Najlepsze tabletki na alergie - Skuteczne metody łagodzenia objawów

Leki przeciwhistaminowe III generacji

Leki na alergię III generacji charakteryzują się znikomą liczbą interakcji z innymi lekami.
W skład tej grupy leków wchodzi: feksofenadyna, lewocetyryzyna oraz desloratadyna, które są metabolitami lub bardziej aktywnymi formami substancji leczniczych zaliczanych do leków drugiej generacji. Substancje te wykazują najmniejszą ilość działań niepożądanych.

Trudno jest jednoznacznie określić konkretne zasady wyboru leków na alergię, jednakże warto zwrócić uwagę na wiek osoby oraz wpływ leku na inne choroby towarzyszące, a nawet zawód jaki wykonuje – kierowca nie powinien stosować leków przeciwhistaminowych I generacji! W grupie preparatów, które cieszą się dużą popularnością w leczeniu alergii, znajdują się między innymi tabletki na alergię Zyrtec – jest to lek II generacji, który może być stosowany u dorosłych oraz dzieci, które ukończyły 6 rok życia. Lek łagodzi objawy alergii dotykające okolice oczu i nosa – producent zaleca szczególną ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu leku oraz spożywaniu alkoholu. Dodatkowym przeciwwskazaniem do stosowania Zyrtec jest ciąża i okres karmienia piersią. Zyrtec wydawany jest jedynie przy okazaniu recepty wystawionej przez lekarza – występuje on w formie kropli, syropu oraz tabletek. W aptekach stacjonarnych można zakupić również wersję OTC, czyli bez przypisu lekarza – Zyrtec UCB. Produkt leczniczy zawiera w składzie cetyryzyny dichlorowodorek. Lek wskazany jest do stosowania w celu złagodzenia objawów związanych z sezonowym i przewlekłym zapaleniem śluzówki nosa oraz w łagodzeniu objawów pokrzywki.

Wśród leków dostępnych w aptekach bez przypisu lekarza znajdziemy również tabletki na alergię bazujące na innych substancjach czynnych, takie jak:

Allegra (feksofenadyna) – lek działa przez 24 godziny i niweluje dokuczliwe objawy towarzyszące alergii, takie jak: kichanie, świąd nosa, katar oraz łzawienie oczu.

Aleric Deslo Active (desloratadyna) – lek w postaci samoczynnie rozpuszczających się w ustach tabletek. Lek wpływa łagodzące na towarzyszące objawy alergii: kichanie, świąd nosa i oczu, zmniejsza ilość wydzieliny z nosa oraz zaczerwienienie oczu i łzawienie, a także świąd skóry. Tabletki na alergię Aleric Deslo Active występuje w dwóch dawkach: 2,5mg oraz 5mg.

Jak złagodzić objawy alergii? Skuteczne leki na alergię

Skuteczne leki na alergię znajdziesz w każdej aptece. Alergicy mają do wyboru aerozole do nosa, krople do oczu, maści, tabletki. Wiele z nich dostępnych jest tylko z przepisu lekarza, jednak te najważniejsze można kupić też bez recepty. Zanim któryś wybierzesz, warto wiedzieć, że różnią się składem i działaniem.

Spis treści

Skuteczne leki na alergię można podzielić na kilka grup. Najliczniejszą grupę leków przeciwalergicznych stanowią preparaty przeciwhistaminowe. Mechanizm ich działania polega na hamowaniu aktywności histaminy, która pojawia się w organizmie w wyniku reakcji alergicznej i odpowiada za obrzęki, zaczerwienienia, skurcz oskrzeli, zmiany skórne.

Zahamowanie jej zmniejsza objawy alergii. Leki przeciwhistaminowe to co najmniej kilkanaście substancji czynnych, podzielono je na tzw. generacje. Różnice między nimi polegają na precyzji, szybkości i długości działania oraz nasileniu efektów ubocznych.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Leki przeciwhistaminowe I generacji

Leki przeciwhistaminowe I generacji zostały wprowadzone do obiegu aptecznego w latach 70 – działają one na receptory histaminowe w mózgu, rdzeniu kręgowym oraz w innych częściach ciała. Poza działaniem na receptory histaminowe wpływają one również na inne receptory, stąd też szereg możliwych działań niepożądanych. Przeciwhistaminowe leki na alergię I generacji stosowane są w przypadku alergii oraz innych schorzeń, takich jak: problemy ze snem, stany lękowe czy choroba lokomocyjna – mogą upośledzać sprawność psychiczną, przez co nie zaleca się ich stosowania podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz podczas obsługi maszyn. Do grupy leków na alergię pierwszej generacji zalicza się preparaty zawierające w składzie pochodne: etanoloaminy, piperydyny, fenotiazyny, etylenodiaminy – znajdziemy je między innymi w lekach na receptę: Phenazolinum, Clemastin, Hydroxizinum oraz w leku dostępnym bez recepty – Fenistil (występuje on w formie żelu - Fenistil żel i kropli doustnych). Leki na alergię I generacji stosuje się przede wszystkim w zwalczaniu gwałtownych reakcji alergicznych, takich jak: pokrzywka z dużym świądem, zapalenie spojówek, nieżycie nosa oraz pomocniczo we wstrząsie anafilaktycznym.

Leki na alergię II generacji nie stanowią jednolitej grupy leków pod względem budowy chemicznej – w odróżnieniu od preparatów I generacji nie wywołują tak wielu działań niepożądanych oraz w mniejszym stopniu wpływają na inne receptory. Leki bazują najczęściej na loratydynie, cyteryzynie oraz feksofenadynie – obecnie wiele preparatów bazujących na danych substancjach można zakupić w aptece bez przypisu lekarza.
Leki na alergię II generacji nie wykazują działania usypiającego i upośledzającego zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych, dzięki czemu mogą być stosowane profilaktycznie w okresie pylenia roślin.

W składzie znajdziemy niskocząsteczkowy kwas hialuronowy, który posiada silne właściwości nawilżające; ekstrakt z kiełków pszenicy Triticum vulgare, który działa ujędrniająco i redukuje widoczność zmarszczek oraz kofeinę zawartą w wyciągu z zielonej herbaty, która poprawia mikrokrążenie, zmniejsza widoczność obrzęków, rozświetla.

Czytaj dalej...

Chociaż w przypadku poważniejszych form trądziku konieczna może być konsultacja z dermatologiem i stosowanie specjalistycznych leków, istnieje również wiele domowych sposobów, które mogą wspomóc leczenie ropnych pryszczy na twarzy.

Czytaj dalej...

W związku z tym, jeśli zauważymy u siebie jakiekolwiek objawy mogące wskazywać na hirsutyzm, należy bezwzględnie udać się do lekarza rodzinnego, a ten skieruje nas do innych specjalistów w celu szczegółowej diagnostyki.

Czytaj dalej...

Ranking wybranych propozycji dostępnych na rynku dokładnie wyjaśniamy w nim jak wpływają konkretne substancje wpływają na kondycję mieszków włosowych i ich łusek, dlaczego niektóre półprodukty zadziałają lepiej niż inne oraz podajemy wykaz najważniejszych substancji czynnych.

Czytaj dalej...