Dieta przy trądziku różowatym - Kluczowe zasady żywienia dla zdrowej skóry
Leczenie trądziku różowatego
Niestety, nie jest to dobra wiadomość dla chorych, ale nie da się całkowicie wyleczyć trądziku różowatego. Wykorzystując dobrze dobrane środki miejscowe, leki doustne, zabiegi chirurgiczne lub laserowe, można w pewnym stopniu ograniczyć rozwój choroby i chronić się przed pojawianiem się kolejnych zmian na skórze.
Warto w tym miejscu dodać, że leczenie trądziku różowatego powinno odbywać się pod regularną opieką dermatologa. Przeprowadzanie jakichkolwiek zabiegów eliminujących objawy na własną rękę lub zabiegów upiększających może przynieść znacznie więcej szkód niż korzyści.
U pacjentów z trądzikiem różowatym niewskazane są zabiegi złuszczające z użyciem kwasów owocowych, kwasu trójchlorooctowego czy salicylowego, ponieważ utrwalają rumień. Podobnie z zabiegami rozgrzewającymi. Przeciwwskazane są również wszelkie formy pielęgnacji skóry, które polegają na tarciu lub uciskaniu zmian chorobowych.
Leczenie trądziku różowatego można podzielić na trzy podstawowe grupy. Jest to leczenie miejscowe, doustne oraz za pomocą właściwej pielęgnacji skóry, w tym odpowiedni dobór kosmetyków.
- Leczenie miejscowe trądziku różowatego polega na stosowaniu odpowiednich kremów lub żeli, których zadaniem jest pozbycie się zmian zapalnych, czyli grudek i krostek. Czasami w razie konieczności, lekarz zaleca miejscowe stosowanie odpowiednio dobranych antybiotyków. Wykorzystuje się metronidazol 0,75% i 1% w postaci żelu lub kremu. Dobre działanie wykazuje również kwas azelainowy, który usuwa głównie zmiany zapalne - grudki i krosty. 10% sulfacetamid sodowy z 5% siarką oraz nadtlenek benzoilu, który przyspiesza eliminację zmian grudkowo-krostkowych i może być zalecany u pacjentów z postacią guzowatą oraz odmianą ziarniniakową trądziku różowatego. Działanie łagodzące rumień mają wyciągi z roślin, m.in. miłorzębu, kasztanowca oraz arniki górskiej. W aptece dostępne są produkty zawierające specjalnie opracowane składniki łagodzące objawy trądziku różowatego. W leczeniu ważne jest również odpowiednie przygotowanie skóry przed ekspozycją na słońce. Na kwadrans przed wyjściem na słońce należy nanieść na twarz krem z filtrami, które blokują szkodliwe promieniowanie UVB/UVA. SPF powinien być nie mniejszy niż 30, a najlepiej gdy będzie to 50. W aptekach znajdują się preparaty ze specjalnym filtrem IR, które są przeznaczone szczególnie do cery naczynkowej i nadwrażliwej.
- Leczenie ogólne trądziku różowatego to działanie celowane w usunięcie objawów choroby,a więc zwalczanie niedokwaśności soku żołądkowego, leczenie Helicobacter pylori, zaburzeń hormonalnych czy schorzeń, które je wywołują. W przypadku grudek i krostek, lekarz przepisuje antybiotyki tetracyklinowe (np. tetracyklina, doksycyklina, limecyklina). Jeśli istnieją przeciwwskazania do przyjmowania tetracyklin zaleca się makrolidy: erytromycynę, azytromycynę, klarytromycynę. U osób, u których zawodzą tradycyjne metody leczenia trądziku różowatego, niekiedy wdraża się terapię retinoidami, ale metoda ta jest obarczona wieloma działaniami niepożądanymi. Zalicza się do nich, np. wysuszenie błony śluzowej ust i nosa, krwawienie z nosa, wypadanie włosów,a także zaburzenia funkcji wątroby oraz zaburzenia lipidowe. Jednak efekty terapeutyczne takiej kuracji są zadowalające.
- Leczenie chirurgiczne trądziku różowatego jest rzadko wdrażane. Tylko w przypadku znacznych zmian degeneracyjnych skóry nosa, czyli występowania rhinophyma. Zmiany skórne usuwane są zazwyczaj za pomocą lasera lub noża chirurgicznego. Na ogół do pozbycia się zmian skórnych potrzebne są dwie sesje zabiegu laserowego.
Czego nie wolno jeść przy trądziku różowatym?
U różnych osób z trądzikiem różowatym inne produkty spożywcze mogą nasilać objawy choroby. Do produktów, które najczęściej nasilają trądzik, należą:
- alkoholu – 52% przypadków,
- pikantna żywność – 45% przypadków,
- gorąca żywność i napoje – 35% przypadków.
Dlatego w pierwszej kolejności właśnie ten rodzaj żywności należy wyeliminować z diety.
W mniejszej liczbie przypadków za nasilenie dolegliwości odpowiadają:
- niektóre owoce – 13% przypadków,
- marynowane mięso – 10% przypadków,
- niektóre warzywa – 9% przypadków,
- produkty mleczne – 8% przypadków.
Za pokarmy, które mogą mieć wpływ na pogorszenie stanu skóry w trądziku różowatym uważa się także: wątróbkę, sery żółte, wanilię, sos sojowy, ocet winny, awokado, rośliny strączkowe, cynamon, czekolada i kakao, jogurt, przetwory rybne w puszkach.
W trądziku różowatym zaleca się niekiedy zastosowanie diety antyhistaminowej.
Niestety trudno bez przeprowadzenia próby eliminacji poszczególnych produktów z diety stwierdzić, które z nich wpływają na nasilenie trądziku, a które nie.
fot. Czego nie jeść przy trądziku różowatym/ Adobe Stock, nenetus
Co jeszcze nasila trądzik różowaty?
U wielu osób sama modyfikacja diety nie wystarcza do tego, aby pozbyć się zmian skórnych. Pomocne może być unikanie innych czynników, przynajmniej wtedy, gdy szczególnie komuś zależy na poprawie jakości skóry.
Co jeszcze zaostrza trądzik?
- nadmierne opalanie – u 81% przypadków,
- wysoka temperatura powietrza – 75% przypadków,
- stres – 79% przypadków,
- intensywne ćwiczenia fizyczne – 56% przypadków,
- gorące kąpiele – 51% przypadków,
- wilgoć – 44% przypadków,
- niektóre kosmetyki – 41% przypadków,
- niektóre leki – 15% przypadków.
Domowe sposoby na trądzik różowaty
Objawy trądziku różowatego można skutecznie łagodzić wykorzystując sprawdzone, domowe sposoby na tę przypadłość. Oczywiście całkowite wyleczenie trądziku różowatego nie jest możliwe, ale właściwa pielęgnacja skóry zniweluje nieestetyczne rumieńce w centralnej części twarzy.
Jednym z bardziej cenionych ziół w zwalczaniu objawów trądziku różowatego jest rumianek, ponieważ wpływa on na zaczerwienienia na twarzy. Rumianek znany jest jako roślina, która działa przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie, dzięki czemu pomoże złagodzić objawy trądziku różowatego.
Osoby zmagające się z trądzikiem różowatym powinny także pić zieloną herbatę, ponieważ chroni ona organizm przed wolnymi rodnikami. Zielona herbata podobnie jak rumianek wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Dodatkowo zielona herbata zabezpiecza skórę przed nadmiernym promieniowaniem UV.
Domowym sposobem na trądzik różowaty są także płatki owsiane, które nierzadko pomagają usuwać zmiany i zaczerwieniania na skórze twarzy. Płatki owsiane posiadają bowiem antyoksydanty, które idealnie sprawdzają się w pielęgnacji skóry, zwłaszcza tej dotkniętej trądzikiem różowatym.
Trądzik różowaty można zwalczać również znanym i popularnym olejkiem lawendowym. Aby terapia była skuteczna, należy raz na jakiś czas nasączyć wacik olejkiem i przykładać do na zaczerwienione miejsca. Po regularnym stosowaniu olejku lawendowego na zmienioną chorobowo skórę można zauważyć znaczne zmniejszenie się zaczerwienień na twarzy.
Przykładowy jadłospis na trądzik
Jadłospis został stworzony w oparciu o zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze osoby dorosłej. Dostarcza 2133 kcal, 93,5 g białka, 80,88 g tłuszczu oraz 277,73 g węglowodanów.
Śniadanie:
Płatki owsiane z jogurtem, owocami, orzechami włoskimi i cynamonem
- Płatki owsiane: 6 łyżek (60g),
- Jogurt naturalny, 2% tłuszczu: 1 mały kubeczek (180g),
- Nektarynka: 1 sztuka (120g),
- Borówka amerykańska, surowa: 1 garść (50g),
- Orzechy włoskie: 1/2 garści (15g),
- Cynamon, mielony: 1/2 łyżeczki (2g).
II śniadanie:
Zielony koktajl przeciwzapalny
- Jarmuż: 2 garście (40g),
- Jabłko: 1 sztuka (170g),
- Gruszka: 1 sztuka (140g),
- Woda: 1/2 szklanki (125ml),
- Masło orzechowe kremowe: 1/2 łyżki (10g),
- Nasiona chia, suszone: 1/2 łyżki (5g).
Wszystkie składniki wrzucić do blendera i zmiksować.
Obiad:
Łosoś gotowany na parze z pieczonymi warzywami
- Łosoś, gotowany na parze: 1 dzwonko/porcja (130g),
- Batat (215kcal): 1 sztuka (250g),
- Cukinia: 1/2 średniej wielkości sztuki (150g)
- Pomidorki koktajlowe: 5 sztuk (100g),
- Pietruszka, liście: 2 łyżeczki posiekanej natki pietruszki (12g),
- Oliwa z oliwek: 1 łyżka (10ml).
1. Łososia umyć zimną wodą i osuszyć, przyprawić dowolnie (na przykład niewielką ilością soli i pieprzu, sokiem z cytryny i ulubionymi ziołami) i ugotować go na parze.