Depilacja mechaniczna twarzy - Poradnik i Najlepsze Metody
Inne metody depilacji twarzy
Istnieje kilka metod depilacji twarzy, które mogą sprawdzić się lepiej niż krem do depilacji, w zależności od naszych preferencji.
Jedną z najtańszych metod jest użycie maszynki do golenia, jednak efekt utrzymuje się zaledwie 2-3 dni, a twarz może być podrażniona. Dodatkowo przy ciemnych włosach będzie widać małe, czarne kropeczki na twarzy.
Dużo skuteczniejszymi metodami, które zapewnią nam gładką twarz na 2-3 tygodnie, są rozwiązania, które usuwają włosy razem z cebulkami. Do wyboru mamy tutaj usuwanie włosków pęsetą, za pomocą depilatora lub wosku. Te metody nie należy do najprzyjemniejszych i na twarzy mogą być bardzo bolesne.
Epilacja laserowa to sposób na trwałe pozbycie się owłosienia. Kilka sesji z laserem sprawi, że nie będziemy musieli przejmować się kłopotliwymi włoskami, a nasze skóra będzie niesamowicie gładka. Minusem jest wysoka cena zabiegu, długi proces usuwania owłosienia oraz liczne przeciwskazania do jego wykonania.
Meszek na twarzy: czy to normalne?
Meszek na twarzy to krótkie, jasne włoski, które występują głównie na brodzie, policzkach i pod nosem. Jest to zjawisko całkowicie naturalne. Włosy pokrywają bowiem całą powierzchnię skóry człowieka (niezależnie od płci), oprócz warg, podeszew stóp i wewnętrznej powierzchni dłoni. Pełniły one u naszych przodków bardzo ważne funkcje, przede wszystkim ochronne i termoregulacyjne. I choć dziś nasze ciała okrywamy już odzieżą, włosy w takich miejscach jak twarz czy genitalia wciąż stanowią pewnego rodzaju barierę dla drobnoustrojów, które są odpowiedzialne za infekcje.
Choć u niektórych jest niemalże całkowicie niewidoczny, meszek na twarzy pojawia się u każdego. W zależności od naszej karnacji, meszek może być jasny albo ciemny, zwłaszcza nad górną wargą. Nazywamy go wtedy potocznie „wąsikiem”. Wygląd meszku i włosów na twarzy może też sygnalizować o problemach zdrowotnych. Jeśli jest zbyt gęsty, lub nadmiar włosów pojawia się dodatkowo w okolicach brodawek piersi czy w dolnej części brzucha, warto udać się do specjalisty celem sprawdzenia gospodarki hormonalnej organizmu. Nadmierne owłosienie może być objawem hirsutyzmu, czyli nadmiernego poziomu androgenów (tzw. hormonów męskich), które należy wyregulować odpowiednią terapią.
Jak nakładać krem do depilacji – metoda i środki ostrożności
Ponieważ kremy do depilacji zawierają środki chemiczne, które mogą podrażniać skórę, przed wykonaniem zabiegu należy przeprowadzić test uczuleniowy. Wystarczy nanieść odrobinę kremu np. na skórę ramienia lub nadgarstka i odczekać przynajmniej 24-48 godzin. Jeśli reakcja uczuleniowa nie pojawi się po upływie tego czasu, można przystąpić do depilacji.
- Na umytą i suchą skórę, przy użyciu szpatułki dołączonej do opakowania, należy nałożyć na skórę równą warstwę kremu.
- Uwaga! Nie należy pokrywać kremem świeżych lub gojących się ran, ponieważ substancje chemiczne mogłyby rozpuścić strupki i wywołać kolejne podrażnienia. Nakładając krem na okolice bikini, koniecznie należy omijać błonę śluzową. Krem można nakładać wyłącznie na zewnętrzne partie okolic bikini.
- Krem do depilacji należy zostawić na skórze około 5 minut. W tym czasie substancje chemiczne będą działać na keratynę zawartą we włosach.
- Po upływie wyznaczonego czasu można usunąć krem z niewielkiego fragmentu skóry i sprawdzić, czy włoski łatwo schodzą. Krem należy usuwać krawędzią szpatułki w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów.
- Maksymalnie po 10 minutach należy usunąć cały krem.
- Pozostałości kremu należy usunąć delikatną gąbką i umyć skórę.
Krem do depilacji okolic intymnych, twarzy i nóg – różne rodzaje kremów
W drogeriach znaleźć można różne rodzaje kremów do depilacji. Są wśród nich na przykład:
- kremy do depilacji skóry normalnej,
- kremy do depilacji skóry suchej i wrażliwej,
- kremy do depilacji skóry naczynkowej,
- kremy do depilacji twarzy pach i okolic bikini,
- kremy do depilacji nóg i rąk.
Podział ten wynika ze względu na większą wrażliwość skóry na niektórych partiach ciała. Kremy różnią się zwykle zawartością substancji łagodzących oraz stężeniem substancji chemicznych.
Ważne jest, aby do depilacji twarzy oraz okolic bikini, czyli miejsc szczególnie wrażliwych, stosować tylko łagodne wersje kremów, przeznaczone do konkretnych partii ciała.