Co zrobić, gdy dziecku wypadają włosy - Przyczyny i sposoby radzenia sobie
6 Comments
Hej
W ciągu 5 dni miałam dwie operację i dwie narkozy. Od tego czasu minęło prawie 3 mc a ja mam połowę włosów. To jest straszne codziennie patrzeć na szczotkę ile włosów na niej zostaje a jaka cieniutka kitka została.
Biorę witaminy , stosuje odżywki do włosów i nic nie daję. Jestem załamana.
Dokładnie przeżywam to samo. Około 3 miesięcy od operacji w znieczuleniu ogólnym straciłam ponad 3/4 włosów. Wypadać zaczęły nagle z dnia na dzień. Ale po pół roku od operacji wypadanie ustało i widzę że powoli coś odrasta. Jest to dla mnie prawdziwa trauma bo dostrzegam to nie tylko ja lecz również znajomi i rodzina. Z burzy loków została garstka włosów. Ale mam nadzieje że choć w części odrosną. W poprzednich latach też byłam poddawana różnego rodzajom zabiegom w znieczuleniu i za każdym razem obserwowałam w mniejszym lub większym stopniu wypadanie włosów. Choć za każdym razem anestezjolodzy kwalkwikujący mnie do zabiegu zaprzeczali że wypadanie włosów nie jest przyczyną znieczulenia. To za każdym razem borykam się z tym problemem.
ja za to po narkozie (6h) obudzilam sie z bolem skory glowy jak by ktos mnie oskalpowal a za jakies 2 dni odkrylam ze mam z tylu lysy placek na ok 10 cm ktory zakreca w dol jak odbity od jakiegos okraglego przedmiotu, jestem zalamana, dopiero po miesiacu zaczely odrastac ale bardzo powoli maja teraz moze milimetr
Guzik prawda. Ani sie nie stresowałam zabiegiem, ani nie trwał dlugo i podlożyli mi pod głowę poduszkę silikonową. A aż słyszę jak włosy mi strzelają przy czesaniu czy spinaniu. Wypadają jak szalone.
Nie do końca się zgodzę z powyższym tekstem, ponieważ jedna z pierwszych informacji, które otrzymałam od anestezjologa bylo, że po operacji u większości pacjentów wystąpi zwiększona ilość wypadania włosów która może utrzymać się nawet do pół roku. Pierwsze 3 miesiące od operacji było super nic nie wypadało, ale 3 kolejne miesiące to jakaś masakra, straciłam połowę włosów. Byłam na kilku konsultacjach dermatologicznych, laserze na skórę głowy i do dziś robię wcierki i efekt jest taki sobie. Mam włosy proste a te które odrastają są kręcone.
Łysienie u dzieci: inne przyczyny
Istnieje wiele przyczyn utraty włosów u dzieci. Jeśli podejrzewasz, że może być to problem zdrowotny lub masz jakieś obawy, co do ilości wypadających włosów, ważne jest, aby zwrócić lekarzowi uwagę na ten objaw. Może być to błahy problem lub poważna choroba początkowo dająca skąpe objawy.
Problemy z owłosieniem na skórze głowy wynikać mogą również i z innych przypadłości – łysienie u dzieci może być związane z anemią, jak i z niedoborami różnych substancji odżywczych (np. witamin z grupy B czy cynku). Do tracenia włosów może prowadzić jednak również i nadmiar pewnych składników odżywczych – mowa tutaj przede wszystkim o nadmiarze witaminy A w organizmie.
Dzięki zdrowej i różnorodnej diecie, większość dzieci obecnie nie ma objawów niedoborów żywieniowych, które prowadzą do utraty włosów. Jednakże, jeśli podejrzewasz taki problem, porozmawiaj z lekarzem zanim podejmiesz decyzję o podaniu suplementów diety.
Jak oduczyć dziecko wyrywania włosów
Rodzice, których dzieci wyrządzają sobie krzywdę, szarpią i wyrywają włosy, szukają sposobu, który pomógłby ich przed tym powstrzymać. Jak oduczyć dziecko wyrywania włosów?
- Odwróć uwagę – kiedy dziecko zaczyna szarpać i ciągnąć za włosy, postaraj się zainteresować je czymś innym. Zacznij śpiewać, bawić się lub pokazywać interesujące przedmioty.
- Ustal zasady – wytłumacz, że wyrywanie włosów sprawia ból i jest niewłaściwym zachowaniem. Nie bądź surowy, ale spokojny i stanowczy. Powiedz, że kiedy dziecko jest zdenerwowane i chce pociągnąć za włosy, zawsze może przyjść cię mocno przytulić.
- Zapewnij inne sposoby rozładowania emocji – spędzaj z dzieckiem więcej czasu na świeżym powietrzu, gdzie może rozładować nadmiar energii i wyrzucić z siebie negatywne emocje.
Trycholog czy dermatolog – do kogo udać się z problemem wypadania włosów?
Który specjalista pomoże ci ustalić przyczynę wypadania włosów i wdroży odpowiednią terapię? Przyjrzyjmy się poszczególnym specjalizacjom:
●dermatolog – lekarz zajmujący się leczeniem schorzeń skóry – w tym właśnie skóry głowy. Można zostać nim po ukończeniu studiów medycznych i przystąpieniu do 5-letniej specjalizacji dermatologicznej. Dermatolog jest więc licencjonowanym lekarzem. Terapia opiera się przede wszystkim na lekach, mających na celu zastopować łysienie,
●trycholog – specjalista zajmujący się skórą głowy i włosami – analizuje ich stan i sugeruje odpowiednią pielęgnację, opartą na zabiegach domowych lub profesjonalnych. Zajmuje się problemami, które można zwalczyć odpowiednią pielęgnacją – pomoże np. w przypadku łupieżu, spowodowanego często nieodpowiednim myciem i używaniem wysuszających kosmetyków. Co ważne: w polskim prawie nie figuruje zawód trychologa – choć część szkół wyższych oferuje kształcenie w tej specjalizacji. Trychologiem może zostać więc każdy – trudno zweryfikować rzeczywiste kwalifikacje specjalisty. W przeciwieństwie do lekarzy dermatologów trycholodzy nie mogą wystawiać też recept: opierają terapię na środkach dostępnych dla każdego.
W przypadku wypadania włosów bez konkretnego powodu najlepiej udać się do dermatologa i jak najszybciej wprowadzić terapię odpowiednimi medykamentami. Z dużym prawdopodobieństwem, jeszcze przed dobraniem leków, zostaniesz skierowany na szereg badań, które pomogą ustalić dokładną przyczynę wypadania włosów. Choć w większości przypadków łysienie sygnalizuje zaburzenia hormonalne, powodów może być naprawdę wiele. Określenie stanu zdrowia to więc podstawa.
Czy to oznacza, że terapia trychologiczna nie ma sensu? Zdecydowanie ma! Warto włączyć ją jako dodatek do terapii opartej na lekach. Kiedy już opanujemy nadmierne wypadanie, możemy rozpocząć kurację trychologiczną, wzmacniającą odrastające włosy i poprawiającą ogólny stan skóry głowy. Dzięki temu z dużym prawdopodobieństwem zapuścimy bujne, grube włosy.