Depilacja laserowa a okres - Wpływ zabiegu na cykl menstruacyjny
Depilacja laserowa bikini a okres. Czy faza cyklu ma znaczenie?
Tak jak wspominaliśmy, nie istnieją jednoznaczne przeciwwskazania, które wskazywałyby na to, że depilacja laserowa bikini nie może mieć miejsca jeśli jesteś w trakcie okresu. Jednocześnie warto pamiętać, że poziom hormonów (szczególnie estrogenu), jak i stan skóry może się w tym czasie zmienić. O czym więc pamiętać, rozważając temat okresu a depilacji laserowej?
Może zmienić się Twoja odporność na ból
Podejmując decyzję o przełożeniu zabiegu lub odbyciu go musisz przede wszystkim pamiętać o tym, że najważniejszy jest Twój komfort – w trakcie miesiączki Twoje odczuwanie bólu może być bardziej intensywne. Pamiętaj przy tym, że zabieg depilacji laserowej jest praktycznie bezbolesny w przeciwieństwie np. do depilacji woskiem, dlatego problem nie powinien być tak znaczący.
Spadek poziomu estrogenów wpływa na kondycję skóry
Wspominaliśmy wcześniej o poziomie hormonów – najważniejszy jest tu estrogen, którego poziom wpływa na kondycję skóry. W pierwszych dniach okresu znacząco spada, co widać po stanie skóry – często jest wyjątkowo wrażliwa, a do tego mocno sucha i ściągnięta. Nie oznacza to jednak, że nie powinnaś udać się na zabieg depilacji, ale bardzo ważne jest, byś zadbała o nawilżenie i natłuszczenie skóry, zapewniając sobie samej najwyższy komfort.
Czy ten post był pomocny?
Bądź pierwszym który oceni!
Depilacja laserowa a miesiączka – wszystko, co musisz wiedzieć
Laser to jedna z najwygodniejszych metod depilacji – jest bezpieczna i niemal bezbolesna, a do tego nie powoduje podrażnień i pozwala uniknąć uciążliwych wrastających włosków oraz bolesnych zapaleń mieszków włosowych. Można ją wykonywać na całym ciele, a więc zarówno na rękach, pachach, nogach czy dłoniach, jak i w okolicach bikini. O ile dyskomfort związany z menstruacją nie przeszkadza Ci w zabiegu, usuwanie zbędnego owłosienia z reszty ciała nie powinno być problemem – nieco bardziej skomplikowaną kwestią może być depilacja bikini w czasie okresu, jednak i na to mamy odpowiednie rady.
Na początku chcemy zaznaczyć, że nie ma medycznych doniesień, jakoby okres stanowił istotne przeciwwskazanie do wykonania depilacji laserem. Należy przy tym pamiętać, że medycyna to jedno, ale w tym wypadku to własna ocena i samopoczucie niejednokrotnie wskazują odpowiednie rozwiązanie. Oczywiście laser w żaden sposób nie jest szkodliwy dla organizmu, zaś okres a depilacja laserowa bikini to nie tak straszny duet. Musisz jednak mierzyć siły na zamiary i pamiętać, że podczas miesiączki zdarzają się mocne skurcze w podbrzuszu, a i same krwawienia powodują nieraz silny dyskomfort. Jeśli okres przechodzisz lekko i w miarę bezboleśnie, konieczność przełożenia zabiegu nie powinna nadejść – aby komfortowo skorzystać z depilacji okolic intymnych, wystarczy założyć tampon lub kubeczek menstruacyjny, a cała procedura przebiegnie właściwie bez zmian.
Najczęstsze pytania dotyczące depilacji laserowej
Depilacja laserowa boli . Na szczęście nowoczesne lasery wyposażone są w systemy chłodzące, które podczas zabiegu zmniejszają dyskomfort.
- Jak wygląda skóra po depilacji laserowej?
Po depilacji laserowej skóra jest zaczerwieniona i podrażniona , często też pojawia się obrzęk. Objawy te ustępują samoistnie po 24-48 godzinach.
Średnia cena depilacji laserowej za jedną partię ciała to 250 zł. Gabinety kosmetyczne często oferują pakiety kilku zabiegów w cenie kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.
- Jakie są skutki uboczne depilacji laserowej?
Poza kilkugodzinnym podrażnieniem skóry, które nie powinno stanowić powodu do niepokoju, w wyniku depilacji laserowej mogą wystąpić odbarwienia lub przebarwienia skóry oraz poparzenia (przy zbyt dużej mocy lasera). Może także wystąpić reakcja uczuleniowa . Najczęściej przybiera ona postać pokrzywki – zaczerwienionych ognisk z pęcherzami.
Bibliografia:
- Atta-Motte M., Załęska I., Porównanie rezultatów użycia lasera diodowego w dwóch trybach pracy. Studium przypadku, Kosmetologia Estetyczna 2019, 8(5): 659-663.
- Krzan A., Krajewska-Siuda E., Jagielski P., Czynniki wpływające na skuteczność depilacji laserowej u kobiet z hirsutyzmem idiopatycznym, Kosmetologia Estetyczna 2016, 5(2): 203-212.
- Malinowska S., Perzanowska I., Marianowska A., Jędrzejczyk M., Mlosek R. K., Epilacja laserowa i urządzeniami IPL. Czynniki determinujące skuteczność epilacji, Kosmetologia Estetyczna 2018, 6(7): 705-709.