Depilacja przed porodem - Czy jest to bezpieczne i zalecane?
Dowiedz się więcej:
Dlaczego nie należy golić okolic bikini tuż przed porodem? Ponieważ może to grozić infekcją, a według lekarzy i pielęgniarek robienie takiego zabiegu jest zupełnie zbędne. Należy pamiętać, że włosy łonowe rosną na ciele, ponieważ mają określone funkcje do spełnienia – stanowią naturalną ochronę stref intymnych przed drobnoustrojami, uszkodzeniami i wyziębieniem.
Po wykonanej depilacji może dojść m.in. do zapalenia mieszka włosowego lub wrastania włosów. Używanie maszynki do golenia może skutkować natomiast skaleczeniem, a ono – zakażeniem. Jeśli jednak ktoś odczuwa duży dyskomfort związany z zaprzestaniem usuwania włosów łonowych przed porodem, może je po prostu skrócić do długości 5-10 mm.
W wielu Polskich szpitalach, w szczególności przed wykonaniem cięcia cesarskiego, pielęgniarki w higienicznych warunkach usuwają nadmiar włosów w miejscu, w którym jest to niezbędne. Jest to powszechna procedura, o której pacjentki są informowane przy umawianiu terminu operacji lub przez położną.
ZOBACZ: Jakie są najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie?
Jaka metoda depilacji przed porodem?
Jeśli już podjęłaś decyzję o tym, że chcesz się poddać depilacji miejsc intymnych przed porodem, nadszedł czas na wybranie odpowiedniej metody. Najszybszą opcją jest zdecydowanie golenie za pomocą jednorazowej maszynki. Pamiętaj jednak o tym, żeby Twoja maszynka była jednak całkowicie nowa – w przeciwnym razie mogą się pojawić podrażnienia i krostki. W dodatku włoski odrastają bardzo szybko, mogą pojawić się już następnego dnia, co może potęgować dyskomfort podczas porodu.
Do depilacji przed porodem można również zastosować krem, należy jednak pamiętać, żeby jego skład nie zawierał substancji chemicznych, które mogą być szkodliwe dla kobiet w ciąży i/lub wrażliwej skóry.
Inną opcją jest depilacja za pomocą depilatora lub wosku. Ma ona jednak istotną wadę – może być dość bolesna i stresująca, czego zdecydowanie należy unikać w ciąży. Jeśli jednak do tej pory stosowałaś takie metody depilacji i jesteś do nich przyzwyczajona, to nie ma przeciwwskazań, aby kontynuować je również przed porodem.
Depilacja przed porodem w salonie
Okolice bikini są bardzo wrażliwe na ból (i trudno dostępne, bo zasłania je duży brzuszek), dlatego zabieg ten najlepiej wykonywać w specjalistycznym salonie, gdzie depiluje się włoski za pomocą pasty cukrowej lub wosku twardego (miękki jest w ciąży niezalecany, bo powoduje większy ból i dyskomfort).
Obie metody wyrywają włoski, dzięki czemu efekty utrzymują się nawet przez kilka tygodni.
Przed porodem dozwolona jest zarówno klasyczna depilacja bikini, jak i bikini brazylijskie, czyli całkowite usunięcie owłosienia z okolic intymnych. Ważne jedynie, by było przeprowadzone jak najmniej bolesnymi sposobami.
Do najmniej bolesnych metod depilacji przed porodem należą:
Zawiera naturalne składniki: cukier, wodę, sok cytrynowy.
Kosmetyczka nakłada ją w taki sposób, by przylegała do włosków, ale nie do skóry. Po nałożeniu pasta zasycha – wtedy zdejmuje się ją ze skóry razem z włoskami, które zdążyły się do niej przykleić, a następnie resztki zmywa ciepłą wodą (w razie potrzeby zabieg od razu można powtórzyć na tym samym fragmencie ciała).
Ponieważ w ciąży zmienia się wrażliwość na ból, przed zabiegiem kosmetyczka na małym odcinku skóry sprawdzi, czy poziom dyskomfortu, jaki odczuwasz, jest dla ciebie akceptowalny.
To wosk kosmetyczny, który rozgrzewa się do temperatury około 45 st C, a następnie nakłada na skórę. Szybko na niej zasycha i robi się elastyczny. Ta metoda nie wymaga użycia pasków fizelinowych – wosk zdejmuje się ze skóry razem z włoskami, które okleja. Tu również, podobnie jak w przypadku depilacji pastą cukrową, wskazana jest ocena dyskomfortu odczuwalnego w trakcie zabiegu.
Depilacja woskiem w ciąży
Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że dodatkowym utrudnieniem jest jakość włosków. Jak na złość, w ciąży stają się one zdecydowanie mocniejsze i jest ich więcej. Zdecydowanie bardziej wrażliwa (na ból i wszelkie podrażnienia) jest także nasza skóra. Depilacja, którą stosowałaś przed ciążą (np. wosk), może więc być teraz niemożliwa.
Wszelkie chemiczne depilatory (kremy do depilacji w ciąży, pianki itd.) są niewskazane ze względu na możliwość podrażnienia skóry. Co do depilacji w ciąży woskiem, zdania są podzielone. Jeśli jesteś przyzwyczajona do tej depilacji i uodporniona na nią, w zasadzie nie ma przeciwwskazań do kontynuowania tej metody.
Licz się jednak z tym, że stopień odporności na ból może się u ciebie teraz zmniejszyć. Skóra jest też bardziej skłonna do podrażnień. Jeśli nigdy (lub rzadko) nie stosowałaś tej metody, ciąża to nie jest dobry czas na debiut.