Jak nakładać krem CC - Krok po kroku poradnik dla perfekcyjnego wykończenia skóry
Czym są kremy CC?
Dwa duże C z angielskiego oznaczają color control cream lub color correcting cream. Chodzi zatem o to, że kremy CC łączą w sobie zalety zarówno kremu nawilżającego, jak i podkładu kryjącego niedoskonałości, korektora lub kremu rozświetlającego.
Jednocześnie cera jest nawilżana, pielęgnowana, dostarczane są witaminy i mikroelementy, z drugiej strony drobne zmarszczki, niedoskonałości, takie jak pryszcze, wągry, są ukrywane.
Wystarczy nałożenie bardzo cienkiej warstwy kosmetyku, by spełniał on swoją funkcję. Krem CC jest znacznie lżejszy niż sam fluid i w mniejszym stopniu obciąża skórę, pozwalając jej oddychać.
Łatwiej się rozprowadza – przy fluidzie konieczne jest zastosowanie gąbeczek do makijażu i pędzli, podczas gdy krem CC możemy nałożyć palcami.
To rozwiązanie dla kobiet, które często dokądś się śpieszą i nie chcą poświęcać dużo czasu na mozolne nakładanie fluidu i pudru. Kolejną zaletą kremu CC jest fakt, że jeden produkt doskonale sprawdzi się do każdego odcienia i typu cery. Krem CC jest również idealną bazą pod podkład.
Czy krem CC będzie odpowiedni dla skóry wrażliwej?
Cera wrażliwa to spore wyzwanie, jeśli chodzi o pielęgnację. Jest ona szczególnie narażona na podrażnienia wywołane takimi czynnikami zewnętrznymi, jak promieniowanie UV, wiatr, mróz, zanieczyszczenia powietrza itp. Dużo łatwiej jest jej też zaszkodzić, wprowadzając do codziennej rutyny kolejne produkty, i to zarówno te odżywcze i nawilżające, jak i kolorowe. Dlatego też powinniśmy zawsze dokładnie sprawdzać, co aplikujemy na skórę, żeby mieć pewność, że zamiast zwiększyć dyskomfort, przyczynimy się do jego zmniejszenia.
Wyżej wskazaliśmy, że dla cery wrażliwej najczęściej proponowane są kremy BB. Warto jednak wspomnieć, że na rynku pojawiają się też stopniowo także kremy CC odpowiednie dla delikatnej i wrażliwej skóry. Jeśli jednak nie potrzebujesz krycia, a jedynie ujednolicenia kolorytu swojej skóry, warto sięgnąć po Toleriane Rosaliac AR Concentrate, który został przetestowany pod kątem potrzeb cery wrażliwej, naczynkowej i podatnej na zaczerwienienia. Produkt ten posiada nietłustą konsystencję i wykazuje natychmiastowe działanie korygujące i kojące. Dzięki specjalnie dobranym zielonym pigmentom zmniejsza widoczność zaczerwienień i ujednolica koloryt skóry. Zmniejsza objawy rumienia, pieczenia oraz ściągnięcia skóry, jednocześnie zapewniając jej optymalne nawilżenie.
U kogo nie sprawdzi się krem CC?
Jak wiadomo, kremy BB i CC to dobry sposób na naturalnie wyglądający makijaż, który może być odpowiedni zarówno na co dzień, jak i na szczególne okazje. Ponieważ jednak nie ma kosmetyków idealnych, zdarzają się sytuacje, kiedy nawet najlepszy krem CC nie zda egzaminu.
Mimo całkiem dobrego krycia kremy CC nie będą odpowiednie, jeśli zmagamy się z takimi problemami skórnymi jak wykwity z aktywnym stanem zapalnym, głębokie blizny czy bardzo silne przebarwienia. Trudno zresztą oczekiwać, by jakikolwiek produkt kolorowy był w stanie coś na to zaradzić – mocno kryjące podkłady co prawda zatuszują większość niedoskonałości, nie sprawią jednak, że zaczną one znikać. W takich przypadkach najlepiej jest zgłosić się do zaufanego dermatologa, który dopasuje odpowiednią pielęgnację lub zaproponuje leki stosowane miejscowo, co będzie najskuteczniejszą formą pozbycia się szczególnie uporczywych wyprysków i przywrócenia skórze optymalnego komfortu i ładnego wyglądu.
Jak nakładać krem?
Chociaż do aplikacji kremu CC wystarczą tylko palce, to warto zaopatrzyć się w delikatną gąbeczkę lub pędzelek, dzięki którym osiągniemy jeszcze bardziej naturalny wygląd. Nakładanie kremu CC należy rozpocząć od tak zwanej strefy T, czyli czoła, nosa i brody.
Kosmetyk należy rozprowadzać w kierunku żuchwy. Krem na pozostałe części twarzy aplikujemy lekko go – wklepując, a nie rozcierając. Szczególnie ważne jest to przy delikatnej skórze pod oczami.
Ważną kwestią jest, by zanim nałożymy krem CC, odczekać jakiś czas po umyciu twarzy. Dajmy skórze czas, by wróciła do równowagi. Również zastosowanie innego kosmetyku przed kremem, chociaż nie jest to konieczne, wymaga odczekania przynajmniej kilku minut, aby się wchłonął.
Również sam krem powinien nieco „uleżeć” się na skórze, zanim zdecydujemy się efekt poprawić na przykład za pomocą pudru transparentnego. Warto również pamiętać o dokładnym demakijażu przed snem.
Chociaż kremy są lżejsze niż fluidy, to również nocą mogą zatykać pory i być przyczyną powstawania niedoskonałości. Wymagają również zmycia odpowiednimi kosmetykami.
Jak aplikować krem CC?
Aplikacja kremu CC jest bezproblemowa i nie zajmuje wiele czasu, dzięki czemu, nawet jeśli w biegu przygotowujemy się rano do wyjścia, możemy po niego sięgnąć i mieć pewność, że efekt będzie zadowalający. Zanim jednak przejdziemy do pełnego makijażu, warto pamiętać o tym, jak istotną rolę odgrywa pielęgnacja. Nie tylko sprawia ona, że kosmetyki kolorowe dobrze się prezentują, ale przede wszystkim przyczynia się do znacznej poprawy kondycji naszej skóry. Jeśli cera będzie przesuszona, szorstka i niezbyt elastyczna, to nawet najsprawniejszy makijaż tego nie ukryje.
Dlatego też poranną rutynę rozpocznijmy od oczyszczania twarzy przy pomocy wybranego żelu lub pianki. Jest to bardzo ważne, by usunąć z powierzchni skóry nadmiar sebum, zanieczyszczenia i ewentualne bakterie, które, wbrew pozorom, mogą pojawić się na niej nawet nocą. Później warto ukoić cerę przy pomocy toniku lub wody termalnej. Końcowym etapem porannej pielęgnacji powinno być nałożenie kremu nawilżającego oraz kremu chroniącego przed działaniem promieni słonecznych.
Wybrany krem CC możemy aplikować na kilka różnych sposobów: przy pomocy zwilżonej gąbeczki, pędzelka lub po prostu palcami. Metodę możemy zatem dobrać do swoich preferencji, a także względem pożądanego efektu – przykładowo nakładanie pędzlem lub dłońmi da nam nieco większe krycie niż gąbeczka, która siłą rzeczy wchłonie odrobinę produktu. Jeżeli sobie tego życzymy, wciąż widoczne niedoskonałości możemy też później zamaskować przy pomocy korektora, a całość utrwalić transparentnym pudrem.
Na co dzień ciekawą alternatywą dla klasycznego kremu CC może też być Effaclar Duo(+) Unifiant, czyli tonująca koloryt skóry kuracja korekcyjna na zatkane pory. To produkt nawilżający, który wykazuje dużą skuteczność w zwalczaniu niedoskonałości i przebarwień. Formułę wzbogacono o kompleks APF+MANNOSE, który wspomaga procesy regeneracyjne zachodzące w skórze. Dzięki zawartości pigmentów naturalnych kosmetyk daje matowe wykończenie, które usprawnia uregulowanie pracy gruczołów łojowych.

Kremy EE - nowość czy chwyt marketingowy?
Krem CC zawiera więcej pigmentu od kremu BB i ma działanie nie tylko korygujące koloryt cery, ale też rozświetlające. Jest nieco cięższy, ale nadal lżejszy od podkładu. Sprawia, że skóra wygląda na zdrowszą, a makijaż nadal wygląda bardzo naturalnie i świeżo. Świetnie sprawdzi się również latem w czasie upałów, gdy ciężkie fluidy są niepraktyczne, a niekiedy wręcz spływają z twarzy.
Produkty te są do siebie dość podobne, ale jednak warto dobrać produkt idealny dla swojej cery. Jeśli nie wiemy, na który z kremów się zdecydować – BB czy CC – najlepiej zadać sobie pytanie, czy bardziej zależy nam na tuszowaniu niedoskonałości, czy też na pielęgnacji.
Kremy BB są polecane, gdy:
• podkłady wysuszają naszą cerę,
• nasza cera nie jest problematyczna,
• na skórze naszej twarzy brak silniejszych przebarwień, śladów po trądziku czy mocnych cieni pod oczami,
• chcemy delikatnie rozświetlić cerę (tu sprawdzi się np. rozświetlająco-nawilżający krem BB Bourjois).
Kremy CC sprawdzą się, gdy:
• podkłady wysuszają naszą cerę,
• zależy nam na tuszowaniu niedoskonałości,
• mamy skórę trądzikową lub z przebarwieniami,
• chcemy wyraźnie wyrównać i rozświetlić cerę.
W przypadku osób z niezbyt mocno problematyczną cerą niezłym rozwiązaniem może być też stosowanie kremów BB i CC zamiennie. Na przykład delikatnego i pielęgnującego kremu BB można używać zamiast codziennego kremu do twarzy na dzień, natomiast po krem CC możemy sięgać w te dni, w które mamy zaplanowane spotkania biznesowe bądź towarzyskie.
Z kolei na wielkie wyjścia najlepszym wyjściem będzie podkład, który najlepiej zatuszuje wszelkie niedoskonałości naszej skóry. Jednak posiadając kremy BB i CC, po podkład możemy sięgać jedynie od czasu do czasu i w ten sposób zadbać o zdrowie swojej cery.
Ciekawostką jest, że na rynku pojawiły się również kremy DD („Dynamic Do All”, czyli działające na wielu płaszczyznach, albo „Disguise” i „Diminish”, czyli maskujące i zmniejszające widoczność zmarszczek) – kolejne z „alfabetycznej” serii. Przeznaczone są one w szczególności dla skóry dojrzałej. Oprócz właściwości podobnych do swoich poprzedników – pielęgnacji skóry i delikatnego krycia – w składzie zawierają również substancje aktywne przeciwdziałające procesom starzenia, spłycające zmarszczki i dodające skórze jędrności.
