Depilacja przed porodem - Czy jest to bezpieczne i zalecane?

Depilacja w ciąży: jakie metody depilacji można stosować w ciąży?

Kwestia depilacji w ciąży zawsze budzi wiele kontrowersji. Szczególnie jeśli chodzi o te bardzie inwazyjne metody depilacji. W ciąży część z nich nie jest zalecana. Czego zatem używać do depilacji w ciąży? Depilacji woskiem, kremu do depilacji czy może depilacji laserowej?

Depilacja w ciąży budzi wiele kontrowersji nie tylko dlatego, że potencjalnie może stanowić zagrożenie dla mamy i dziecka, ale zwyczajnie z powodu utrudnienia jej wykonywania. Duży brzuch, zasłaniający wiele zakamarków naszego ciała czy problem z utrzymaniem równowagi to główne powody tego, że depilacja w ciąży jest znacznie utrudniona.

Spis treści

Depilacja przed porodem w salonie

Okolice bikini są bardzo wrażliwe na ból (i trudno dostępne, bo zasłania je duży brzuszek), dlatego zabieg ten najlepiej wykonywać w specjalistycznym salonie, gdzie depiluje się włoski za pomocą pasty cukrowej lub wosku twardego (miękki jest w ciąży niezalecany, bo powoduje większy ból i dyskomfort).

Obie metody wyrywają włoski, dzięki czemu efekty utrzymują się nawet przez kilka tygodni.

Przed porodem dozwolona jest zarówno klasyczna depilacja bikini, jak i bikini brazylijskie, czyli całkowite usunięcie owłosienia z okolic intymnych. Ważne jedynie, by było przeprowadzone jak najmniej bolesnymi sposobami.

Do najmniej bolesnych metod depilacji przed porodem należą:

Zawiera naturalne składniki: cukier, wodę, sok cytrynowy.

Kosmetyczka nakłada ją w taki sposób, by przylegała do włosków, ale nie do skóry. Po nałożeniu pasta zasycha – wtedy zdejmuje się ją ze skóry razem z włoskami, które zdążyły się do niej przykleić, a następnie resztki zmywa ciepłą wodą (w razie potrzeby zabieg od razu można powtórzyć na tym samym fragmencie ciała).

Ponieważ w ciąży zmienia się wrażliwość na ból, przed zabiegiem kosmetyczka na małym odcinku skóry sprawdzi, czy poziom dyskomfortu, jaki odczuwasz, jest dla ciebie akceptowalny.

To wosk kosmetyczny, który rozgrzewa się do temperatury około 45 st C, a następnie nakłada na skórę. Szybko na niej zasycha i robi się elastyczny. Ta metoda nie wymaga użycia pasków fizelinowych – wosk zdejmuje się ze skóry razem z włoskami, które okleja. Tu również, podobnie jak w przypadku depilacji pastą cukrową, wskazana jest ocena dyskomfortu odczuwalnego w trakcie zabiegu.

Jak przygotować się do porodu?

  • koszule nocne lub piżamy oraz staniki ułatwiające karmienie,
  • szlafrok, skarpetki i klapki,
  • przybory kosmetyczne,
  • wkładki laktacyjne i podkłady poporodowe,
  • lekarstwa, które ciężarna przyjmuje na co dzień,
  • aktualne wyniki badań,
  • woda i zdrowe przekąski,
  • wyprawka dla dziecka (ubranka, pieluchy, chusteczki nawilżane).

Większość kobiet wie także, że powinna zmyć lakier z paznokci u dłoni i stóp przez udaniem się na porodówkę. Lekarze muszą widzieć naturalny kolor płytki paznokcia, aby móc obserwować ewentualne zmiany świadczące o problemach z krążeniem.

Część kobiet uważa, że powinna także zadbać o depilację okolic intymnych, mimo że w zaawanasowanej ciąży, bywa to naprawdę skomplikowane. Jednak od lat lat specjaliści nie zalecają usuwania włosów z okolic bikini bezpośrednio przed porodem, ponieważ może to przynieść więcej szkody niż pożytku.

Depilacja przed porodem – tak czy nie?

Podejmując decyzję, czy depilować się przed porodem, pamiętaj o tym, że musi być ona wyłącznie Twoją osobistą decyzją. Poród to niezwykle trudny i ważny moment, dlatego powinnaś go przeżyć w taki sposób, jaki uważasz za odpowiedni. Jeśli do tej pory depilowałaś miejsca intymne i czujesz się z tym bardziej komfortowo, to depilacja jest jak najbardziej wskazana. Jeśli jednak nie przepadasz za depilowaniem okolic intymnych, to do niczego się nie zmuszaj – nie ma takiej potrzeby.

Zwolenników depilacji miejsc intymnych przed porodem nie brakuje zarówno wśród kobiet, które mają już za sobą doświadczenie porodu, jak i wśród personelu medycznego. Do najczęściej podkreślanych zalet depilacji intymnej należą:

  • lepsza widoczność – podczas porodu zbyt długie włosy w okolicach intymnych mogą przeszkadzać zarówno przy wyjmowaniu dziecka, jak i przy ewentualnej konieczności nacięcia krocza. W takim wypadku rana będzie miała również możliwość szybszego wygojenia się, jeśli okolice intymne będą wydepilowane – włoski nie będą podrażniać rany,
  • przy wydepilowanym kroczu zdecydowanie prościej jest utrzymać higienę w trakcie połogu – gęste włosy są miejscem, w którym łatwo o rozwój bakterii,
  • w trakcie połogu prawdopodobnie nie będziesz miała czasu, aby myśleć o depilacji – dlatego jeśli zwykle się depilujesz i ogolone ciało jest dla Ciebie bardziej komfortowe, warto zdecydować się na to wcześniej.

Mówiąc o wadach depilacji intymnej przed porodem, zwykle wyróżnia się następujące:

  • włosy stanowią barierę ochronną dla krocza i macicy przed czynnikami zewnętrznymi,
  • depilacja może prowadzić do mikrouszkodzeń warstwy ochronnej naskórka, co sprawi, że krocze po porodzie będzie się goliło wolniej. W dodatku odrastające szybko włoski będą kłujące, co może rodzić znaczny dyskomfort.

Takie spotkania pomagają między innymi przygotować krocze do porodu, rozwiązać bieżące problemy dotyczące typowych dla ciężarnych dolegliwości bólowych oraz ukazują jak postępować z ciałem bezpośrednio po porodzie.

Czytaj dalej...

w trakcie połogu prawdopodobnie nie będziesz miała czasu, aby myśleć o depilacji dlatego jeśli zwykle się depilujesz i ogolone ciało jest dla Ciebie bardziej komfortowe, warto zdecydować się na to wcześniej.

Czytaj dalej...

Depilacja laserowa IPL RF, wykonywana przez profesjonalnego kosmetologa w klinice QCL, zapewnia oczekiwane i długotrwałe efekty jedna wizyta pozwala usunąć około 15-30 owłosienia w obszarze zabiegowym, zaś ich seria - około 80-90.

Czytaj dalej...

Liczba zabiegów depilacji laserowej, po których włoski przestają odrastać, może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak typ skóry, kolor włosów, obszar poddawany zabiegowi oraz indywidualna reakcja organizmu.

Czytaj dalej...