Najlepsze tabletki na alergie - Skuteczne metody łagodzenia objawów
Leki przeciwhistaminowe I generacji
Leki przeciwhistaminowe I generacji zostały wprowadzone do obiegu aptecznego w latach 70 – działają one na receptory histaminowe w mózgu, rdzeniu kręgowym oraz w innych częściach ciała. Poza działaniem na receptory histaminowe wpływają one również na inne receptory, stąd też szereg możliwych działań niepożądanych. Przeciwhistaminowe leki na alergię I generacji stosowane są w przypadku alergii oraz innych schorzeń, takich jak: problemy ze snem, stany lękowe czy choroba lokomocyjna – mogą upośledzać sprawność psychiczną, przez co nie zaleca się ich stosowania podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz podczas obsługi maszyn. Do grupy leków na alergię pierwszej generacji zalicza się preparaty zawierające w składzie pochodne: etanoloaminy, piperydyny, fenotiazyny, etylenodiaminy – znajdziemy je między innymi w lekach na receptę: Phenazolinum, Clemastin, Hydroxizinum oraz w leku dostępnym bez recepty – Fenistil (występuje on w formie żelu - Fenistil żel i kropli doustnych). Leki na alergię I generacji stosuje się przede wszystkim w zwalczaniu gwałtownych reakcji alergicznych, takich jak: pokrzywka z dużym świądem, zapalenie spojówek, nieżycie nosa oraz pomocniczo we wstrząsie anafilaktycznym.
Leki na alergię II generacji nie stanowią jednolitej grupy leków pod względem budowy chemicznej – w odróżnieniu od preparatów I generacji nie wywołują tak wielu działań niepożądanych oraz w mniejszym stopniu wpływają na inne receptory. Leki bazują najczęściej na loratydynie, cyteryzynie oraz feksofenadynie – obecnie wiele preparatów bazujących na danych substancjach można zakupić w aptece bez przypisu lekarza.
Leki na alergię II generacji nie wykazują działania usypiającego i upośledzającego zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych, dzięki czemu mogą być stosowane profilaktycznie w okresie pylenia roślin.
Jakie rodzaje alergii można leczyć za pomocą leków przeciwalergicznych bez recepty?
Lek bez recepty na alergie są wybierane m.in. przez pacjentów ze zdiagnozowanym uczuleniem, którzy mierzą się z typowymi objawami – np. w sezonie pylenia określonych substancji.
Leki na uczulenie bez recepty mogą być stosowane przy różnych typach alergii, np.:
- alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa, tzw. katarze siennym – wówczas stosuje się m.in. tabletki zawierające leki antyhistaminowe, jak również spray do nosa z pseudoefedryną,
- alergicznym zapaleniu spojówek – wówczas, poza lekami od alergii w tabletkach przydatne mogą być krople,
- alergiach skórnych (pokrzywce) – wówczas sięga się np. po środki do podania bezpośrednio na skórę, często zawierają one maleinian dimetyndenu o działaniu przeciwuczuleniowym i przeciwświądowym oraz łagodzącym.
Sposób zastosowania oraz dawkowanie należy dopasować do typu uczulenia, jego przebiegu oraz wieku osoby z alergią. Leki na alergię dla dzieci zawierają te same substancje czynne, jednak sposób ich podawania może być inny, np. w zależności od tego, ile pociecha ma lat oraz ile waży. Dlatego należy zawsze dokładnie przeczytać ulotkę, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem albo farmaceutą.
Działanie leków przeciwhistaminowych
Leki od alergii różnią się między sobą składem, a co za tym idzie – właściwościami oraz przeznaczeniem. Leki na alergię bez recepty zawierają substancje czynne przede wszystkim o charakterze przeciwhistaminowym. Ich zadaniem jest działanie na obwodowe receptory histaminowe H1 – tak, aby je zablokować, a w efekcie zniwelować objawy typowe przy uczuleniu.
Wśród składników aktywnych z tej grupy najpopularniejszymi są:
- feksofenadyna – to lek antyalergiczny, który nie ma efektu sedacyjnego, co oznacza, że nie wywołuje senności,
- loratadyna lub desloratadyna – również nie wykazują znaczącego działania usypiającego,
- cetyryzyna lub lewocetyryzyna, po której nie zaleca się prowadzenia pojazdu, może być również podawana dzieciom od 6. roku życia.
Dodatkową substancją czynną stosowaną w lekach na alergię bywa pseudoefedryna. Jej zadaniem jest obkurczenie i zmniejszenie przekrwienia błon śluzowych nosa. Przekłada się to na załagodzenie dolegliwości związanych z katarem siennym.
Poza tabletkami przeciw alergii, w grupie leków antyhistaminowych stosowanych przy objawach uczulenia można wymienić krople:
- do nosa – np. z ksylometazoliną lub oksymetazoliną, które obkurczają błony śluzowe, co ma znaczenie przy katarze siennym,
- do oczu – np. z chlorowodorkiem azelastyny, który wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwhistaminowe, jest podawany przy alergicznym zapaleniu spojówek (zarówno dorosłym, jak i dzieciom powyżej 4. roku życia),
- doustne – np. z cetyryzyną, w tej postaci często występują leki antyalergiczne przeznaczone dla dzieci.