Najskuteczniejsze sposoby na leczenie alergii
Leki przeciwalergiczne działające miejscowo
Stosuje się je – zwykle jako uzupełnienie leczenia doustnego – w przypadku swędzenia lub wysypki, a także reakcji alergicznych w obrębie nosa i oczu. Skórne objawy uczulenia można załagodzić lekami dostępnymi bez recepty, zawierającymi:
- hydrokortyzon (albo inny steryd w zależności od decyzji lekarza)
- dimetynden lub
- chlorokrezol
Zaczerwienienie, opuchlizna i łzawienie oczu (symetryczne) najczęściej towarzyszą osobom uczulonym na pyłki traw. Ratunkiem dla nich – oprócz wymienionych leków przeciwalergicznych – są również odpowiednie krople do oczu, zawierające:
- azelastynę
- olopatadinę
- tetryzolinę
- kromoglikan (najpopularniejszy w tego typu preparatach i wskazany w ostrym i przewlekłym alergicznym zapaleniu spojówek spowodowanym katarem siennym, w alergicznym zapaleniu rogówki i spojówek). Kromoglikan występuje też w postaci aerozolu do nosa, który może być stosowany zapobiegawczo i w leczeniu całorocznego oraz sezonowego alergicznego nieżytu nosa.
Podobne zastosowanie mają leki sympatykomimetyczne. To grupa substancji, których działanie polega na obkurczaniu naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa, przez co zmniejszają obrzęk i przekrwienie śluzówki, a także hamują powstawanie wodnistego wysięku, udrażniają nos i ułatwiają oddychanie. Najczęściej stosowanymi lekami z tej grupy są:
- ksylometazolina
- oksymetazolina
- nafazolina
Trzeba jednak mocno zaznaczyć, że przeznaczone są one wyłącznie do krótkotrwałego leczenia kataru alergicznego (do 4 dni) ze względu na ryzyko wystąpienia przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa. W rezultacie przy dłuższym stosowaniu tego typu leków dochodzi do swoistego uzależnienia – śluzówka nosa pozostaje spuchnięta pomimo braku czynnika alergizującego, a jedynym sposobem na udrożnienie nosa jest nieustanne stosowanie leku.
Kiedy sięgnąć po leki przeciwalergiczne?
- alergia pokarmowa (m.in. na orzeszki ziemne, białko mleka krowiego),
- alergia wziewna (m.in. na pyłki roślin, sierść zwierząt),
- alergia kontaktowa (m.in. na substancje w kosmetykach).
Po środki przeciwalergiczne dostępne bez recepty można sięgnąć, gdy pojawią się objawy alergiczne. Może to być: katar sienny, łzawienie oczu, swędzenie nosa, kichanie, wysypka, świąd skóry, zmiany skórne, pokrzywka, a także dolegliwości ze strony układu pokarmowego (m.in. biegunka i ból brzucha). Dolegliwości są uciążliwe i utrudniają normalne funkcjonowanie. W momencie ich wystąpienia należy sięgnąć po dostępne przeciwalergiczne leki bez recepty.
Należy pamiętać, że alergia może pojawić się również u osób, które do tej pory nie miały rozpoznanego uczulenia. Dlatego warto mieć leki antyhistaminowe w domowej apteczce. Trzeba także skonsultować się z lekarzem alergologiem i wykonać badania. Pozwalają one ustalić, co jest czynnikiem uczulającym, a tym samym dopasować skuteczny lek.
Jakie leki na alergię stosować?
Preparaty przeciwhistaminowe, które łagodzą objawy uczulenia, są dostępne w różnej formie. Na alergię pomagają:
- tabletki,
- spray do nosa,
- tabletki musujące do rozpuszczenia w wodzie,
- syropy,
- krople doustne.
Formę preparatu należy dostosować do swojej wygody i preferencji. Najpopularniejsze leki na alergię bez recepty to te w formie tabletek. Ich największe zalety to niska cena oraz skuteczne działanie. W przypadku alergii wywołujących problemy z oddychaniem oraz katar najczęściej wykorzystywanymi preparatami są leki w aerozolu na alergię, które skutecznie nawilżają śluzówkę.
W naszej aptece internetowej dostępne są także płyny do prania, które neutralizują alergeny wziewne obecne w tkaninach. Polecanym preparatem jest Alergoff. Nie jest to lek na alergię, ale preparat, który zmniejsza ryzyko wystąpienia jej objawów u osób bardzo wrażliwych.