Depilacja światłem a opalanie - Jak zachować piękną skórę przez cały rok
Postępowanie po zabiegu
Naturalnymi reakcjami po zabiegu mogą być: zaczerwienienie i delikatny obrzęk. W przypadku naświetlań zmian naczyniowych mogą powstać niewielkie krwiaki, które wchłaniają się w ciągu kilku, najpóźniej kilkunastu dni. Przebarwienia początkowo ciemnieją, by potem rozjaśnić się i zniknąć.
W pierwszych godzinach po zabiegu wskazane jest stosowanie zimnych okładów. Warto po zabiegu wspomagać gojącą się skórę poprzez wklepywanie w nią ochronnych preparatów wspomagających regenerację. Skórę poddaną zabiegowi należy traktować z delikatnością: nie używać kosmetyków na bazie alkoholu, ostrożnie osuszać, nie trzeć, nie stosować żadnych preparatów złuszczających przez minimum 14 dni po zabiegu.
Konieczna jest staranna ochrona skóry przed promieniami UV. Należy stosować środki o wysokim stopniu fotoprotekcji: kremy, blokery. Opalanie i wizyty w solarium są bezwzględnie zakazane przez co najmniej 4 tygodnie po zabiegu. Powinno się również przez pierwszy tydzień po naświetlaniu unikać spożywania alkoholu, gorących kąpieli, korzystania z sauny i intensywnego wysiłku fizycznego oraz wszystkich czynności, które prowadzić mogą do przegrzania i przekrwienia skóry. Makijaż można nałożyć już następnego dnia po zabiegu, ale tylko w wypadku, gdy naskórek nie nosi żadnych śladów uszkodzenia.
Co to jest Depilacja IPL?
Kluczowe jest uświadomienie sobie, że promieniowanie elektromagnetyczne, w zależności od parametrów emitującego je urządzenia wywiera zupełnie różny wpływ na nasz organizm. Aparat do depilacji IPL, emituje dokładnie taką wiązkę promienia, która oddziałuje tylko na barwnik znajdujący się w naszych włosach – rozgrzewa go do tego stopnia, że cała cebulka ulega zniszczeniu bez ryzyka uszkodzenia otaczającej ją skóry. Zjawisko nazywamy selektywną fototermolizą – selektywną, ponieważ urządzenie „wie” co ma zniszczyć. Niezwykle istotne są także przerwy pomiędzy impulsami, które emitujemy do cebulki włosowej. Odpowiednie ustawienie aparatu pozwala skórze „odpocząć” i pozbyć się min. 50% energii każdego strzału. Dzięki temu zabieg Depilacji IPL jest bezpieczny – unikamy przegrzania tkanek i tym samym poparzenia skóry.
Fotodepilacja polega na zniszczeniu cebulki włosowej przy pomocy wiązki światła emitowanej przez głowicę urządzenia. Jak to możliwe, że światło dociera głęboko do wnętrza skóry i niszczy wybrany fragment naszego włosa? Światło, to z naukowego punktu widzenia promieniowanie elektromagnetyczne. To samo przyjemne światło, które ogrzewa nasze twarze w słoneczny dzień ma wiele zastosowań technologicznych. Jednym z nich jest bardzo skuteczna metoda trwałej depilacji przy użyciu metody IPL.
Jak wygląda zabieg?
Naświetlanie lampami IPL nie wywołuje bólu, jednak u niektórych pacjentów może ewokować nieprzyjemne odczucia. Jako że u każdego pacjenta próg bólu jest nieco inny, zabiegi z wykorzystaniem intensywnego światła pulsacyjnego wykonuje się często po wcześniejszym schłodzeniu skóry zimnymi żelami, a niekiedy wykorzystuje się także miejscowo działające maści znieczulające, np. kremy (poza zabiegami na naczynkach, bo znieczulenie powodowałoby ich obkurczenie).
Ponadto niektóre urządzenia posiadają dodatkowe funkcje chłodzenia, które pozwalają pacjentom lepiej znosić nieprzyjemne wrażenia towarzyszące zabiegowi. Jak opisuje to dr n. med. Ewa Żabińska, część pacjentów nie zgłasza żadnych nieprzyjemnych doznań, inni sygnalizują lekkie mrowienie, niekiedy nieprzyjemne pieczenie i kłucie. Przy naświetlaniu twarzy z dyskomfortem wiązać się mogą błyski świetlne, które mimo okularów zakładanych na czas zabiegu, następują wraz z każdym kolejnym impulsem emitowanym przez urządzenie.
Jak działa technologia IPL?
Dobór odpowiedniego filtra przy naświetlaniu skóry powoduje reakcję w wybranych chromoforach, np. fototermolizę melaniny prowadzącą do usunięcia zmian pigmentacyjnych, bez uszkodzenia otaczających je struktur i tkanek. Eksperci z Centrum Medycznego Veno-Med wyjaśniają, że tak wyregulowana wiązka światła może pobudzać komórki do budowy nowego kolagenu i elastyny, a światło absorbowane przez hemoglobinę spowodować zamknięcie rozszerzonych naczyń krwionośnych. Z kolei w reakcji z melaniną światło przyczynia się do wyrównania kolorytu skóry czy eliminacji niechcianego owłosienia poprzez zniszczenie mieszków włosowych.
W związku z tym technologia intensywnego światła pulsacyjnego wykorzystywana jest przede wszystkim w zabiegach:
- fotoodmładzania skóry,
- usuwania przebarwień,
- zamykania naczynek,
- likwidacji rumienia,
- leczenia trądziku różowatego,
- usuwania owłosienia.
Jak informuje dr n. med. Ewa Żabińska, aparaty IPL często mylnie są uważane za specyficzny rodzaj lasera, tymczasem nie emitują one skupionej wiązki promieni świetlnych, a światło rozproszone o różnych długościach fal, które obejmuje swoim działaniem większą powierzchnię skóry. Konkretne parametry – długość fal, czas trwania impulsu i ich liczba – dobierane są do charakteru problemu, z którym światło ma się uporać. W odróżnieniu od laserów, wiązki światła w technologii IPL penetrują głębokie warstwy skóry, ale nie powodują jej uszkodzeń ani nie naruszają jej struktury.