Co oznaczają pryszcze na twarzy?

Pryszcze na uszach

Pryszcze pojawiające się na małżowinie usznej mogą sygnalizować kłopoty z nerkami. Nie muszą to być poważne choroby, ale w ten sposób wołają o pomoc obciążone nerki, gdy dajemy im zadania trudne do wykonania, np. gdy pijemy zbyt wiele kawy, stosujemy za duże ilości soli w kuchni, lub nadużywamy alkoholu! Nawadnianie organizmu i ograniczenie używek powinno rozwiązać problem (źródło 5).

1 – mp.pl – Trądzik,

2 – Cosmopolitan – What Your Pimples Say About Your Health,

3 – Wprost – Krostki na twarzy, plecach lub pośladkach? Lokalizacja trądziku ma znaczenie,

4 – abcZdrowie – Trądzikowa mapa twarzy. Sprawdź jak twarz komunikuje ci o problemach ze zdrowiem,

5 – ohme.pl – Trądzikowa mapa twarzy.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!

Publikowane w niniejszym portalu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Domowe sposoby na wypryski na twarzy

Wypryski na twarzy można załagodzić domowymi sposobami – za pomocą produktów, które znajdują się niemal w każdym gospodarstwie. Przykładowo, na zaskórniki dobrze zadziała cynamon w połączeniu z miodem albo mieszanka kurkumy i oleju kokosowego. Miejscowo na wypryski można nanieść również ocet jabłkowy.

Walcząc z krostami i wypryskami, należy pamiętać także o ogólnych zasadach:

Ze sporadycznie występującymi wypryskami na twarzy jesteśmy w stanie poradzić sobie sami – właściwą pielęgnacją czy dietą – jeśli natomiast mamy do czynienia z poważnymi zmianami trądzikowymi, warto zasięgnąć opinii specjalisty, który ustali przyczynę, a także wdroży odpowiednie leczenie.

Trądzikowa mapa twarzy

Zmiany trądzikowe mogą dotyczyć pleców, klatki piersiowej, jednak najczęściej pojawiają się na twarzy. Szukanie przyczyny dermatozy to skompilowane zadanie, które wymaga wykonania licznych badań oraz wizyt u specjalisty.

Jednak miejsca występowania pryszczy mogą dostarczyć pewnych informacji i okazać się przydatne w wyborze drogi diagnostyki. W medycynie chińskiej istnieje przekonanie, że poszczególne części twarzy odzwierciedlają stan wewnętrzny organizmu. Choć przekonanie to nie ma potwierdzenia w badaniach naukowych, w praktyce okazuje się, że bywa pomocne w odnalezieniu przyczyny trądziku. Oczywiście, nie można postawić diagnozy jedynie na podstawie wystąpienia zmian zapalnych np. na żuchwie, ale można zlecić dalszą diagnostykę sprawdzającą gospodarkę hormonalną.

WSKAZÓWKA

Należy pamiętać, że przyczyn trądziku jest wiele. To złożona dermatoza, którą powinien diagnozować specjalista. Nigdy nie róbmy tego na własną rękę. Trądzikowa mapa twarzy może służyć jako pomoc, ale nigdy nie może być jedynym źródłem informacji o stanie organizmu.

Nie zważając na lokalizację zmian zapalnych, zawsze powinniśmy dbać o ogólne zdrowie organizmu. Dieta bogata w witaminy i minerały, indywidualna suplementacja, badania profilaktyczne, odpoczynek, spokojny sen oraz umiarkowany wysiłek fizyczny, pomogą w każdym przypadku zaburzeń trądzikowych.

Czy pryszcze na twarzy mogą zwiastować choroby?

Podobnie jak w przyrodzie, która nas otacza i której stanowimy integralną część, nic w ludzkim organizmie nie dzieje się bez konkretnego powodu. To, że nie zawsze jesteśmy w stanie określić przyczynę danego zjawiska, wcale nie oznacza, że ma ono miejsce zupełnie losowo. Może wydawać się to niewiarygodne, ale nawet pojawienie się drobnej krosty na naszym czole, policzku, brodzie, czy nosie, ma swoją konkretną przyczynę

Podobnie jak w przyrodzie, która nas otacza i której stanowimy integralną część, nic w ludzkim organizmie nie dzieje się bez konkretnego powodu. To, że nie zawsze jesteśmy w stanie określić przyczynę danego zjawiska, wcale nie oznacza, że ma ono miejsce zupełnie losowo.

Może wydawać się to niewiarygodne, ale nawet pojawienie się drobnej krosty na naszym czole, policzku, brodzie, czy nosie, ma swoją konkretną przyczynę. Treść tego artykułu w dużej mierze wyjaśnia mechanizm powstawania pryszczy.

Istnieją różne odmiany trądziku, który odpowiada za zmiany skórne, takie jak przykładowo krosty.

  • Pryszcze na twarzy - Co oznaczają krosty na brodzie?
  • Krosty na twarzy - Co oznaczają pryszcze na czole?
  • Pryszcze na twarzy - Co mogą oznaczać krosty w okolicy nosa?
  • Krosty na twarzy - Co mogą oznaczać pryszcze na czubku nosa?
  • Pryszcze na twarzy - O czym mogą świadczyć krosty na policzkach?
  • Krosty na twarzy - O czym mogą świadczyć pryszcze w okolicach brwi?
  • Pryszcze na twarzy - O czym mogą świadczyć pryszcze nad ustami?
  • Pryszcze na uchu - O czym mogą świadczyć krosty na uszach?

Wypryski na brwiach

Drobne, podskórne krostki zlokalizowane między włoskami brwi potrafią być bardzo irytujące. Bolący i utrudniający wykonanie makijażu nieprzyjaciele często są wynikiem niedokładnego oczyszczania cery. Resztki kosmetyków i brud zalegają w porach, zapychając ujścia gruczołów łojowych, co w efekcie powoduje "wysyp" na twarzy.

Jeśli jednak zwracasz dużą uwagę na demakijaż i oczyszczanie cery, a pryszcze pomiędzy brwiami nie znikają, źródło problemu może leżeć gdzie indziej.

Pierwszą zmienną, jaką powinniśmy wykluczyć jest alkohol. Jeżeli codziennie pijasz drinka lub kieliszek wina to właśnie te trunki mogą powodować wysyp niedoskonałości na brwiach.

Drugim możliwym czynnikiem wpływającym na pojawianie się krostek jest stres. By ograniczyć ich występowanie, koniecznie zadbaj o odpoczynek.

Zmiany skórne w postaci czyraków wynikają najczęściej z obniżonej odporności, a ich powstawaniu sprzyjają również choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, niewydolność nerek lub wątroby, nowotwory, otyłość czy alkoholizm.

Czytaj dalej...

Warto jednak pamiętać, że samodzielna diagnoza na podstawie zdjęć nie zastąpi wizyty u dermatologa, który może zalecić odpowiednie leczenie, takie jak maść na krosty na pupie lub inne specyfiki dostosowane do konkretnej diagnozy.

Czytaj dalej...

Jeśli nakładasz je w taki sposób, że włosy z kosmetykiem opadają swobodnie na plecy i ramiona, substancje drażniące czy uczulające mogą wywoływać zmiany w miejscu kontaktu, czyli na ramionach i plecach,.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...