Przyczyny i leczenie czarnego pryszcza w miejscu intymnym - Wszystko, co musisz wiedzieć

Zalecane postępowanie

Wielu pacjentów zastanawia się, jak przygotować się do zabiegu chirurgicznego usuwania znamion skórnych. Zwłaszcza jeśli zabieg będzie dotyczył zmian zlokalizowanych w okolicach intymnych. Nie trzeba jednak podejmować szczególnych działań. Wystarczy odpowiednia dbałość o poziom higieny osobistej. Jeśli to zwiększy poczucie komfortu pacjenta, może on samodzielnie wykonać depilację. Chirurg przed zabiegiem w odpowiedni sposób przygotowuje pole operacyjne. Myje i dezynfekuje skórę, zaznacza kontur usuwanego znamienia i znieczula miejscowo pacjenta. Zabieg jest na tyle mało inwazyjny, że nie wymaga podejmowania specjalistycznych działań poprzedzających jego wykonanie. Jeżeli pacjent zażywa jakiekolwiek leki, powinien poinformować o tym lekarza. Niektóre z nich należy odpowiednio wcześniej odstawić.

Chirurgiczne usuwanie znamion jest bezbolesne. Wykonuje je chirurg przy wykorzystaniu znieczulenia miejscowego. Nacina skórę w pobliżu miejsca występowania wycinanego znamienia i usuwa je w całości, okalając je skalpelem. W ten sposób pobiera jednocześnie tkankę do badania histopatologicznego. Rana powstała w wyniku wycięcia zmiany skórnej zwykle jest niewielka. Do jej zaszycia wystarcza zastosowanie nici chirurgicznych. W przypadku pacjentów, u których zmiany skórne są rozległe i wymagają wycięcia znacznych powierzchni skóry, można dodatkowo przeprowadzić zabieg przeszczepienia zdrowych tkanek.

Rodzaje znamion

Zanim zastanowimy się nad tym, czy usuwanie znamion skórnych jest bezpieczne, należy zaznajomić się z ich rodzajami. Nie każde z nich wymaga bowiem leczenia. Istnieją łagodne zmiany, które nie powodują dyskomfortu i nie są obciążone ryzykiem wywołania niebezpiecznej dla zdrowia pacjenta choroby. Zwykle do ich grona zalicza się znamiona przydatkowe, kaszaki, naczyniaki i ropnie. Często samoistnie się wchłaniają, co uspokaja pacjentów i zadowala. Jeżeli dotyczą nas znamiona w miejscach intymnych o charakterze łagodnym, możemy je usunąć wyłącznie zw względów kosmetycznych.

Najczęściej zmieniają swój wygląd te znamiona, które występują na naszej skórze w dużej ilości. Mowa tu o znamionach barwnikowych, powstających w wyniku nagromadzenia się w tkankach melanocytów – komórek barwnikowych. To one odpowiedzialne są za ciemniejszy kolor i widoczność popularnych pieprzyków. Gdy zmieniają one swój wygląd, rosną, bolą, swędzą lub krwawią, powinny stać się powodem do wizyty u lekarza. Bez względu na miejsce występowania zmiany skórnej, objawy te zawsze są oznaką pewnych nieprawidłowości. Groźne dla zdrowia mogą również okazać się wszelkiego rodzaju guzy, widoczne na powierzchni skóry gołym okiem. Są one wyczuwalne pod naciskiem. Często stanowią zwiastun stanu przednowotworowego.

Jak wygląda czyrak w miejscu intymnym?

Czyraki mogą występować na całym ciele. Najczęściej pojawiają się na twarzy czy w uchu. W miejscu intymnym charakteryzują się one ropnymi czopami z rumieniem zlokalizowanym obok mieszka włosowego. Po czasie tworzy się niewielki guzek w odcieniu czerwonym lub fioletowym, a następnie krosta wraz z ropą. Zmiana najczęściej znika samoistnie, a po wyleczeniu w miejscu jej powstania pojawia się blizna.

Czyraki najczęściej samoistnie pękają i nie wymagają żadnych działań z naszej strony, jednak może się zdarzyć, że rosną do większych rozmiarów i towarzyszą im dolegliwości bólowe. Największe zmiany mogą przybierać rozmiar piłeczki do ping-ponga, dlatego nie należy ich lekceważyć. Utrudniają one chodzenie, noszenie bielizny, siedzenie czy czynności fizjologiczne. Ponadto czyraki mogą się przenosić na inne osoby, dlatego należy podczas leczenia zaprzestać kontaktów seksualnych. Jeśli odczuwasz nieprzyjemne dolegliwości, skonsultuj się z lekarzem.

Można wyróżnić czyraki pojedyncze, mnogie i gromadne. Mnogie często powracają, na skórze tworzą się guzki o różnych wielkościach. Czyrak gromadny charakteryzuje się tym, że w niewielkiej odległości od siebie pojawiają się guzki, które łączą się w jedną większą zmianę. W miejscu występowania czyraka robi się stan zapalny, a okoliczne węzły chłonne mogą być powiększone.

Pryszcze na sutkach – rodzaje

Gruczoły mlekowe w ciągu trwania życia ulegają przeróżnym zmianom. Szczególnie widać to u kobiet, których sutki zmieniają się pod wpływem hormonów, np. w trakcie pokwitania, miesiączki, czy ciąży. Niektóre ze zmian mogą nieco niepokoić, szczególnie jeśli na brodawkach sutkowych pojawiają się niewytłumaczalne krosty i pryszcze. Jakie są ich poszczególne rodzaje i o czym świadczą?

Powiększone gruczoły Montgomery’ego

Niegroźną i jednocześnie najczęściej pojawiającą się zmianą w obrębie brodawki, jest powiększenie gruczołów Montgomery’ego. Zmieniają one swój wygląd oraz produkcję wydzieliny podczas ciąży, przygotowując się do karmienia dziecka. Chociaż często kojarzą się z pryszczami, w rzeczywistości stanowioną strukturę anatomiczną, w pełni naturalną i niegroźną.

Plamki Fordyce’a

Małe grudki w białym, czerwonym albo żółtawym kolorze to najczęściej plami Fordyce’a. Są one niegroźne, chociaż dla wielu stanowią dość nieestetyczną zmianę.

Czarne zmiany barwnikowe

Zmiany barwnikowe, które pojawiają się na sutkach, to najczęściej zwykłe pieprzyki, niestanowiące poważnego zagrożenia. Ponadto zdarza się, że ciemne krosty, pojawiające się na brodawkach sutkowych u karmiących matek, to po prostu małe krwiaki, wywołane przez ugryzienia dziecka.

Prosaki

Zdarza się, że ujścia gruczołów łojowych, w wyniku nagromadzenia sebum, zatykają się, mogą się wówczas wytwarzać tzw. prosaki. Przyjmują formę małych, białych pryszczy. Nie są one szkodliwe dla zdrowia.

Rak sutka Pageta

Rak sutka Pageta to rzadki, ale i groźny nowotwór piersi. Objawia się jako nieregularna zmiana na szczycie brodawki sutkowej, wytwarzająca ropę i krew. Nowotworowi towarzyszy ból i świąd.

Dostępne są leki, wydawane bez recepty, które mogą pomóc, jeśli alergia wystąpiła niedługo po wykonaniu tatuażu - maść z antybiotykiem lub hydrokortyzon mogą przynieść ulgę , podobnie jak kremy przeciw swędzeniu i zimne okłady.

Czytaj dalej...

Wysoka jakość białka, niezbędne kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały, takie jak witamina E, cynk oraz biotyna, odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu bariery skórnej w optymalnym stanie, co minimalizuje ryzyko wystąpienia stanów zapalnych i infekcji.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Nie są to spektakularne efekty, ale też nie narzekam jeszcze na jakość skóry, nic mi jeszcze nie wisi i nie marszczy, ale wychodzę z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć więc wolę zapobiec powstaniu zmarszczek, bo później się ich już nie pozbędę.

Czytaj dalej...