Co oznaczają pryszcze na twarzy?

Co na wypryski na twarzy? Przede wszystkim właściwa pielęgnacja!

Co stosować na wypryski na twarzy? Na szczęście rynek beauty oferuje naprawdę mnóstwo rewelacyjnych preparatów, choć oczywiście w ciężkim przebiegu trądziku, należy zwrócić się do lekarza-specjalisty, który być może włączy leczenie farmakologiczne.

Niewłaściwa pielęgnacja – zwłaszcza brak demakijażu lub niewystarczające oczyszczanie skóry – jest najczęstszą przyczyną niedoskonałości. Wypryski mogą wywoływać również źle dobrane produkty kosmetyczne – te powinny bazować na delikatnych formułach i być pozbawione m.in. alkoholu, by dodatkowo nie podrażniać skóry i nadmiernie jej nie wysuszyć. Unikać należy również chemicznych dodatków, substancji zapachowych czy parabenów.

W przypadku cery problemowej i trądzikowej, podstawą jest precyzyjne i regularne oczyszczanie twarzy, które usuną z powierzchni skóry wszelkie zanieczyszczenia, bakterie i resztki makijażu. Jeśli chodzi o kosmetyki, warto poszukiwać produktów o właściwościach antybakteryjnych i regulujących produkcję sebum. Niezbędne są preparaty do demakijażu, produkty oczyszczające i tonizujące, które zadbają o równowagę i odpowiednie pH skóry.

Polecamy artykuł: Tonizacja twarzy: dlaczego to tak ważne?

Znakomite efekty oczyszczające pozwala uzyskać Clinique Antiblemish Cleansing Gel żel oczyszczający, który usuwa nawet głębokie zanieczyszczenia, a przy tym pomaga redukować wypryski oraz zaskórniki zamknięte i otwarte.

Oczywiście konieczne jest także regularne złuszczanie skóry, które uwolni cerę od martwych komórek naskórka czy nadmiaru sebum. Najlepszym rozwiązaniem są peelingi enzymatyczne, które nie wymagają pocierania skóry, np. Veoli Botanica Matcha Power Peel multikwasowy peeling enzymatyczny do twarzy, które gwarantuje intensywne złuszczanie oparte na kwasach owocowych.

Wypryski na twarzy – przyczyny

Wypryski na twarzy – wbrew powszechnym twierdzeniom – nie są wcale problemem nastolatków i wieku dojrzewania. Coraz częściej dotykają też osoby starsze, po 30. czy 40. roku życia. Przyczyn ich pojawiania się może być sporo, od niewłaściwej pielęgnacji, przez nieodpowiednią dietę i nadmierny stres, na zaburzeniach hormonalnych i skłonnościach genetycznych kończąc.

Pojedyncze wypryski wcale nie muszą oznaczać, że mamy do czynienia z trądzikiem, choć w wielu przypadkach tak właśnie może być. Jeśli wykwity obejmują dużą powierzchnię, są bolesne i sporych rozmiarów, a do tego niepokoją swoim wyglądem, warto udać się do specjalisty. Pamiętajmy jednak, że wiele problemów skórnych można wyeliminować bądź zniwelować dzięki regularnej i właściwie dobranej pielęgnacji.

Najczęstsze przyczyny wyprysków na twarzy:

  • nieprawidłowa pielęgnacja,
  • niewłaściwa dieta
  • nadmierny stres,
  • zaburzenia hormonalne,
  • nadmierna aktywność gruczołów łojowych,
  • alergie,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • uszkodzenia mechaniczne,
  • czynniki genetyczne,
  • czynniki zewnętrzne (np. zanieczyszczone powietrze).

Wykwity skórne są bezpośrednio związane z nieprawidłową pracą gruczołów łojowych. Sebum w nadmiernej ilości może doprowadzić do pęknięcia gruczołu i pojawienia się stanu zapalnego, który przyjmuje postać grudek, krost, czerwonych bądź ropnych wyprysków. Zmiany pojawiające się na skórze, w przypadku nadmiernej produkcji sebum, powszechnie nazywane są trądzikiem.

Przeczytaj koniecznie: Cera trądzikowa – jak o nią dbać i jakie kosmetyki wybrać?

Przyczyny mogą być również bardzo przyziemne – bardzo często nieestetyczne zmiany skórne pojawiają się w wyniku czynników zewnętrznych, chociażby zanieczyszczonego powietrza, czy też brudu, pyłków, kurzu, które osiadając na skórze, zatykają pory.

Trądzikowa mapa twarzy

Zmiany trądzikowe mogą dotyczyć pleców, klatki piersiowej, jednak najczęściej pojawiają się na twarzy. Szukanie przyczyny dermatozy to skompilowane zadanie, które wymaga wykonania licznych badań oraz wizyt u specjalisty.

Jednak miejsca występowania pryszczy mogą dostarczyć pewnych informacji i okazać się przydatne w wyborze drogi diagnostyki. W medycynie chińskiej istnieje przekonanie, że poszczególne części twarzy odzwierciedlają stan wewnętrzny organizmu. Choć przekonanie to nie ma potwierdzenia w badaniach naukowych, w praktyce okazuje się, że bywa pomocne w odnalezieniu przyczyny trądziku. Oczywiście, nie można postawić diagnozy jedynie na podstawie wystąpienia zmian zapalnych np. na żuchwie, ale można zlecić dalszą diagnostykę sprawdzającą gospodarkę hormonalną.

WSKAZÓWKA

Należy pamiętać, że przyczyn trądziku jest wiele. To złożona dermatoza, którą powinien diagnozować specjalista. Nigdy nie róbmy tego na własną rękę. Trądzikowa mapa twarzy może służyć jako pomoc, ale nigdy nie może być jedynym źródłem informacji o stanie organizmu.

Nie zważając na lokalizację zmian zapalnych, zawsze powinniśmy dbać o ogólne zdrowie organizmu. Dieta bogata w witaminy i minerały, indywidualna suplementacja, badania profilaktyczne, odpoczynek, spokojny sen oraz umiarkowany wysiłek fizyczny, pomogą w każdym przypadku zaburzeń trądzikowych.

Zmiany skórne w postaci czyraków wynikają najczęściej z obniżonej odporności, a ich powstawaniu sprzyjają również choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, niewydolność nerek lub wątroby, nowotwory, otyłość czy alkoholizm.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Jeśli nakładasz je w taki sposób, że włosy z kosmetykiem opadają swobodnie na plecy i ramiona, substancje drażniące czy uczulające mogą wywoływać zmiany w miejscu kontaktu, czyli na ramionach i plecach,.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...