Skuteczność depilacji IPL - Wszystko, co musisz wiedzieć

IPL a laser. Czym jest fotodepilacja?

Zastanawiasz się co wybrać: depilację laserową czy IPL? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto poznać i zestawić ze sobą obie metody. Zacznijmy zatem od IPL – co to jest i jak działa? IPL to skrót od Intense Pulsed Light, co oznacza: intensywnie pulsujące światło. Warto zapamiętać, że IPL nie jest metodą laserową – to jedynie tzw. fotodepilacja. Tym samym jej skuteczność jest zupełnie inna, niż w przypadku profesjonalnego zabiegu, który wykonywany jest pod okiem kosmetologa. Zabieg depilacji IPL, w dużym uproszczeniu, polega na intensywnym naświetlaniu lampą ksenonową, która umieszczona jest w głowicy urządzenia IPL. Naświetleniu podlega wybrany obszar skóry. Wykorzystanie lampy w urządzeniu do depilacji powoduje uszkodzenie włosków u nasady. Zabieg taki opóźnia ich odrost o kilka tygodni. Metoda ta jest na tyle powszechna, że obecnie można ją stosować tak jak depilację woskiem, zarówno w domu – przy użyciu domowych depilatorów dostępnych w marketach, jak i w gabinetach kosmetycznych.

Drugą metodą są zabiegi depilacji laserowej we Wrocławiu. W nowoczesnej depilacji jedną z różnic pomiędzy IPL a laserem jest sposób wykonania zabiegu. Epilację laserem, czyli trwałe pozbywanie się zbędnego owłosienia wraz z cebulką i mieszkiem włosowym, można wykonać wyłącznie w profesjonalnym gabinecie kosmetologicznym lub w klinikach dermatologicznych. Laser diodowy wykorzystuje fale laserowe, które poprzez melaninę zawartą we włosach wnikają w cebulki włosów. Te zostają natomiast skutecznie uszkodzone, a w efekcie włosy nie odrastają. Ponadto fale lasera mają zawsze taką samą długość fali. To sprawia, że działają tylko na włos, a konkretnie na jego barwnik, nie szkodząc przy tym innym tkankom wokół depilowanego obszaru. Warto wspomnieć, że główną wadą urządzeń IPL jest to, że wysyłają one wiele długości fal i przez to rozgrzewają przy okazji wszystkie tkanki w obszarze zabiegowym. Wiązka światła pochłaniana jest nie tylko przez melaninę, ale również przez tkanki okoliczne. Metoda IPL nie działa więc jedynie wybiórczo na włos.

Depilacja IPL – przeciwwskazania

Istnieją pewne przeciwwskazania, które warto wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem terapii. Jakie są ograniczenia w zakresie stosowania depilacji IPL?

Z zabiegów depilacji IPL nie będą mogły skorzystać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Przeciwwskazaniami są również uszkodzenia i infekcje skóry, przebyte lub trwające choroby nowotworowe, epilepsja, choroby tkanki łącznej, nadwrażliwość na światło słoneczne, duże i szybko rosnące znamiona barwnikowe, metalowe implanty, rozrusznik serca. Depilacji IPL nie powinny wykonywać osoby ze świeżą opalenizną lub zastosowanym samoopalaczem. Bardzo ważne jest sprawdzenie, czy nie używamy żadnych ziół, leków lub kosmetyków, które mają działanie fotouczulające, jak np. retinoidy, tetracykliny, nagietek, dziurawiec. W przypadku ziół i kosmetyków należy je odstawić na 3-4 tygodnie przed zabiegiem, a w przypadku leków - 6 miesięcy. 24 godziny przed zabiegiem nie powinno się również spożywać alkoholu.
Istnieją również przeciwwskazania względne do depilacji IPL, przy których zabieg może być wykonywany pod pewnymi warunkami. Warto jednak skonsultować to z lekarzem, bądź doświadczonym kosmetologiem. Należą do nich m.in. łuszczyca, bielactwo, cukrzyca, żylaki. W przypadku wcześniej wykonywanej depilacji woskiem powinno się odczekać 4 tygodnie, aby wykonać depilację światłem, z tego względu, iż może dojść do poparzeń i tworzenia się strupków w miejscach wyrastania włosów.

Metoda IPL znana jest już od ponad 25 lat

Jak podaje Lasers in Medicine Science, czasopismo medyczne poświęcone medycynie laserowej, przez ćwierć wieku nie odnotowano podniesionego ryzyka rozwoju chorób nowotworowych w trakcie stosowania tej metody depilacji.* Należy jednak podkreślić, że jest to urządzenie, która nie nadaje się dla wszystkich – przede wszystkim nie powinny z niego korzystać kobiety w ciąży i w trakcie karmienia, nie można też stosować go na tatuażach czy na ciemnej opaleniźnie. Wszelkie zmiany skórne, takie jak pieprzyki, znamiona itp. należy omijać, a jeśli jest ich nieco więcej to zanim zdecydujemy się na taką depilację, warto skonsultować się z dermatologiem.

Podsumowując jedynym „efektem ubocznym” stosowania urządzeń IPL może być gładka skóra – nie trzeba się bowiem martwić o żadne niepożądane skutki.

Depilacja laserowa IPL RF, wykonywana przez profesjonalnego kosmetologa w klinice QCL, zapewnia oczekiwane i długotrwałe efekty jedna wizyta pozwala usunąć około 15-30 owłosienia w obszarze zabiegowym, zaś ich seria - około 80-90.

Czytaj dalej...

Działanie lasera LightSheer opiera się przede wszystkim na przenikaniu jego światła w głąb cebulki włosa, w miejscu nagromadzeniu barwnika melaniny i trwałym uszkodzeniu macierzy włosa, pozostając całkowicie bezpiecznym dla pozostałych komórek skóry.

Czytaj dalej...

Podaż energii w mniejszych ilościach połączona z technologią in Motion umożliwia utrzymanie wyższej temperatury w skórze przez dłuższy czas, a to z kolei czyni SHR skutecznym w walce z jaśniejszym owłosieniem, co do tej pory nie było możliwe przy użyciu innych urządzeń i technologii.

Czytaj dalej...

Liczba zabiegów depilacji laserowej, po których włoski przestają odrastać, może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak typ skóry, kolor włosów, obszar poddawany zabiegowi oraz indywidualna reakcja organizmu.

Czytaj dalej...