Czerwone krosty po goleniu włosów łonowych - Przyczyny, Leczenie i Porady

Zapalenie mieszków włosowych - czym są mieszki włosowe?

Mieszki włosowe to wąski kanał w skórze, z którego wyrasta włos. Do mieszków włosowych uchodzą przewody gruczołów łojowych, które produkują łój. Wydostaje się on na powierzchnię skóry, tworząc tzw. płaszcz lipidowy, który chroni ją przed podrażnieniami (m.in. neutralizuje szkodliwe substancje i uniemożliwia im kontakt ze skórą oraz wniknięcie w jej głębsze warstwy).

Jak wygląda zapalenie mieszków włosowych?

W wyniku uszkodzenia ujścia mieszka, poprzez "starcie" tzw. płaszcza lipidowego przez drażniące kosmetyki lub poprzez mikrourazy mechaniczne, np. podczas golenia, drobnoustroje wnikają do mieszków włosowych i tam namnażają się. Wówczas organizm zaczyna się bronić i zapoczątkowuje stan zapalny. Wówczas na skórze może pojawić się zaczerwienienie oraz krostki wokół włosa. Te guzki mogą być w kolorze czerwonym, żółtym lub białym, a w środku może znajdować się ropna treść. Zapaleniu może towarzyszyć świąd, ból i obrzęk.

6 Najczęstszych przyczyn krostek po goleniu

Aby efektywnie zapobiegać i zarządzać krostkami po goleniu, istotne jest zrozumienie ich podstawowych przyczyn. Oto 6 powszechnych przyczyn krostek po goleniu:

1. Nieprawidłowe techniki golenia
Stosowanie nieprawidłowych technik golenia to częsty winowajca krotek po goleniu. Golenie pod włos, stosowanie nadmiernego nacisku lub użycie tępej brzytwy może przyczynić się do podrażnienia mieszka włosowego. Ponadto, wielokrotne przejeżdżanie po tym samym obszarze może zwiększyć ryzyko pojawienia się krostek.

2. Brak nawilżenia
Niewystarczające nawilżenie podczas golenia to kolejna główna przyczyna krostek po goleniu. Golenie bez użycia kremu do golenia, żelu lub pianki do golenia może prowadzić do tarcia między brzytwą a skórą. To tarcie może podrażnić skórę, co prowadzi do zaczerwienienia i krostek.

3. Wrażliwa skóra
Osoby o wrażliwej skórze są bardziej podatne na krostki po goleniu. Wrażliwa skóra może silnie reagować na działanie golenia, co prowadzi do zwiększonego stanu zapalnego i powstawania krostek.

4. Włosy wrastające
Włosy wrastające występują, gdy włos wrasta z powrotem w skórę, zamiast rosnąć na zewnątrz. Może to się zdarzyć po goleniu, zwłaszcza jeśli otwór mieszka włosowego zostaje zablokowany martwymi komórkami skóry lub zanieczyszczeniami. Włosy wrastające mogą prowadzić do powstawania krostek i są częstsze w obszarach z mocno skręconymi włosami.

5. Ciasna Odzież i Tarcie
Noszenie ciasnej odzieży, która ociera się o świeżo ogoloną skórę, może nasilać krostki po goleniu, zwłaszcza w obszarach takich jak szyja i pachy. Tarcie między odzieżą a podrażnioną skórą może pogarszać stan zapalny.

6. Nadmierne Golenie
Zbyt częste golenie , zwłaszcza gdy skóra nie miała wystarczająco dużo czasu na pełne zregenerowanie się, może zwiększyć ryzyko pojawienia się krostek. Pozostawienie skórze trochę czasu między goleniem może pomóc zapobiec podrażnieniu.

Zapalenie mieszków włosowych - przyczyny

  • dermatofity (grzyby powodujące tzw. dermatofitozy - grzybice skóry i jej przydatków: włosów i paznokci)
  • bielniki - drożdżaki
  • wirusy (np. wirus opryszczki)
  • pasożyty (najczęściej nużeniec).

Z kolei nieinfekcyjne zapalenie mieszków włosowych to zmiany o podłożu trądzikowym, które często są spowodowane lekami. Stosowane miejscowych kortykosteroidy i kortykotropina mogą prowadzić do wykwitów skórnych, składających się z zapalnych krostek. Do tej grupy zalicza się także popromienne zapalenie mieszków włosowych, czyli to, które jest wynikiem ekspozycji na słońce.

Zapalenie mieszków włosowych – czy jest zaraźliwe?

Zapalenie mieszków włosowych nie jest zaliczane do chorób zakaźnych, więc nie przenosi się z jednej osoby na drugą. Do wystąpienia tego rodzaju zapalanie potrzebne są określone czynniki indywidualne takie jak higiena osobista, skłonność do nadmiernego pocenia się czy diagnoza cukrzycy, która również może dawać o sobie znać poprzez zmiany skórne.

Jeśli u lekarza pediatry rozpoznano ząbkowanie, pomocne może być stosowanie zimnych gryzaków, ale także leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, które będą także zwalczać podwyższoną temperaturę ciała.

Czytaj dalej...

Nieestetycznych łusek na twarzy najszybciej pozbędziesz się stosując delikatny peeling pamiętaj jednak, by w przypadku suchej, cienkiej i delikatnej skóry, nie pocierać nim za mocno naskórka i nie wykonywać go zbyt często.

Czytaj dalej...

Naczynia początkowo zwężają się, zabezpieczając organizm przed utratą ciepła, ale w późniejszej fazie gdy twarz owiewa już cieplejsze powietrze rozszerzają się gwałtownie, by przyspieszyć regenerację tkanek.

Czytaj dalej...

Małe czerwone kropki na ciele przypominające wielkością pieprzyki lub ukłucia jakby od igły można zaobserwować w różnych rejonach skóry najczęściej w obrębie ramion, tułowia i klatki piersiowej, jednak występują także na nogach, pośladkach, a także twarzy.

Czytaj dalej...