnie przeczytać ulotkę, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem albo farmaceutą.

Leki przeciwhistaminowe III generacji

Leki na alergię III generacji charakteryzują się znikomą liczbą interakcji z innymi lekami.
W skład tej grupy leków wchodzi: feksofenadyna, lewocetyryzyna oraz desloratadyna, które są metabolitami lub bardziej aktywnymi formami substancji leczniczych zaliczanych do leków drugiej generacji. Substancje te wykazują najmniejszą ilość działań niepożądanych.

Trudno jest jednoznacznie określić konkretne zasady wyboru leków na alergię, jednakże warto zwrócić uwagę na wiek osoby oraz wpływ leku na inne choroby towarzyszące, a nawet zawód jaki wykonuje – kierowca nie powinien stosować leków przeciwhistaminowych I generacji! W grupie preparatów, które cieszą się dużą popularnością w leczeniu alergii, znajdują się między innymi tabletki na alergię Zyrtec – jest to lek II generacji, który może być stosowany u dorosłych oraz dzieci, które ukończyły 6 rok życia. Lek łagodzi objawy alergii dotykające okolice oczu i nosa – producent zaleca szczególną ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu leku oraz spożywaniu alkoholu. Dodatkowym przeciwwskazaniem do stosowania Zyrtec jest ciąża i okres karmienia piersią. Zyrtec wydawany jest jedynie przy okazaniu recepty wystawionej przez lekarza – występuje on w formie kropli, syropu oraz tabletek. W aptekach stacjonarnych można zakupić również wersję OTC, czyli bez przypisu lekarza – Zyrtec UCB. Produkt leczniczy zawiera w składzie cetyryzyny dichlorowodorek. Lek wskazany jest do stosowania w celu złagodzenia objawów związanych z sezonowym i przewlekłym zapaleniem śluzówki nosa oraz w łagodzeniu objawów pokrzywki.

Wśród leków dostępnych w aptekach bez przypisu lekarza znajdziemy również tabletki na alergię bazujące na innych substancjach czynnych, takie jak:

Allegra (feksofenadyna) – lek działa przez 24 godziny i niweluje dokuczliwe objawy towarzyszące alergii, takie jak: kichanie, świąd nosa, katar oraz łzawienie oczu.

Aleric Deslo Active (desloratadyna) – lek w postaci samoczynnie rozpuszczających się w ustach tabletek. Lek wpływa łagodzące na towarzyszące objawy alergii: kichanie, świąd nosa i oczu, zmniejsza ilość wydzieliny z nosa oraz zaczerwienienie oczu i łzawienie, a także świąd skóry. Tabletki na alergię Aleric Deslo Active występuje w dwóch dawkach: 2,5mg oraz 5mg.


W rezultacie przy dłuższym stosowaniu tego typu leków dochodzi do swoistego uzależnienia śluzówka nosa pozostaje spuchnięta pomimo braku czynnika alergizującego, a jedynym sposobem na udrożnienie nosa jest nieustanne stosowanie leku.

Czytaj dalej...

Miejsce Nazwa serum do twarzy Cena Najtańsza oferta 1 Bielenda Skin Clinic Professional Aktywne Serum Korygujące na Dzień i Noc 30ml 17 zł Sprawdź teraz 2 Sunewmed Essence Aktywator Pod Krem I Oczy 30Ml 89 zł Sprawdź teraz 3 Liqpharm LIQ CR Serum Night 0.

Czytaj dalej...

Propozycje, jakie znajdziecie w naszym zestawieniu, sprawdzą się do każdego rodzaju cery, a w ich składach nie brakuje takich składników aktywnych jak kwas salicylowy, aloes, niacynamid, kwas hialuronowy czy kwas glikolowy.

Czytaj dalej...

Plasterki są przezroczyste, wodoodporne, dlatego doskonale dopasowuje się do wilgotnego środowiska zmiany, wchłaniają sączący się płyn, koją zaognione miejsca na skórze, a przede wszystkim chronią przed przedostaniem się i rozwojem bakterii.

Czytaj dalej...