Czy łupież powoduje wypadanie włosów?

Łupież, a wypadanie włosów – wszystko co należy wiedzieć

Łupież, a wypadanie włosów to bardzo często powiązany problem. Osoby zmagające się z łupieżem bardzo często skarżą się na zwiększone wypadanie włosów i ogólne pogorszenie ich kondycji. Czy łupież powoduje wypadanie włosów? Dlaczego łupież i problemy ze skórą głowy mają pływ na wzmożone wypadanie włosów?

Łupież, a wypadanie włosów – obydwa problemy nie zawsze są ze sobą kojarzone, jednak jeden ma zasadniczo wpływ na drugi. Łupież, jako choroba, ma kilka etapów, charakteryzujących się nasileniem objawów. W jednej z ostatnich faz, charakterystycznym objawem jest wręcz patologiczne wypadanie włosów. Zasadniczo wyróżnia się dwa typy łupieży – tłusty i suchy – ten drugi mocniej przyczynia się do utraty włosów. Patologicznie łuszczący się naskórek na skalpie, osłabia i wysusza skórę głowy – dochodzi wtedy do zaburzenia dostarczania składników odżywczych do włosa. Również cebulki się przesuszają, przez co słabiej umocowanie są w skórze głowy i częściej wypadają. Ponadto łupież zaburza naturalne fazy wzrostu włosów. Jak dokładnie choroby skóry głowy zaburzają etapy wzrostu włosa?

WYBIERZ DELPOS
WSPOMAGANIE NA WYPADANIE WŁOSÓW PODCZAS ŁUPIEŻU KUP TERAZ

Łupież, a także wypadanie włosów, mogą być skutecznie leczone za pomocą wielu sposobów. Niektórzy na nadmierne łysienie rekomendują domowe sposoby- maseczki, zmianę stylu życia i diety. Jeżeli jednak zależy nam na szybkich efektach domowe sposoby na wypadanie włosów mogą nie być wystarczające. Warto wówczas wprowadzić odpowiednią pielęgnację włosów i skóry głowy. Przydatne okażą się szampony, maski, czy, zapobiegawczo, wcierki do włosów.

Ważne jednak, aby kosmetyki, które wybieramy miały naturalny skład, ponieważ sztuczne składniki mogą podrażniać przesuszoną skórę głowy, a nawet wywoływać alergię. Na łupież naturalne składniki aktywne są najskuteczniejsze.

Reasumując, jako że łupież i wypadanie włosów często idą w parze, dochodzi do przestawienia i skrócenia naturalnych faz wzrostu włosa. Aby pozbyć się problemu nadmiernego wypadania włosów, należy działać na wielu poziomach – pomocna okaże się choćby zmiana diety, stylu życia, czy zastosowanie domowych sposobów. Podstawą pielęgnacji powinny jednak stać się dermokosmetyki o naturalnym składzie – takie produkty są najskuteczniejsze oraz nie podrażniają skóry głowy.

Bibliografia

1. Brzezińska-Wcisło L., Lis-Święty A., Choroby włosów – co nowego?, Dermatologia –co nowego?, Tom 1, Wydawnictw Cornatis, Wrocław, 2009
2. Sekita-Pilch M., Zielińska K., Diagnostyka chorób włosów i skóry głowy w praktyce trychologicznej, Mikrokamera w roli głównej, Kosmetologia Estetyczna, 2015
3. Brzezińska-Wcisło L., Choroby włosów i skóry owłosionej, Termedia Wydawnictwa Medyczne, Poznań, 2015

Umów wizytę u dermatologa

Problem wypadania włosów warto w pierwszej kolejności skonsultować z lekarzem rodzinnym. Razem z pacjentem przeanalizuje jego stan zdrowia i przebyte choroby, obecnie stosowaną dietę i przyjmowane leki. Zleci również podstawowe badania diagnostyczne, aby móc ocenić, co może być przyczyną utraty włosów. Przyczyn jest naprawdę wiele, dlatego warto rozpocząć wstępną diagnostykę, by lekarz mógł nas skierować do odpowiedniego specjalisty.

Jeżeli problem wynika z zaburzeń układu hormonalnego, należy zgłosić się do endokrynologa. Gdy lekarz stwierdzi, że przyczyną może być choroba skóry, wówczas skieruje nas do dermatologa. Może on wykonać dodatkowe badania, takie jak: trichogram, trichoskopia, czy pobrać wycinek ze skóry głowy.

Do lekarza specjalisty możemy się zapisać ze pośrednictwem serwisu LekarzeBezKolejki.pl. Pacjenci mają do wyboru tysiące specjalistów z całej Polski, którzy oferują wizyty na NFZ i prywatne.

Objawy i powikłania

Oznaki łupieżu obejmują białe płatki martwego naskórka we włosach lub nawet na ramionach, a skóra głowy będzie swędząca. Łupież ogólnie rozprzestrzenia się na skórze głowy.

Jeśli przyczyną łupieżu jest łojotokowe zapalenie skóry, objawy są zwykle stopniowe. Skóra głowy staje się sucha lub tłusta, komórki skóry po śmierci zamieniają się w żółtawe łuski. Łojotokowe zapalenie skóry może również wywoływać objawy w różnych częściach ludzkiego ciała. Czerwonawe łuski mogą być widoczne w różnych miejscach, na przykład na linii włosów lub na nosie i klatce piersiowej, może również pojawić się wokół uszu.

Oprócz tego łuszczenie spowodowane łuszczycą jest widoczne w postaci srebrnych płatków w uchu, kończynach, tułowiu, dłoniach i podeszwach stóp.

Leczenie i środki ostrożności

Łupież może być stanem przewlekłym, ale jednocześnie można go zwalczać za pomocą odpowiedniego i adekwatnego leczenia. Najpierw umyj włosy szamponem bez chemii, wykonaj mocny masaż skóry głowy, a następnie spłucz włosy. Innym sposobem na pozbycie się płatków jest wielokrotne mycie szamponem, co zmniejszy tłustość i zapobiegnie tworzeniu się martwego naskórka na skórze głowy.

Jeśli ta metoda nie jest korzystna, zwykle działają specjalne szampony przeciwłupieżowe. Instrukcje użycia różnią się w zależności od użytego szamponu. Niektóre należy używać codziennie, inne tylko raz lub dwa razy w tygodniu. Wybierając szampon bez recepty, upewnij się, że zawiera on składniki przeciwłupieżowe, takie jak ketokonazol, siarczek selenu, kwas salicylowy, siarka, smoła węglowa lub piryt cynkowy. W przypadku poważniejszych problemów szampon przeciwłupieżowy nie zapobiegnie wypadaniu włosów.

Jest wiele produktów, które mogą usunąć te płatki, powinieneś po prostu wypróbować ich różne rodzaje i zobaczyć, który z nich jest dobry dla skóry głowy i daje doskonałe rezultaty. Szampony zawierające ketokonazol wydają się być bardziej skuteczne w porównaniu z innymi szamponami bez recepty, stosowanymi w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry i łupieżu.

Jeśli po 2 tygodniach stosowania produktów dostępnych bez recepty nie zauważysz żadnych korzyści lub jeśli sytuacja się pogorszy, możesz rozważyć wizytę u lekarza. Lekarz może przepisać balsam kortykosteroidowy, do nałożenia na skórę głowy. Nie należy stosować produktów zawierających kortykosteroidy przez dłuższy czas bez porady lekarza. Produkty te mogą podrażnić strukturę skóry i powodować inne skutki uboczne.


Pierwsze lub kolejne zmarszczki powinny pojawić się później, a jego rozjaśniający cienie pod oczami kompleks Chryzyny i NHS poprawi wygląd skóry już w pierwszych miesiącach stosowania kremu pod oczy.

Czytaj dalej...

Niestety, nie jest możliwe całkowite wyleczenie, jednak obecnie dostępne metody leczenia, o ile są systematycznie przestrzegane, pozwalają na zahamowanie łysienia, a tym samym poprawę wyglądu i samopoczucia.

Czytaj dalej...

ja za to po narkozie 6h obudzilam sie z bolem skory glowy jak by ktos mnie oskalpowal a za jakies 2 dni odkrylam ze mam z tylu lysy placek na ok 10 cm ktory zakreca w dol jak odbity od jakiegos okraglego przedmiotu, jestem zalamana, dopiero po miesiacu zaczely odrastac ale bardzo powoli maja teraz moze milimetr.

Czytaj dalej...

Jeśli zmiana skórna jest pojedyncza można ją posmarować punktowo maścią cynkową, niewielką ilością olejku herbacianego lub żelem dedykowanym do aplikacji punktowej w przypadku zmian zapalnych.

Czytaj dalej...