Kategorie

Derma Eco Woman - Idealny Krem do Twarzy dla Suchej Cery

Dodatkowa pielęgnacja — zabiegi dla cery suchej

Codzienną pielęgnację cery suchej możemy również wesprzeć wykonywanymi w pewnych odstępach czasu zabiegami kosmetycznymi, które pozwolą dobroczynnym substancjom nawilżającym wniknąć w głąb cery.

Dobrym sposobem na suchą cerę będzie na pewno zabieg sonoforezy. Polega na wprowadzaniu aktywnych składników nawilżających przy pomocy specjalnego urządzenia, bezpośrednio do głębszych warstw skóry. W ten sposób substancje, takie jak kolagen czy kwas hialuronowy, trafią do miejsc, w których mogą o wiele szybciej wspierać odbudowę uszkodzonych warstw skóry. Drugim często polecanym zabiegiem jest peeling kawitacyjny. Polega na usuwaniu martwego naskórka za pomocą ultradźwięków. Dzięki temu skóra nie zostaje podrażniona, a stosowane przez nas kosmetyki nawilżające mogą trafiać bezpośrednio do tych warstw skóry, które potrzebują wsparcia substancji odżywczych.

Spis treści:

Czym charakteryzuje się cera sucha? W dotyku może przypominać delikatny, szorstki pergamin. Jeśli nie jest w odpowiedni sposób zadbana, może być napięta, nieprzyjemnie chropowata i matowa. Bardzo często sucha skóra prowadzi również do odczuwania nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak łuszczenie, swędzenie czy pieczenie, szczególnie w okolicach oczu, czoła, nosa oraz brody. Taki stan wiąże się z poczuciem dyskomfortu, na przykład w czasie snu, gdy kontakt z poduszką czy kołdrą może prowadzić do podrażnienia skóry twarzy.

Suchość skóry twarzy decyduje również o jej niezwykłej wrażliwości i delikatności. Intensywne, nieodpowiednio dobrane kosmetyki mogą ją bardzo łatwo podrażnić, naruszając delikatną warstwę ochronną. Sucha cera ulega odwodnieniu o wiele szybciej niż pozostałe rodzaje skóry, natomiast stosunkowo niski poziom nawodnienia sprawia, że pierwsze zmarszczki są bardziej widoczne niż w przypadku innych typów cery.

Sucha skóra jest najczęściej wynikiem uwarunkowań genetycznych. Płaszcz lipidowy suchej cery jest wyraźnie osłabiony ze względu na zmniejszoną aktywność gruczołów łojowych lub obniżoną zdolność do wiązania i utrzymywania wody w warstwie naskórkowej. Innymi czynnikami wewnętrznymi, które mogą mieć wpływ na suchość skóry, są zaburzenia w funkcjonowaniu układu hormonalnego, dolegliwości, takie jak atopowe zapalenie skóry, niedoczynność tarczycy czy cukrzyca. Ważny jest również dany okres życia — bardzo często stan skóry ulega zmianie w czasie ciąży oraz menopauzy.

Zdarza się jednak, że na stan skóry bezpośredni wpływ mają czynniki zewnętrzne, które sprawiają, że staje się nadmiernie sucha. Możemy zaliczyć do nich podatność na emisję suchego powietrza, małą wilgotność otoczenia, używanie mocnych detergentów, które dodatkowo naruszają płaszcz lipidowy skóry, częste mycie i wycieranie skóry, brak prawidłowej ochrony przed słońcem oraz zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska.

Co jest przyczyną suchej skóry?

Przyczyn skóry suchej na twarzy może być wiele. Niekiedy związane jest to z uwarunkowaniami genetycznymi, a czasami to po prostu wynik starzenia się skóry – sucha twarz doskwiera bardziej wraz z wiekiem, więc wyjątkowo dokuczać może kobietom po okresie menopauzy. Z uwagi na zmiany w strukturze skóry, które zachodzą z upływem lat (np. mniejsza ilość koenzymu Q10 w komórkach, czy też mniej włókien kolagenowych i kwasu hialuronowego w skórze) dojrzała skóra twarzy staje się sucha oraz cienka. Z nadmiernym przesuszeniem do czynienia mamy wówczas również na szyi czy dłoniach. Skóra sucha na twarzy jest również częstą przypadłością wśród kobiet w ciąży.

Jednak starzenie to nie jedyna przyczyna – ze skórą suchą boryka się także wiele młodych kobiet, więc z czego jeszcze wynikać może przesuszona skóra na twarzy? Pojawiać może się ona na skutek negatywnego oddziaływania czynników zewnętrznych. Chodzi tutaj między innymi o promieniowanie słoneczne, niskie temperatury czy chłodny wiatr, które to prowadzić mogą do uszkodzenia wspomnianego wcześniej płaszcza hydrolipidowego naskórka.

Przesuszona skóra twarzy nierzadko jest spotykana u kobiet regularnie przebywających w klimatyzowanych oraz ogrzewanych kaloryferami pomieszczeniach.

Sucha i szorstka skóra może także stanowić objaw czegoś poważniejszego – ale zanim zdecydujesz, że jest tak u Ciebie, sprawdź, czy intensywniejsze nawilżanie rozwiąże Twoje problemy. Szorstka skóra twarzy może być jednym z objawów łuszczycy, wysuszona skóra twarzy to także symptom niedoczynności tarczycy, ale najczęściej powodem jest nieodpowiednia pielęgnacja.

Sucha skóra wokół ust

Wiele kobiet skarży się na problem, jakim jest sucha skóra wokół ust. Przeważnie związany jest on z niedoborem witaminy A. Sucha skóra wokół ust świadczyć może także o rozwoju zmian pochodzenia grzybiczego, takich jak chociażby zajady. Tego typu dolegliwość występuje bardzo często na skutek działania niskich temperatur.

Trzy grupy substancji nawilżających — pielęgnacja cery suchej

Kosmetyki nawilżające zawsze zawdzięczają swoje działanie jednej z trzech substancji wspomagających nawadnianie skóry. To substancje hydrofilowe, hydrofobowe i okluzyjne, a także regenerujące oraz wzmacniające naskórek.

Pierwsza grupa to substancje hydrofilowe, odpowiadające za utrzymanie wody wewnątrz naskórka. Do tej kategorii należą między innymi:

  • kolagen — ma działanie nawilżające, ale odpowiada również za elastyczność oraz sprężystość skóry,
  • kwas hialuronowy — to substancja naturalnie występująca w warstwach naszej skóry. Ponieważ ma bardzo silne działania wiążące wodę, stanowi niezwykle istotną pomoc w walce z nadmiernie wysuszoną skórą,
  • mocznik — wpływa nie tylko na nawilżenie organizmu, ale działa również jako substancja przeciwzapalna i przeciwbakteryjna, dodatkowo uszczelniają naskórek,
  • kwas mlekowy — ma właściwości nawilżające i przeciwbakteryjne, dodatkowo zwiększając produkcję ceramidów, które zapobiegają parowaniu wody z naszej skóry.

Kolejną grupą są substancje hydrofobowe i okluzyjne. Ich głównym zadaniem jest zapobieganie odwodnieniu skóry, poprzez stworzenie warstwy ograniczającej utratę wilgoci. To między innymi:

  • wosk — ma właściwości regeneracyjne, przyjmuje formę stałą lub ciekłą (wosk pszczeli lub jojoba),
  • wazelina i olej parafinowy — pomagają w procesie okluzji, czyli stworzenia na skórze szczelnej warstwy ochronnej, zapobiegającej utracie wody.

Ostatnią grupą składników, które powinny znaleźć się w kosmetykach nawilżających, są substancje regenerujące i wzmacniające naskórek. Mówimy tu o:

  • ceramidach — które są niczym spoiwo wypełniające przestrzenie międzykomórkowe w warstwie rogowej skóry. Skóra, która zawiera odpowiednią ilość ceramidów, nie tylko traci mniej wilgoci, lecz także jest bardziej podatna na wchłanianie niezbędnej wody,
  • cholesterol — pomaga w wytworzeniu na powierzchni skóry warstwy tak zwanego filmu, ochronnej bariery, która powstrzymuje procesy utraty wody.

Czy warto wprowadzić serum do codziennej pielęgnacji?

Czy warto wprowadzić serum do codziennej pielęgnacji twarzy? Bez wątpienia tak! Dobrze dobrany skład naturalnych, organicznych i ekologicznych składników w serum może pomóc w poprawie kondycji cery, nawilżyć ją, odżywić, rozjaśnić i poprawić elastyczność. Oto kilka argumentów, dlaczego warto spróbować serum w codziennej pielęgnacji.

Naturalny skład

Serum z naturalnymi i organicznymi składnikami to must-have w codziennej pielęgnacji. Tego typu serum zawierają w składzie naturalne oleje, jak arganowy, jojoba, migdałowy, organiczne ekstrakty roślinne, jak aloes, rumianek, arnika czy mącznica lekarska. Wszystkie składniki są naturalnego pochodzenia, pozbawione chemikaliów oraz sztucznych barwników i zapachów. Dzięki temu serum jest nie tylko łatwo przyswajalne przez skórę, ale także nie wywołuje podrażnień i alergii.

Wiele korzyści dla skóry

Serum naturalne to prawdziwa bomba witaminowa dla skóry. Zawierają one mnóstwo antyoksydantów, witaminy C, E, A, kwas hialuronowy, kolagen i wiele innych cennych składników. Mogą one pomóc w walkę z wolnymi rodnikami, które szkodzą naszej skórze, a także wpływać na stymulację produkcji kolagenu i elastyny w skórze. Dzięki temu serum może pomóc w zwalczaniu oznak starzenia się skóry, a także pomóc w regulacji wydzielania sebum, co pozytywnie wpłynie na cerę tłustą i mieszana.

Nawilżenie i odżywienie

Naturalne serum to doskonały wybór dla osób borykających się z problemami suchą i odwodnioną skórą. Zawarte w nich oleje i ekstrakty roślinne pomagają w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry, dzięki czemu skóra jest gładka i miękka w dotyku. Dodatkowo, serum może odżywić skórę i poprawić jej kondycję, co wpłynie na wygląd i jędrność skóry. Regularne stosowanie serum sprawi, że skóra wygląda zdrowo i promiennie.

Jak używać serum?

Serum stosuje się na oczyszczoną skórę, pod olejek lub krem. Wystarczy nanieść kilka kropel na opuszek palca i wklepać serum w skórę twarzy, szyi i dekoltu. Należy stosować serum regularnie, najlepiej raz dziennie, najczęściej wieczorem przed snem.

Są lekkie, nie podrażniają mojej wrażliwej cery, nie zapychają, zapewniają śliczny, złocistobrązowy odcień opalenizny, schodzą w odpowiedni, dyskretny sposób i do tego kosztują niewiele - jestem na tak i z pewnością sięgnę po nie ponownie.

Czytaj dalej...

Możesz zamówić produkty w wygodny dla Ciebie sposób Kurierem 12,99zł Kurierem za pobraniem 16,99zł Do wybranego Paczkomatu InPost 12,99zł Do wybranego automatu Orlen Paczki przy zakupach za minimum 49,99zł darmowa dostawa.

Czytaj dalej...

Niestety skóra twarzy nieustannie eksponowana jest na działanie szkodliwych promieni słonecznych, dlatego należy o nią dbać każdego dnia, aplikując na jej powierzchnię wyłącznie dobry krem z filtrem UV.

Czytaj dalej...

Kolejnymi przeciwwskazaniami są trądzik różowaty, stany ropne na powierzchni skóry twarzy, aktualnie trwające choroby skóry o podłożu bakteryjnym lub wirusowym liszajec, brodawki, opryszczka, zapalenie mieszków włosowych oraz przerwanie ciągłości skóry.

Czytaj dalej...