Co zrobić, gdy dziecku wypadają włosy - Przyczyny i sposoby radzenia sobie

Przeszczep włosów – kiedy warto się na niego zdecydować?

Wypadanie włosów często mylone jest z trwałym ubytkiem mieszków włosowych. Jeśli więc z przyczyn genetycznych, medycznych, lub onkologicznych całkowicie straciłeś mieszki włosowe, lekarstwa, zabiegi i kosmetyki nie pomogą – żaden włos nie urośnie bez „korzenia”. W takim wypadku warto przemyśleć przeszczep włosów – zabieg polegający na wszczepieniu na łyse obszary mieszków włosowych z innych obszarów dawczych – np. potylicy. Pacjenci, którzy stracili włosy – ale nie mieszki – nie muszą decydować się na zabieg: z dużym prawdopodobieństwem ich włosy odrosną naturalnie przy stosowaniu się do zaleceń specjalistów.

Przeszczep włosów zaleca się wykonywać wyłącznie u specjalistów z dyplomem lekarskim – najlepiej, jeśli mają dyplom zarówno z medycyny estetycznej, jak i z dermatologii. Niestety: nie każdy może zdecydować się na przeszczep. Przeciwwskazania to m.in. cukrzyca, choroby nowotworowe (przeszczep mogą wykonać jedynie pacjenci całkowicie wyleczeni), stany zapalne skóry głowy czy zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Wypadanie włosów u dzieci: dlaczego dzieci łysieją? Przyczyny, objawy, leczenie

Wypadanie włosów u dzieci jest przyczyną około 3 proc. wizyt dzieci w gabinecie lekarskim. Niezależnie od tego, czy dziecko ma przerzedzenie włosów czy łysieje całkowicie, utrata włosów zawsze jest przerażająca dla rodziców. Ustalenie przyczyny łysienia u dzieci pozwala dobrać skutecznie leczenie.

Łysienie u dzieci – choć może i ciężko w to uwierzyć – jak najbardziej może występować. Możliwych przyczyn takiego problemu wyróżnić można wiele: do nadmiernej utraty włosów u małego pacjenta może doprowadzić zarówno choroba zakaźna, jak i niedobory żywieniowe czy doświadczenie silnego stresu.

Jakie badania wykonywane są u dzieci, które zmagają się z łysieniem i jakie są możliwości leczenia łysienia u dzieci?

Spis treści:

Zwykłe wypadanie włosów a łysienie – kiedy warto udać się do specjalisty?

Chcesz udać się do specjalisty, ale nie wiesz, czy twój problem kwalifikuje się do leczenia? Zastanów się, czy włosy naprawdę wypadają ci w nadmiernej ilości.

Przede wszystkim – większości z nas wypada 50-100 włosów w ciągu każdego dnia. Jeśli czeszesz się tylko raz dziennie, naturalne jest to, że na szczotce zostaje więcej włosów, niż gdybyś szczotkował włosy co godzinę. Grzebień czy szczotka „zbiera” w tym przypadku wszystkie włosy, które wypadły ci w ciągu całego dnia.

Znaczenie ma także częstotliwość mycia: osoba, która myje włosy raz w tygodniu, zauważy w odpływie znacznie większy kłąb włosów niż osoba myjąca głowę codziennie. Dlaczego tak jest? Wytłumaczenie jest proste: część włosów, które już wypadły, wciąż utrzymuje się na powierzchni fryzury – wplątują się pomiędzy pasma, przez co nie mogą spaść na ziemię. Podczas mycia pocieramy palcami o powierzchnię głowy i spłukujemy wszystkie kosmetyki dużym strumieniem wody, strącając przy tym wszystkie „luźne” już włosy.

Problem zaczyna się wtedy, kiedy wypadanie włosów jest naprawdę nadmiernie – jeśli co każde czesanie wyciągamy ze szczotki pokaźny kołtun czy zauważamy pierwsze prześwity na skórze głowy, to najlepszy moment na udanie się do specjalisty.

6 Comments

Hej
W ciągu 5 dni miałam dwie operację i dwie narkozy. Od tego czasu minęło prawie 3 mc a ja mam połowę włosów. To jest straszne codziennie patrzeć na szczotkę ile włosów na niej zostaje a jaka cieniutka kitka została.
Biorę witaminy , stosuje odżywki do włosów i nic nie daję. Jestem załamana.

Dokładnie przeżywam to samo. Około 3 miesięcy od operacji w znieczuleniu ogólnym straciłam ponad 3/4 włosów. Wypadać zaczęły nagle z dnia na dzień. Ale po pół roku od operacji wypadanie ustało i widzę że powoli coś odrasta. Jest to dla mnie prawdziwa trauma bo dostrzegam to nie tylko ja lecz również znajomi i rodzina. Z burzy loków została garstka włosów. Ale mam nadzieje że choć w części odrosną. W poprzednich latach też byłam poddawana różnego rodzajom zabiegom w znieczuleniu i za każdym razem obserwowałam w mniejszym lub większym stopniu wypadanie włosów. Choć za każdym razem anestezjolodzy kwalkwikujący mnie do zabiegu zaprzeczali że wypadanie włosów nie jest przyczyną znieczulenia. To za każdym razem borykam się z tym problemem.

ja za to po narkozie (6h) obudzilam sie z bolem skory glowy jak by ktos mnie oskalpowal a za jakies 2 dni odkrylam ze mam z tylu lysy placek na ok 10 cm ktory zakreca w dol jak odbity od jakiegos okraglego przedmiotu, jestem zalamana, dopiero po miesiacu zaczely odrastac ale bardzo powoli maja teraz moze milimetr

Guzik prawda. Ani sie nie stresowałam zabiegiem, ani nie trwał dlugo i podlożyli mi pod głowę poduszkę silikonową. A aż słyszę jak włosy mi strzelają przy czesaniu czy spinaniu. Wypadają jak szalone.

Nie do końca się zgodzę z powyższym tekstem, ponieważ jedna z pierwszych informacji, które otrzymałam od anestezjologa bylo, że po operacji u większości pacjentów wystąpi zwiększona ilość wypadania włosów która może utrzymać się nawet do pół roku. Pierwsze 3 miesiące od operacji było super nic nie wypadało, ale 3 kolejne miesiące to jakaś masakra, straciłam połowę włosów. Byłam na kilku konsultacjach dermatologicznych, laserze na skórę głowy i do dziś robię wcierki i efekt jest taki sobie. Mam włosy proste a te które odrastają są kręcone.

Liczba zabiegów depilacji laserowej, po których włoski przestają odrastać, może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak typ skóry, kolor włosów, obszar poddawany zabiegowi oraz indywidualna reakcja organizmu.

Czytaj dalej...

Ponadto łuszczyca jest chorobą, której występowanie ma miejsce w bardzo usystematyzowany sposób jeśli schodząca skóra z nosa i łuszczenie skóry na twarzy zaatakowało Cię nagle, bez żadnych wcześniejszych objawów, typu czerwone wykwity na skórze lub zmatowiała płytka paznokcia, raczej również nie masz powodów do obaw.

Czytaj dalej...

Po odmierzeniu wszystkich składników olejowe z fazy B do mniejszej zlewki, wodne z fazy A do większej umieszczamy obie zlewki w kąpieli wodnej i rozpuszczamy masła emulgator, aż do powstania jednolitych płynów.

Czytaj dalej...

Włosy mogą intensywnie wypadać z kilku powodów, choćby w następstwie choroby wirusowej pocovidowe wypadanie włosów , stresu, zaburzeń hormonalnych, niedoboru witamin i mikroelementów, anemii, zmian w diecie, chemioterapii, chorób tarczycy, chorób skóry głowy itd.

Czytaj dalej...