Co oznacza czarna plamka na skórze? Zdjęcia i wyjaśnienie
Leczenie plam na tułowiu
Pielęgnacja skóry
Plamy skórne nie zawsze wymagają intensywnego leczenia. Istnieją schorzenia, których nie da się całkiem wyleczyć. Są też takie, które nie wymagają dodatkowego leczenia wewnętrznego. Wówczas dostaniemy od dermatologa poradę jak pielęgnować skórę. Jeżeli lekarz stwierdzi, że odbarwienia są wynikiem bielactwa, to pozostaje nam stosowanie kremów ochronnych i unikanie promieni słonecznych. W przypadku uczuleń na niektóre kosmetyki najlepiej przejść na proste kremy i unikać kolorowych kosmetyków. Warto też zadbać o odpowiednie środki piorące. W sklepach dostaniemy bez problemu hipoalergiczne płyny do prania i płatki mydlane.
Kiedy plamy na skórze lub na tułowiu występują u niemowląt i małych dzieci zazwyczaj lekarz przepisuje leki na wysypkę. Może to być maść łagodząca podrażnienia. Trzeba też pilnować regularnej zmiany pieluszek, nawilżania ciała po kąpieli i używania zasypki.
Na skórze jasnej, wrażliwej na słońce pojawiają się czerwone plamy skórne. Podstawowa pielęgnacja takiego naskórka polega na stosowaniu kremów ochronnych z silnym filtrem. W razie wystąpienia poparzeń słonecznych warto schładzać skórę wodą. Można też stosować panthenol lub balsamy po opalaniu z alantoiną.
Leczenie schorzeń wewnętrznych
Jeżeli lekarz stwierdzi, że brązowe kropki czy ciemne plamy na ciele mają przyczyny inne niż skórne, to zapewne poda nam jakieś leki doustne. Przy zakażeniach są to antybiotyki lub leki sterydowe. Jeśli wybroczyny okażą się oznaką nowotworu skóry, to trzeba też zastosować bardziej inwazyjne metody leczenia np. krioterapię, usuwanie wybroczyn czy naświetlania.
Czerwone plamy na nogach albo sine przebarwienia na tułowiu mogą oznaczać jakiś rodzaj stanu zapalnego żył. Wówczas przyjmujemy środki przeciwzapalne i leki wzmacniające ścianki naczyń. Poza tym warto brać witaminę C, która uodparnia i poprawia wytwarzanie kolagenu przez organizm.
Niegroźne choroby skóry u psa
Drobne krostki czy plamy na skórze psa nie zawsze wskazują na nowotwór, czy inne poważne schorzenie. Oto co mogą oznaczać często pojawiające się zmiany skórne u psów:
- krostki – najczęściej świadczą o ropnym zapaleniu skóry, ale mogą być też objawem zakażenia pasożytniczego, jeśli towarzyszy im świąd,
- strupki – występują na tle chorób pasożytniczych.
- czarne plamy – zwykle to niegroźne zmiany pigmentacyjne,
- zaczerwienienie – może świadczyć o atopowym zapaleniu skóry, świądzie czy grzybicy.
Grzybica skóry u psa
Popularną dolegliwością dotykającą skórę psów bywa też grzybica. Objawy, które wskazują na takie schorzenie to:
- grudki na skórze,
- czerwone obwódki wokół zmian,
- łuszczący się naskórek,
- plackowate łyse miejsca na skórze, czyli nadmierne wypadanie sierści.
Za wystąpienie choroby skóry psa odpowiadają dermatofity, czyli grzyby. Na skórze psa może być widoczny również jasny nalot lub łupież. W przypadku zauważenia zjawiska przerzedzania sierści psa, problem warto skonsultować z lekarzem.
Nużyca u psa
Zmiany skórne u psa mogą wskazywać także na nużycę, czyli demodekozę. Choroba występuje najczęściej u szczeniaków i psów w starszym wieku. Za jej wywołanie odpowiedzialny jest pasożyt. Schorzenie bywa niebezpieczne w czasie spadku odporności u pupila.
- nużycę palcową widoczną jako rumień między palcami,
- nużycę uogólnioną widoczną na całym ciele,
- nużycę miejscową, dotyczącą najczęściej okolic głowy i pyska.
Nużycę miejscową leczy się głównie środkami roztoczobójczymi, a uogólnioną często również lekami doustnymi i zastrzykami.
Atopowe zapalenie skóry u psa
Atopowe zapalenie skóry u psów to forma alergii, a samą alergię określa się jako nadwrażliwą reakcję organizmu na konkretną substancję chemiczną zwaną alergenem.
Czerwone kropki po depilacji
Niejedna osoba zaobserwowała pewnie u siebie czerwone kropki po depilacji woskiem, zwłaszcza na nogach - od ud po stopy. Szczególnie często do takiej sytuacji dochodzi, kiedy golenie wykonuje się przy użyciu maszynki do golenia. Niemniej jednak czerwone kropki pojawiają się także po depilatorze.
Taka zaogniona skóra występuje w depilowanych miejscach, czyli najczęściej na łydkach, pod pachami, w okolicach miejsc intymnych, a także na brzuchu i piersiach.
Do podrażnienia skóry może dojść w wyniku użycia maszynki z nieostrym, zużytym ostrzem, bądź zapchanego czy niskiej jakości depilatora.
Co zrobić, by nie pojawiły się czerwone kropki po goleniu bikini? Na dzień przed planowaną depilacją dobrze jest wykonać peeling usuwający martwy naskórek.
Jeśli depilacja jest przeprowadzana za pomocą maszynki, koniecznie należy użyć nawilżającego kremu/pianki do depilacji, dokładnie go rozprowadzić po depilowanej części ciała i partiami powoli usuwać zarost zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów.
Przed przystąpieniem do golenia warto także wziąć ciepły prysznic, by zmiękczyć skórę i zredukować potencjalne podrażnienia. Należy pamiętać aby zaraz po procesie golenia nałożyć na depilowaną powierzchnię skóry kojący balsam, który ją nawilży, schłodzi i odżywi.
Jeśli jednak tzw. „truskawkowa skórka” pojawi się mimo wszystko, można ją zatuszować samoopalaczem.
Plamy skórne - co mogą oznaczać
Niegroźne przebarwienia na ciele
Niektóre przebarwienia na skórze powstają w wyniku niewielkich podrażnień, uczulenia lub po prostu nierównomiernego opalenia. Plamki na tułowiu bywają też oznaką normalnych zmian hormonalnych np. po urodzeniu dziecka. Takie przypadki należy obserwować, żeby wykluczyć poważne choroby, ale nie trzeba panikować. Można porównać zdjęcia w internecie lub w encyklopedii medycznej z tym co widzimy na skórze.
Brązowe kropki na ciele często są po prostu formą piegów. Czasami obejmują nieco większy obszar, przypominając niewielkie plamki. Piegi od poważniejszych plam odróżnia kolor. Zwykle są jasnobrązowe. Pojawiają się podczas wystawienia ciała na słońce. Warto pamiętać, że osoby ze skłonnością do piegów mają delikatniejszą skórę i powinny unikać zbyt długiej ekspozycji na światło słoneczne.
Ciemne plamki u starszych osób też należą do naturalnych przebarwień w tym wieku. Zwykle skóra seniorów jest cieńsza i jaśniejsza od skóry młodych, ale mogą się na niej pojawić różnego rodzaju odbarwienia. Tak jak w przypadku osób z jasną cerą należy unikać gwałtownych zmian temperatury, wysuszenia i długotrwałego opalania.
Plamy na skórze jako oznaka poważniejszych chorób
Czasami skóra mówi nam, że z całym naszym organizmem jest coś nie tak. Najprędzej zauważymy to obserwując cerę. Cera osób z zaburzeniami metabolicznymi nie wygląda zdrowo. Plamy na skórze, szczególnie jasne lub czerwone krostki, mogą oznaczać niedobór pewnych składników w diecie. Powodem do niepokoju powinny być fioletowe lub sine przebarwienia. Często oznaczają one, że coś jest nie tak z naszym krążeniem. Są to wybroczyny, wynikające z nieszczelności lub kruchości ścianek naczyń krwionośnych.
Czerwone plamy na nogach mogą być objawem poważnego zakażenia lub stanu zapalnego naczyń krwionośnych, bywają też wynikiem zmian nowotworowych. Z takimi objawami można się zgłosić do dermatologa, ale lekarz ogólny też powinien nas pokierować dalej. Jeżeli macie wątpliwości czy przebarwienia, które widzicie już kwalifikują się jako objaw choroby zakaźnej, autoimmunologicznej, czy są całkiem niegroźne, to wstępnie wykluczymy niektóre choroby patrząc na zdjęcia w internecie. Poniżej znajduje się tabela porównująca wybrane rodzaje plam i potencjalnie związane z nimi choroby.

Czerwone plamy na ciele a pielęgnacja skóry
Czerwone plamy na ciele mogą mieć związek z popełnianymi błędami w pielęgnacji skóry. Pielęgnacja skóry powinna uwzględniać stosowanie delikatnych i dopasowanych do typu cery kosmetyków oraz środków myjących. Zaczerwienienia, które przypominają czerwone plamy, mogą pojawić się zarówno na skutek podrażnienia skóry składnikami kosmetyków, jak i mieć związek z jej zbyt intensywnym tarciem. Warto pamiętać, że wybór sposobu pielęgnacji skóry ma kluczowy wpływ na jej zdrowie oraz wygląd, a także może prowadzić do rozwoju schorzeń dermatologicznych.
Czerwone plamy na ciele to częsty, ale nie jedyny problem, z którym możemy się mierzyć. Równie często na skórze pojawiają się brązowe zmiany skórne, czyli znamiona barwnikowe, które powstają na skutek gromadzenia się w jednym miejscu melanocytów. Odpowiadają one m.in. za kolor naszej skóry i włosów. Zmiany barwnikowe powstają na wszystkich etapach życia i mają związek zarówno z niekorzystnym oddziaływaniem na skórę czynników środowiskowych np. promieniowania słonecznego, jak i naturalnym procesem starzenia się skóry.
Do zmian barwnikowych zaliczamy m.in. plamy soczewicowate o charakterze wrodzonym lub nabytym. Wrodzone plamy soczewicowate nie stanowią większego zagrożenia dla naszego zdrowia, jednak powinny być poddane diagnostyce, jeżeli zaczynają się powiększać lub odczuwany jest w ich obrębie dyskomfort np. pieczenie. Nabyte plamy soczewicowate powstają w wyniku starzenia się organizmu. Plamy starcze, choć częściej występują na skórze seniorów, mogą się także pojawić już po 30. roku życia, co ma związek z działaniem wolnych rodników tlenowych, których nadmiar w organizmie sprzyja szybkiemu starzeniu się skóry. Szczególnie narażone na powstawanie plam starczych są osoby, które często korzystają z kąpieli słonecznych i solarium, zapominają o zabezpieczaniu skóry przed działaniem promieniowania UV oraz palą papierosy. Plamy starcze najczęściej powstają na twarzy i dłoniach. Ich kolor może się różnić w zależności od karnacji. Co więcej, mogą występować pojedynczo lub jako zmiany mnogie.
