Czerwone krosty po goleniu włosów łonowych - Przyczyny, Leczenie i Porady
Czerwone krostki po goleniu? Pożegnaj je raz na zawsze dzięki odpowiednim kosmetykom i akcesoriom!
Czerwone krostki po goleniu zazwyczaj nie stanowią poważnego problemu. Zmiany w metodzie golenia, przerzucenie się na depilację lub używanie odpowiednich kosmetyków łagodzących podrażnienia i stany zapalne pozwala skutecznie je wyeliminować. Czasami trzeba jednak zastosować metodę prób i błędów, aby być świadomą tego, jaka metoda usuwania zbędnego owłosienia będzie dla nas najlepsza.
Bibliografia
- Brochmann, N., & Støkken-Dahl, E. (2017). Radości z kobiecości: czyli wszystko o zarządzaniu narządami. Sonia Draga Sp. z oo.
- Sybilski, A. J. (2012). Skóra–najważniejszy narząd naszego ciała. Dbajmy o nią!. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 8(4), 375-379.
- Kieć-Świerczyńska, M., Kręcisz, B., & Świerczyńska-Machura, D. (2004). Uczulenie na kosmetyki i środki zapachowe. Med Pr, 55(2), 203-206.
- Mańkowska, A., Adamski, Z., & Kasprzak, W. (2011). Różnice w efektach depilacji laserowej na twarzy u kobiet, w porównaniu z innymi okolicami ciała. ERMATOLOGiA Dwumiesięcznik, 19.
- Kowalczyk, A. (2021). Czy depilacja laserowa jest bezpieczna? Na czym polega i jak wpływa na zdrowie?.
Copywriterka, dziennikarka, feministka, samorzeczniczka osób w spektrum autyzmu. W wolnym czasie piszę wiersze, fanfiction oraz zwiedzam internet niczym daleki kraj pełen dziwacznych kultur. Staram się propagować wiedzę z zakresu profilaktyki zdrowotnej i rozwiewać popularne mity medyczne. Mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się zgrać własną świadomość do chmury i obserwować z daleka, jak roboty zastępują ludzi.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Zapalenie mieszków włosowych - przyczyny
- dermatofity (grzyby powodujące tzw. dermatofitozy - grzybice skóry i jej przydatków: włosów i paznokci)
- bielniki - drożdżaki
- wirusy (np. wirus opryszczki)
- pasożyty (najczęściej nużeniec).
Z kolei nieinfekcyjne zapalenie mieszków włosowych to zmiany o podłożu trądzikowym, które często są spowodowane lekami. Stosowane miejscowych kortykosteroidy i kortykotropina mogą prowadzić do wykwitów skórnych, składających się z zapalnych krostek. Do tej grupy zalicza się także popromienne zapalenie mieszków włosowych, czyli to, które jest wynikiem ekspozycji na słońce.
Zapalenie mieszków włosowych – czy jest zaraźliwe?
Zapalenie mieszków włosowych nie jest zaliczane do chorób zakaźnych, więc nie przenosi się z jednej osoby na drugą. Do wystąpienia tego rodzaju zapalanie potrzebne są określone czynniki indywidualne takie jak higiena osobista, skłonność do nadmiernego pocenia się czy diagnoza cukrzycy, która również może dawać o sobie znać poprzez zmiany skórne.
6 Najczęstszych przyczyn krostek po goleniu
Aby efektywnie zapobiegać i zarządzać krostkami po goleniu, istotne jest zrozumienie ich podstawowych przyczyn. Oto 6 powszechnych przyczyn krostek po goleniu:
1. Nieprawidłowe techniki golenia
Stosowanie nieprawidłowych technik golenia to częsty winowajca krotek po goleniu. Golenie pod włos, stosowanie nadmiernego nacisku lub użycie tępej brzytwy może przyczynić się do podrażnienia mieszka włosowego. Ponadto, wielokrotne przejeżdżanie po tym samym obszarze może zwiększyć ryzyko pojawienia się krostek.
2. Brak nawilżenia
Niewystarczające nawilżenie podczas golenia to kolejna główna przyczyna krostek po goleniu. Golenie bez użycia kremu do golenia, żelu lub pianki do golenia może prowadzić do tarcia między brzytwą a skórą. To tarcie może podrażnić skórę, co prowadzi do zaczerwienienia i krostek.
3. Wrażliwa skóra
Osoby o wrażliwej skórze są bardziej podatne na krostki po goleniu. Wrażliwa skóra może silnie reagować na działanie golenia, co prowadzi do zwiększonego stanu zapalnego i powstawania krostek.
4. Włosy wrastające
Włosy wrastające występują, gdy włos wrasta z powrotem w skórę, zamiast rosnąć na zewnątrz. Może to się zdarzyć po goleniu, zwłaszcza jeśli otwór mieszka włosowego zostaje zablokowany martwymi komórkami skóry lub zanieczyszczeniami. Włosy wrastające mogą prowadzić do powstawania krostek i są częstsze w obszarach z mocno skręconymi włosami.
5. Ciasna Odzież i Tarcie
Noszenie ciasnej odzieży, która ociera się o świeżo ogoloną skórę, może nasilać krostki po goleniu, zwłaszcza w obszarach takich jak szyja i pachy. Tarcie między odzieżą a podrażnioną skórą może pogarszać stan zapalny.
6. Nadmierne Golenie
Zbyt częste golenie , zwłaszcza gdy skóra nie miała wystarczająco dużo czasu na pełne zregenerowanie się, może zwiększyć ryzyko pojawienia się krostek. Pozostawienie skórze trochę czasu między goleniem może pomóc zapobiec podrażnieniu.