Co zrobić, gdy dziecku wypadają włosy - Przyczyny i sposoby radzenia sobie
Wyrywanie włosów przez dziecko – co może oznaczać
Można wymienić wiele powodów wyrywania włosów przez dziecko.
- Kiedy dziecko wyrywa sobie włosy z głowy, być może chce się uspokoić. Nie potrafi poradzić sobie ze stresującą sytuacją i czuje, że to jedyny sposób na rozładowanie emocji .
- Niemowlęta, które ciągną za włosy, najprawdopodobniej poznają swoje ciało. Maluszki najczęściej szarpią za włosy, by stać się bardziej świadome własnego ciała, często patrzą wtedy na swoje odbicie w lustrze.
- Zdarza się, że dziecko wyrywa sobie włosy z przyzwyczajenia, bez żadnego konkretnego powodu.
- Szarpanie i wyrywanie włosów może pojawić się podczas napadu złości , któremu często towarzyszą płacz i krzyk.
- Najpoważniejszą przyczyną wyrywania włosów jest trichotillomania, czyli kompulsywne wyrywanie włosów. –Wjego efekcie powstaje na skórze głowy miejscowe łysienie. Wówczas niezwłocznie należy udać się do psychologa lub psychiatry i ocenić stan psychiczny dziecka. Takie przypadki to jednak rzadkość – dodaje Magdalena Beissert.
Dziecko ciągnie się za włosy
Dziecko wyrywa mamie włosy
Ciągnięcie mamy za włosy, gryzienie czy szczypanie nie tylko sprawia ból, ale i przykrość. Niemowlęta nie mają złych intencji – w ten sposób dokładniej poznają otaczający świat. To zazwyczaj naturalny, będący skutkiem ciekawości, etap rozwoju. Nie ma nic wspólnego ze złością i agresją. Maluchy ciągną za włosy podczas zabawy, rozładowując w ten sposób nadmiar energii. Kiedy jednak starsze dziecko wyrywa mamie włosy, może to świadczyć o tym, że być może nie radzi sobie z emocjami, jest zdenerwowane i w ten sposób próbuje rozładować złość.
Napady złości u dziecka. O tym, jak reagować, pisze psycholog Ewa Sękowska-Molga
Wypadanie włosów po narkozie
Przeglądając dostępne publikacje o współcześnie stosowanych anestetykach nie sposób znaleźć informacji mówiącej o takim powikłaniu. Jednak nie można tego całkowicie wykluczyć – zapewne mogą wystąpić jednostkowe (wyjątkowe) przypadki takiej reakcji organizmu na podane środki, choć prawdopodobieństwo jest bardziej niż minimalne.
Najczęstszym jednak powodem czasowego, wzmożonego wypadania włosów jest stres wynikający ze świadomości pacjenta o zbliżającej się ingerencji chirurgicznej, operacji.
Kolejną z przyczyn może być ułożenie pacjenta na stole operacyjnym. Ma to znaczenie szczególnie przy długich zabiegach. Długotrwały ucisk na tylną część głowy przy ułożeniu pacjenta na wznak może spowodować chwilowe pogorszenie ukrwienia tej okolicy, co bezpośrednio przełoży się na stan włosów. Dlatego podczas wielogodzinnych zabiegów pod głowę pacjenta podkłada się żelową poduszeczkę, która ma za zadanie minimalizować ucisk na potyliczną część głowy.
Utratę włosów możemy zaobserwować u osób w złym stanie ogólnym, z niedoborami wynikającymi ze złego odżywiania lub palenia papierosów. Znaczenie ma także właściwe rozpoznanie i prowadzenie pacjenta z zaburzeniami metabolicznymi (np. cukrzyca, mocznica)
Czy należy zatem obawiać się utraty włosów spowodowanej przebytą narkozą?
Nie. Raczej nie jest to wynik przyjętych anestetyków, a silnego stresu. Zatem zaoszczędzić naszą bujną czuprynę może tylko spokój 😉
Wypadanie włosów u dzieci: dlaczego dzieci łysieją? Przyczyny, objawy, leczenie
Wypadanie włosów u dzieci jest przyczyną około 3 proc. wizyt dzieci w gabinecie lekarskim. Niezależnie od tego, czy dziecko ma przerzedzenie włosów czy łysieje całkowicie, utrata włosów zawsze jest przerażająca dla rodziców. Ustalenie przyczyny łysienia u dzieci pozwala dobrać skutecznie leczenie.
Łysienie u dzieci – choć może i ciężko w to uwierzyć – jak najbardziej może występować. Możliwych przyczyn takiego problemu wyróżnić można wiele: do nadmiernej utraty włosów u małego pacjenta może doprowadzić zarówno choroba zakaźna, jak i niedobory żywieniowe czy doświadczenie silnego stresu.
Jakie badania wykonywane są u dzieci, które zmagają się z łysieniem i jakie są możliwości leczenia łysienia u dzieci?
Spis treści: