Czerwone krosty po goleniu włosów łonowych - Przyczyny, Leczenie i Porady
Dlaczego wzgórek łonowy boli?
Przyczyn bólu w okolicy wzgórka łonowego może być wiele, oto najczęściej występujące:
Dysfunkcja spojenia łonowego
Dysfunkcja spojenia łonowego występuje, gdy staw spojenia miednicy staje się zbyt rozluźniony, co prowadzi do bólu w obręczy miednicy. Zdarza się to w czasie ciąży.
Głównym objawem jest ból i może być odczuwalny:
- nad kością łonową
- między pochwą a odbytem
- po jednej lub obu stronach dolnej części pleców
- promieniujący do ud
Może on utrudniać:
- chodzenie
- podnoszenie przedmiotów
- rozsuwanie nóg
Chociaż dysfunkcja występuje częściej w czasie ciąży, nie zawsze ma jasną przyczynę. Może być również związana z niestabilnością obręczy miednicy.
Następujące czynniki mogą zwiększać ryzyko rozwoju dysfunkcji:
- wcześniejsze bóle miednicy
- uszkodzenie lub uraz miednicy
- doświadczenie dysfunkcji podczas poprzedniej ciąży
- praca, która jest bardzo wymagająca fizycznie
Leczenie dysfunkcji często obejmuje połączenie odpoczynku i fizjoterapii, aby wzmocnić dno miednicy.
Zapalenie kości łonowej
Zapalenie spojenia to zapalenie spojenia łonowego miednicy, które znajduje się pod wzgórkiem łonowym. Często występuje u sportowców, ale może również wystąpić u osób niebędących sportowcami.
Głównym objawem zapalenia kości łonowej jest ból w okolicy łonowej lub pachwinowej. Często promieniuje do ud. Ten ból może pojawić się stopniowo lub nagle.
Niektóre przyczyny zapalenia kości łonowej obejmują:
- ciąża lub poród
- uraz lub uszkodzenie okolicy łonowej
- zabieg urologiczny lub ginekologiczny
Podobnie jak w przypadku dysfunkcji spojenia łonowego, zapalenie kości łonowej zwykle leczy się odpoczynkiem, a następnie delikatnymi ćwiczeniami wzmacniającymi. Leki przeciwzapalne, w tym niesteroidowe leki przeciwzapalne lub zastrzyki z kortykosteroidów, mogą również pomóc w opanowaniu stanu zapalnego.
Domowe sposoby na podrażnienia skóry po goleniu - zioła, olejki, okłady
Wiele ziół ma naturalne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Miejscowe okłady z ziół nie tylko przyspieszają gojenie podrażnień, ale także zapobiegają ich powstawaniu. Z tego powodu najlepiej jest stosować domowe sposoby na podrażnienia bezpośrednio po goleniu, nie czekając na pojawienie się zaczerwienienia czy krostek. Szczególnie pomocne w domowej apteczce są:
- Żel aloesowy - sok z aloesu znany jest z działania kojącego i nawilżającego. Potrafi złagodzić pieczenie, wspomaga również regenerację podrażnionej skóry. Zawiera wiele witamin - m.in. A, C, E i witaminy z grupy B, a także ważne minerały, jak wapń czy chrom. Żel z aloesem powstaje na skutek kontrolowanej fermentacji bogatego w sok miąższu i ze względu na konsystencję idealnie zastępuje piankę do golenia.
- Olejek z drzewa herbacianego - zawiera ekstrakt z liści drzewa herbacianego Melaleuca alternifolia i polecany jest zwłaszcza osobom borykającym się z wypryskami po goleniu bikini. Dobrze radzi sobie ze skórą tłustą i trądzikową, zapobiega wrastaniu włosków. Olejku z drzewa herbacianego powinno się używać rozcieńczonego - dodając kilka kropel do balsamu, kremu do ciała itd.
- Ziarna kawy - domowy peeling kawowy usuwa zbędny naskórek, odsłaniając mieszki włosowe, co ułatwia golenie i zapobiega podrażnieniom. Ziarna kawy mają dodatkowo działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Tak jak innych peelingów, także tego nie powinno się używać w dniu golenia, a dzień przed lub po.
- Szałwia - napar z szałwii białej działa kojąco na powstałe po goleniu podrażnienia, zapobiega zakażeniom grzybami z rodzaju Candida oraz pojawianiu się krostek, łagodzi też alergię. Gorący kompres zawierający napar z szałwii może być stosowany zarówno przed, jak i po goleniu. Szałwia przywraca równowagę pH miejsc intymnych, a więc nasiadówki z szałwii polecane są w przypadku problemów z podrażnieniami okolic bikini.
- Olejek z mięty - za kojące właściwości mięty odpowiada mentol. Miętowy olejek nałożony na podrażnioną i zaczerwienioną skórę przynosi natychmiastową ulgę, najlepiej jednak stosować go z umiarem, rozcieńczając kremem lub balsamem.
Zapalenie mieszków włosowych - czym są mieszki włosowe?
Mieszki włosowe to wąski kanał w skórze, z którego wyrasta włos. Do mieszków włosowych uchodzą przewody gruczołów łojowych, które produkują łój. Wydostaje się on na powierzchnię skóry, tworząc tzw. płaszcz lipidowy, który chroni ją przed podrażnieniami (m.in. neutralizuje szkodliwe substancje i uniemożliwia im kontakt ze skórą oraz wniknięcie w jej głębsze warstwy).
Jak wygląda zapalenie mieszków włosowych?
W wyniku uszkodzenia ujścia mieszka, poprzez "starcie" tzw. płaszcza lipidowego przez drażniące kosmetyki lub poprzez mikrourazy mechaniczne, np. podczas golenia, drobnoustroje wnikają do mieszków włosowych i tam namnażają się. Wówczas organizm zaczyna się bronić i zapoczątkowuje stan zapalny. Wówczas na skórze może pojawić się zaczerwienienie oraz krostki wokół włosa. Te guzki mogą być w kolorze czerwonym, żółtym lub białym, a w środku może znajdować się ropna treść. Zapaleniu może towarzyszyć świąd, ból i obrzęk.
Krostki po goleniu, a podrażnienie po goleniu?
Krostki po goleniu i podrażnienie po goleniu to dwa powszechne problemy skórne po goleniu, które mogą powodować dyskomfort i podrażnienia.
Krostki po goleniu, nazywane również zapaleniem mieszka włosowego lub czerwonymi plamami po goleniu, pojawiają się, gdy włosy skręcają się z powrotem w skórę, powodując małe, bolesne krostki. Często są mylone z pryszczami i występują głównie w miejscach, gdzie golenie jest powszechne, takich jak twarz, szyja, nogi, pachy i linia bikini.
Z kolei podrażnienie po goleniu jest wynikiem podrażnienia skóry podczas zbyt silnego nacisku podczas golenia lub golenia na suchej skórze . Objawia się zaczerwienieniem, dyskomfortem i czasem małymi, czerwonymi krostkami.
Prawidłowe techniki golenia, przygotowanie skóry i pielęgnacja po goleniu mogą pomóc w zapobieganiu obu tym problemom związanym z goleniem, zapewniając bardziej komfortowe i gładkie doświadczenie podczas golenia.
5 Common places for razor bumps:
- Twarz:
U mężczyzn krostki po goleniu na twarzy są powszechne, szczególnie w okolicy brody. Golenie pod kątem wzrostu włosów lub stosowanie nieprawidłowych technik może prowadzić do wrastających włosów i krostek na twarzy. - Szyja:
Krostki po goleniu na szyi wynikają z wrażliwości skóry w tym obszarze. To powszechny problem u mężczyzn golenia brody. Użycie nieprawidłowych technik golenia może prowadzić do podrażnień i czerwonych plam po goleniu na szyi.
Warto zauważyć, że chociaż są to typowe miejsca występowania krostek po goleniu, teoretycznie mogą występować w dowolnym miejscu na ciele, gdzie przeprowadza się golenie.