Czy nowotwór złośliwy jest uleczalny?

Co należy robić po leczeniu nowotworu złośliwego żołądka?

W zależności od rodzaju nowotworu oraz zastosowanego leczenia. Należy przestrzegać schematu wizyt kontrolnych i badań zleconych przez lekarza prowadzącego. Należy pamiętać, że onkologia jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną medycyny, wciąż pojawiają się nowe leki oraz sposoby leczenia i mamy obecnie możliwość leczenia pacjentów, którym w przeszłości nie można było zaproponować leczenia.

Oprócz nowotworów złośliwych, w żołądku mogą występować także nowotwory łagodne, czyli zmiany, które nie powodują powstawania przerzutów i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Nowotwory łagodne żołądka są rzadsze niż nowotwory złośliwe. Najczęściej występującym łagodnym nowotworem żołądka są polipy żołądka.

Zobacz także

Helicobacter pylori Zakażenie bakterią Helicobakter pylori jest powszechne – występuje ona u większości dorosłej populacji Polski. Zakażenie wiąże się z występowaniem choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, ale samo zakażenie nie jest jednoznaczne z wystąpieniem objawów ani choroby. Istnieją nieinwazyjne metody wykrywania zakażenia, bez konieczności wykonywania gastroskopii.

Rak przełyku Rak przełyku przez długi czas przebiega bezobjawowo. Dolegliwości pojawiają się, kiedy dojdzie do zwężenia przełyku, które powoduje utrudnione połykanie pokarmów – najpierw stałych, a następnie płynnych.

Gastroskopia Endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego (inaczej: panendoskopia lub gastroskopia) to badanie polegające na wprowadzeniu do żołądka endoskopu, czyli cienkiego giętkiego narzędzia, za pomocą którego lekarz może obejrzeć górny odcinek przewodu pokarmowego, pobrać wycinki do badania, a także w razie konieczności zastosować leczenie (np. zatamować krwawienie). Przygotowanie do gastroskopii jest łatwe – zazwyczaj wystarczy co najmniej przez 6 godzin nie jeść i co najmniej przez 4 godziny nie przyjmować płynów.

Czy można pokonać nowotwór złośliwy?

Średnia długość życia pacjentów onkologicznych wciąż się wydłuża, a dostępne nowe metody leczenia zwiększają szansę na pokonanie nowotworu. Jak wygląda proces diagnostyki oraz leczenia nowotworów złośliwych i jakie szanse mają pacjenci na pokonanie choroby?

Co roku w Polsce około 170 tysięcy osób dowiaduje się o chorobie nowotworowej, z czego ponad 167 tys. to nowotwory złośliwe.[1] Część pacjentów nie wykonuje badań profilaktycznych, inni wykonują, ale ze zbyt rzadko lub niesystematycznie, jeszcze inni zbyt długo ignorują pierwsze objawy choroby onkologicznej. To znacząco zmniejsza ich szanse na wykrycie nowotworu we wczesnym stadium. Ma to kluczowe znaczenie nie tylko w zakresie leczenia choroby, ale i wydłużenia czasu przeżycia po diagnozie.

Diagnoza nowotworu złośliwego nie musi jednak oznaczać wyroku. Ważne jest nie tylko podjęcie leczenia, ale również aktywnej postawy współpracy pacjenta z lekarzem. Odpowiednie nastawienie psychologiczne, dieta, skorzystanie ze wsparcia są równie ważne w procesie leczenia.

Rodzaje złośliwych nowotworów i rokowania

Nowotwory złośliwe dzieli się na:

  • raki,
  • mięsaki,
  • nowotwory ośrodkowego układu nerwowego,
  • chłoniaki,
  • czerniaki
  • nowotwory neuroendokrynne
  • nowotwory zarodkowe
  • białaczki szpikowe

W LUX MED Onkologia specjalizujemy się w leczeniu nowotworów narządowych (oprócz raków głowy i szyi), chłoniaków i nowotworów krwi. Więcej informacji o poszczególnych typach nowotworów znajdziesz w artykule: Czy nowotwór to rak? Poznaj rodzaje nowotworów.

Postęp choroby może być różny w zależności od rodzaju nowotworu, z jakim mamy do czynienia. Rokowania także – w przypadku niektórych nowotworów (np. chłoniaka Hodgkina, czyli ziarnicy złośliwej) – szanse na wyleczenie mogą wynosić nawet 90 procent, a w przypadku innych jedynie kilkanaście procent. Najgorsze rokowania mają: rak płuc (szanse na przeżycie 5-letnie wynoszą 13 procent) oraz rak żołądka (przy bardzo wczesnym wykryciu choroby rokowania mogą być wysokie i wynosić nawet 90 procent, ale bardzo rzadko ten rodzaj raka jest wykrywany wcześnie).

Przy nowotworach I i II stopnia, a więc stosunkowo mało zaawansowanych, w zależności od konkretnej choroby stosuje się alternatywnie leczenie chirurgiczne, radioterapię ogólną lub brachyterapię, która jest szczególnym typem naświetlania polegającym na umieszczeniu źródła promieniowania w bezpośrednim sąsiedztwie komórek nowotworowych.

Czytaj dalej...

Objawem świadczącym o zaawansowaniu choroby mogą być również stwierdzone przerzuty w węzłach chłonnych regionalnych w okolicy pachowej przy zmianach na kończynach górnych, w okolicy pachwinowej przy zmianach na kończynach dolnych, w węzłach chłonnych szyjnych przy zmianach w obrębie głowy i szyi.

Czytaj dalej...

giętkiego endoskopu przystosowanego do badania jelita grubego wprowadzonego przez odbyt można dokonać oceny wszystkich części jelita grubego aż do jego połączenia z jelitem cienkim nawet do głębokości 180 cm.

Czytaj dalej...

zgrubienie w obrębie warg, policzków lub na wyrostku zębodołowym, guzek na wewnętrznej powierzchni policzka, który można łatwo wyczuć językiem, bolesne, krwawiące rany w obrębie warg, dziąseł, języka lub na wewnętrznej stronie policzków, utrzymujące się dłużej niż 2 tygodnie, utratę czucia w obrębie jamy ustnej np.

Czytaj dalej...