"Decyzja o goleniu miejsc intymnych u kobiet"
Czy trzeba golić owłosienie intymne przed porodem lub wizytą u lekarza?
W Polsce nie ma obowiązku golenia miejsc intymnych przed porodem. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, personel medyczny nie ma prawa cię do tego przymusić. Inaczej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o cięcie cesarskie. Pole operacyjne musi być przygotowane, a linia cięcia przebiega tuż nad linią wzgórka łonowego. Dlatego czasem trzeba ogolić część owłosienia.
Wizyta u ginekologa, proktologa czy urologa nie jest w żadnym wypadku powodem do usuwania owłosienia z miejsc intymnych. Lekarze doskonale zdają sobie sprawę z jego funkcji i wymagają od pacjentów wyłącznie utrzymania odpowiedniego poziomu higieny.
Depilować czy nie? Rozważ ryzyko
Golenie i depilacja miejsc intymnych to zabiegi, które nie zawsze kończą się dobrze. Zacięcia i skaleczenia miejsc intymnych są bolesne, trudne do wygojenia i często ulegają zakażeniu. Do tego dochodzą poparzenia woskiem, uszkodzenia skóry i alergie na kosmetyki do depilacji. Tylko bardzo higieniczne i fachowe wykonanie tych zabiegów sprawia, że wyżej wymienione problemy nie występują.
Źle przeprowadzona depilacja może spowodować podrażnienie skóry, co prowadzi do infekcji skórnych, takich jak zapalenie tkanki łącznej i zapalenie mieszków włosowych. W rzadkich przypadkach depilacja może spowodować powstanie czyraków i ropni w okolicy narządów płciowych. To głębokie, podskórne infekcje, które powodują ból, obrzęk i zaczerwienienie
Lista infekcji i urazów, których można uniknąć nie goląc owłosienia intymnego, jest długa. Mimo to wciąż wiele osób skłania się ku depilacji. Z jakich powodów?
Golenie miejsc intymnych u kobiet i u mężczyzn
Jak golić miejsce intymne u mężczyzn?
Mimo, że skóra mężczyzn jest nieco grubsza od kobiecej, należy zawsze przygotować skórę przed goleniem – czyli zupełnie tak samo, jak kobiety robią to przed depilacją. Jeśli nie usuwałeś włosów dość dawno, będzie trzeba przyciąć je nożyczkami, zanim zaczniesz depilować krocze. Kolejne etapy zostają zupełnie takie same – tzn. takie, jak opisaliśmy powyżej. Należy więc:
- Przygotować skórę do depilacji poprzez namoczenie jej w wodzie i ewentualne przeprowadzenie peelingu.
- Nałożyć krem albo żel przed depilacją.
- Dokładne ogolić okolicę intymną jednorazową maszynką.
- Wysuszyć bawełnianym ręcznikiem okolicę krocza i nabalsamować ją nawilżającym kremem.
Zobacz również
Jak usunąć wąsik kobiecy - 5 sposobów na depilację wąsika Co zrobić na pęknięty hemoroid? Oto najlepsze sposoby na krwawiące hemoroidy Domowe sposoby na hemoroidy – 5 najlepszych skutecznych metodGolenie krocza kontra podrażnienia
Skóra podrażniona jest po goleniu najczęściej wtedy, kiedy depilacja została przeprowadzona w sposób nieprawidłowy. Często wynika to również z faktu, że skorzystaliśmy ze starej i stępionej maszynki. Również golenie pod włos powoduje skaleczenia. Przez podrażnienia często można wywołać w okolicy miejsc intymnych:
Spis treści:
- 01 Po co mamy owłosienie miejsc intymnych?
- 02 Włosy w okolicach bikini pomagają zapobiegać infekcjom
- 03 Włosy zatrzymują feromony
- 04 Czy trzeba golić owłosienie intymne przed porodem lub wizytą u lekarza?
- 05 Depilować czy nie? Rozważ ryzyko
- 06 Dlaczego usuwamy włosy w okolicach bikini?
- 07 Bezpieczna depilacja bikini
Owłosienie intymne pojawia się w okresie dojrzewania. Jest to oczywisty fizyczny znak dojrzałości płciowej. Każdy zdrowy, dorosły człowiek ma owłosienie w okolicach narządów płciowych, możemy się zatem domyślać, że natura obdarzyła nas nim w konkretnym celu. Włosy służą ochronie miejsc intymnych. Ich obecność zapobiega powstawaniu otarć podczas stosunku i zmniejsza ryzyko przenoszenia się bakterii.
Skóra w okolicy narządów płciowych jest delikatna. Włosy działają jak poduszka ochronna, zmniejszając tarcie podczas stosunku i innych czynności. Kiedy odczuwamy podniecenie, krew intensywniej niż zwykle napływa do narządów płciowych, automatycznie podnosi się też temperatura tych obszarów. Włosy w okolicach intymnych mają za zadanie utrzymać ten stan jak najdłużej, aby nie doszło do osłabienia podniecenia seksualnego podczas stosunku.

Po co nam włosy łonowe i dlaczego warto je mieć?
W swojej wypowiedzi ginekolożka zwraca uwagę na to, że włosy łonowe – podobnie jak te rosnące wokół oczu, w uszach czy w nosie, mają do spełnienia konkretne zadanie. Mają chronić wybrane partie ciała przed drobnoustrojami, brudem i mechanicznymi uszkodzeniami.
Włosy rosnące w okolicy sromu mają sprawić, że skóra będzie ciepła i nawilżona, a także zabezpieczać ją przed ewentualnymi otarciami i infekcjami intymnymi.
– Co więcej, pochwa jest narządem samoczyszczącym. Jeśli wyczujesz lekki zapach z tej części ciała, to dlatego, że twoje włosy łonowe wykonują swoją pracę polegającą na zatrzymywaniu potu, sebum i bakterii. Aby zadbać o okolice łonowe, wystarczy regularnie spłukiwać je wodą – mówi lekarka.
Mity o higienie intymnej – czy w nie wierzysz? Popularne przekonania szkodzą kobietom
Kobieca higiena intymna to najważniejszy i niezastąpiony element profilaktyki chorób, które mogą prowadzić do groźnych powikłań, w tym niepłodności. Temat mycia się „tam” budzi jednak liczne…
