Wspaniałe tajemnice pielęgnacji skóry w delikatnych okolicach intymnych
Prewencja
Zapobieganie chorobom skóry miejsc intymnych jest kluczowym elementem utrzymania zdrowia tych delikatnych obszarów ciała. Istnieje kilka prostych kroków, które można podjąć, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tych schorzeń:
- Higiena osobista. Regularne i dokładne mycie miejsc intymnych jest niezbędne. Unikaj używania zbyt silnych mydeł lub żeli do mycia, które mogą podrażniać skórę. Zamiast tego, wybierz produkty specjalnie przeznaczone do pielęgnacji skóry w tych obszarach, które są zwykle łagodniejsze i mniej drażniące.
- Unikanie drażniących substancji. Niektóre produkty, takie jak perfumowane mydła, żele do mycia, pianki do kąpieli, czy nawet niektóre tkaniny bielizny, mogą drażnić skórę miejsc intymnych. Mogą powodować rany warg sromowych. W miarę możliwości, staraj się unikać tych produktów.
- Odpowiednia bielizna. Wybieraj bieliznę wykonaną z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, która pozwala skórze „oddychać”. Unikaj syntetycznej bielizny, która może prowadzić do nadmiernego potwierzenia i podrażnienia skóry.
- Stosowanie prezerwatyw. Choroby przenoszone drogą płciową (STD) są częstą przyczyną problemów skórnych w miejscach intymnych. Stosowanie prezerwatyw podczas każdego stosunku płciowego jest skutecznym sposobem na zapobieganie rozprzestrzenianiu się tych chorób.
- Regularne badania. Regularne badania u lekarza, w tym testy na STD, są kluczowe dla wczesnego wykrywania i leczenia ewentualnych problemów skórnych.
- Zdrowy styl życia. Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, unikanie stresu i odpowiednia ilość snu mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry.
Pamiętaj, że choć te kroki mogą pomóc w zapobieganiu chorobom skóry miejsc intymnych, nie zastąpią one profesjonalnej porady medycznej. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem.
KOGO DOTYKA ŁUSZCZYCA?
Łuszczyca dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, i może objawić się w każdym wieku. Jedna trzecia przypadków rozpoczyna się przed 20. rokiem życia, najczęściej występuje między 20. a 40. rokiem życia.
30 do 40% przypadków ma podłoże rodzinne. Dziedziczenie uczestniczy w procesie przeniesienia choroby.
Miejscowo, na poziomie skóry, za pojawianie się płytek jest odpowiedzialne przyspieszenie odnawiania się naskórka.
Kilka czynników wywołujących jest powszchnie znanych:
w szczególności okresy zimna
w szczególności nosa i gardła
skóra jest pod wpływem neuroprzekaźników i jest zbyt „reaktywna”
poparzenia, otarcia i zadrapania
przeciwmalaryczne, niektóre leki na nadciśnienie, sole litu, niektóre krople do oczu…
Rozpoznawanie i leczenie chorób skóry miejsc intymnych
Źródło: Vecteezy