Jak skutecznie zwalczyć pryszcze - Najlepsze sposoby i produkty
Co to jest trądzik młodzieńczy?
Trądzik młodzieńczy jest zapalną chorobą skóry, która występuje u nastolatków w okresie dojrzewania, między 11. a 20. rokiem życia. W wyniku intensywnych zmian hormonalnych w organizmie dochodzi do pobudzania gruczołów łojowych oraz nadmiernej produkcji sebum i łoju. W konsekwencji zostają zatkane przewody odprowadzające wydzielinę na zewnątrz. Łój jest pożywką dla bakterii, które namnażają się pod skórą i prowadzą do powstania stanu zapalnego.
Główną przyczyną pojawienia się trądziku młodzieńczego są intensywne zmiany hormonalne w organizmie, które mają miejsce w okresie dojrzewania. Nagły wzrost męskich i żeńskich hormonów płciowych (androgenów) wpływa na pracę gruczołów łojowych. Poza tym większe predyspozycje do powstania zmian skórnych mają osoby, których rodzice w młodości także cierpieli na tę dolegliwość.
Na trądzik młodzieżowy wpływa również styl życia i nawyki. Czynniki, które sprzyjają zatykaniu się przewodów łojowych i stanom zapalnym to:
- stres,
- złe nawyki żywieniowe: spożywanie fast foodów, pokarmów przetworzonych, ostrych przypraw, słodyczy (głównie czekolady),
- alergia pokarmowa,
- brak lub nieprawidłowa higiena i pielęgnacja skóry,
- stosowanie nieodpowiednich kosmetyków,
- okres okołomiesiączkowy,
- stosowanie niektórych leków (przeciwpadaczkowych, kortykosteroidów),
- nadmierne opalanie się.
Skuteczne metody na trądzik – naturalne leczenie w domu
2 sposób – czosnek
O tak, znowu czosnek! Nie bez przyczyny określany jest on jako naturalny antybiotyk, który działa niemal na każdą infekcję w organizmie. Jego właściwości działają doskonale na pryszcze – zwłaszcza, że czosnek zawiera w sobie sporo siarki i cynku. Składniki te wykazują zaś działanie zarówno antybakteryjne, jak i oczyszczające oraz przeciwgrzybicze. Właśnie dlatego warto będzie przygotować z niego skuteczny przepis na wągry! Czosnek używać można na wiele domowych sposobów. Możesz np.:
- obrać ząbek czosnku i przyłożyć go do zmiany na skórze, wcierając sok w pryszcza (ok. 15 minut),
- jeść 2 ząbki czosnku dziennie (z natką pietruszki, niwelującą zapach czosnku).
3 sposób – maseczka aspirynowa
Domowe sposoby na trądzik to także przygotowane w zaciszu własnego mieszkania… maseczki! I tak, jedną z nich może być np. maseczka przygotowana z… Aspiryny! Lekarstwo to jest niczym innym, jak kwasem acetylosalicylowym, wykazującym antytrądzikowe działanie. Aspiryna świetnie radzi sobie z bakteriami oraz doskonale złuszcza martwy naskórek. Mało tego, wykazuje działanie przeciwzapalne. Jak wygląda przygotowanie maseczki z Aspiryny?
- Zalej 3 tabletki lekarstwa wodą destylowaną.
- Rozgnieć tabletki tak, by stworzyć z nich papkę.
- Zmieszaj całość z łyżeczką jogurtu naturalnego.
- Nałóż powstałą mieszankę na oczyszczoną skórę twarzy. Potrzymaj ją tak ok. 15 minut.
- Zmyj maseczkę letnią wodą.
Pamiętaj, aby stosować takie naturalne, domowe kosmetyki przynajmniej 3 razy w tygodniu – w innym przypadku metoda ta może okazać się nieskuteczna. Regularność to podstawa, gdyż bez niej nie pomoże nawet szybki sposób! Jeśli szukasz innych porad zdrowotnych, sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na kaszel.
Domowe sposoby na pryszcze: pasta z miodu i cynamonu, pasta z pomidorów
Aby wykonać skuteczną i sprawdzoną pastę z miodem i cynamonem, należy zmieszać oba składniki (ilość zależy od własnych preferencji) do uzyskania jednolitej konsystencji, która powinna przypominać gęstą pastę. Otrzymaną maseczkę należy nakładać punktowo na pryszcze, najlepiej po wieczornej toalecie i zostawić ją na całą noc. Cynamon oraz miód wykazują silne działanie antybakteryjne, dzięki czemu mogą zatrzymać rozwój ropnych wykwitów. Dodatkowo odżywiają skórę twarzy, a w ciągu nocy skóra w całości wchłonie domową pastę. Rozmiar pryszcza zmniejsza się już po pierwszej kuracji, jednak warto powtórzyć zabieg kilkukrotnie w ciągu następujących po sobie nocy, co dodatkowo nasili korzystne działanie pasty.
Podobne rezultaty może przynieść pasta pomidorowa. Kluczową rolę w walce z pryszczami odgrywa zawarty w tych warzywach likopen. To silny antyoksydant, chroniący przed atakiem wolnych rodników i działający pozytywnie na kondycję skóry. Likopen zapobiega przedwczesnym procesom starzenia i osłabia negatywny wpływ promieniowania ultrafioletowego (UV) na skórę, zwiększając naturalną ochronę przeciwsłoneczną skóry, chroniąc przed poparzeniami słonecznymi. Dodatkowo wspomaga zachowanie właściwej jędrności skóry i przywraca prawidłową gęstość. Likopen jest pomocny w walce z pryszczami. Aby wykonać przeciwpryszczową pastę, wystarczy rozgnieść pomidor widelcem, a następnie nałożyć powstałą papkę na ropne wykwity i pozostawić na 15–20 minut, po czym zmyć wodą. Pastę można stosować nawet kilka razy dziennie. Pryszcze powinny szybko się wysuszyć i zniknąć z powierzchni ciała!
Maseczka i napój z drożdży na pryszcze
Jednym z domowych sposobów na pryszcze jest kuracja drożdżami, które można pić w formie roztworu wodnego, a także nakładać na twarz w postaci maseczki. Jeśli osoba zmagająca się pryszczami zdecyduje się na pierwszą opcję, w drożdże warto zaopatrzyć się w aptece lub wybrać wyciąg z drożdży piwowarskich. Drożdże należy zalać zimną, przegotowaną wodą i osłodzić je. Mieszaninę należy schładzać przez parę godzin w lodówce, a następnie pić ok. 1 szklankę na dobę. Kurację w formie pitnej należy prowadzić maksymalnie przez 10 dni.
Aby wykonać drożdżową maseczkę, należy zaopatrzyć się w drożdże piekarnicze, rozgnieść je z niewielką ilością ciepłej wody i odstawić na ok. 10 minut. Później nałożyć na zmiany skórne i trzymać przez ok. 30 minut, po czym dokładnie zmyć drożdże ciepłą wodą. Zaleca się stosowanie maseczki co 2 dni, przez ok. 4–5 tygodni. Przed rozpoczęciem obu form kuracji warto się upewnić, czy osoba cierpiąca na pryszcze nie ma uczulenia na drożdże. Nie powinni jej stosować chorzy na cukrzycę, zapalenia stawów oraz niewydolność nerek.
Domowe sposoby na pryszcze
4. Soda oczyszczona
Na trądzik bardzo dobre działanie wykazuje również… pasta z sody oczyszczonej! Soda działa ściągająco i oczyszczająco, a więc walka z pryszczami przy jej użyciu będzie niezwykle skuteczna. Zastanawiasz się, jak zapobiegać pryszczom z jej pomocą? Dowiedz się, jak pozbyć się trądziku dzięki sodzie oczyszczonej w… kilku krokach!
- Zmieszaj z wodą 2 łyżki sody oczyszczonej, a następnie wymieszaj całość.
- Nałóż powstałą pastę na twarz. Zostaw na ok. 10 minut. Spłucz miksturę letnią wodą.
5. Maseczka z Aspiryny
Maseczka przygotowana ze słynnej Aspiryny to szybkie sposoby na skuteczne usuwanie trądziku. W Aspirynie znajduje się bowiem kwas acetylosalicylowy, który działa przeciwbakteryjnie – usuwając zanieczyszczenia i… złuszczając martwy naskórek! Mało tego, lekarstwo działa także przeciwzapalnie, a więc minimalizuje ryzyko pojawienia się nowych zmian. Wystarczy, że:
- Zalejesz maksymalnie 2 tabletki wodą destylowaną, a następnie rozgnieciesz je na papkę.
- Zmieszasz miksturę z łyżeczką jogurtu naturalnego.
- Nałożysz na twarz powstałą pastę i przytrzymasz ją przez ok. kwadrans. Następnie zmyjesz całość letnią wodą.
Stosuj maseczkę przynajmniej 3 razy w tygodniu, by wyleczyć buzię z trądziku.
6. Czosnek dobry na wszystko!
Czosnek jest świetny nie tylko w przypadku leczenia przeziębienia. Używanie go to również skuteczne, domowe sposoby na pryszcze! Czosnek zawiera bowiem siarkę i cynk, jakie wykazują działanie oczyszczające, przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Warto będzie wykorzystać jego magiczne wręcz właściwości.