Depilacja pastą do zębów - Czy to nowy sposób na gładką skórę czy tylko mit?
Depilacja ogniem – na czym polega?
Na wstępie pragniemy zdecydowanie podkreślić, iż metoda ta jest bardzo niebezpieczna. Może spowodować oparzenia, silny ból, a dodatkowo zagrożenie w postaci…pożaru. Sposób na golenie ogniem przedstawiamy jedynie jako ciekawostkę, jednocześnie odradzamy wszelkie próby i testy tej całkowicie nieskutecznej metody.
Ten rodzaj depilacji jest często wykorzystywany przez barberów w celu usunięcia włosów z męskich uszu. Przypalanie polega na bardzo szybkim omiataniu ucha płomieniem z zapalniczki, który ma spalić włosy rosnące na płatkach uszu. Takie postępowanie niesie ze sobą ryzyko podpalenia włosów na głowie i brodzie oraz poparzenia wnętrza ucha. Nagły powiew wiatru może skierować płomień w niekontrolowanym przez barbera kierunku.
Przypalanie włosów jest mniej skuteczne, niż ich golenie, ponieważ rzadko kiedy niszczy włos dokładnie przy samej skórze. Nie można zatem powiedzieć, że możecie go stosować jako zamiennik golenia maszynką lub trymerem. Pozbycie się owłosienia przy pomocy ognia z innych części ciała, takich jak nogi, pachy lub okolice bikini jest albo całkowicie niepraktyczne ze względu na bardzo długi czas, jaki należałoby poświęcić na zabieg, albo niemożliwe do wykonania ze względu na budowę ciała.
Jakiej długości powinny być włoski, które chcemy wydepilować pastą cukrową?
Ich optymalna długość powinna wynosić 50 mm (0,5 cm), ponieważ wtedy można mieć pewność, że z każdej cebulki wyrośnie włos, a każdy z widocznych już gołym okiem włosów będzie wyrwany z cebulką. Jeśli depilowane włosy będą krótsze, włos nie będzie wyrwany, ponieważ pasta go nie zaklei, na skutek czego włosy tkwiące jeszcze pod skórą staną się widoczne po kilku dniach. Włosy dłuższe niż 0,5 cm, podczas nakładania pasty mogą powodować nieprzyjemne uczucia ciągnięcia.
- Depilacja pastą cukrową nie jest metodą idealną i jak każda metoda depilacji ma swoje wady. Pasta cukrowa bywa nieznośna, a przygotowanie jej problematyczne - trzeba znać dobry przepis i odpowiednio dobierać proporcje, a to wymaga nie lada wprawy. Zanim nauczymy się mieszać składniki w odpowiednich proporcjach kilka porcji pasty może wylądować w koszu na śmieci.
- Depilacja pastą jest bardzo skuteczna w przypadku bikini, wąsika na twarzy, depilacji pach. Natomiast depilowanie łydek lub przedramion pastą może okazać zbyt czasochłonne i zbyt bolesne.
- Jedną z wad depilacji pastą cukrową jest również rozjaśnianie skóry. Sok z cytryny potrafi widocznie rozjaśnić koloryt skóry, co często nie jest pożądane w okresie letnim. Pastą cukrową można się również poparzyć. Złym pomysłem jest rozlewanie pasty na skórze. Najlepiej sprawdzić jej temperaturę wykonując test, czyli nakładając jej małą ilość na czystą skórę.
Rodzaje depilacji trwałej
Dwa podstawowe rodzaje depilacji to depilacja permanentna pozwalająca na trwałe pozbycie się włosów oraz depilacja czasowa. Pierwsza z wymienionych wymaga zastosowania specjalnych urządzeń, zazwyczaj wykonuje się ją w gabinetach kosmetologicznych, w drugim przypadku większość zabiegów można zrobić samodzielnie, w domowym zaciszu.
Wśród najczęściej stosowanych metod depilacji trwałej znajdują się:
- Depilacja laserowa – polega na wykorzystaniu wiązki lasera, która usuwa mieszek włosowy i tym samym powoduje wypadnięcie włosa. Jest ona jednak skuteczna wówczas, gdy włosy są w aktywnej fazie wzrostu (anagenie), dlatego też, aby pozbyć się wszystkich włosów z danej powierzchni, np. łydek czy pach, zabieg należy powtarzać kilkakrotnie. Efekt idealnie gładkiej skóry po laserzeutrzymuje się kilka lat, po tym czasie konieczne jest wykonanie zabiegu przypominającego.
Nietypowe sposoby depilacji
W poniższym tekście poznacie nietypowe sposoby depilacji, ich metodykę oraz ocenę skuteczności. Postaramy się wymienić możliwe do zaistnienia skutki uboczne, abyście mogli samodzielnie i świadomie ocenić wartość poszczególnych metod.
Depilacja taśmą
Istnieją specjalne taśmy do depilacji, w większości zawierające wosk. Jednak my skupimy się w tym miejscu na pomyśle wyrywania włosków przy pomocy taśmy klejącej, plastrów opatrunkowych lub tak zwanego przylepca. Pomysł ten zrodził się zapewne w związku z bolesnym usuwaniem plastrów włókninowych, których klej może wyrwać kilka włosków. Metoda ta, bez względu na zastosowane „narzędzia”, jest wysoce zawodna, ponieważ jest w stanie wyrwać niewielką ilość najsłabszych włosów.
Zagrożenie, jakie niesie ze sobą stosowanie na skórę taśmy klejącej, to możliwość pojawienia się reakcji alergicznej i uszkodzeń naskórka. W przypadku pomysłu depilacji plastrami lub przylepcem należy pamiętać, że ulegają one rozciąganiu, co znacząco utrudnia płynne usunięcie. Dodatkowo zmywanie resztek lepkiej substancji zazwyczaj odbywa się na zasadzie silnego tarcia, co powoduje zaczerwienienie i ból. Aby pozbyć się całości najsłabszych włosków, na przykład tych znajdujących się na górnej wardze, należałoby wykonać nawet kilkanaście ruchów!
Nitkowanie
Sposób ten jest chętnie wykorzystywany do depilacji brwi, wąsika oraz pozostałych części twarzy. Polega na operowaniu na skórze dwoma skręconymi ze sobą nitkami w taki sposób, aby ich skręty chwytały drobne włoski i wyrywały je. Sposób jest chwalony za jego precyzyjność, znikomy koszt oraz skuteczne usuwanie włosków wraz z cebulkami. Sztuka nitkowania wymaga jednak wprawy i zwinnych palców, do tego ten sposób wiele osób określa jako bolesny. Dzieje się tak w głównej mierze ze względu na to, że jednorazowo wyrywacie zaledwie kilka włosów, inaczej, niż przy woskowaniu.