Czarna maść na pryszcze - Skuteczne rozwiązanie problemu trądziku
Maść ichtiolowa – czarne złoto wprost z ery mezozoiku na trądzik i nie tylko!
Maść ichtiolowa to lek na skórę używany w polskich domach już od pokoleń. Dobrze znane są jej właściwości przeciwbakteryjne i ściągające. Stosowana miejscowo na skórę potrafi czynić cuda. Przekonaj się, jak możesz wykorzystywać tę maść. Przeczytaj!
Interesująca jest już sama nazwa tego specyfiku. Ichtiole to dość gęste ciecze o zapachu kojarzącym się z asfaltem. Otrzymywane są z łupków bitumicznych zawierających wysokie stężenie siarki. Owe łupki są prastare i pochodzą z mezozoiku. Produkt poddaje się destylacji, a następnie używa się kwasu siarkowego i zobojętnia. Otrzymana substancja składa się głównie z węglowodorów, siarki i siarczanu amonu. Ichtiol, czyli również maść ichtiolowa, nie ma właściwości rakotwórczych. Sam specyfik może być świetny do pielęgnacji skóry. Masz trądzik albo czyraki? Maść z ichtiolu powinna ci pomóc. Sprawdź, jak ona działa!
Pryszcze na plecach - nieestetyczny problem
Wydawałoby się, że pryszcze są przypadłością typowo młodzieńczą - nawet 80-85% nastolatków boryka się z tym problemem. Jednak wypryski na plecach mogą pojawić się w każdym wieku i bardzo często pojawiają się u osób, u których problem ten występuje też na twarzy.
Pryszcze na plecach powstają wskutek zwiększonej produkcji łoju (sebum). Łój produkowany jest przez gruczoły łojowe, które wnikają do mieszka włosowego. Nadmiar wydzielanego sebum prowadzi do utworzenia tzw. czopu rogowego, który blokuje ujście mieszka włosowego i powoduje zbieranie się w tym miejscu łoju i keratyny tworząc doskonałe warunki do rozmnażania się bakterii (Propionibacterium acnes), które to odpowiadają za powstanie stanu zapalnego. Największą ilość zmian zapalnych obserwuje się zazwyczaj na górze pleców i w okolicy ramion, ponieważ w tych miejscach skóra jest najgrubsza i znajduje się tam najwięcej gruczołów łojowych.
Maść ichtiolowa – efekty stosowania
W przypadku drobnych zmian, takich jak pryszcze, trądzik czy niewielkie zmiany ropne, zazwyczaj pierwsze efekty użycia maści ichtiolowej pojawiają się po pierwszej aplikacji. Podczas leczenia czyraków trzeba poczekać nieco dłużej. O ile lekarz nie zaleci inaczej, należy stosować maść 1-2 razy dziennie, miejscowo na zmianę skórną. Co ważne, nałożenie większej ilości nie polepszy efektów jej stosowania, a może spowodować zaczerwienienie i podrażnienie skóry.
Podstawowym przeciwwskazaniem jest uczulenie lub nadwrażliwość na ichtiol. W przypadku pań w ciąży, karmiących piersią oraz dzieci przed dwunastym rokiem życia maść można stosować dopiero po konsultacji z lekarzem. Pamiętaj, że maści ichtiolowej nie wolno stosować na otwarte rany ani na uszkodzoną skórę. Najczęstszym pojawiającym się skutkiem ubocznym długiego stosowania maści jest podrażnienie skóry – wtedy należy z niej zrezygnować.
Czego nie wolno robić
Jednym z najczęstszych błędów, popełnianych przez pacjentów jest samodzielne wyciskanie i rozdrapywanie wyprysków. Jednak takie zabiegi tylko pogarszają sprawę, ponieważ nieumiejętne pozbywanie się zmian powoduje rozsiewanie się bakterii po całych plecach i powstawanie nowych krost. W takich sytuacjach najlepiej udać się do lekarza dermatologa, który oceni zmiany i dobierze odpowiednie leczenie oraz sposób pielęgnacji skóry.
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.
Polecane artykuły
Białe plamy na paznokciach — co mogą oznaczać?
Zapalenie mieszków włosowych — jak się objawia i jak leczyć tę przypadłość?
Trądzik — problem nastolatków i dorosłych. Jak skutecznie leczyć trądzik pospolity?

Twoja prywatność jest dla nas ważna
Nasz serwis wykorzystuje mechanizmy między innymi takie jak cookies (ciasteczka), Web Storage i inne, które służą m.in. do zapewnienia optymalnej obsługi podczas wizyty w naszym serwisie. Powyższe mechanizmy mogą być wykorzystywane przez nas jak i przez naszych partnerów. Część z nich jest niezbędna do prawidłowego działania serwisu, w tym zapewnienia niezbędnego poziomu bezpieczeństwa, pozostałe (które możesz kontrolować) są wykorzystywane do:
- obsługi dodatkowych funkcjonalności usprawniających działanie naszego serwisu,
- analizy tego, w jaki sposób korzystasz z naszej strony,
- marketingu bezpośredniego i wyświetlania reklam, w tym reklam spersonalizowanych,
- udostępniania funkcji mediów społecznościowych.
Kliknij „Akceptuję i przechodzę do serwisu”, aby wyrazić zgodę na przetwarzanie przez nas i naszych partnerów Twoich danych w powyższych celach.
Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne, a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć, możesz też wycofać zgodę na przetwarzanie Twoich danych tylko w niektórych celach. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej lub chcesz przeprowadzić konfigurację szczegółową, to możesz tego dokonać za pomocą „Ustawień zaawansowanych”.
Więcej informacji na temat wykorzystywania narzędzi zewnętrznych w naszym serwisie znajdziesz w Regulaminie Serwisu.
