Co oznaczają pryszcze w konkretnych miejscach - Tajemnice ich lokalizacji na ciele
Czy pryszcze na twarzy mogą zwiastować choroby?
Podobnie jak w przyrodzie, która nas otacza i której stanowimy integralną część, nic w ludzkim organizmie nie dzieje się bez konkretnego powodu. To, że nie zawsze jesteśmy w stanie określić przyczynę danego zjawiska, wcale nie oznacza, że ma ono miejsce zupełnie losowo. Może wydawać się to niewiarygodne, ale nawet pojawienie się drobnej krosty na naszym czole, policzku, brodzie, czy nosie, ma swoją konkretną przyczynę
Podobnie jak w przyrodzie, która nas otacza i której stanowimy integralną część, nic w ludzkim organizmie nie dzieje się bez konkretnego powodu. To, że nie zawsze jesteśmy w stanie określić przyczynę danego zjawiska, wcale nie oznacza, że ma ono miejsce zupełnie losowo.
Może wydawać się to niewiarygodne, ale nawet pojawienie się drobnej krosty na naszym czole, policzku, brodzie, czy nosie, ma swoją konkretną przyczynę. Treść tego artykułu w dużej mierze wyjaśnia mechanizm powstawania pryszczy.
Istnieją różne odmiany trądziku, który odpowiada za zmiany skórne, takie jak przykładowo krosty.
- Pryszcze na twarzy - Co oznaczają krosty na brodzie?
- Krosty na twarzy - Co oznaczają pryszcze na czole?
- Pryszcze na twarzy - Co mogą oznaczać krosty w okolicy nosa?
- Krosty na twarzy - Co mogą oznaczać pryszcze na czubku nosa?
- Pryszcze na twarzy - O czym mogą świadczyć krosty na policzkach?
- Krosty na twarzy - O czym mogą świadczyć pryszcze w okolicach brwi?
- Pryszcze na twarzy - O czym mogą świadczyć pryszcze nad ustami?
- Pryszcze na uchu - O czym mogą świadczyć krosty na uszach?
Przyczyny trądziku - Skąd biorą się krosty?
Trądzik to nic innego, jak widoczne zmiany skórne, które uwidaczniają się na określonej części naszego ciała, przybierając postać zaskórników, krostek (pryszczy), bądź guzków. Zaskórniki, zwane również wągrami, to małe kropki, najczęściej czarne, lub białe. Krostki - powszechnie określane również jako pryszcze, są wypukłe i przybierają postać zaczerwienionych zmian. Guzki najczęściej wypełnione są ropą i mają kolor czerwono-siny.
Przyczyn trądziku jest bardzo wiele. Krosty w różnych miejscach ciała mogą się pojawiać - przykładowo - w efekcie czynników takich jak:
- zwiększone wydzielanie łoju,
- zablokowanie aparatu włosowo-łojowego przez czop rogowy,
- zajęcie przewodu wyprowadzającego przez bakterie, takie jak Propionibacterium acnes,
- reakcje zapalne, immunologiczne.
Niewątpliwie czynniki genetyczne odgrywają ważną rolę w powstawaniu zmian trądzikowych. Produkcja łoju jest kontrolowana przez hormony. Zbyt obfite wydzielanie łoju może być efektem nadmiernej produkcji androgenów, lub zwiększonej ich dostępności w wyniku obniżenia poziomu białka, wiążącego te hormony płciowe. Nadmiar androgenów może być objawem rozmaitych problemów ze zdrowiem. U kobiet, pod wpływem androgenów dochodzi do zaostrzenia zmian trądzikowych (źródło 1).
W wielu przypadkach trądzik leczy się objawowo, głównie metodami domowymi i dostępnymi w drogeriach preparatami. Jeśli problem jest naprawdę uciążliwy, wówczas warto skonsultować się z lekarzem, niekoniecznie dermatologiem. Może on zlecić badania, które pomogą ustalić ewentualnie poważniejszą przyczynę zmian skórnych.
Trądzikowa mapa twarzy czy profesjonalna diagnostyka?
Mapa twarzy jest narzędziem, które może pomóc zrozumieć i znaleźć przyczynę pojawiania się pryszczy w określonych obszarach. Jest jak lustrzane odbicie funkcjonowania organizmu i może odzwierciedlać stan konkretnych narządów wewnętrznych. Trądzikowa mapa twarzy może dawać cenne wskazówki, ale nie zastąpi konsultacji ze specjalistą i profesjonalnej diagnozy. Ponieważ trądzik jest przewlekłą chorobą, która może doprowadzić do trwałych zmian skórnych, zalecany jest kontakt z dermatologiem, który po rozpoznaniu przypadłości, podejmie decyzje dotyczące dalszego postępowania.
Znajomość trądzikowej mapy twarzy pozwala na wprowadzenie zmian w diecie lub w dotychczasowych nawykach, co może wpłynąć na poprawę funkcjonowania organizmu i wyglądu twarzy.
Zdaniem lekarzy, w przypadku skłonności do powstawania pryszczy, warto stosować się do kilku zasad, które mogą minimalizować ryzyko pojawiania się wyprysków. Zaleca się przede wszystkim:
W przypadku pojawienia się uporczywych objawów, nieustępujących po zastosowaniu zmian, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może być konieczna szczegółowa diagnostyka i profesjonalne leczenie.
e -Konsultacja z Receptą Online TrądzikWypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.